Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak kupić i ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup przyczepy samochodowej. Niezależnie od jej parametrów czy ostatecznego przeznaczenia, trzeba jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Sprawdź, o czym pamiętać, by uniknąć kary.

Przyczepa samochodowa może okazać się niezastąpiona, jeśli planujemy przewozić większą ilość rzeczy lub duże gabaryty. W wielu sytuacjach kierowcy wykorzystują ją nie tylko okazjonalnie, lecz także na co dzień, również do pracy. Choć na drogę wyjeżdża zawsze w towarzystwie samochodu, przez ubezpieczycieli traktowana jest jako odrębny pojazd. Podpowiadamy, jak wykupić najlepsze OC na przyczepkę oraz czym grozi przerwa w ciągłości polisy.

Czy OC na przyczepkę samochodową jest obowiązkowe?

Przyczepa samochodowa, choć bardzo praktyczna i użyteczna, jest nietypowym pojazdem, który budzi wiele wątpliwości natury formalnej. W związku z tym, że nie posiada ona własnego silnika oraz nie może samodzielnie poruszać się po drodze, wielu kierowców zastanawia się, czy ubezpieczenie na przyczepkę powinno być obowiązkowe.

Zgodnie z przepisami, obowiązkowe ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd zarejestrowany w Polsce. W punkcie 50 art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym definicja przyczepy wygląda natomiast następująco:

„przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”.

Co więcej, ubezpieczenie OC posiadać muszą także te pojazdy, które są używane rzadko lub wcale. Dlatego też właściciel przyczepy musi pamiętać, by zadbać o zakup polisy także wtedy, gdy wykorzystują ją jedynie okazjonalnie.

Porównaj polisy OC/AC

Dlaczego OC auta nie wystarczy?

Choć w pewnych sytuacjach OC na samochód w jakimś sensie zabezpiecza przed szkodami spowodowanymi w wyniku wypadków z udziałem dołączonej do auta przyczepki, w innych okaże się niewystarczające. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, czy w momencie zdarzenia przyczepka była ciągnięta przez auto, czy nie.  Art. 37 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi bowiem, że:

„Jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego
jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która:
1) jest złączona z pojazdem silnikowym albo
2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła”.

Jeśli więc do wypadku dojdzie podczas jazdy z przyczepką lub gdy ta odczepi się od samochodu, szkody powstałe w wyniku nieszczęścia pokryje polisa OC auta.

Zdarza się jednak, że szkody zostaną spowodowane przez przyczepę, która w chwili zdarzenia nie była przymocowana do samochodu. Częstym przykładem takich wypadków są sytuacje, gdy zaparkowana na parkingu lub postoju przyczepka stoczy się i uderzy w inne pojazdy lub osoby. W takim przypadku OC przyczepki będzie niezbędne i niezależne od OC innych pojazdów. Wspomniana wyżej Ustawa  o ubezpieczeniach obowiązkowych w punkcie 2 art. 73 wskazuje, że:

„Ubezpieczeniem OC posiadacza przyczepy są objęte szkody spowodowane przyczepą, która:

1) nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo

2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć”.

Dlatego też ubezpieczenie OC przyczepy jest tak ważne. Jeśli bowiem okaże się, że dojdzie do wypadku z jej udziałem, koszty związane z pokryciem powstałych w jego wyniku szkód będzie musiał w całości pokryć posiadacz pojazdu. Te natomiast mogą być naprawdę bardzo wysokie, szczególnie jeśli poszkodowane osoby będą wymagały długiego i kosztownego leczenia bądź rehabilitacji, a także wtedy, kiedy zniszczone ulegnie wartościowe mienie.

Kary za brak OC na przyczepkę

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pojazdów zarejestrowanych w Polsce, brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla przyczepki samochodowej może skutkować wysoką karą, jaką na jej właściciela nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). To, ile będą musieli zapłacić zapominalscy kierowcy, zależy przede wszystkim od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia. 

Uwaga! Trzeba pamiętać, że OC na przyczepkę trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Wysokość kar za brak OC jest obliczana na podstawie minimalnej kwoty wynagrodzenia brutto na dany rok, dlatego od stycznia 2022 r. za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zapłacimy więcej niż jeszcze rok temu. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Długość przerwy Samochody osobowe Samochody ciężarowe Inne pojazdy (w tym przyczepy samochodowe)
Do 3 dni 1 200 PLN 1 810 PLN 200 PLN
Od 4 do 14 dni 3 010 PLN 4 520 PLN 500 PLN
Więcej niż 14 dni 6 020 PLN 9 030 PLN 1000 PLN
Uwaga! W przypadku braku OC na przyczepkę samochodową trzeba liczyć się nie tylko z kara nakładaną przez UFG, ale także z mandatem podczas kontroli drogowej.

Jak zarejestrować przyczepkę?

Każda przyczepka, nawet ta, która nie będzie użytkowana na co dzień, musi zostać zarejestrowana. Aby to zrobić, trzeba udać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Wydziału Transportu i Komunikacji, zabierając ze sobą niezbędne dokumenty. Co dokładnie będzie potrzebne?

  •  Wniosek o rejestrację pojazdu
  • Dowód własności pojazdu, np. faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży
  • Karta pojazdu (jeżeli została wydana)
  • Wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z homologacji - w przypadku nowej, zarówno lekkiej (do 750 kg) jak i ciężkiej (powyżej 750 kg) przyczepy posiadającej świadectwo homologacji nie jest wymagane badanie techniczne.
  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny (dla przyczep używanych)
  • Potwierdzenie wniesienia opłat

Jak przebiega proces rejestracji przyczepy samochodowej?

  • Zakup ubezpieczenia OC dla przyczepki
  • Dokonanie opłat rejestracyjnych
  • Zgłoszenie się - wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami - do Wydziału Komunikacji
  • Po rejestracji zostanie wydany miękki dowód rejestracyjny (ważny 30 dni) oraz tablice rejestracyjne
  • Max w ciągu 30 dni możliwy będzie odbiór twardego dowodu rejestracyjnego.
Uwaga! Jeśli decydujemy się na zakup przyczepki używanej, musimy pamiętać o jej przerejestrowaniu.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki?

Dowód rejestracyjny  54 PLN
Tablice rejestracyjne  40 PLN
Pozwolenie czasowe  13,50 PLN
Nalepka legalizacyjna  12,50 PLN
Opłata ewidencyjna  1,50 PLN
SUMA 121,50 PLN

Jak kupić OC na przyczepkę?

W zasadzie każdy ubezpieczyciel oferuje dziś ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Ofert jest wiele, a różnica między nimi wynika przede wszystkim z ceny i ewentualnych dodatkowych elementów polisy, takich jak autocasco czy NNW.

Ubezpieczenie OC na przyczepkę samochodową można kupić bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub korzystając z telefonicznej pomocy asystenta ubezpieczeniowego.

Porównaj polisy OC/AC

Aby wyliczyć orientacyjną cenę ubezpieczenia, warto skorzystać z kalkulatora online, dostępnego na stronie towarzystw ubezpieczeniowych. Aby było to możliwe, trzeba jednak przygotować kilka danych, tak na temat pojazdu jak i jego właściciela, które będą potrzebne podczas korzystania z porównywarki. Co ułatwi wyliczenie wiarygodnej składki?

  • Dane na temat przyczepki, takie jak np. jej typ czy marka
  • Rok produkcji pojazdu oraz data jego pierwszej rejestracji
  • Numer rejestracyjny pojazdu
  • Dane osobowe właściciela przyczepki (imię i nazwisko, nr PESEL)
  • Miejsce zamieszkania właściciela
  • Data wydania prawa jazdy właściciela
  • Historia ubezpieczeniowa

Uwaga! Niektóre towarzystwa podczas wyliczania wysokości składki za OC na przyczepkę samochodową biorą pod uwagę także wiek kierowcy. W praktyce jednak to kryterium nie ma większego wpływu na ostateczną cenę ubezpieczenia.

Ile kosztuje OC na przyczepkę samochodową?

Ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej to zazwyczaj koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Tańsze modele można ubezpieczyć nawet za 40-50 PLN rocznie, natomiast droższe kosztować będą w granicach 100-150 PLN za rok. To niewysokie ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokość kar, jakie trzeba będzie zapłacić w razie niedopełnienia obowiązku ubezpieczeniowego.

Koszt zakupu polisy jest także zupełnie nieporównywalny z ogromnymi wydatkami, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się, jeśli nasza przyczepka spowoduje wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. W takiej sytuacji łączne koszty naprawy szkód mogą wynieść nawet kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy złotych!

To, ile będzie kosztowało ubezpieczenie przyczepki samochodowej, uzależnione jest także od dwóch ważnych czynników:

  • Wieku pojazdu - za OC na starszą przyczepę zapłacimy więcej niż za polisę dla nowego pojazdu
  • Całkowitej masy dopuszczalnej przyczepy - ubezpieczenie przyczepki lekkiej, czyli takiej o DMC do 750kg będzie tańsze niż w przypadku cięższych pojazdów

Wypowiedzenie OC przyczepy samochodowej

 Zdarza się, że właściciel przyczepy musi zrezygnować z obecnej polisy OC dla swojego pojazdu. Jak to zrobić? Jeśli chcemy wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczeniową, będziemy musieli złożyć specjalny wniosek, który umożliwi rezygnację. Dane, jakie powinny znaleźć się w takim wniosku to:

  • Data i miejsce sporządzenia wniosku
  • Dane osobowe oraz adres osoby wypowiadającej umowę
  • Informacje na temat przyczepy, takie jak marka pojazdu czy jego nr rejestracyjny
  • Nr polisy OC
  • Dane ubezpieczyciela
  • Podstawa prawna
  • Własnoręczny podpis osoby wypowiadającej umowę

Aby sporządzić taki wniosek poprawnie i bez szybko, warto skorzystać z kreatora i ze wzoru wypowiedzenia, który wystarczy tylko uzupełnić.

Uwaga! Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają na swoich stronach własne wnioski.

Wypełniony wniosek należy dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej osobiście, a także przesłać drogą mailową czy tradycyjną pocztą.

Kiedy można wypowiedzieć ubezpieczycielowi umowę zawartą na rok?

  • Koniec okresu ubezpieczenia - bez wypowiedzenia polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.
  • Podwójne ubezpieczenie - zdarza się, że kierowcy nie pamiętają o automatycznym przedłużeniu istniejącej już umowy i wykupują polisę u innego ubezpieczyciela. W takim przypadku konieczne będzie wypowiedzenie jednej z umów.
  • Umowa zawarta na odległość - prawo chroni osoby, które na odległość (np. telefonicznie) zawarły umowę na niekorzystnych warunkach.

 

BIBLIOGRAFIA

Warto wiedzieć
  • Każda przyczepa samochodowa musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
  • Za brak ważnej polisy OC dla przyczepki UFG może nałożyć karę w wysokości od 200-1000 PLN.
  • OC na przyczepkę trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
  • Rejestracja przyczepki kosztuje 121,50 PLN.
  • Koszt ubezpieczenia OC dla przyczepki samochodowej waha się w granicach 40-150 PLN na rok.
  • Im mniejsza i młodsza przyczepka tym mniej trzeba zapłacić za jej ubezpieczenie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie przyczepki samochodowej

  1. Czy kupując używaną przyczepę samochodową otrzymujemy w pakiecie OC?

    Tak, decydując się na zakup pojazdu z rynku wtórnego niejako dziedziczymy ubezpieczenie po poprzednim właścicielu. Nie można jednak zapomnieć, że taka polisa nie ulega automatycznemu przedłużeniu z końcem umowy ubezpieczeniowej. Aby zadbać o ciągłość ubezpieczenia przyczepy samochodowej, po upływie terminu dotychczasowej polisy trzeba niezwłocznie wykupić nowe OC.

  2. Kto pokryje szkody powstałe w wyniku wypadku spowodowanego przez nieubezpieczoną przyczepę samochodową?

    W takiej sytuacji odszkodowanie dla poszkodowanych uczestników wypadku zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG zwróci się jednak do właściciela pojazdu o zwrot takich kosztów.

  3. Jak długo jest ważne OC dla przyczepki samochodowej?

    Jak każdy pojazd, przyczepa samochodowa zostaje objęta ochroną ubezpieczenia OC na rok.

  4. Czy OC na przyczepkę przedłuża się automatycznie?

    Tak. Można tego jednak uniknąć, wypowiadając umowę przed jej wygaśnięciem. W takiej sytuacji od razu trzeba jednak wykupić kolejną polisę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia