Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak działa kalkulator OC bez podawania danych?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Internetowe kalkulatory obliczające składkę za ubezpieczenie OC to spore ułatwienie podczas wyboru i zakupu polisy. Czy jednak dane potrzebne do wyliczenia wiarygodnej ceny ubezpieczenia są wymagane? Czy ich podawanie jest bezpieczne? Sprawdź.

Prośby o udostępnianie swoich danych osobowych w sieci towarzyszą nam dziś niemal na każdym kroku. Rozbudowane kalkulatory OC są męczące i budzą wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa danych osobowych. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma już dość ciągłego podawania osobistych informacji w formularzach online i coraz częściej chcemy obliczyć składkę za OC bez podawania danych osobowych. 

Niekiedy jednak udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania pozwala uzyskać dostęp do ofert najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb. Jest tak przede wszystkim w przypadku kalkulatorów ubezpieczeniowych, takich jak te, które pozwalają obliczyć składkę za OC. Podpowiadamy, jak korzystać z porównywarki oraz dlaczego podanie niektórych danych jest ważne, ale i bezpieczne.

Porównaj polisy OC/AC

Jak wyliczyć składkę za ubezpieczenie OC?

Aby wiarygodnie obliczyć składkę obowiązkowego ubezpieczenia, jakim jest OC, to prosty i szybki sposób by zabezpieczyć siebie i swój pojazd. Tak naprawdę już kilka minut wystarczy, aby w wygodny sposób obliczyć i wykupić tanią polisę komunikacyjną. Kalkulatory ubezpieczeniowe działają praktycznie na każdym urządzeniu mobilnym - jedyne więc czego potrzebujemy, to dostęp do internetu.

Aby to zrobić, wystarczy podać w formularzu obliczeniowym kilka danych dotyczących pojazdu i jego właściciela. Dobrze więc mieć pod ręką choćby dokument tożsamości i dowód rejestracyjny samochodu.

Po uzupełnieniu wszystkich informacji, kalkulator przedstawi ofertę kilkunastu ubezpieczycieli i pozwoli porównać ich ceny. Dzięki temu nie przepłacimy, a nasz pojazd będzie zabezpieczony.

Przykład: 45-letni Pan Rafał jest właścicielem Skody Octavii 1.6 z 2013 roku. Jest doświadczonym kierowcą, któremu niecałe trzy lata temu zdarzyła się drobna stłuczka. Poza tym jego historia ubezpieczeniowa jest czysta. Pan Rafał jest drugim właścicielem auta, którego przebieg nie jest duży. Jeśli Pan Rafał nie poda w formularzu takich danych jak numer PESEL, imię, czy nazwisko, otrzyma oferty jedynie od kilku ubezpieczycieli. Gdyby wpisał dodatkowe dane do kalkulatora, ofert byłoby więcej.

Jak wyliczyć składkę w kalkulatorze OC online?

Obliczenie wysokości składki za ubezpieczenie OC to prosta czynność, która z kalkulatorem online zajmie dosłownie kilka chwil. Jak to zrobić?

 1. Pierwszy krok to odwiedzenie strony https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/
 2. Następnie uzupełnić trzeba podstawowe informacje na temat pojazdu, takie jak choćby jego rodzaj, rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa czy pojemność silnika.
 3. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić dane bardziej szczegółowe, na przykład przebieg czy przeznaczenie pojazdu, kraj jego pierwszej rejestracji, a także czy samochód zarejestrowany jest na firmę, czy na osobę prywatną. W tej sekcji znajdziemy również pytanie o miejsce parkowania auta.
 4. Dalsza część formularza to dane personalne właściciela pojazdu - jego imię, nazwisko, numer PESEL czy data urodzenia. Trzeba także odpowiedzieć na pytania o płeć, zawód, stan cywilny czy ilość dzieci.
 5. Przedostatni krok to pytania o historię ubezpieczeniową właściciela pojazdu. Tu również możliwe jest podanie swoich danych kontaktowych, aby ułatwić wybór i zakup polisy.
 6. Gotowe! Kalkulator porówna oferty różnych ubezpieczycieli, zestawiając je w wygodnej i przystępnej formie. Teraz możliwe jest przystąpienie do zakupu wybranego ubezpieczenia online, poprzez podanie jedynie kilku danych. Po dokonaniu płatności, polisa zostanie wysłana na wskazany adres e-mail

Składka za OC - jakie dane trzeba podać podczas jej wyliczania?

Kalkulatory pomagające obliczyć składkę za ubezpieczenie OC wymagają podania sporej ilości danych, zarówno tych dotyczących pojazdu, jak i jego właściciela. Nie wszystkie z nich są obowiązkowe, jednak większość stanowi istotny czynnik podczas kalkulacji składki. 

Informacje, które mogą być pomocne, nie są skomplikowane i łatwo można znaleźć je w podstawowych dokumentach. Czego dokładnie wymagają od nas internetowe porównywarki, które mają zagwarantować zakup polisy w najlepszej cenie?

Podstawowe dane dotyczące danych technicznych pojazdu:

 • Marka
 • Model
 • Rok produkcji
 • Rodzaj paliwa
 • Liczba drzwi
 • Pojemność silnika
 • Cel użytkowania (prywatnych czy służbowych)
 • Obecny i deklarowany przebieg
 • Kraj pochodzenia pojazdu wraz z datą pierwszej rejestracji
 • Rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.

Dane, które bezpośrednio dotyczą właściciela pojazdu:

 • Data uzyskania prawa jazdy
 • Wiek oraz płeć kierowcy
 • Miejsce zamieszkania wraz z kodem pocztowym
 • Wykonywany zawód
 • Stan cywilny
 • Liczba posiadanych dzieci
 • Historia ubezpieczeniowa kierowcy
 • Użytkowanie samochodu za granicą.

Ryzyko ubezpieczenia – czym jest i jakie są jego główne czynniki przy wyliczaniu OC?

Ryzyko ubezpieczeniowe to ważny termin, zwłaszcza podczas wyboru polisy OC. Na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe określa bowiem wysokość proponowanej składki. Określeniu takiego ryzyka służą właśnie wszystkie te dane, które podajemy w kalkulatorze do obliczania składek. Cena polisy wzrasta wraz ze wzrostem ryzyka.

Najprościej mówiąc, ryzyko ubezpieczeniowe to możliwość pojawienia się szkody ubezpieczeniowej i - co za tym idzie - powstałej w jego wyniku straty. Odnosi się więc ono przede wszystkim do zdarzeń przeszłych, by na ich podstawie wyliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.

Dlatego też wysokość składki dla różnych osób może się od siebie różnić. Kierowcy bez doświadczenia lub ci, którzy mają na swoim koncie kolizje, zapłacą więcej niż Ci z czystą historią ubezpieczenia. Ryzyko obliczane jest na podstawie specjalnych algorytmów, dlatego nie zawsze pozostaje stałe. 

Przykład: Pan Maciej niedawno otrzymał swoje prawo jazdy i w wieku 19 lat zaczyna zdobywać pierwsze doświadczenia jako kierowca. Jego składka za ubezpieczenie OC będzie więc wyższa niż składka Pana Andrzeja - jego taty, który korzysta z samochodu od ponad 20 lat i ma czystą historię jako kierowca.

Przykład: Pan Zbigniew, ojciec Pana Andrzeja, który przez wiele lat był bezkolizyjnym kierowcą, jako senior będzie musiał zapłacić większą składkę niż jego syn. Ubezpieczenie OC w jego przypadku będzie jednak tańsze niż polisa, którą zakupił jego wnuk, Pan Maciej – młody i niedoświadczony kierowca.

Najważniejsze czynniki ryzyka brane pod uwagę przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie OC to:

Czynnik

Dlaczego to ważne?

Wiek kierowcy

Za polisę więcej zapłacić będą musieli młodzi kierowcy, a także ci, którzy nie mają dużego doświadczenia za kierownicą. Za młodego uznaje się kierowcę który jest pełnoletni i nie ma więcej niż 24-28 lat, w zależności od ubezpieczyciela. Jak wynika bowiem ze statystyk, to właśnie młodzi kierowcy powodują większość wypadków na polskich drogach. Podobnie wygląda to w przypadku kierowców, którzy są w najbardziej podeszłym wieku. 

Historia wypadków 

ilość kolizji spowodowanych przez danego kierowcę również ma znaczenie. Zazwyczaj znaczenie mają ostatnie 3 lata historii ubezpieczenia. Jeśli w ich trakcie kierowca nie spowodował żadnego wypadku, otrzyma zniżkę, jeśli jednak zdarzały mu się stłuczki, cena wzrośnie. Im mniej czasu minęło od wypadku, tym większą wysokość składki może ustalić ubezpieczyciel.

Doświadczenie za kierownicą

Im bardziej doświadczony kierowca tym niższa składka. Ci, którzy samochodem poruszają się krócej niż 4-5 lat będą musiały zapłacić za ubezpieczenie więcej niż kierowcy z dużym stażem.

Techniczne dane pojazdu

Przy wyliczaniu wysokości składki za OC znaczenie ma stan techniczny samochodu, który ubezpieczamy. Im większa pojemność silnika, tym składka będzie wyższa. Podobnie z wiekiem pojazdu - im wyższy, tym droższa polisa. Istotny jest także przebieg - auta z mniejszą ilością kilometrów na liczniku oznaczają niższe składki. Znaczenie może mieć nawet marka oraz model auta - również za nie można otrzymać zniżki lub zostać obciążonym dodatkowymi kosztami.

Dlaczego podanie wszystkich danych do polisy jest ważne?

Podanie szczegółowych informacji w kalkulatorze wyliczającym wysokość składki za OC pozwala uzyskać wiarygodny zakres cen, przez co znacznie ułatwia znalezienie najtańszej polisy.

Podanie swoich danych personalnych, takich jak imię, nazwisko czy numer PESEL, nie jest w tym przypadku ryzykowne, Kalkulator wykorzystuje bowiem te dane jedynie do celów obliczeniowych składki za OC. Podobnie z danymi kontaktowymi oraz tymi dotyczącymi pojazdu. Uzupełnienie formularza zgodnie z prawdą pozwoli uzyskać ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, z prawidłową wysokością składki.

Kalkulator do obliczania składek, który nie wymaga najważniejszych dla ubezpieczyciela danych, nie sprawdzi się w praktyce tak dobrze, jak ten tradycyjny, ponieważ jego obliczenia będą miały charakter jedynie szacunkowy.

Rzeczywiste oferty z wiarygodną ceną składki, które pozwalają na wybór najtańszej polisy, mogą zostać wyliczone jedynie na podstawie prawidłowych danych. Nawet niewielki błąd popełniony podczas ich wprowadzania może niekorzystnie wpłynąć na ostateczną ofertę. To szczególnie istotne, gdy mówimy właśnie o ubezpieczeniu OC, ponieważ jego zakres reguluje ustawa, W związku z tym cena pozostaje tu czynnikiem kluczowym podczas wyboru, ponieważ warunki poszczególnych ofert powinny być zbieżne.

Porównaj polisy OC/AC

Dane kontaktowe – do czego są potrzebne?

W większości kalkulatorów ubezpieczeniowych pojawia się prośba o podanie danych kontaktowych, takich jak numer telefonu i adres e-mail. Nie są to informacje obowiązkowe, jednak ich podanie znacznie ułatwi wykupienie polisy. Telefon i mail nie mają wpływu na wysokość składki, jednak dzięki nim można dokonać zakupu odpowiedniego i najtańszego ubezpieczenia w kilku prostych krokach i bez wychodzenia z domu. Jakie korzyści zyskujemy podając w formularzu swoje dane kontaktowe?

Numer telefonu:

 • Dzięki niemu konsultant do spraw ubezpieczeń będzie mógł szybko się z Tobą skontaktować
 • Podanie takiej informacji ułatwi również kontakt z doradcą w przyszłym terminie
 • Zyskamy również możliwość przypomnienia o zbliżającym się końcu polisy i możliwości jej przedłużenia.

Adres e-mail:

 • Jest wyjątkowo ważny, ponieważ dzięki niemu nie musimy ponownie uzupełniać formularza obliczeniowego w przyszłości. Raz zapisane dane pozostaną bowiem w naszej skrzynce mailowej pod postacią linku, który szybko pozwoli powrócić do wyliczenia
 • Co istotne, zgoda na otrzymywanie korespondencji elektronicznej może zostać w każdej chwili anulowana.

„Zgodne z prawdą oraz kompleksowe wypełnienie danych zawartych w kalkulatorze ubezpieczeniowym pozwala wyliczyć wiarygodną kwotę składki. Brak szczegółowych danych może natomiast przyczynić się do niewłaściwego wyliczenia, w wyniku czego ostatecznie za polisę trzeba zapłacić więcej”

- mówi nasz ekspert od ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kalkulator OC bez podania danych - czy to w ogóle działa?

To, jak wysoka będzie składna naszego ubezpieczenia za OC, jest uzależnione od wielu istotnych czynników. Na podstawie zbioru informacji dotyczących ubezpieczanego pojazdu i naszego doświadczenia jako kierowcy, towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie dokonać odpowiedniego wyliczenia.

Osoby, które nie chcą podawać swoich danych podczas wypełniania formularza, stają przed pytaniem: czy kalkulator składek za OC bez tego kroku w ogóle istnieje? Odpowiedź nie jest jednak zadowalająca. Niestety, aby kalkulator mógł prawidłowo i wiarygodnie wyliczyć kwotę składki ubezpieczeniowej za polisę OC, nasze dane są niezbędne. To, jakich informacji wymaga kalkulator jest spowodowane konkretnymi wymaganiami ubezpieczycieli, którzy ustalają wysokość składek. Kalkulator OC bez podawania danych może więc okazać się pomocny, jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości obliczeniowych porównywarki

Właściciele aut, którzy nie chcą ujawniać zbyt wielu swoich danych, zachowując przy tym wiarygodność wyliczeń, powinni skorzystać z kalkulatora, który wymaga od użytkownika uzupełnienia jedynie podstawowych informacji. Nie każde pole formularza obliczeniowego jest bowiem obowiązkowe. 

Warto jednak zastanowić się przed podjęciem decyzji o ominięciu kilku informacji, ponieważ im więcej o nas i naszym pojeździe otrzyma towarzystwo ubezpieczeniowe, tym bardziej wiarygodna będzie wycena polisy. 

Kalkulator ubezpieczeniowy online – jak działa?

Kalkulator OC online działa na zasadzie połączenia z bazą danych towarzystwa ubezpieczeniowego. Uzupełnienie formularza danymi pojazdu i kierowcy pozwala na obliczenie składki. Formularz wysyła zapytanie na serwer towarzystwa ubezpieczeniowego, który zwraca odpowiedź w postaci oferty. Działa to trochę tak, jak program do wystawiania polis u agenta. De facto porównywarki ubezpieczeń online są swojego rodzaju agentem ubezpieczeniowym. 

Dane, które podajesz, są przetwarzane przez algorytmy, a każdy strzęp informacji jest ważny. Podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe chcą wiedzieć o kierowcy możliwie dużo, porównywarki OC online potrzebują tych samych informacji. Im więcej wiedzą o posiadaczu pojazdu, tym lepiej są w stanie oszacować ryzyko. 

Z podawania właściwych, autentycznych danych korzystają wszyscy. 

 • Klient - Im bliżej prawdy są podane dane, tym bardziej adekwatna i atrakcyjna będzie oferta. 
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe - Dokładne informacje o kliencie pozwalają na równie dokładne oszacowanie ryzyka związanego z ochroną ubezpieczeniową i uniknięcie np. niewypłacalności. 
 • Porównywarka - Dostarczanie dobrych ofert klientowi zwiększa zaufanie klienta do niej, a towarzystwu ubezpieczeniowemu dostarcza konsumenta.

Kalkulator OC bez podawania danych, może być kuszący, ale w większości przypadków nie poda tak dokładnego wyliczenia, jak ta przetwarzająca dane. 

Zwiększona ochrona, czyli jakie dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne wybrać

OC jest obowiązkowym, ale nie jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Kompleksowa ochrona zarówno pojazdu jak i nas samych powinna obejmować szerszy zakres nieszczęść. Co więc, poza ubezpieczeniem OC, rozszerzy zabezpieczenie naszego samochodu?

 • Polisa AC - ubezpieczenie dobrowolne, które zapewni odszkodowanie, gdy nasz pojazd ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu, lub zostanie skradziony.
 • Ubezpieczenie assistance - również nie jest obowiązkowe, niemniej zdecydowanie ułatwia działanie w razie wypadku. Assistance zapewni podstawowa pomoc i wsparcie, praktycznie przez całą dobę, także podczas podróży autem. Pakiet gwarantuje między innymi pierwszą pomoc w naprawie samochód, holowanie, a nawet auto zastępcze.
 • Ubezpieczenie NNW - kiedy masz szkodę, za obrażenia ciała dostaniesz odszkodowanie z OC sprawcy. Ale kiedy jedziesz sam i w coś uderzysz, to nie dostaniesz nic. Chyba że masz ubezpieczenie NNW. Dodatkowo w razie szkody, pasażerowie też dostaną odszkodowanie. 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest najważniejszym i jednocześnie obowiązkowy elementem każdej ochrony komunikacyjnej. Ten podstawowy element każdej polisy zapewni wypłatę należnego odszkodowania osobom poszkodowanym, kiedy to nasz pojazd spowoduje wypadek. W przypadku kolizji to bowiem jej sprawca ponosi odpowiedzialność za szkody na zdrowiu i mieniu uczestników wypadku. To natomiast może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami, które polisa pokrywa.

Warto wiedzieć
 • Zakres ubezpieczenia OC określa ustawa, dlatego jest on taki sam w przypadku wszystkich ubezpieczycieli.
 • Dane jakie powinny zostać uzupełnione w formularzu wyliczeniowym to między innymi te dotyczące stanu technicznego pojazdu, dane osobowe właściciela i historia ubezpieczeniowa kierowcy.
 • Przy wyliczaniu składki za OC brane są pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak wiek czy doświadczenie kierowcy.
 • Kalkulator składek ubezpieczeniowych, w którym nie trzeba podawać danych, nie jest w stanie wyliczyć wiarygodnej składki za OC.
 • Kalkulator, w którym konieczne jest podanie wielu informacji pozwala uzyskać więcej ofert od różnych ubezpieczycieli, a wyliczona cena składki przypomina jej cenę rzeczywistą.
 • W przypadku kalkulatora bez podawania danych osobowych cena składki jest jedynie orientacyjna, a liczba ofert ubezpieczeniowych ograniczona.
 • Praktycznie każde pytanie w formularzu ma realny wpływ na ostateczną wysokość składki.
 • Podanie danych kontaktowych nie jest obowiązkowe i nie wpływa na wysokość składki, jednak znacznie ułatwia zakup polisy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kalkulator bez podawania danych

 1. Czy kalkulatory ubezpieczenia OC bez podawania danych to norma na polskim rynku?

  Nie jest to normą na polskim rynku ubezpieczeń, aby kalkulatory ubezpieczenia OC nie wymagały podawania danych. Zazwyczaj takie kalkulatory wymagają podania podstawowych informacji, takich jak marka i model samochodu, aby móc obliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Bez podania tych danych kalkulator nie będzie w stanie obliczyć wysokości składki ubezpieczeniowej.

 2. Jak sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

  Aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia samochodu dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela lub skontaktować się z ubezpieczycielem bezpośrednio i zapytać o wycenę ubezpieczenia dla konkretnego samochodu. W celu uzyskania dokładnej wyceny składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel będzie wymagał podania szczegółowych informacji na temat samochodu, takich jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika i inne.

 3. Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

  Cena ubezpieczenia OC jest uzależniona od wielu czynników, takich jak marka i model samochodu, jego rok produkcji, pojemność silnika, miejsce zamieszkania właściciela samochodu, historia ubezpieczeniowa właściciela i szereg innych czynników. Wysokość składki ubezpieczeniowej może być również uzależniona od wybranego zakresu ubezpieczenia oraz dodatkowych opcji ubezpieczeniowych. Z tego powodu cena ubezpieczenia OC może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. Aby poznać dokładne wyliczenie skorzystaj z kalkulatora OC.

 4. Gdzie znajdę kalkulator ubezpieczenia OC bez podawania danych osobowych?

  Część towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia tzw. szybką ścieżkę kalkulacji ubezpieczenia, gdzie np. na podstawie tylko numeru rejestracyjnego pojazdu możesz otrzymać kalkulację OC. Dzieje się tak, ponieważ informacje na temat Twojego ubezpieczenia znajdują się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak dla dokładnego wyliczenia składki za OC i wystawienia polisy konieczne będzie podanie kompletnych danych.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia