Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Co oznacza przerwa w ubezpieczeniu OC i AC i jak zadbać o zniżki?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Przerwa w ubezpieczeniu OC lub AC zdarza się wielu kierowcom - nie w każdym przypadku musi jednak oznaczać utratę dotychczasowo wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Sprawdź, co zrobić, aby zniżek nie stracić.

Brak ciągłości ubezpieczenia - zarówno w przypadku OC jak i autocasco - może, choć nie musi, mieć wpływ na wysokość przyszłej składki. Niektórych ubezpieczycieli interesuje jedynie bezszkodowa historia jazdy danego kierowcy, podczas gdy inne TU po upływie 2 lat nie uwzględni żadnego rabatu w przypadku przerwy. Dlatego tak ważne jest, by przed zakupem polisy dokładnie sprawdzić zakres proponowanej ochrony ubezpieczeniowej. Z naszego artykułu dowiesz się jak to zrobić, oraz jak zapobiec utracie zniżek.

W jaki sposób zbiera się zniżki w OC i AC?

Zarówno zniżki OC jak i AC otrzymujemy za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że jeżeli w ciągu jednego roku ubezpieczenia naszego pojazdu nie będziemy uczestnikami żadnego wypadku czy kolizji, a nasze auto nie ucierpi na skutek innego nieszczęśliwego zdarzenia, otrzymamy 10% zniżki na kolejną składkę. Każdy kolejny rok bezwypadkowej jazdy to kolejne 10%.

Najczęściej górna granica wyznaczana przez ubezpieczycieli jeśli chodzi o wysokość zniżek to 60%. Zdarza się jednak, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bezszkodowym kierowcom zniżki sięgające nawet 70-80%.

Podobnie wygląda to w przypadku ubezpieczenia autocasco - jeżeli w ciągu roku nie skorzystaliśmy z usług naprawy w ramach jego ochrony, ubezpieczyciel automatycznie naliczy stosowną zniżkę (cyklicznie).

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy można uzyskać komplet zniżek w ubezpieczeniu OC i AC?

W przypadku większości ubezpieczycieli pełne zniżki za ubezpieczenie OC i AC otrzymamy po 6 latach bezszkodowej jazdy. 

Warto jednak pamiętać, że jeżeli w tym czasie będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji, w wyniku których ucierpimy my lub nasz pojazd, część wypracowanych dotychczas zniżek przepadnie. Nie oznacza to jednak, że stracimy je w całości.

Zniżki można również odrobić. Jeśli w związku z wypłatą odszkodowania za wypadek komunikacyjny w jednym roku utracimy 10% zniżek, ale w kolejnym nasza jazda ponownie będzie bezszkodowa, zniżka ponownie wzrośnie.

Bonus malus

Bonus malus to specjalny system, pomocny podczas ustalania wysokości składki za ubezpieczenie samochodu. Bonus oznacza zniżkę przyznawaną kierowcy za bezszkodową jazdę, natomiast malus to zwyżka za spowodowanie wypadku.

Zakłady ubezpieczeń mogą dowolnie ustalać wysokość zarówno jednej jak i drugiej, sprawdzając historię jazdy kierowcy w bazie danych ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

Pamiętaj! Utrata zniżek może mieć miejsce, gdy nastąpi przerwa w ubezpieczeniu OC. Podczas gdy jeden zakład ubezpieczeń proponuje mniej zniżek, możliwe, że w innym TU dotychczasowe zniżki nadal będą obowiązywały. Każde towarzystwo może bowiem ustalać własną strategię liczenia zniżek.

Co się stanie, gdy przerwiesz zbieranie zniżek w ubezpieczeniu?

Czasami zdarza się jednak, że przez jakiś czas nie ubezpieczamy auta. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy korzystamy z samochodu służbowego, lub gdy nasz dotychczasowy pojazd został sprzedany lub wyrejestrowany.

Czy w takiej sytuacji dotychczasowo wypracowane w związku z bezszkodową jazdą zniżki zostaną uwzględnione przez ubezpieczyciela, jeśli po przerwie ponownie będziemy chcieli ubezpieczyć własne auto? Zależy przede wszystkim od wybranego towarzystwa. Niektóre honorują bowiem zniżki wypracowane podczas jazdy innym pojazdem (na przykład wspomnianym autem służbowym). W innych TU każdy rok przerwy w OC oznacza zmniejszenie zniżek o 10%. Jeszcze inne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą całkowicie odmówić ich uznania, nawet jeśli przerwa nie była długa.

Często to, czy będziemy mogli zachować zniżki, kupując ubezpieczenie samochodu po przerwie w ciągłości OC, zależy od długości samej przerwy. Zazwyczaj jeśli nie była ona dłuższa niż 2 lata, zniżki nie przepadną. Jeśli jednak ubezpieczyciel nie honoruje zniżek za jazdę bez szkody podczas ponownego ubezpieczenia auta po przerwie, zbieranie zniżek trzeba będzie zacząć od nowa.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają zniżki mimo przerwy w ubezpieczeniu?

Przerwa w ubezpieczeniu OC nie ma wpływu na wysokość dotychczasowo wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę między innymi u takich ubezpieczycieli jak:

  • Accredited,
  • Benefia,
  • Beesafe,
  • Uniqa,
  • Trasti,
  • Warta.

W przypadku tych towarzystw znaczenie ma przede wszystkim historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, którą można łatwo sprawdzić w bazie UFG. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie odpowiedniej wysokości składki, uwzględniającej dotychczasowe ulgi za jazdę bez szkody.

Przerwa w ubezpieczeniu OC - jaka kara?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) czuwa nad stałym monitorowaniem tego, czy wszystkie zarejestrowane w Polsce pojazdy posiadają ważną polisę OC. OC jest bowiem ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu (mówi o tym mówi o tym punkt 1. art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Jeżeli UFG wykryje brak ubezpieczenia (w tym także przerwę w jego ciągłości), właściciel auta zostanie obciążony karą finansową. Jej wysokość uzależniona będzie od długości przerw, a także rodzaju pojazdu, który nie miał ubezpieczenia.

Kary za brak ubezpieczenia OC są określane odgórnie i zmieniają się co pół roku. Obecnie w przypadku kary za brak polisy (okres od lipca do grudnia 2023 roku) liczyć musisz się z następującymi opłatami:

Długość przerwy Samochody osobowe Samochody ciężarowe Inne pojazdy
Do 3 dni 1 440 PLN 2 160 PLN 240 PLN
Od 4 do 14 dni 3 600 PLN 5 400 PLN 600 PLN
Więcej niż 14 dni 7 200 PLN 10 800 PLN 1200 PLN

Zobacz także: Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary!

Przykład: Pan Maciej kupił samochód w Niemczech. Jeszcze za granicą wykupił tymczasowe, tygodniowe ubezpieczenie OC. Wjeżdżając do Polski jego nowy Opel był zatem cały czas ubezpieczony. W wirze załatwiania spraw związanych z rejestracją zapomniał o zakupie nowego ubezpieczenia (warto wiedzieć, że tymczasowe OC nigdy nie przedłuża się automatycznie). Ostatecznie pojazd nie miał ważnej polisy przez 5 dni. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył tę nieprawidłowość i nałożył na pana Macieja karę w wysokości 3600 zł. Choć bezzwłocznie wykupił OC, musiał dodatkowo zapłacić za swoją nieuwagę.

Przerwa w AC - jaka kara?

W przeciwieństwie do OC, AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, w związku z czym jego brak nie wiąże się z żadną karą. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie sprawdza, czy właściciel pojazdu posiada ubezpieczenie autocasco – wielu kierowców ma bowiem nie tyle ma przerwę w AC, co w ogóle nie decyduje się na wykupienie takiej ochrony.

Nie zmienia to jednak faktu, że autocasco jest jednym z podstawowych elementów każdej kompleksowej polisy komunikacyjnej. Ubezpieczenie AC zapewni bowiem odszkodowanie w przypadku szkody powstałej w wyniku kolizji, wypadku, czy innych nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak np. kradzież samochodu, uszkodzenia pojazdu spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, a nawet wypadki z udziałem zwierząt.

Zakres ubezpieczenia autocasco jest uzależnione od wybranej oferty, TU, oraz dokładnego zakresu ochrony. Wiele ofert ubezpieczeniowych OC umożliwia zakup AC w korzystnej cenie w formie dodatku.

Ubezpieczenie ze zniżkami – czy zawsze się opłaca?

Jeśli przytrafi nam się przerwa w ubezpieczeniu OC i AC, a zniżki za bezszkodową jazdę przepadną, nie musi to oznaczać powrotu do najwyższych składek. Nawet maksymalne zniżki dla bezszkodowych kierowców nie zawsze oznaczają bowiem najniższą cenę polisy.

Historia ubezpieczenia to jedno, a dane dotyczące właściciela pojazdu to drugie. W zależności od tego, którego ubezpieczyciela wybierzemy, na cenę polisy wpływa znacznie więcej niż wypracowane zniżki. Wysokość składki jest najczęściej wyliczana indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową.

Porównaj polisy OC/AC

Co wpływa na wysokość składki za OC?

Wybierając odpowiednią ofertę OC, cena ubezpieczenia wyliczona na podstawie innych czynników może okazać się bardziej korzystna, niż zachowanie dotychczasowych pełnych zniżek. Co może wpłynąć na to, jak wysoka będzie cena OC?

Zmiennych jest dużo, a ich analiza leży po stronie firmy ubezpieczeniowej. Stosowane są specjalne algorytmy, które pozwalają na indywidualne określenie stawki ubezpieczenia dla wybranego kierowcy. Informacje te dotyczą nie tylko historii ubezpieczenia, wieku czy sytuacji rodzinnej, ale związane są również z samym pojazdem.

W przypadku samochodu kluczowa jest jego wartość, ale brane są również pod uwagę takie dane jak:

  • rodzaj wykorzystywanego paliwa,
  • pojemność silnika,
  • kraj pochodzenia auta.

Zastanawiasz się, co dokładnie brane jest pod uwagę podczas wyliczania stawki OC? W poniższej tabeli znajdziesz wszystkie zmienne:

DANE DOTYCZĄCE POJAZDU

  • Marka
  • Model
  • Rok produkcji
  • Rodzaj paliwa
  • Liczba drzwi
  • Pojemność silnika
  • Cel użytkowania (prywatnych czy służbowych)
  • Obecny i deklarowany przebieg
  • Kraj pochodzenia pojazdu wraz z datą pierwszej rejestracji
  • Rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych

DANE DOTYCZĄCE WŁAŚCICIELA POJAZDU

  • Data uzyskania prawa jazdy
  • Wiek oraz płeć kierowcy
  • Miejsce zamieszkania wraz z kodem pocztowym
  • Wykonywany zawód
  • Stan cywilny
  • Liczba posiadanych dzieci
  • Historia ubezpieczeniowa kierowcy
  • Użytkowanie samochodu za granicą

Wysokość składki OC a zniżki od ubezpieczycieli

Decyduje o tym wiele zmiennych, które brane są pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto jednocześnie mieć świadomość, że każda firma działa na swoich zasadach, które są jasno określone w umowie.

Jedni (Ergo Hestia, TUZ, You Can Drive) mają prosty limit czasowy – gdy minie wskazana liczba lat bezszkodowej jazdy, rozpoczyna się naliczanie zniżek. Ich wysokość również określona w specjalnej tabeli. Są firmy, które indywidualnie analizują historię ubezpieczenia danego kierowcy i na tej podstawie określają czy i jakie zniżki naliczyć (do tego grona zaliczają się między innymi Trasti czy Benefia). Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć, jak działa system naliczania zniżek na ubezpieczenie OC, AC czy NW.

Każde towarzystwo inaczej patrzy na poszczególne grupy kierowców, dlatego żeby wybrać najlepsze ubezpieczenie, warto skorzystać z porównywarki online

Ubezpieczenie OC – skorzystaj z najwygodniejszych rozwiązań

Porównywarka dostępna w sieci pozwoli Ci na szybkie porównanie ofert wszystkich najlepszych firm ubezpieczeniowych działających w naszym kraju. Formalności zajmą Ci zaledwie kilka minut, a stawki za polisę AC, OC czy NW pojawią się natychmiast na ekranie.

Dalsze kroki również nie zajmą Ci dużo czasu i niedługo później otrzymasz ofertę od wybranej firmy. Korzystanie z porównywarek oraz kalkulatorów OC jest wygodne. Rozwiązanie to wybiera coraz więcej osób, które chcą załatwić kwestię ubezpieczenia bez wychodzenia z domu. To również wyjście całkowicie bezpieczne – wszystkie Twoje dane są chronione, a ostatecznie otrzymuje je jedynie firma, na której ofertę się zdecydowałeś.

Zobacz, ile na porównaniu cen online zyskał 43-letni Michał - mieszkaniec średniego miasta, mężczyzna, ze zniżkami za bezszkodową jazdę i wieloletnią pozytywną historię ubezpieczenia, posiadacz garażu. Postanowił ubezpieczyć swoje Renault Clio 1.3 (benzyna), 2020 rok, przebieg 67 tys.

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Uniqa x - x - 349 zł
mtu24.pl x - - - 398 zł
Trasti x - - - 402 zł
Uniqa x - x - 1053 zł
Wiener x x x x 1098 zł
Link4 x x (mini) x x 1534,91 zł

Jak widać, cena składki ubezpieczenia samochodu Michała mocno się waha, w zależności m.in. od zakresu ochrony. Nawet jeśli zdecydowałby się na samo obowiązkowe OC, już na tej podstawowej ochronie może nieco zaoszczędzić. Zajrzyj do kalkuklatora OC i AC i sprawdź, jak korzystne opcje dla Ciebie znajdziemy!

Warto wiedzieć
  • Zniżki za ubezpieczenie OC i AC kierowcy uzyskują dzięki bezszkodowej jeździe. Każdy rok jazdy bez szkody to 10% zniżki za ubezpieczenie samochodu a kolejny rok.
  • Komplet zniżek można najczęściej uzyskać po 6 latach bezszkodowej jazdy.
  • W przypadku większości TU przerwa w zbieraniu zniżek nie oznacza ich utraty w przypadku ponownego ubezpieczenia pojazdu.
  • Przerwa w ubezpieczeniu OC wiąże się z karą nakładaną przez UFG. W zależności od długości przerwy, właściciele samochodów osobowych zapłacą od 1200 PLN do nawet 6020 PLN
  • Przerwa w ciągłości AC nie wiąże się z karą.
  • Podczas kupowania ubezpieczenia OC korzystaj z możliwości, jakie daje Internet. Porównywarki oraz kalkulatory OC pozwolą Ci na znalezienie najlepszej oferty. Sam proces jest szybki i całkowicie bezpieczny.

FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat przerwy w OC i AC

  1. Czy po sprzedaży auta zniżki przepadają?

    Nie, ponieważ zarówno jeśli chodzi o ubezpieczenie OC jak i AC, zniżki za bezszkodową jazdę są przypisane do kierowcy, a nie do pojazdu.

  2. Czy w przypadku samochodu, który nie jest użytkowany, ubezpieczenie OC jest konieczne?

    Tak - każdy pojazd zarejestrowany w Polsce, niezależnie od tego, jak często wyjeżdża na drogę, musi posiadać ważną polisę OC.

  3. Czy utrata zniżek nastąpi po sprzedaży pojazdu?

    Przy sprzedaży samochodu, OC zbywcy pojazdu przechodzi na nowego właściciela, co skutkuje przerwą w ciągłości polisy. To, czy będzie się ona wiązała z utratą zniżek czy nie, zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

  4. Po jakim czasie naliczane są zniżki na OC?

    Zniżki na ubezpieczenie OC przysługują za każdy pełny rok posiadania pojazdu mechanicznego. Wysokość zniżek jest zależna od konkretnego przypadku, a także polityki wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie warto wiedzieć, że nie wszystkie firmy biorą pod uwagę historię ubezpieczenia wybranych pojazdów (na przykład skuterów czy ciągników rolniczych).

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia