Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Znajoma zapłaciła za OC niecałe tysiąc złotych. Sąsiad, który posiada identyczny samochód, wydał na polisę o połowę mniej. Okazuje się, że cena obowiązkowego ubezpieczenia na taki sam pojazd może różnić się nawet o 1000 zł.

Zgodnie z przepisami, obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiada każdy właściciel samochodu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (dokładnie artykuł 34) określa zakres ochrony OC. Zatem bez względu na to, gdzie kupisz ubezpieczenie, będzie ono chronić Cię dokładnie w ten sam sposób. Wybierając ubezpieczyciela, kieruj się więc wyłącznie ceną polisy.
 

Porównaj polisy OC/AC


Co wpływa na wysokość składki OC?


Skoro zakres ochrony OC nie leży w gestii ubezpieczyciela, powinniśmy poszukać najtańszej oferty na rynku. Nie warto przy tym posiłkować się informacjami od znajomych, gdyż wpływ na cenę polisy ma wiele danych kierowcy, np. wiek, historia w OC (zniżki), doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, status zawodowy oraz rodzaj jego pojazdu.

Chcąc zbadać wpływ poszczególnych czynników na wysokość składki OC, stworzyliśmy profil kierowcy, który szuka dla siebie najtańszej oferty na rynku. Naszym bohaterem będzie pan Jan z Łodzi, lat 35, który posiada Volkswagena Golfa z 2008 roku (diesel, pojemność silnika 1.9). Pan Jan pracuje na pełnym etacie jako menedżer w niewielkiej firmie, pojazdem przewożone będą dzieci w wieku do 5 lat, a doświadczenie Jana jako kierowcy wynosi 14 lat. Mężczyzna posiada 50% zniżki za bezszkodową jazdę i od 6 lat wykupuje regularnie ubezpieczenia dla swoich pojazdów.

Najtańsze oferty uzyskane w wyniku kalkulacji w naszej porównywarce, prezentują się następująco:

  • Link4 - OC ASS: 800,20 zł
  • mtu24 - OC: 861,00 zł
  • Allianz direct - OC ASS: 876 zł


Jaki wpływ na cenę OC mają cechy kierowcy oraz jego pojazdu?


  • Wiek – jeśli odmłodzimy pana Jana do wieku 24 lat oraz zmienimy jego status rodzinny na “kawaler” – za najtańsze OC zapłaci on już ponad 2000 zł.

Według danych rankomat.pl, w 2018 roku najdroższe składki OC płacili kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej (18-25 lat)


 

  • Pojemność silnika – w ubiegłym roku (2018 r.), więcej na polisy OC wydawali również właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 3.0 l. (średnio 1026 zł, a przy pojemności do 1,0: 574 zł).

Gdyby pan Jan zdecydował się na zakup Vokswagena Golfa z 2008 roku z silnikiem 1,4 w benzynie, zapłaciłby za najtańsze OC już tylko 600 zł.

  • Status rodzinny – po zmianie stanu cywilnego kierowcy (z męża na singla) okazuje się, iż zapłaci on w niektórych towarzystwach kilkanaście złotych więcej za OC. Za to kierowcy, którzy regularnie przewożą dzieci mogą zapłacić mniej za ubezpieczenie. Osoby posiadające rodzinę uważane są zazwyczaj za rozważnych kierowców i dlatego mają szansę na zakup tańszej polisy.
  • Miejsce zamieszkania – to kolejny czynnik, który rozpatrywany jest przez ubezpieczycieli podczas wyliczania składki OC. Z reguły mieszkańcy mniejszych, spokojnych miejscowości, płacą mniej za OC. Co istotne – znaczenie może mieć nie tylko wielkość miasta, ale również najbliższa jego okolica.

Przykładowo, w 2018 roku najwięcej na OC wydawali mieszkańcy województwa pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego, a najmniej: podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

  • Wykonywany zawód – na wysokość składki może wpłynąć nawet nasz zawód, chociaż już nie tak znacząco jak miejsce zamieszkania czy pojemność silnika, i nie w każdym towarzystwie. Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się czasami z częstszym korzystaniem z samochodu, a więc też - z większym ryzykiem wystąpienia kolizji lub wypadku. I tak np., więcej na polisę wyda przedstawiciel handlowy niż rolnik czy gospodyni domowa.

Powyższe czynniki decydujące o wysokości składki OC oczywiście nie wyczerpują katalogu wszystkich zmiennych. Niektóre firmy uwzględniają nawet ponad 50 danych kierowcy i pojazdu, inne natomiast potrzebują znacznie mniej informacji.

Różnica w ofertach poszczególnych firm może wynosić dla tego samego kierowcy nawet kilkaset złotych, a w przypadku młodej osoby - kilka tysięcy. Dlatego warto porównać propozycje wielu ubezpieczycieli i wybrać najtańszą z nich.

 

Porównaj polisy OC/AC


Pamiętaj, że tanie oc znajdziesz na rankomat.pl. Podczas zakupu OC/AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.


 

To warto wiedzieć

1. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą.

2. Na wysokość składki OC ma wpływ wiele czynników (dane kierowcy i pojazdu).

3. Każdy ubezpieczyciel ma inne zasady wyliczania składki.

4. Przed zakupem polisy warto przeprowadzić porównanie ofert, za pomocą internetowego kalkulatora.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
2
0
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy