Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak zmienić ubezpieczyciela w OC?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Dostałeś ciekawszą ofertę od innego Towarzystwa Ubezpieczeniowego? Czy wiesz, że niewypowiedziana polisa OC przedłuża się automatycznie? Sprawdź jak w bardzo prosty sposób można rozwiązać całoroczne OC.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przeznaczone dla właścicieli pojazdów mechanicznych trzeba posiadać przez pełne 12 miesięcy w roku, czyli dokładnie tyle, na jak długo można je wykupić (poza pewnymi wyjątkami, w których możliwe jest OC krótkoterminowe). Nie znaczy to jednak, że należy trwać przez wiele lat przy tym samym towarzystwie. Praktyka pokazuje, że warto je zmieniać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.

Dlaczego warto zmieniać towarzystwo ubezpieczeniowe?

Specyfiką polisy od odpowiedzialności cywilnej jest to, że zawiera się ją zawsze na identycznych warunkach. Wynika to z faktu, że zostały one określone odgórnie w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku z czym towarzystwa nie mają kompetencji do zmiany zakresu jej działania. Oznacza to, że kierowca, który płaci za OC 500 zł, dostaje dokładnie taki sam produkt jak osoba, która za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyłożyła 2000 zł.

Nie ma też znaczenia marka towarzystwa – liczy się wyłącznie to, żeby przez cały rok mieć ważne ubezpieczenie OC.

A skoro każda polisa OC jest taka sama, to logika podpowiada, że należy wybrać najtańszą, prawda?

Mimo że warunki polisy są zawsze identyczne, to jej cena może się znacząco różnić w zależności od towarzystwa, w którym się ją wykupuje. Aby zorientować się, gdzie jest dostępne najtańsze ubezpieczenie OC, należy porównać wysokość składki w wielu firmach, co jest możliwe przez Internet przy użyciu porównywarek ubezpieczeniowych, a także podczas osobistego spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Co najważniejsze w kontekście tematu, towarzystwo, które w danym momencie oferuje najtańsze OC, za rok może podwyższyć cenę, podczas gdy inna firma zaproponuje tańszą polisę.

Krótko mówiąc, nie jest tak, że firma, która rok temu gwarantowała najniższą cenę, na pewno utrzyma ją w kolejnych latach kontynuacji polisy. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo, jednak z reguły dzieje się inaczej, tzn. koszt ubezpieczenia w tym samym towarzystwie w kolejnym roku wyraźnie wzrasta, a inna firma wychodzi z korzystniejszą propozycją. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zmienić ubezpieczyciela OC. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Koszt pozyskania klienta jest wyższy, niż koszt jego utrzymania

To podejście popularne w telekomach, które skupiają większość uwagi (i środków na marketing) na pozyskaniu klienta, licząc na to, że po zakończeniu umowy nie będzie mu się chciało szukać odmiany. 

Podobne podejście można zauważyć wśród dostawców hostingów internetowych czy programów typu VPN, które w pierwszym roku użytkowania potrafią dać zniżkę na swoje usługi nawet 80-90%, by potem w kolejnym roku wywindować cenę. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe podobnie nie przykładają wagi do klienta wznawiającego umowę, tym bardziej jeśli wykupuje tylko OC i tylko na jeden pojazd. Lepiej firmie opłaci się pozyskanie nowego klienta, który być może dodatkowo ubezpieczy 

Nie dowiesz się, jeśli nie sprawdzisz

Być może właśnie masz najlepszą ofertę na OC, jaką możesz dostać. Być może bardziej będzie Ci się opłacało zostać w dotychczasowej firmie.

A być może nie. 

Równie możliwe jest to, że masz ofertę ze środka stawki i nawet nie wiesz, że przepłacasz. Warto zatem z czystej ciekawości sprawdzić, czy przypadkiem nie możesz mieć taniej.

Porównaj polisy OC/AC

 

Kiedy można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zmiany towarzystwa najczęściej dokonuje się krótko przed terminem wygaśnięcia aktualnej polisy. Gdy upływa jej ważność, a kierowca znajduje lepszą ofertę niż ta zaproponowana przez aktualną firmę ubezpieczeniową, może się zdecydować na przejście do innej. Wówczas należy złożyć wypowiedzenie OC dotychczasowej umowy, a wraz końcem okresu ubezpieczenia aktualna umowa ubezpieczenia wygaśnie.

Kiedy jeszcze ma taką możliwość?

Pojawia się ona po kupnie używanego pojazd. W momencie, gdy zostaje podpisana umowa, a samochód przechodzi na własność innego kierowcy, sprzedający ma obowiązek przekazania aktualnej polisy OC. Ponieważ OC jest przyporządkowane do auta, a nie do właściciela, nabywca może z niego korzystać do dnia wygaśnięcia, jednak nie musi tego robić.

Kierowca, który po kupnie samochodu nie chce korzystać z polisy poprzedniego właściciela, ma prawo do zmiany ubezpieczyciela. Dlaczego miałby to robić? Chociażby ze względu na fakt, że posiadając OC sprzedawcy, nowemu właścicielowi nie są naliczane zniżki. Rezygnację z polisy poprzedniego właściciela warto rozważyć także w przypadku, gdy została ona rozłożona na raty. Może się bowiem okazać, że składka sprzedawcy jest na tyle wysoka, że nowy właściciel zapłaci mniej za polisę OC całoroczną niż za jedną ratę OC przekazanego przez poprzedniego właściciela. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie sprzedawcy przekazane kupującemu nie przedłuża się automatycznie po wygaśnięciu.

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela jest warta rozważenia także w razie przesłania przez towarzystwo nowej kalkulacji. Firma ubezpieczeniowa może bowiem uznać, że kupujący powinien zapłacić wyższą składkę niż ta wyliczona dla sprzedającego. Jeżeli okaże się, że jest ona na tyle niekorzystna, że taniej będzie kupić nowe OC, zdecydowanie warto to zrobić, szczególnie że w ten sposób zachowuje się ciągłość ubezpieczenia, dzięki czemu zniżki są cały czas naliczane.

Zmiana towarzystwa jest możliwa także w przypadku tzw. podwójnego OC. Chodzi o sytuację, w której kierowca jednocześnie korzysta z dwóch polis. Zdarza się to szczególnie często osobom kupującym ubezpieczenie przez Internet. Nabywając OC online w innym towarzystwie niż obecne, kierowca musi pamiętać, żeby zrezygnować z poprzedniej polisa, która wygasa. Jeśli tego nie zrobi, przedłuży się ono automatycznie, a wtedy wpada się w pułapkę tzw. podwójnego OC. Aby go uniknąć, należy wypowiedzieć polisę, która się przedłuża automatycznie.

Zmiana ubezpieczyciela – pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniego OC

Jeżeli kupujesz nową polisę w innym towarzystwie niż obecne, musisz pamiętać, że poprzednia przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że teoretycznie można posiadać dwa obowiązkowe ubezpieczenia dla jednego auta, co oczywiście wiąże się z koniecznością opłacania dwóch składek jednocześnie. Jak uniknąć takiego ryzyka? W tym celu trzeba złożyć wypowiedzenie wygasającej polisy, żeby przestała działać najwcześniej dzień przed rozpoczęciem obowiązywania nowego ubezpieczenia.

Wypowiedzenie to formalny dokument, więc trzeba dostarczyć go w formie pisemnej do towarzystwa, w którym zostało wykupione wygasające ubezpieczenie. Należy w nim zawrzeć dane osobowe właściciela polisy, jej numer, informacje na temat pojazdu oraz podstawę prawną pozwalającą na posłużenie się tą formułą – jest nią Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK art. 28. Jeśli chcesz przeczytać dokładne informacje na ten temat, dowiedz się więcej w artykule Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?.

Wypowiedzenie ubezpieczenia należy dostarczyć towarzystwu pocztą lub osobiście w terminie:

  • najpóźniej dzień przed wygaśnięciem całorocznej polisy, która przedłuża się automatycznie,
  • w dowolnym momencie w przypadku podwójnego OC,
  • w dowolnym momencie po przejęciu ubezpieczenia od poprzedniego właściciela.
Ważne! Niezależnie od tego w jaki sposób składasz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, zawsze postaraj się o potwierdzenie przyjęcia dokumentu. Będziesz mieć potem podkładkę dopełnienia swoich obowiązków w razie gdyby wypowiedzenie nie doszło do skutku.

Jakie informacje powinno zawierać wypowiedzenie OC?

Istnieją trzy podstawy prawne do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC i z tego powodu nieznacznie różnią się informacjami, ale część z nich jest wspólna. Niezależnie od podstawy i formy składania wypowiedzenia OC, dokument musi zawierać:

  • określenie pojazdu - marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN,
  • określenie właściciela pojazdu - imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania lub w przypadku firmy nazwa, adres siedziby, NIP oraz REGON,
  • nazwę dotychczasowego ubezpieczyciela,
  • numer polisy ubezpieczeniowej, która jest wypowiadana.

Jeśli którejkolwiek z tych informacji zabraknie, wypowiedzenie nie dojdzie do skutku.

Dodatkowo:

  • jeżeli składasz wypowiedzenie podwójnego OC, wskaż nazwę zakładu ubezpieczeń oraz numer aktualnej polisy OC,
  • jeśli zrzekasz się OC zbywcy, załącz umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny pojazdu.
To warto wiedzieć
  1. Po zakupie polisy całorocznej możesz zmienić ubezpieczyciela dopiero na koniec obowiązywania obecnej umowy. Aby to zrobić, złóż wypowiedzenie umowy OC z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli na koniec okresu ubezpieczenia.
  2. Dokument musisz złożyć najpóźniej na dzień przed końcem umowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to wcześniej. Umowa wygaśnie i tak z ostatnim dniem okresu ochrony.
  3. Przed przedłużeniem ubezpieczenia OC skorzystaj z porównywarki, by dowiedzieć się, na jaką stawkę za OC możesz liczyć. 
  4. Czasami nie opłaca się przedłużać polisy OC
  5. Poprzednia polisa OC przedłuża się automatycznie, jeśli opłacisz ją w całości (także gdy jest na raty).
  6. Pamiętaj o wypowiedzeniu aktualnej polisy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zmianę ubezpieczyciela OC

  1. Ile kosztuje zmiana ubezpieczyciela w OC?

    Zmiana ubezpieczyciela OC jest bezpłatna. Po prostu składasz dokument wypowiedzenia w odpowiedniej formie i terminie, i tyle. Twoja umowa nie przedłuży się na kolejny okres, a Ty możesz skorzystać z umowy ubezpieczenia w innym towarzystwie.

  2. Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy?

    Nie ma takiej możliwości. Jeśli już podpiszesz umowę ubezpieczenia OC na cały rok, to musisz czekać, aż umowa dobiegnie końca. Jedyna opcja to odstąpienie od umowy zawartej na odległość w ciągu 30 dni od zawarcia polisy ubezpieczeniowej i ubezpieczenie auta gdzie indziej.

  3. Czy trzeba powiadomić ubezpieczyciela o zmianie?

    Sam fakt złożenia wypowiedzenia stanowi niejako powiadomienie o zmianie ubezpieczyciela. Jednak w przypadku przeniesienia własności pojazdu, masz obowiązek powiadomić aktualnego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia