Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie autocasco

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia AC, zapewniamy sobie pokrycie szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie pojazdu mechanicznego lub jego wyposażenia na skutek różnorodnych zdarzeń.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

 

Podczas ustalania warunków polisy autocasco warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a mianowicie na udział własny, franszyzę integralną, amortyzację części oraz konsumpcję sumy ubezpieczenia.


Udział własny

Obecnie w większości towarzystwach ubezpieczeniowych udział własny jest dobrowolny - oznacza to, że można zredukować go do zera przez tzw. wykupienie. Składka za ubezpieczenie jest wtedy wyższa, ale nikt chyba nie chce pokrywać części szkody z własnych środków. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku kradzieży auta.

Przy zawieraniu ubezpieczenia należy się dowiedzieć, czy udział własny jest potrącany z odszkodowania czy z sumy ubezpieczenia.

Najcześciej udziały własne stosuje się:
 • w szkodach kradzieżowych z miejsc niestrzeżonych,
 • w przypadku kradzieży na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii,
 • w wypłatach odszkodowania za kolejną (2,3) szkodę w tym samym okresie ubezpieczenia,
 • w szkodach powstałych w wyniku przekroczenia prędkości (stosuje to kilka towarzystw),
 • gdy użytkownik/ właściciel auta jest młody.

Franszyza integralna

Jest to wartość, do wysokości której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, ale w momencie, gdy rozmiar szkody przekroczy tę wartość - wypłata odszkodowania następuje w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty.

Jeśli np. franszyza intergalna wynosi 500 zł, a koszt naprawy szkody na pojeździe mieści się w granicach tej kwoty, właściciel pojazdu musi z własnej kieszeni zapłacić za naprawę samochodu.

Amortyzacja części

Warto zwrócić uwagę także na amortyzację części - wypłata odszkodowania np. za wymianę uszkodzonego zderzaka w 3-letnim aucie będzie pomniejszona o "teoretyczny" koszt zużycia oryginalnego zderzaka. Natomiast jeśli kierowca zdecyduje się na użycie cześci nieoryginalnych, odszkodowanie pokryje cały koszt naprawy samochodu.

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

Po każdej szkodzie pula pieniędzy, na którą jest ubezpieczone auto, zmniejsza się. W przypadku kilku stłuczek w ciągu roku mogłobysię okazać, że to, co pozostało, nie wystarczy na następne odszkodowanie. Dlatego w takich sytuacjach stosuje się doubezpieczenie pojazdu.

Wyłączenia w OWU

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia towarzystwo określa, za co nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy:
 • kierowca uszkodził samochód, prowadząc go bez odpowiednich dokumentów (ważny dowód rejestracyjny, prawo jazdy) lub pod wpływem alkoholu bądź narkotyków,
 • kierowca oddalił się bez uzasadnionej przyczyny z miejsca wypadku,
 • skradziono samochód, w którym kierujący pozostawił kluczyki i dowód rejestracyjny, bądź pojazd nie był zabezpieczony zgodnie z konstrukcją,
 • do utraty samochodu doszło z powodu rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
 • pojazd brał udział w wyścigach, konkursach lub był używany do nauki jazdy (istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o naukę jazdy),
 • szkody spowodowane są działaniami wojennymi, związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym, gdy pojazd użyty był w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.
Na rynku ubezpieczeń istnieje duża konkurencja, tak więc towarzystwa prześcigają się w ofertach. Ta różnorodności pozwoli dostosować polisę do indywidualnych potrzeb i wybrać odpowiedni produkt.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
556239
6
1
2
3
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy