Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie autocasco

Za co na ogół przepłacamy w autocasco? Gdzie szukać oszczędności? Zakup optymalnej polisy AC nie jest prosty. Poniżej wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

 

Przy kupowaniu polisy OC kierujemy się ceną, jednak przy wyborze AC, nie jest to najlepszy pomysł. Dlaczego? Ponieważ w autocasco najważniejszy jest zakres ochrony. Powinniśmy dopasować go do swoich potrzeb tak, aby nie stracić po uszkodzeniu lub kradzieży pojazdu.
Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk czy od ryzyk nazwanych?


Tak jak w przypadku samochodu podstawowym pytaniem jest: „diesel czy benzyna”, tak samo kluczowym zagadnieniem podczas kupowania polisy AC jest: „ubezpieczenie od wszystkich ryzyk czy od ryzyk nazwanych?”. Oba określają sposób, w jaki zostały sformułowane Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) AC wybranej przez Ciebie firmy. Co dokładnie oznaczają?

Ubezpieczenie AC od tzw. ryzyk nazwanych jest częściej spotykane i oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy będzie miało miejsce jedno ze zdarzeń określonych w OWU. A więc jeśli w OWU danego zdarzenia nie znajdziesz, to odszkodowania nie otrzymasz.

AC od ryzyk nazwanych zapewnia zazwyczaj odszkodowanie po:
  • kolizji z innym uczestnikami ruchu, zwierzętami lub przeszkodami,
  • pożarze bądź wybuchu,
  • działaniu ekstremalnej pogody (huraganu, deszczu, pioruna, gradu, powodzi, lawiny);
  • dewastacji;
  • kradzieży pojazdu.
Dokładny zakres działania polisy należy jednak wnikliwe sprawdzić przed jej nabyciem, ponieważ za niektóre elementy ochrony w niektórych towarzystwach należy dopłacić.

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (tzw. all risks) to polisa obejmująca następstwa wszystkich zdarzeń losowych oprócz tych, które są wypisane w OWU jako wyłączenia od odpowiedzialności. Podstawowe wyłącznie to rażące niedbalstwo kierowcy (np. pozostawienie kluczyków w stacyjce), a także kierowanie pod wpływem alkoholu.


Pełne AC a Mini AC


Podczas nabywanie polisy AC należy zachować czujność, aby zamiast pełnej ochrony (AC) nie stać się właścicielem polisy, która chroni tylko częściowo (Mini AC). W przypadku Mini AC na ogół możemy liczyć na wypłatę odszkodowania tylko w przypadku straty pojazdu, czyli: powstania szkody całkowitej, kradzieży lub całkowitego zniszczenia (przez powódź czy pożar). Z kolei w przypadku AC ta ochrona jest poszerzona także o naprawę skutków kolizji, aktów wandalizmu, zdarzenie naturalne itd. (dokładny zakres opisany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy omijać Mini AC szerokim łukiem, ponieważ jest ono zdecydowanie tańsze i może się okazać, że właśnie takie rozwiązanie będzie dla nas satysfakcjonujące. Szczególnie, że zaoszczędzić można sporo. Ile?

29-letni kierowca czteroletniego Opla Insignia za polisę OC+Mini AC w AXA Direct zapłacił 621 zł, podczas gdy proponowany wariant pełnego AC kosztowałby go 1581 zł, a najdroższy nawet 2390 zł.


Udział własny w szkodzie (inaczej franszyza redukcyjna)


Możesz żyć w przekonaniu, że w razie wypadku lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaci ci 100 proc. wysokości strat, tymczasem może stać się zupełnie inaczej, jeśli Twoja polisa przewiduje udział własny w szkodzie. A to nic innego jak procentowe lub kwotowe pomniejszenie wypłaty odszkodowania.

Dla 35-letniego kierowcy trzyletniej Skody Octavia, który posiada 60 proc. zniżek, podstawowy pakiet OC+AC w LINK4 bez udziału własnego kosztuje 1884 zł, ale wraz z wprowadzeniem udziału własnego tanieje nawet o kilkaset złotych.
Na udział własny w szkodzie należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ w razie ubiegania się o wypłatę ubezpieczenia można zostać niemile zaskoczonym. Może się bowiem okazać, że przy niskiej szkodzie nie otrzymamy nic lub różnica wypłacona przez ubezpieczyciela będzie tylko niewielkim procentem wysokości szkody.


Amortyzacja części


To nic innego, jak procentowe pomniejszenie wartości części przeznaczonych na wymianę, co jest zależne od wieku samochodu. Jeśli pojazd ma rok, to wartość części może zostać pomniejszona np. o 10 proc. (tzn. jeśli jakaś część kosztuje 1000 zł, to ubezpieczyciel pokryje 900 zł). W przypadku pojazdów dwuletnich o 20 proc., a pięcioletnich o np. ok. 50 procent. To oczywiście nie jest reguła, ponieważ w różnych towarzystwach obowiązują różne wysokości amortyzacji, dlatego też warto zwrócić na to uwagę.

Możemy również zażądać zniesienia amortyzacji, ale wówczas musimy liczyć się z polisą droższą o co najmniej kilkaset złotych.


Sposób likwidacji szkody


Tu sprawa jest w miarę prosta, ponieważ do wyboru mamy dwie opcje: serwisowy lub kosztorysowy. Pierwszy z nich jest droższy, ponieważ zazwyczaj opiera się na wymianie części na oryginalne oraz naprawie w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Z kolei likwidacja kosztorysowa opiera się na kosztorysie wymiany części oraz naprawy pojazdu przedstawionego przez warsztat samochodowy.

Dla wspomnianego powyżej kierowcy Skody polisa w Link4 z serwisową likwidacją szkody byłaby o ok. 700 zł droższa niż z kosztorysową.


Suma ubezpieczenia


To kwota wartości pojazdu, deklarowana przez Ciebie (czasami automatycznie narzucona przez towarzystwo). Im wyższa wartość auta, tym droższa polisa. Należy jednak zwrócić uwagę, by podana w polisie wartość nie przekraczała rzeczywistej wartości samochodu, ponieważ w razie np. kradzieży, towarzystwo ubezpieczeniowe nie zapłaci nam kwoty zadeklarowanej, ale rzeczywistą.

Z kolei zaniżenie sumy ubezpieczenia może skutkować tym, że w razie kradzieży będziemy stratni, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają ani złotówki więcej niż wynosi zadeklarowana suma ubezpieczenia (nawet jeśli rzeczywista wartość pojazdu jest wyższa).

Uwaga! Szukając odpowiedniego autocasco nie traktujmy przedstawionych powyżej elementów umowy jak haczyków, ale jako możliwość skomponowania dla siebie jak najlepszej oferty, zarówno pod kątem zabezpieczenia pojazdu, jaki i ceny polisy.


Porównaj ubezpieczenia OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Zakup polisy AC należy zacząć od sprawdzenia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

2. Polisa AC może zapewniać pełną ochronę pojazdu lub tylko od wybranych zdarzeń (AC mini).

3. AC mini zazwyczaj nie obejmuje szkód częściowych (np. tylko szkody całkowite, pożar i kradzież)

4. Wpływ na cenę polisy AC ma przede wszystkim sposób likwidacji szkody, amortyzacja części i udział własny.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Andrzej

2020-04-09 18:04:47

Zamiast AC na auto z kierownicą po lewej stronie zrobili mi OC na kierownicę po prawej, tragedia ....

Paweł

2020-06-18 14:31:42

Dzięki wielkie za artykuł, wiele mi wyjaśnił! Ciężko jest wybrać dobrego ubezpieczyciela, a dzięki Wam wiadomo na co przynajmniej zwracać uwagę. Ja finalnie zdecydowałem się na Uniqe i jest ok, ale z chęciąprzeczytałbym u Was rozpiske takich towarzystw :)

Darek

2021-02-25 21:35:03

Warto by wziąć pod uwagę również konsumpcję sumy ubezpieczenia po szkodzie. Kolejna kwestia to holowanie auta po wypadku i auto zastępcze na czas naprawy. Gdy auto zastępcze nie przysługuje, to ubezpieczycielowi nie rosną koszty likwidacji szkody z każdym dniem wynajęcia auta, co z kolei pozwala odwlekać w czasie wszystkie procedury w tym najistotniejsze uzupełniające wyceny uszkodzeń, ujawniające się podczas samej naprawy. W przypadku sumy ubezpieczenia warto zabrać o jej rynkowe odbicie (szkoda całkowita to 70% wartości) i zablokowanie możliwości obniżenia wartości auta dniu zaistnienia szkody. Przykład:ubezpieczenie zawarte we wrześniu suma 38,70tys. Szkoda 5 stycznia wycena rynkowa auta TU 34,70tys. Faktyczna wartość rynkowa 45-56 tys. Towarzystwo usilnie szuka szkody całkowitej.

Tomek

2021-09-09 09:30:52

Likwidacja szkody to wieloetapowy proces z udziałem kilku podmiotów w oparciu o przepisy prawa i często niejasne procedury. http://gwarant-rzeczoznawca.pl/ poprowadzi ten proces za Ciebie na podstawie stosownego Pełnomocnictwa.

Ewa

2022-01-21 23:46:25

Dziękuję, pomogło trochę w podjęciu decyzji.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy