Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak kupić ubezpieczenie na skuter i gdzie zapłacisz najmniej?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą posiadać OC. Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają także motocykle, w tym skutery. Odpowiadamy, jaką ochronę dla tych ostatnich wybrać oraz gdzie kupić polisę.

Skutery to coraz bardziej popularny środek transportu, który idealnie sprawdza się nie tylko na zatłoczonych, miejskich drogach. Niewielki rozmiar, korzystna cena, a także idąca z tym często w parze zadowalająca pojemność silnika - wszystko to sprawia, że coraz więcej młodych kierowców decyduje się na zakup jednośladu jeszcze przed kupnem samochodu. 

Czy OC na skuter jest obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny - niezależnie od tego, czy jest to auto czy motocykl - zarejestrowany w Polsce, aby legalnie poruszać się po drogach, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Informuje o tym art. 23. ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Czytamy w nim, że każdy 

„Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu”.

Dlaczego OC jest takie ważne? Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, poza tym, że jest polisą obowiązkową, ma duże znaczenie zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. To ono zapewnia bowiem wypłatę odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych osób oraz zrekompensuje szkody wyrządzone na ich mieniu. 

Przykład: Pani Marta, wyjeżdżając skuterem z parkingu pod swoim domem, nie zauważyła stojącego w bramie samochodu sąsiada. W wyniku tego cofając, uszkodziła zderzak auta. W takim przypadku koszty naprawy zderzaka pokryje polisa OC właścicielki jednośladu.

Konsekwencje kolizji i stłuczek na drodze mogą natomiast okazać się bardzo kosztowne, szczególnie dla ich sprawcy. Jeśli kierowca, z którego winy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, nie miał OC, wszelkie koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni

Te natomiast mogą okazać się naprawdę wysokie: naprawa pojazdu, leczenie, rehabilitacja, a nawet renta dla poszkodowanego - takie odszkodowanie może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych! Największy regres ubezpieczeniowy w Polsce (1.3 mln zł) dotyczy właśnie wypadku na jednośladzie.

„Chociaż wielu z nas korzysta z jednośladów jedynie przez część roku, ważne, aby polisa OC nie została przerwana, gdy skutek stoi nieużywany. Zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest bowiem kluczowe dla ochrony pojazdu. Motocykliści powinni pamiętać, że OC musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji i można z niego zrezygnować dopiero przy wyrejestrowaniu lub sprzedaży jednośladu”

przestrzega nasz ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

Co z motorowerem?

Motorower rónież musi posiadać ubezpieczenie OC. Do motorowerów zaliczane są czasami skutery o pojemności silnika do 50 cm3. Jak czytamy w art. 2 ust. 46 ustawy Prawa o Ruchu Drogowym, za motorower uznaje się

„[...] pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

W związku z tym brak OC również będzie karany przez UFG.

Czy dla skutera można wykupić polisę krótkoterminową?

Zdarza się, że dla jednośladu można wykupić OC na krótszy termin niż rok. Można zdecydować się na przykład na polisę miesięczną, która zagwarantuje ochronę tylko przez 30 dni. Dla jakich pojazdów będzie to możliwe?

  • Motocykla zarejestrowanego tylko czasowo
  • Motocykla zarejestrowanego za granicą i przewożonego do Polski bez ubezpieczenia OC i Zielonej Karty
  • Jednośladu wystawionego na sprzedaż przez komis
  • Dla pojazdu historycznego
  • Dla skutera zabytkowego (czyli ma minimum 25 lat, jego model nie jest produkowany minimum od 15 lat, a konkretny egzemplarz zachował 75% oryginalnych części)

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na skuter?

Nie ma jednej, z góry określonej ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie OC dla skutera. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pojazdów, przy obliczaniu wysokości składki brane są tu pod uwagę najbardziej istotne dla ubezpieczyciela czynniki, które określają ryzyko ubezpieczeniowe.

Porównaj polisy OC/AC

 W sieci znaleźć można na szczęście specjalne kalkulatory, które pozwolą wyliczyć orientacyjną cenę polisy dla konkretnego skutera i kierowcy. Aby skorzystać z tego typu porównywarki, trzeba podać kilka podstawowych informacji na temat jednośladu, które najczęściej znaleźć można w dokumentach pojazdu. Co będzie przydatne, aby obliczenia był jak najbardziej wiarygodne?

  • Marka i model skutera
  • Jego przeznaczenie
  • Rok produkcji
  • Data pierwszej rejestracji pojazdu
  • Stan techniczny jednośladu
  • Pojemność silnika
  • Przebieg
  • Liczba właścicieli

Potrzebne będą również dane właściciela. Na ich podstawie ubezpieczyciel określa bowiem, czy i w jakim stopniu pojazd jest narażony na udział w wypadku, potencjalną kradzież, lub zniszczenie. Jakie informacje będą miały znaczenie dla wysokości składki? 

Istotny będzie między innymi wiek i płeć kierowcy, miejsce zamieszkania wraz z kodem pocztowym, data uzyskania prawa jazdy, stan cywilny, czy wykonywany zawód. Nie bez znaczenia pozostaje również historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, a także jego doświadczenie w jeździe. Dlaczego tego typu dane są ważne?

Wiek kierowcy Młodzi kierowcy i motocykliści bez doświadczenia przeważnie zapłacą za polisę więcej. Za młodego uznaje się kierowcę który jest pełnoletni i nie ma więcej niż 24-28 lat (choć dokładna definicja może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Jak wynika ze statystyk, młodzi kierowcy powodują znacznie więcej wypadków na drogach niż ich starsi, bardziej doświadczeni koledzy. Uwaga! Wyższa składka dotyczy często także os,ob w podeszłym wieku.
Historia wypadków  Duże znaczenie ma także bezszkodowa historia jazdy. Zazwyczaj brane pod uwagę są ostatnie 3 lata historii ubezpieczenia. Jeśli w ich trakcie kierowca nie spowodował żadnego wypadku, otrzyma zniżkę, jeśli jednak zdarzały mu się stłuczki, cena wzrośnie. Im mniej czasu minęło od wypadku, tym większą wysokość składki może ustalić ubezpieczyciel.
Doświadczenie za kierownicą Większe doświadczenie najczęściej oznacza niższą składkę. Ci, którzy korzystają ze skutera krócej niż 4-5 lat, zapłacą za ubezpieczenie OC więcej, niż motocykliści z dłuższym stażem.
Techniczne dane pojazdu Przy wyliczaniu wysokości składki za OC znaczenie ma także stan techniczny ubezpieczanego skutera. Składka wzrasta wraz ze wzrostem pojemności silnika, a także z wiekiem jednośladu. Istotny jest także przebieg - motocykle z mniejszą ilością kilometrów na liczniku mogą zostać ubezpieczone taniej. Również marka i model są istotne - za nie także można otrzymać zniżki lub przeciwnie – wysokość składki może wzrosnąć.

Przykład: Pan Michał - 22-letni kierowca, niedawno odebrał prawo jazdy kategorii A. Właśnie kupił swój pierwszy skuter, dla którego musiał wykupić ubezpieczenie. Nie posiada jednak historii ubezpieczeniowej jazdy ani doświadczenia w prowadzeniu jednośladu, dlatego za OC zapłaci więcej, niż jego ojciec, który na motocyklach jeździ od wielu lat i nigdy nie spowodował wypadku.

Ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie na skuter?

Skuter marki Romet 747 z 2019 r., benzyna/poj. silnika 50 cm3:

Ubezpieczyciel OC AC Assistance NNW Cena
Benefia TAK - - - 194 PLN
Beesafe TAK - - - 212 PLN
Generali TAK - TAK - 263 PLN
Proama TAK - - TAK 287 PLN

Skuter Suzuki Burgman 125, benzyna/poj. silnika 125 cm3:

Ubezpieczyciel OC AC Assistance NNW Cena
Benefia TAK - - - 334 PLN
Proama TAK - - TAK 348 PLN
Generali TAK - TAK - 348 PLN
Besafe TAK - TAK - 423 PLN

Porównaj polisy OC/AC

Jaka kara grozi za brak OC na skuter?

Właściciele i kierowcy nieubezpieczonych jednośladów zapłacą karę, jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zauważy brak polisy. Wysokość kary ustalana jest z początkiem każdego roku, przede wszystkim w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia brutto. W roku 2022 płaca minimalna wzrosła z 2 800 złotych do 3 010 złotych, co poskutkowało wzrostem kary. W zależności od tego, jak długa będzie przerwa w ubezpieczeniu, właściciele pojazdów bez OC będą usieli zapłacić:

Długość przerwy Wysokość kary
Do 3 dni 200 PLN
Od 4 do 14 dni 500 PLN
Więcej niż 14 dni 1000 PLN

Zniżki za skuter w ubezpieczeniu OC samochodu - czy są ważne?

Młodzi kierowcy często jeszcze przed zakupem własnego samochodu decydują się na zakup skutera. W związku z tym to właśnie na podstawie historii jazdy tym pojazdem, tworzy się historia ubezpieczenia jego właściciela. A co przy zmianie środka transportu? Czy bezszkodowa jazda skuterem przełoży się na obniżenie ceny polisy przy zakupie OC na samochód?

Wiele zależy od wybranego ubezpieczyciela. Nie każde towarzystwo honoruje bowiem uzyskane podczas jazdy jednośladem benefity. Dlatego niektórzy motocykliści zapłacą mniej za ubezpieczenie auta, inni nie. Ważne jest więc porównanie wielu ofert, ich zakresu i elementów dodatkowych, aby wybrać taką polisę, która zagwarantuje jak najlepsze warunki i przeniesienie zniżek.

Czy pojemność silnika jednośladu wpływa na cenę OC?

Tak, pojemność silnika to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli przy wyliczeniu składki ubezpieczeniowej. Najmniej trzeba będzie zapłacić za motorower do 50 cm3, nieco więcej za skutery do 125 cm3. Najdroższego OC wymagał będzie motocykl o dużej pojemności silnika.

Jakie dodatkowe elementy powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie skutera?

Ubezpieczenie skutera w ramach ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej to jednak nie wszystko. Poza obowiązkowym OC każdy właściciel skutera powinien mieć autocasco, assistance, a także Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Czy polisa OC obowiązuje po sprzedaży skutera?

Tak, nowy właściciel niejako dziedziczy ubezpieczenie po poprzednim. Warto jednak pamiętać, że taka polisa przestaje obowiązywać z końcem umowy, a obowiązek wykupienia nowego OC spoczywa na nowym właścicielu.

Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

Tak, większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie polisy, które poza motocyklem chronią akcesoria do jazdy, takie jak choćby kombinezon, kask, czy kurtkę.

Warto wiedzieć
  • Ubezpieczenie OC na skuter jest obowiązkowe.
  • Za brak ważnego OC na skuter właściciel pojazdu zapłaci karę finansową nakładaną przez UFG.
  • Ubezpieczenie dla pojazdu trzeba wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
  • W niektórych przypadkach kierowcy mają możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej.
  • Wysokość składki za OC jest uzależniona od takich czynników jak wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, czy historia wypadków.
  • Orientacyjną cenę ubezpieczenia dla skutera można sprawdzić, korzystając z porównywarki online.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zniżki za bezszkodową jazdę jednośladem przy zakupie OC na samochód.
     
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia