Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Nie można jednoznacznie określić konkretnej składki ubezpieczenia OC samochodu, ponieważ na jej wysokość wpływa wiele elementów. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych aspektów, jakie wpływają na ostateczną cenę ubezpieczenia OC pojazdu.

Model samochodu, pojemność silnika, rocznik czy marka – każdy z tych czynników znacząco wpływa na koszt ubezpieczenia OC samochodu. Znaczenie ma również sposób użytkowania auta. Kiedy mówimy o pojeździe służbowym, składka może być znacznie wyższa, ponieważ auto jest częściej i intensywniej użytkowane, a to z kolei wpływa bezpośrednio na ryzyko wystąpienia szkody. Ubezpieczyciele zwracają jednak uwagę przede wszystkim na właściciela samochodu: jego wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz ilość wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę.

Porównaj polisy OC/AC

 
Właściciel a cena polisy OC


Najtańsze propozycje ubezpieczenia OC otrzymują osoby w średnim wieku, które nie spowodowały kolizji lub wypadku na drodze. Jeżeli historia szkód użytkownika samochodu jest dość bogata, ubezpieczenie będzie droższe. Na wysokość ceny OC wpływają także dane współwłaściciela auta - jeśli z pojazdu korzystają dwie osoby, ubezpieczyciel uwzględnia ryzyko ubezpieczenia każdego z nich.
 
Ponadto, ostateczną wysokość składki OC mogą obniżyć tzw. zniżki marketingowe. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele różnorodnych programów promocyjnych, które pozwalają na obniżenie wartości ostatecznej składki OC. Wśród nich można znaleźć m.in: zniżki na ubezpieczenie kolejnego auta, za zgłoszenie sprzedaży samochodu lub ubezpieczenie w pakiecie z AC.


Statystyki wypadkowe i miejsce zamieszkania - jak kształtują cenę OC?


Oprócz wymienionych powyżej aspektów, duży wpływ na ostateczną wysokość ubezpieczenia OC pojazdu ma bezpieczeństwo na drogach w regionie.
 
Towarzystwa ubezpieczeniowe interesują się nie tyle miejscem zameldowania kierowcy, co jego miejscem zamieszkania, czyli terenem, po którym najczęściej podróżuje. Podczas wyliczenia składki znaczenie będzie mieć przede wszystkim:
  • bezpieczeństwo na drogach: statystyki wypadkowe, współczynnik zgonów, ilość kolizji,
  • ukształtowanie terenu, sieć dróg i ich rodzaj (drogi krajowe, autostrady itp.),
  • natężenie ruchu, gęstość zaludnienia, ilość pojazdów zarejestrowanych w danej miejscowości.
 
Obecnie w większości towarzystwach ubezpieczeniowych udział własny jest dobrowolny - oznacza to, że można zredukować go do zera przez tzw. wykupienie. Składka za ubezpieczenie jest wtedy wyższa, ale nikt chyba nie chce pokrywać części szkody z własnych środków. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku kradzieży auta.

Porównaj polisy OC/AC

 

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
566783
6
2
2
8
5
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy