Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Znajoma zapłaciła za OC niecałe tysiąc złotych. Sąsiad, który posiada identyczny samochód, wydał na polisę o połowę mniej. Okazuje się, że cena obowiązkowego ubezpieczenia na taki sam pojazd może różnić się nawet o 1000 zł.

Zgodnie z przepisami, obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiada każdy właściciel samochodu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (dokładnie artykuł 34) określa zakres ochrony OC. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest takie samo w każdej firmie ubezpieczeniowej.

Zatem bez względu na to, gdzie kupisz ubezpieczenie, będzie ono chronić Cię dokładnie w ten sam sposób. Wybierając ubezpieczyciela, kieruj się więc wyłącznie ceną polisy.
 

Porównaj polisy OC/AC


Co wpływa na wysokość składki OC?

Skoro zakres ochrony OC nie leży w gestii ubezpieczyciela, powinniśmy poszukać najtańszej oferty na rynku. Nie warto przy tym posiłkować się informacjami od znajomych, gdyż wpływ na cenę polisy ma wiele danych kierowcy, np. wiek, historia w OC (zniżki), doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, status zawodowy oraz rodzaj jego pojazdu.

Chcąc zbadać wpływ poszczególnych czynników na wysokość składki OC, stworzyliśmy profil kierowcy, który szuka dla siebie najtańszej oferty na rynku. Naszym bohaterem będzie pan Jan z Łodzi, lat 35, który posiada Volkswagena Golfa z 2008 roku (diesel, pojemność silnika 1.9). Pan Jan pracuje na pełnym etacie jako menedżer w niewielkiej firmie, pojazdem przewożone będą dzieci w wieku do 5 lat, a doświadczenie Jana jako kierowcy wynosi 14 lat. Mężczyzna posiada 50% zniżki za bezszkodową jazdę i od 6 lat wykupuje regularnie ubezpieczenia dla swoich pojazdów.

Najtańsze oferty uzyskane w wyniku kalkulacji w naszej porównywarce, prezentują się następująco:

Firma Zakres Cena
Trasti OC 427 zł
Beesafe OC 459,53 zł
Trasti OC, ASS, NNW 469 zł
TUZ TUW OC, ASS, NNW 500 zł
Beesafe OC, ASS, NNW 556,53 zł
Link4 OC, ASS 628,26 zł
Uniqa OC, ASS 644 zł
Źródło: kalkulacja w porównywarce rankomat.pl

Jaki wpływ na cenę OC mają cechy kierowcy oraz jego pojazdu?

Dawniej na składkę za OC miała wpływ pojemność silnika danego pojazdu i posiadane zniżki. Potem towarzystwa ubezpieczeniowe rozbudowały swoje taryfy o dodatkowe zniżki (np. za posiadanie pola uprawnego czy ubezpieczenia domu,  

Wiek

Teoretycznie im starszy kierowca, tym mniej zapłaci za OC. Wynika to po pierwsze z faktu, że starszy kierowca będzie mniej skłonny do szaleństw na drodze. 

Po drugie, jest to wynik korelacji pomiędzy wiekiem, a doświadczeniem za kółkiem. 50-letni kierowca najczęściej posiada prawo jazdy minimum 30 lat i OC od ponad 10 lat. Jeśli w tym czasie dodatkowo nie spowodował żadnej stłuczki, zapłaci dużo mniej. 

Po trzecie, wynika to ze statystyk. Młodzi kierowcy powodują dużo więcej dużo poważniejszych wypadków. W 30% z nich młody kierowca ginie. 

wiek kierowcow a wypadki

Jeśli odmłodzimy pana Jana do wieku 24 lat oraz zmienimy jego status rodzinny na “kawaler” – za najtańsze OC zapłaci on już ponad 1600 zł.

Według danych rankomat.pl, w 2022 roku najdroższe składki OC płacili kierowcy z najmłodszej grupy wiekowej (18-25 lat)

wiek kierowcy a cena oc
 

Historia ubezpieczenia

Pan Jan ma 35 lat i OC od ponad 10 lat. Jego 15 lat młodszy odpowiednik ma OC tylko dwa lata. Gdyby 20-letni Jan miał OC ponad 10 lat (co nie do końca jest możliwe), zapłaciłby za OC nie 1600 a 600 zł. 

Pojemność silnika

W I półroczu 2022 r. więcej na polisy OC wydawali również właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 5.0 l. (średnio 685 zł, a przy pojemności do 1,0: 418 zł).

Gdyby pan Jan zdecydował się na zakup Volkswagena Golfa z 2008 roku z silnikiem 1,4 w benzynie, zapłaciłby za najtańsze OC już tylko 600 zł.

Status rodzinny

Po zmianie stanu cywilnego kierowcy (z męża na singla) okazuje się, iż zapłaci on w niektórych towarzystwach kilkanaście złotych więcej za OC. Za to kierowcy, którzy regularnie przewożą dzieci, mogą zapłacić mniej za ubezpieczenie. Osoby posiadające rodzinę uważane są zazwyczaj za rozważnych kierowców i dlatego mają szansę na zakup tańszej polisy.

Miejsce zamieszkania

To kolejny czynnik, który rozpatrywany jest przez ubezpieczycieli podczas wyliczania składki OC. Z reguły mieszkańcy mniejszych, spokojnych miejscowości, płacą mniej za OC. Co istotne – znaczenie może mieć nie tylko wielkość miasta, ale również najbliższa jego okolica.

Przykładowo, w 2022 roku najwięcej na OC wydawali mieszkańcy województwa pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego, a najmniej: podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Wykonywany zawód

Na wysokość składki może wpłynąć nawet nasz zawód, chociaż już nie tak znacząco jak miejsce zamieszkania czy pojemność silnika, i nie w każdym towarzystwie. Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się czasami z częstszym korzystaniem z samochodu, a więc też - z większym ryzykiem wystąpienia kolizji lub wypadku. I tak np., więcej na polisę wyda przedstawiciel handlowy niż rolnik czy gospodyni domowa.

Powyższe czynniki decydujące o wysokości składki OC oczywiście nie wyczerpują katalogu wszystkich zmiennych. Niektóre firmy uwzględniają nawet ponad 50 danych kierowcy i pojazdu, inne natomiast potrzebują znacznie mniej informacji.

Różnica w ofertach poszczególnych firm może wynosić dla tego samego kierowcy nawet kilkaset złotych, a w przypadku młodej osoby - kilka tysięcy. Dlatego warto porównać propozycje wielu ubezpieczycieli i wybrać najtańszą z nich.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Pamiętaj, że tanie oc znajdziesz na rankomat.pl. Podczas zakupu OC/AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Jak zapłacić mniej za OC?

Jest kilka sposobów, ale większość z nich to triki długoterminowe. Warto już w młodym wieku zadbać o to, by później wyglądać lepiej w oczach ubezpieczyciela. 

 • Kup ubezpieczenie w pakiecie - firmy ubezpieczeniowe są skłonne dawać dodatkowe zniżki, jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia OC + AC, albo masz już w danej firmie inne ubezpieczenie (np. domu lub na życie)
 • Korzystaj z dodatkowych zniżek - część firm oferuje dodatkowe zniżki np. za posiadanie pola uprawnego, 
 • Dbaj o historię ubezpieczenia od najmłodszych lat - już w wieku 13 lat możesz mieć na siebie przyczepkę lub skuter, a w wieku 14 lat quada. Wszystkie te pojazdy wymagają OC, 
 • Wybierz samochód o niskiej pojemności silnika i mocy
 • Jeśli jesteś młodym kierowcą, dobierz doświadczonego współwłaściciela
 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń OC - sprawdzisz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu i wybierzesz najlepszą ofertę. 

Ostateczna cena ubezpieczenia samochodu będzie i tak zależała od decyzji danej firmy ubezpieczeniowej, ale możesz zyskać dodatkowe punkty w jej oczach.

 

To warto wiedzieć
 1. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest takie samo w każdej firmie ubezpieczeniowej. 
 2. Na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ma wpływ wiele czynników zwłaszcza dane właściciela pojazdu i auta.
 3. Każdy ubezpieczyciel ma inne zasady wyliczania składki.
 4. Przed zakupem polisy warto przeprowadzić porównanie ofert, za pomocą internetowego kalkulatora.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o to ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

 1. Dlaczego znajomy zapłacił mniej za OC na taki sam samochód?

  Polityka cenowa każdego towarzystwa ubezpieczeniowego jest indywidualna i zależy od różnych czynników. Dawid Korszeń, rzecznik Warty, przyznał w 2022 r., że jego firma bierze pod uwagę kilkaset czynników wpływających na wysokość składki za OC.

 2. Ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w Polsce?

  Według danych rankomat.pl średnie OC w Polsce w I półroczu 2022 r. kosztowało 524 zł. Według danych PIU - 488 zł.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

  Cena AC zależy od wartości pojazdu i zakresu. Z reguły ustala się ją na poziomie procentu wartości pojazdu, np. 2% dla auta o wartościo 50 000 zł będzie oznaczało 1 000 zł składki.

 4. Ile kosztuje OC na motocykl?

  OC na motocykl jest tańsze niż na samochód, a jego cena może mieścić się w 200-300 zł. Historia ubezpieczenia i dane kierowcy też są brane pod uwagę.

 5. Ile kosztuje miesięczne OC?

  OC krótkoterminowe (lub zjazdowe) jest ważne 30 dni, a jego koszt towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają indywidualnie. Cena takiego ubezpieczenia najczęściej oscyluje wokół 100 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia