Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Co oznacza przerwa w ubezpieczeniu OC i AC i jak zadbać o zniżki?

Przerwa w ubezpieczeniu OC lub AC zdarza się wielu kierowcom - nie w każdym przypadku musi jednak oznaczać utratę dotychczasowo wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Sprawdź, co zrobić, aby zniżek nie stracić.

Brak ciągłości ubezpieczenia - zarówno w przypadku OC jak i autocasco - może, choć nie musi, mieć wpływ na wysokość przyszłej składki. Niektórych ubezpieczycieli interesuje jedynie bezszkodowa historia jazdy danego kierowcy, podczas gdy inne TU po upływie 2 lat nie uwzględni żadnego rabatu w przypadku przerwy. Dlatego tak ważne jest, by przed zakupem polisy dokładnie sprawdzić zakres proponowanej ochrony ubezpieczeniowej. Z naszego artykułu dowiesz się jak to zrobić, oraz jak zapobiec utracie zniżek.

W jaki sposób zbiera się zniżki w OC i AC?

Zarówno zniżki OC jak i AC otrzymujemy za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że jeżeli w ciągu jednego roku ubezpieczenia naszego pojazdu nie będziemy uczestnikami żadnego wypadku czy kolizji, a nasze auto nie ucierpi na skutek innego nieszczęśliwego zdarzenia, otrzymamy 10% zniżki na kolejną składkę. Każdy kolejny rok bezwypadkowej jazdy to kolejne 10%.

Najczęściej górna granica wyznaczana przez ubezpieczycieli jeśli chodzi o wysokość zniżek to 60%. Zdarza się jednak, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bezszkodowym kierowcom zniżki sięgające nawet 70-80%.

Podobnie wygląda to w przypadku ubezpieczenia autocasco - jeżeli w ciągu roku nie skorzystaliśmy z usług naprawy w ramach jego ochrony, ubezpieczyciel automatycznie naliczy stosowną zniżkę (cyklicznie).

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy można uzyskać komplet zniżek w ubezpieczeniu OC i AC?

W przypadku większości ubezpieczycieli pełne zniżki za ubezpieczenie OC i AC otrzymamy po 6 latach bezszkodowej jazdy. 

Warto jednak pamiętać, że jeżeli w tym czasie będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji, w wyniku których ucierpimy my lub nasz pojazd, część wypracowanych dotychczas zniżek przepadnie. Nie oznacza to jednak, że stracimy je w całości.

Zniżki można również odrobić. Jeśli w związku z wypłatą odszkodowania za wypadek komunikacyjny w jednym roku utracimy 10% zniżek, ale w kolejnym nasza jazda ponownie będzie bezszkodowa, zniżka ponownie wzrośnie.

Bonus malus

Bonus malus to specjalny system, pomocny podczas ustalania wysokości składki za ubezpieczenie samochodu. Bonus oznacza zniżkę przyznawaną kierowcy za bezszkodową jazdę, natomiast malus to zwyżka za spowodowanie wypadku.

Zakłady ubezpieczeń mogą dowolnie ustalać wysokość zarówno jednej jak i drugiej, sprawdzając historię jazdy kierowcy w bazie danych ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

Pamiętaj! Utrata zniżek może mieć miejsce, gdy nastąpi przerwa w ubezpieczeniu OC. Podczas gdy jeden zakład ubezpieczeń proponuje mniej zniżek, możliwe, że w innym TU dotychczasowe zniżki nadal będą obowiązywały. Każde towarzystwo może bowiem ustalać własną strategię liczenia zniżek.

Co się stanie, gdy przerwiesz zbieranie zniżek w ubezpieczeniu?

Czasami zdarza się jednak, że przez jakiś czas nie ubezpieczamy auta. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy korzystamy z samochodu służbowego, lub gdy nasz dotychczasowy pojazd został sprzedany lub wyrejestrowany.

Czy w takiej sytuacji dotychczasowo wypracowane w związku z bezszkodową jazdą zniżki zostaną uwzględnione przez ubezpieczyciela, jeśli po przerwie ponownie będziemy chcieli ubezpieczyć własne auto? Zależy przede wszystkim od wybranego towarzystwa. Niektóre honorują bowiem zniżki wypracowane podczas jazdy innym pojazdem (na przykład wspomnianym autem służbowym). W innych TU każdy rok przerwy w OC oznacza zmniejszenie zniżek o 10%. Jeszcze inne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą całkowicie odmówić ich uznania, nawet jeśli przerwa nie była długa.

Często to, czy będziemy mogli zachować zniżki, kupując ubezpieczenie samochodu po przerwie w ciągłości OC, zależy od długości samej przerwy. Zazwyczaj jeśli nie była ona dłuższa niż 2 lata, zniżki nie przepadną. Jeśli jednak ubezpieczyciel nie honoruje zniżek za jazdę bez szkody podczas ponownego ubezpieczenia auta po przerwie, zbieranie zniżek trzeba będzie zacząć od nowa.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają zniżki mimo przerwy w ubezpieczeniu?

Przerwa w ubezpieczeniu OC nie ma wpływu na wysokość dotychczasowo wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę między innymi u takich ubezpieczycieli jak:

 • Accredited,
 • Benefia,
 • Beesafe,
 • Uniqa,
 • Trasti,
 • Warta.

W przypadku tych towarzystw znaczenie ma przede wszystkim historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, którą można łatwo sprawdzić w bazie UFG. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie odpowiedniej wysokości składki, uwzględniającej dotychczasowe ulgi za jazdę bez szkody.

Przerwa w ubezpieczeniu OC - jaka kara?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) czuwa nad stałym monitorowaniem tego, czy wszystkie zarejestrowane w Polsce pojazdy posiadają ważną polisę OC. OC jest bowiem ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu (mówi o tym mówi o tym punkt 1. art. 4. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Jeżeli UFG wykryje brak ubezpieczenia (w tym także przerwę w jego ciągłości), właściciel auta zostanie obciążony karą finansową. Jej wysokość uzależniona będzie od długości przerw, a także rodzaju pojazdu, który nie posiadał ubezpieczenia. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Długość przerwy Samochody osobowe Samochody ciężarowe Inne pojazdy
Do 3 dni 1 200 PLN 1 810 PLN 200 PLN
Od 4 do 14 dni 3 010 PLN 4 520 PLN 500 PLN
Więcej niż 14 dni 6 020 PLN 9 030 PLN 1000 PLN

Przerwa w AC - jaka kara?

W przeciwieństwie do OC, AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, w związku z czym jego brak nie wiąże się z żadną karą. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie sprawdza, czy właściciel pojazdu posiada ubezpieczenie autocasco – wielu kierowców ma bowiem nie tyle ma przerwę w AC, co w ogóle nie decyduje się na wykupienie takiej ochrony.

Nie zmienia to jednak faktu, że autocasco jest jednym z podstawowych elementów każdej kompleksowej polisy komunikacyjnej. Ubezpieczenie AC zapewni bowiem odszkodowanie w przypadku szkody powstałej w wyniku kolizji, wypadku, czy innych nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak np. kradzież samochodu, uszkodzenia pojazdu spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, a nawet wypadki z udziałem zwierząt.

Zakres ubezpieczenia autocasco jest uzależnione od wybranej oferty, TU, oraz dokładnego zakresu ochrony. Wiele ofert ubezpieczeniowych OC umożliwia zakup AC w korzystnej cenie w formie dodatku.

Ubezpieczenie ze zniżkami – czy zawsze się opłaca?

Jeśli przytrafi nam się przerwa w ubezpieczeniu OC AC, a zniżki za bezszkodową jazdę przepadną, nie musi to oznaczać powrotu do najwyższych składek. Nawet maksymalne zniżki dla bezszkodowych kierowców nie zawsze oznaczają bowiem najniższą cenę polisy.

Historia ubezpieczenia to jedno, a dane dotyczące właściciela pojazdu to drugie. W zależności od tego, którego ubezpieczyciela wybierzemy, na cenę polisy wpływa znacznie więcej niż wypracowane zniżki. Wysokość składki jest najczęściej wyliczana indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową.

Porównaj polisy OC/AC

Co wpływa na wysokość składki za OC?

Wybierając odpowiednią ofertę OC, cena ubezpieczenia wyliczona na podstawie innych czynników może okazać się bardziej korzystna, niż zachowanie dotychczasowych pełnych zniżek. Co może wpłynąć na to, jak wysoka będzie cena OC?

DANE DOTYCZĄCE POJAZDU

 • Marka
 • Model
 • Rok produkcji
 • Rodzaj paliwa
 • Liczba drzwi
 • Pojemność silnika
 • Cel użytkowania (prywatnych czy służbowych)
 • Obecny i deklarowany przebieg
 • Kraj pochodzenia pojazdu wraz z datą pierwszej rejestracji
 • Rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych

DANE DOTYCZĄCE WŁAŚCICIELA POJAZDU

 • Data uzyskania prawa jazdy
 • Wiek oraz płeć kierowcy
 • Miejsce zamieszkania wraz z kodem pocztowym
 • Wykonywany zawód
 • Stan cywilny
 • Liczba posiadanych dzieci
 • Historia ubezpieczeniowa kierowcy
 • Użytkowanie samochodu za granicą

Każde towarzystwo inaczej patrzy na poszczególne grupy kierowców, dlatego żeby wybrać najlepsze ubezpieczenie, warto skorzystać z porównywarki online. 

Warto wiedzieć
 • Zniżki za ubezpieczenie OC i AC kierowcy uzyskują dzięki bezszkodowej jeździe. Każdy rok jazdy bez szkody to 10% zniżki za ubezpieczenie samochodu a kolejny rok.
 • Komplet zniżek można najczęściej uzyskać po 6 latach bezszkodowej jazdy.
 • W przypadku większości TU przerwa w zbieraniu zniżek nie oznacza ich utraty w przypadku ponownego ubezpieczenia pojazdu.
 • Przerwa w ubezpieczeniu OC wiąże się z karą nakładaną przez UFG. W zależności od długości przerwy, właściciele samochodów osobowych zapłacą od 1200 PLN do nawet 6020 PLN
 • Przerwa w ciągłości AC nie wiąże się z karą.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat przerwy w OC i AC

 1. Czy po sprzedaży auta zniżki przepadają?

  Nie, ponieważ zarówno jeśli chodzi o ubezpieczenie OC jak i AC, zniżki za bezszkodową jazdę są przypisane do kierowcy, a nie do pojazdu.

 2. Czy w przypadku samochodu, który nie jest użytkowany, ubezpieczenie OC jest konieczne?

  Tak - każdy pojazd zarejestrowany w Polsce, niezależnie od tego, jak często wyjeżdża na drogę, musi posiadać ważną polisę OC.

 3. Czy utrata zniżek nastąpi po sprzedaży pojazdu?

  Przy sprzedaży samochodu, OC zbywcy pojazdu przechodzi na nowego właściciela, co skutkuje przerwą w ciągłości polisy. To, czy będzie się ona wiązała z utratą zniżek czy nie, zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy