Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Ceny OC - jak się kształtują w I półroczu 2020 r.?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Pierwsze półrocze tego roku przyniosło kolejną obniżkę cen w stosunku do roku poprzedniego. Jednak dla niektórych kierowców OC to wciąż duży wydatek.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Średnia składka za OC w pierwszym półroczu wyniosła 687 zł i była o 7,2% niższa niż w roku ubiegłym. Sprawdziliśmy, jak prezentowały się ceny dla różnych grup kierowców w pierwszym półroczu 2019 r.


Mieszkańcy którego z województw płacili najtańsze OC?

W I półroczu br. najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie przeznaczali kierowcy z podkarpackiego. Także właściciele aut z opolskiego i świętokrzyskiego mogli liczyć na tanie OC. Najwięcej musieli przeznaczyć na polisę mieszkańcy pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Różnica między najtańszym a najdroższym województwem to aż 40%.


OC w miastach wojewódzkich

Sprawdziliśmy również, czy w miastach wojewódzkich była taka sama zależność pomiędzy najtańszymi i najdroższymi ofertami, co w województwach. Najdroższe polisy kupowali w I półroczu br. mieszkańcy Wrocławia (943 zł), Gdańska (893 zł) i Warszawy (841 zł) - w województwach, których stolicą są te miasta także było najdrożej. Analogicznie, najtańsze miasta wojewódzkie to Rzeszów (607 zł), OC Kielce (642 zł), OC Opole (651 zł).


ceny oc w miastach wojewódzkich


Wiek kierowcy

Wiek kierowcy ma ogromne znaczenie przy wycenie polisy OC. Najmłodsi płacą zazwyczaj najwięcej. Grupa kierowców od 18 do 25 lat wydawała średnio na OC w I półroczu 2019 r. 1575 zł. Zdaniem ubezpieczycieli, młodzi kierowcy są skłonni do brawury i mają małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, co zwiększa ryzyko spowodowania przez nich kolizji lub wypadku. Im starsza osoba, tym mniej wydaje na OC. Najniższe składki (średnio 583 zł) płacili więc kierowcy w przedziale wiekowym 56 lat i więcej.


ceny oc a wiek kierowcy


Stan cywilny a OC?

Grupę osób, które płaciły w I półroczu 2019 roku najdroższe ubezpieczenie OC stanowili kawalerowie i panny. Średnia składka wyniosła dla nich 964 zł. Nieco mniej przeznaczały na obowiązkową polisę osoby rozwiedzione, bo 653 zł, oraz wdowy i wdowcy (627 zł). Najtańsze oferty trafiały do osób w związkach małżeńskich (średnio 603 zł).


Liczba dzieci a OC

Nie tylko stan cywilny ma znaczenie podczas wyliczania składki OC. Dla niektórych ubezpieczycieli ważna może być także liczba dzieci. W I półroczu br. osoby, które nie mają w ogóle dzieci płaciły najwyższe składki: średnio 787 zł. Osoby, które mają jedno dziecko przeznaczały na OC średnio 641 zł. Największymi zniżkami mogli natomiast cieszyć się rodzice dwójki dzieci lub więcej (603 zł).


Szkodowość kierowcy

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę OC jest historia polisowo-szkodowa właściciela pojazdu. W pierwszym półroczu br. średnia składka dla bezszkodowych kierowców wyniosła 673 zł. Osoby, które spowodowały w ostatnim roku jedną szkodę płaciły 1052 zł, a sprawcy dwóch szkód 1653 zł. “Rekordziści” z trzema szkodami na swoim koncie musieli natomiast przeznaczyć na OC średnio aż 2778 zł.


Marka pojazdu a cena OC

Nie tylko czynniki związane z kierowcą mają znaczenie przy ustalaniu składki OC. Także marka ubezpieczanego pojazdu wpływa na cenę polisy. Najdroższym pojazdem do ubezpieczenia w pierwszym półroczu 2019 r. było BMW. W trójce najdroższych znalazło się także Audi i Volkswagen. Samochód, który warto było posiadać ze względu na tanie OC to natomiast Skoda, Toyota i Renault.


ceny oc a marka pojazdu


Jakie znaczenie ma pojemność silnika?

W pierwszym półroczu tego roku najniższe składki za OC (520 zł) płacili właściciele pojazdów z pojemnością do 1l. Składka wzrastała jednak wraz z większą pojemnością silnika. Najdroższe OC (średnio 952 zł) kupowali posiadacze samochodów z silnikiem powyżej 3l.  Jeżeli chcemy zaoszczędzić na OC, warto więc kupić samochód z mniejszym silnikiem.


Rodzaj paliwa a cena OC

Nie tylko pojemność, ale nawet rodzaj paliwa ma znaczenie przy wycenie składki OC. W pierwszym półroczu tego roku najdroższe oferty OC trafiały do właścicieli pojazdów zasilanych benzyną i gazem (średnio 735 zł). Z niższych cen OC mogli natomiast cieszyć się właściciele samochodów na benzynę, olej napędowy oraz hybryd. Najtańsze OC kupowali kierowcy pojazdów z napędem elektrycznym. Średnia składka wyniosła dla nich 555 zł.  
 

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Ceny OC w pierwszym półroczu 2019 r. spadły w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r.

2. Na składkę OC wpływ ma wiele czynników, dotyczących zarówno kierowcy, jak i samego pojazdu.

3. W I półroczu br. najwięcej za OC płacili właściciele samochodów zarejestrowanych we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie, a najmniej w Rzeszowie, Kielcach i Opolu.

4. Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydają zazwyczaj starsi kierowcy, rodzice dwójki lub więcej dzieci oraz właściciele aut marki Skoda, Toyota i Renault z niewielką pojemnością silnika.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia