Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak zmienić ubezpieczyciela w OC?

Dostałeś ciekawszą ofertę od innego Towarzystwa Ubezpieczeniowego? Czy wiesz, że niewypowiedziana polisa OC przedłuża się automatycznie? Sprawdź jak w bardzo prosty sposób można rozwiązać całoroczne OC.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przeznaczone dla właścicieli pojazdów mechanicznych trzeba posiadać przez pełne 12 miesięcy w roku, czyli dokładnie tyle, na ile można je wykupić (poza pewnymi wyjątkami, w których możliwe jest OC krótkoterminowe). Nie znaczy to jednak, że należy trwać przez wiele lat przy tym samym towarzystwie. Praktyka pokazuje, że warto je zmieniać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.
 

Dlaczego warto zmieniać towarzystwo ubezpieczeniowe

Specyfiką polisy od odpowiedzialności cywilnej jest to, że zawiera się ją zawsze na identycznych warunkach. Wynika to z faktu, że zostały one określone odgórnie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, w związku z czym towarzystwa nie mają kompetencji do zmiany zakresu jej działania. Oznacza to, że kierowca, który płaci za OC 500 zł, dostaje dokładnie taki sam produkt jak osoba, która za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyłożyła 2000 zł. Nie ma też znaczenia marka towarzystwa – liczy się wyłącznie to, żeby przez cały rok mieć ważne OC.
 
Mimo że warunki polisy są zawsze identyczne, to jej cena może się znacząco różnić w zależności od towarzystwa, w którym się ją wykupuje. Aby zorientować się, gdzie jest dostępne najtańsze ubezpieczenie OC, należy porównać wysokość składki w wielu firmach, co jest możliwe przez Internet przy użyciu porównywarek ubezpieczeniowych, a także podczas osobistego spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Co najważniejsze w kontekście tematu, towarzystwo, które w danym momencie oferuje najtańsze OC, za rok może podwyższyć cenę, podczas gdy inna firma zaproponuje tańszą polisę.
 
Krótko mówiąc, nie jest tak, że firma, która rok temu gwarantowała najniższą cenę, na pewno utrzyma ją w kolejnych latach kontynuacji polisy. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo, jednak z reguły dzieje się inaczej, tzn. koszt ubezpieczenia w tym samym towarzystwie w kolejnym roku wyraźnie wzrasta, a inna firma wychodzi z korzystniejszą propozycją. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zmienić ubezpieczyciela OC. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.
 

Kiedy można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe

Zmiany towarzystwa najczęściej dokonuje się krótko przed terminem wygaśnięcia aktualnej polisy. Gdy upływa jej ważność, a kierowca znajduje lepszą ofertę niż ta zaproponowana przez aktualną firmę ubezpieczeniową, może się zdecydować na przejście do innej. Kiedy jeszcze ma taką możliwość? Pojawia się ona po kupnie używanego pojazd. W momencie, gdy zostaje podpisana umowa, a samochód przechodzi na własność innego kierowcy, sprzedający ma obowiązek przekazania aktualnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ OC jest przyporządkowane do auta, a nie do właściciela, nabywca może z niego korzystać do dnia wygaśnięcia, jednak nie musi tego robić.
 
Kierowca, który po kupnie samochodu nie chce korzystać z polisy poprzedniego właściciela, ma prawo do zmiany ubezpieczyciela. Dlaczego miałby to robić? Chociażby ze względu na fakt, że posiadając OC sprzedawcy, nowemu właścicielowi nie są naliczane zniżki. Rezygnację z polisy poprzedniego właściciela warto rozważyć także w przypadku, gdy została ona rozłożona na raty. Może się bowiem okazać, że składka sprzedawcy jest na tyle wysoka, że nowy właściciel zapłaci mniej za polisę całoroczną niż za jedną ratę OC przekazanego przez poprzedniego właściciela. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie sprzedawcy przekazane kupującemu nie przedłuża się automatycznie po wygaśnięciu.
 
Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela jest warta rozważenia także w razie przesłania przez towarzystwo nowej kalkulacji. Firma ubezpieczeniowa może bowiem uznać, że kupujący powinien zapłacić wyższą składkę niż ta wyliczona dla sprzedającego. Jeżeli okaże się, że jest ona na tyle niekorzystna, że taniej będzie kupić nowe OC, zdecydowanie warto to zrobić, szczególnie że w ten sposób zachowuje się ciągłość ubezpieczenia, dzięki czemu zniżki są cały czas naliczane.
 
Zmiana towarzystwa jest możliwa także w przypadku tzw. podwójnego OC. Chodzi o sytuację, w której kierowca jednocześnie korzysta z dwóch polis. Zdarza się to szczególnie często osobom kupującym ubezpieczenie przez Internet. Nabywając OC online w innym towarzystwie niż obecne, kierowca musi pamiętać, żeby zrezygnować z poprzedniej polisa, która wygasa. Jeśli tego nie zrobi, przedłuży się ono automatycznie, a wtedy wpada się w pułapkę tzw. podwójnego OC. Aby go uniknąć, należy wypowiedzieć polisę, która się przedłuża automatycznie.
 

Zmiana ubezpieczyciela – pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniego OC

Jeżeli kupujesz nową polisę w innym towarzystwie niż obecne, musisz pamiętać, że poprzednia przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że teoretycznie można posiadać dwa obowiązkowe ubezpieczenia dla jednego auta, co oczywiście wiąże się z koniecznością opłacania dwóch składek jednocześnie. Jak uniknąć takiego ryzyka? W tym celu trzeba złożyć wypowiedzenie wygasającej polisy, żeby przestała działać najwcześniej dzień przed rozpoczęciem obowiązywania nowego ubezpieczenia.
 
Wypowiedzenie to formalny dokument, więc trzeba dostarczyć go w formie pisemnej do towarzystwa, w którym zostało wykupione wygasające ubezpieczenie. Należy w nim zawrzeć dane osobowe właściciela polisy, jej numer, informacje na temat pojazdu oraz podstawę prawną pozwalającą na posłużenie się tą formułą – jest nią Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK art. 28. Jeśli chcesz przeczytać dokładne informacje na ten temat, dowiedz się więcej a artykule „Jak zmienić ubezpieczyciela w OC”.
 
Wypowiedzenie ubezpieczenia należy dostarczyć towarzystwu pocztą lub osobiście w terminie:
 
najpóźniej dzień przed wygaśnięciem całorocznej polisy, która przedłuża się automatycznie,
 
w dowolnym momencie w przypadku podwójnego OC,
 
w dowolnym momencie po przejęciu ubezpieczenia od poprzedniego właściciela.
To warto wiedzieć
  1. Przed przedłużeniem ubezpieczenia OC skorzystaj z porównywarki
  2. Czasami nie opłaca się przedłużać polisy OC
  3. Poprzednia polisa OC przedłuża się automatycznie
  4. Pamiętaj o wypowiedzeniu aktualnej polisy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy