Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Sprawdź, jak wybrać najlepsze OC i AC!

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Warunki ochrony OC regulowane są ustawą i przy wyborze ubezpieczenia większość kierowców kieruje się kryterium najniższej ceny. Co jednak z ubezpieczeniem dodatkowym autocasco, w przypadku którego zakres ustalany jest przez towarzystwo?

Z zakupem samego OC kierowcy nie mają zazwyczaj większych kłopotów - wystarczy wybrać najtańsze. Przy wyborze AC, nasuwa się już klika pytań. Podpowiadamy, co wpływa na cenę AC, jak można ją obniżyć oraz jak dostosować treść umowy ubezpieczenia do własnych potrzeb.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC


Które elementy ubezpieczenia AC wpływają na jego cenę?


Główna idea AC, to ochrona właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych (np. pożar, kradzież, działanie żywiołu) oraz kolizji i wypadków drogowych. Kompleksowy pakiet OC i AC to pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty wszystkich szkód, powstałych z naszej winy - zarówno u poszkodowanego (OC) jak i w naszym pojeździe (AC). Co istotne - podczas zakupu polisy autocasco możemy sami wpływać na jej cenę.

  • Zakres ochrony
Na rynku AC znajdziemy ubezpieczenie, które będzie chronić nas od wszystkich ryzyk, tzw. all risks lub określonego ich rodzaju, czyli ryzyk nazwanych.

Jak sama nazwa wskazuje - all risks obejmuje wszelkiego rodzaju szkody, w tym nie tylko wywołane kolizją, kradzieżą lub działaniami sił przyrody ale również niezdefiniowane. Oczywiście, ta opcja ma pewne ograniczenia, które znajdziemy w OWU towarzystwa, a dokładnie: w wyłączeniach od odpowiedzialności.

AC od zdarzeń nazwanych jest skromniejszą i tańszą wersją ubezpieczenia, gdyż chroni tylko od wybranych zdarzeń - zazwyczaj przed finansowymi skutkami kolizji lub wypadków, działaniem sił przyrody (huragan, piorun) oraz od pożaru. W zależności od towarzystwa, ochrona przed kradzieżą lub wandalizmem może być dodatkowo płatna.

Zastanów się dobrze, czy w Twoim przypadku potrzebne Ci ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, za które de facto zapłacisz wyższą składkę.

  • Udział własny
Kolejnym elementem umowy, który może znacząco obniżyć koszt autocasco, jest udział własny, czyli umowna kwota (lub udział procentowy), o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie.

Jeśli wybierzemy wariant bez udziału własnego, zapłacimy za AC najwięcej. Gdy zgodzimy się na wprowadzenie udziału własnego, im będzie on większy (np. 500 zł, 1000 zł), tym tańszą otrzymamy ofertę AC. Jeśli przy stosunkowo niskim udziale własnym ubezpieczyciel znacząco obniży nam składkę za AC – warto podjąć takie ryzyko. Pamiętaj jednak, że po wystąpieniu szkody powinieneś dysponować dodatkową gotówką, potrzebną na naprawę auta. Uważaj szczególnie na udział własny określany procentowo, bo nie jesteś wtedy w stanie wyliczyć, jaki koszt pozostaje po Twojej stronie.

Przykładowo:

Twój udział w szkodzie wynosi 500 zł - bez względu na wielkość szkody, podczas jej likwidacji dopłacisz do naprawy 500 zł.

Twój udział własny wynosi 10% - przy szkodzie o wartości np. 10 tys złotych, dopłacasz 1000 zł, a przy kosztach 20 tys. zł - już 2000 zł. Im większe będą uszkodzenia samochodu, tym więcej wydasz z własnej kieszeni.   

  • Sposób likwidacji szkody
Na rynku AC mamy dwa warianty ubezpieczenia, tj.:
  • bezgotówkowy, w którym Twoja rola polega na odstawieniu i później odebraniu naprawionego pojazdu z warsztatu – cała procedura rozliczenia i naprawy szkody odbywa się na linii ubezpieczyciel – warsztat,
  • gotówkowy zwany też kosztorysowym – odszkodowanie otrzymujesz na konto, w Twojej gestii natomiast pozostaje poszukanie warsztatu oraz rozliczenie się z nim. 
Wybór wariantu gotówkowego czy bezgotówkowego również wpływa na cenę AC – wariant bezproblemowy i wymagający minimalnego zaangażowania ze strony ubezpieczonego, czyli forma bezgotówkowa, będzie droższa od kosztorysowej.  

  • Amortyzacja części
Kolejnym, dość istotnym elementem ubezpieczenia AC, dzięki któremu możesz zaoszczędzić, jest amortyzacja (potrącenie za części przeznaczone do naprawy, z uwzględnieniem wieku pojazdu).

Przykładowo: jeśli posiadasz 4 letni samochód i wycena zastosowanych podczas naprawy części zamiennych wynosi 2000 zł, przy wskaźniku amortyzacji na poziomie 20%, ubezpieczyciel wypłaci Ci tylko 1600 zł.

Jeżeli chcesz wprowadzić do swojej umowy AC amortyzację, sprawdź dokładnie, ile ona wyniesie, bo każde towarzystwo stosuje własne stawki. W przypadku aut kilkunastoletnich, potrącenie od ceny części nowej może sięgać nawet 65%. Korzystniejszą opcją może się więc okazać wykupienie amortyzacji. Za polisę zapłacisz więcej, ale otrzymasz gwarancję ze strony ubezpieczyciela, że po szkodzie wypłaci na Twoje konto (lub pokryje koszty) 100% wartości nowych części zamiennych.

  • Suma ubezpieczenia
Stała czy zmienna suma ubezpieczenia – to kolejna decyzja, którą musisz podjąć podczas zakupu AC. Suma ubezpieczenia, czyli górna granica odszkodowania może mieć charakter stały przez cały okres ubezpieczenia (wersja droższa) lub zmienny uzależniony od wartości rynkowej (wersja tańsza). Stała suma ubezpieczenia zalecana jest przede wszystkim w przypadku nowych pojazdów, których wartość rynkowa spada szybciej niż np. w przypadku pojazdów kilkunastoletnich.


Porównaj ubezpieczenia OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Pamiętaj, że najuboższy zakresem pakiet ubezpieczeń może nie spełnić Twoich oczekiwań.

2. Zakres ubezpieczenia AC dopasuj do swoich potrzeb - w ten sposób zapłacisz tylko za to, co może Ci się przydać podczas likwidacji szkody.

3. Propozycje ubezpieczenia autocasco warto sprawdzić u wielu ubezpieczycieli, ponieważ każdy może stosować inną taryfę.

4. Najdroższa firma wcale nie musi mieć dla nas najkorzystniejszej oferty AC - zapoznaj się koniecznie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdź, co wybrany ubezpieczyciel może Ci zaproponować.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Tadeusz

2020-09-05 20:23:15

Dziekuję za zwiezle.ale rzeczowe wytlumaczenie wielu. kwestii. Dotychczas bylem stalym klientem PZU,jednak pewne wzgledy nakazuja mi zmienic tego ubezpieczyciela. Dlatego szukam innego.rzetelnego ubezpieczyciela. Nie takiego.ktory robi problemy przy likwidacji szkody

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia