Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ceny OC - jak się kształtują w I półroczu 2020 r.?

Pierwsze półrocze tego roku przyniosło kolejną obniżkę cen w stosunku do roku poprzedniego. Jednak dla niektórych kierowców OC to wciąż duży wydatek.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Średnia składka za OC w pierwszym półroczu wyniosła 687 zł i była o 7,2% niższa niż w roku ubiegłym. Sprawdziliśmy, jak prezentowały się ceny dla różnych grup kierowców w pierwszym półroczu 2019 r.


Mieszkańcy którego z województw płacili najtańsze OC?

W I półroczu br. najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie przeznaczali kierowcy z podkarpackiego. Także właściciele aut z opolskiego i świętokrzyskiego mogli liczyć na tanie OC. Najwięcej musieli przeznaczyć na polisę mieszkańcy pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Różnica między najtańszym a najdroższym województwem to aż 40%.


OC w miastach wojewódzkich

Sprawdziliśmy również, czy w miastach wojewódzkich była taka sama zależność pomiędzy najtańszymi i najdroższymi ofertami, co w województwach. Najdroższe polisy kupowali w I półroczu br. mieszkańcy Wrocławia (943 zł), Gdańska (893 zł) i Warszawy (841 zł) - w województwach, których stolicą są te miasta także było najdrożej. Analogicznie, najtańsze miasta wojewódzkie to Rzeszów (607 zł), OC Kielce (642 zł), OC Opole (651 zł).


ceny oc w miastach wojewódzkich


Wiek kierowcy

Wiek kierowcy ma ogromne znaczenie przy wycenie polisy OC. Najmłodsi płacą zazwyczaj najwięcej. Grupa kierowców od 18 do 25 lat wydawała średnio na OC w I półroczu 2019 r. 1575 zł. Zdaniem ubezpieczycieli, młodzi kierowcy są skłonni do brawury i mają małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, co zwiększa ryzyko spowodowania przez nich kolizji lub wypadku. Im starsza osoba, tym mniej wydaje na OC. Najniższe składki (średnio 583 zł) płacili więc kierowcy w przedziale wiekowym 56 lat i więcej.


ceny oc a wiek kierowcy


Stan cywilny a OC?

Grupę osób, które płaciły w I półroczu 2019 roku najdroższe ubezpieczenie OC stanowili kawalerowie i panny. Średnia składka wyniosła dla nich 964 zł. Nieco mniej przeznaczały na obowiązkową polisę osoby rozwiedzione, bo 653 zł, oraz wdowy i wdowcy (627 zł). Najtańsze oferty trafiały do osób w związkach małżeńskich (średnio 603 zł).


Liczba dzieci a OC

Nie tylko stan cywilny ma znaczenie podczas wyliczania składki OC. Dla niektórych ubezpieczycieli ważna może być także liczba dzieci. W I półroczu br. osoby, które nie mają w ogóle dzieci płaciły najwyższe składki: średnio 787 zł. Osoby, które mają jedno dziecko przeznaczały na OC średnio 641 zł. Największymi zniżkami mogli natomiast cieszyć się rodzice dwójki dzieci lub więcej (603 zł).


Szkodowość kierowcy

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę OC jest historia polisowo-szkodowa właściciela pojazdu. W pierwszym półroczu br. średnia składka dla bezszkodowych kierowców wyniosła 673 zł. Osoby, które spowodowały w ostatnim roku jedną szkodę płaciły 1052 zł, a sprawcy dwóch szkód 1653 zł. “Rekordziści” z trzema szkodami na swoim koncie musieli natomiast przeznaczyć na OC średnio aż 2778 zł.


Marka pojazdu a cena OC

Nie tylko czynniki związane z kierowcą mają znaczenie przy ustalaniu składki OC. Także marka ubezpieczanego pojazdu wpływa na cenę polisy. Najdroższym pojazdem do ubezpieczenia w pierwszym półroczu 2019 r. było BMW. W trójce najdroższych znalazło się także Audi i Volkswagen. Samochód, który warto było posiadać ze względu na tanie OC to natomiast Skoda, Toyota i Renault.


ceny oc a marka pojazdu


Jakie znaczenie ma pojemność silnika?

W pierwszym półroczu tego roku najniższe składki za OC (520 zł) płacili właściciele pojazdów z pojemnością do 1l. Składka wzrastała jednak wraz z większą pojemnością silnika. Najdroższe OC (średnio 952 zł) kupowali posiadacze samochodów z silnikiem powyżej 3l.  Jeżeli chcemy zaoszczędzić na OC, warto więc kupić samochód z mniejszym silnikiem.


Rodzaj paliwa a cena OC

Nie tylko pojemność, ale nawet rodzaj paliwa ma znaczenie przy wycenie składki OC. W pierwszym półroczu tego roku najdroższe oferty OC trafiały do właścicieli pojazdów zasilanych benzyną i gazem (średnio 735 zł). Z niższych cen OC mogli natomiast cieszyć się właściciele samochodów na benzynę, olej napędowy oraz hybryd. Najtańsze OC kupowali kierowcy pojazdów z napędem elektrycznym. Średnia składka wyniosła dla nich 555 zł.  
 

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Ceny OC w pierwszym półroczu 2019 r. spadły w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r.

2. Na składkę OC wpływ ma wiele czynników, dotyczących zarówno kierowcy, jak i samego pojazdu.

3. W I półroczu br. najwięcej za OC płacili właściciele samochodów zarejestrowanych we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie, a najmniej w Rzeszowie, Kielcach i Opolu.

4. Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydają zazwyczaj starsi kierowcy, rodzice dwójki lub więcej dzieci oraz właściciele aut marki Skoda, Toyota i Renault z niewielką pojemnością silnika.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy