Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak kupić OC przez Internet?

Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup polisy OC online. Dowiedz się, dlaczego takie rozwiązanie jest opłacalne, szybkie i bezpieczne.

Chcąc wykupić polisę OC, możemy wybrać się do biura towarzystwa ubezpieczeniowego, umówić się z agentem lub samodzielnie znaleźć odpowiednią ofertę w sieci. Chociaż do niedawna korzystaliśmy przede wszystkim z dwóch pierwszych opcji, liczba kierowców decydujących się na ubezpieczenie auta przez Internet systematycznie rośnie. Z czego to wynika?

Porównaj polisy OC/AC


Dlaczego warto kupić OC przez Internet?

1. Cena

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jego zakres zawsze pozostaje taki sam. Główną różnicą pomiędzy dostępnymi na rynku ofertami jest cena. W zależności od tego, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy, ta sama ochrona ubezpieczeniowa może kosztować nawet o kilkaset złotych więcej.

Poszczególne firmy posiadają własne sposoby interpretacji danych oraz oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Często również proponują zakup polisy OC w różnych wariantach lub pakietach (zawierających np. AC, NNW lub Assistance).

Decydując się na zakup OC online, mamy większą możliwość przyjrzenia się wszystkim ofertom i wybrania tej, która okaże się najkorzystniejsza. Szczególnie przydają się do tego porównywarki ubezpieczeniowe. Przy okazji warto podkreślić, że wiele firm przyznaje kierowcom kupującym ubezpieczenia online dodatkowe ulgi i zniżki, sięgające nawet 20%.

2. Szybkość i wygoda

Masz niewiele czasu na terminowe ubezpieczenie samochodu i nie zdążysz umówić się na spotkanie z agentem wybranego towarzystwa? Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i za kilkudniową zwłokę w wykupieniu polisy możesz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych kary. Warto więc rozważyć zakup polisy przez Internet. Wybór oferty i zawarcie umowy na odległość trwają zaledwie chwilę, a po dokonaniu płatności dokumenty natychmiast dostarczane są na nasz adres elektroniczny.

3. Bezpieczeństwo

Jednym z czynników, które powstrzymują kierowców przed zakupem polisy online, jest przekonanie o związanych z tym niebezpieczeństwach. Czy nasze dane nie zostaną sprzedane firmom zewnętrznym? Czy pieniądze trafią do odpowiedniego adresata? Czy otrzymamy niezbędne dokumenty na czas?

Jeżeli wybieramy ofertę dostępną na stronie firmy ubezpieczeniowej, możemy mieć pewność, że finalizacja umowy będzie równie bezpieczna, jak podczas spotkania w biurze. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe dbają o to, aby internetowa sprzedaż ich produktów przebiegała bez zakłóceń. Co więcej, funkcjonowanie rynku ubezpieczeniowego w Polsce jest uregulowane prawnie, a także kontrolowane przez odpowiednie organy państwowe, takie jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Porównywarki ubezpieczeń istnieją na rynku już od kilku lat i są na bieżąco udoskonalane. Oferowane przez nie rozwiązania są w pełni profesjonalne i bezpieczne. Chociaż wypełnienie formularza internetowego wymaga podania szczegółowych danych, to są one odpowiednio przechowywane i chronione. Wszystkie uzupełniane informacje służą jedynie wygenerowaniu przeznaczonych dla nas ofert. Kiedy już wybierzemy odpowiednią polisę, zostaniemy przekierowani na stronę konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, na której bezpiecznie sfinalizujemy transakcję.

Jak dokonać zakupu?


Jeżeli zdecydujemy się na zakup polisy OC w sieci, będziemy mogli zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odwiedzenie strony towarzystwa ubezpieczeniowego, którym jesteśmy zainteresowani. Większość firm ubezpieczeniowych posiada własne strony internetowe, na których możemy wykupić OC zarówno osobno, jak i w różnych pakietach (np. z AC, NNW czy ASS).

Jeżeli jednak nie wiemy, które towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie zaoferować nam polisę na najkorzystniejszych warunkach, możemy zdecydować się na drugie rozwiązanie, czyli skorzystać z porównywarki online. Jak należy to zrobić?

1. Wypełnienie formularza

Na początku będziemy musieli wypełnić formularz. Wygenerowanie ofert, które będą dostosowane do naszych potrzeb, wymaga podania danych właściciela i współwłaścicieli samochodu (jeżeli są) lub/oraz głównego kierowcy. Dodatkowo, uzupełniamy dane dotyczące parametrów technicznych naszego auta.

Jakie dokumenty będą do tego przydatne?
  • Prawo jazdy,
  • Dowód rejestracyjny,
  • Aktualna polisa ubezpieczeniowa (jeżeli ją posiadamy).
Ważne jest również to, czy braliśmy kiedykolwiek udział w kolizji i jak długa jest w naszym przypadku historia ubezpieczenia OC i AC.

Uzupełnienie powyższych danych pozwoli nam zapoznać się z wygenerowanymi przez system ofertami.

2. Porównanie wygenerowanych ofert

Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu formularza, na stronie pojawi się lista propozycji ubezpieczenia. Dzięki porównywarce będziemy w stanie zapoznać się z ofertami nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Oferty zostaną uporządkowane ze względu na cenę: najtańsze produkty znajdą się na samej górze, a najdroższe na dole.

Zważywszy na jednakowy zakres ochrony, większość kierowców wybiera w takiej sytuacji ubezpieczenie w najniższej cenie. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się dostępnym ofertom, ponieważ płacąc niewiele więcej możemy zyskać możliwość skorzystania z dodatkowych usług lub pakietów.

Porównaj polisy OC/AC

3. Finalizacja transakcji

Kiedy wybierzemy odpowiadającą naszym potrzebom polisę, wystarczy wyrazić chęć jej zakupu (zwykle: kliknąć na przycisk “kup polisę”), a następnie uzupełnić dane kierowcy i pojazdu. Zostaniemy poproszeni o podanie:
  • naszego numeru PESEL (o ile wcześniej nie wpisaliśmy go w formularzu),
  • danych osobowych i adresowych właścicieli auta, a także jego pozostałych użytkowników,
  • numeru VIN pojazdu.
Większość firm umożliwia klientom wybór jednej z kilku opcji płatności: opłatę jednorazową, półroczną lub kwartalną. Co więcej, nie musimy opłacać składki w tym samym dniu, w którym zawrzemy umowę z ubezpieczycielem. Liczy się przede wszystkim to, aby opłata została uiszczona przed początkiem ważności naszej polisy. Po sfinalizowaniu wszystkich formalności, umowa zostanie wysłana na nasz adres korespondencyjny lub mailowy (w zależności od tego, którą opcję wybierzemy).


Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Poszukiwanie OC w sieci jest wygodne i umożliwia poznanie większej liczby ofert.

2. Korzystając z internetowej porównywarki, kupisz polisę w najkorzystniejszej cenie.

3. Za zakup OC przez Internet otrzymasz dodatkowe zniżki.

4. W Internecie ubezpieczysz auto o każdej porze dnia oraz w święta.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

wkurzony

2020-05-28 16:33:26

Miałem onegdaj głupią dyskusję z agentem ubezpieczeniowym. Na pytanie czy mój samochód brał udział w kolizji samochodowej, zgodnie z prawdą odrzekłem - tak. No to zniżki nie będzie. Odpowiedziałem agentowi, że to nie ja byłem sprawcą i pożegnałem gościa.

Powrót do listy
3
9
6
2
5
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy