Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Młodzi kierowcy otrzymują droższe oferty OC, w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Samodzielny zakup polisy oznacza dla nich niejednokrotnie wydatek kilku tysięcy złotych. Istnieją jednak sposoby, by za obowiązkową polisę zapłacić mniej.

Kiedy młody człowiek mówi, że chciałby być dorosły, z reguły ma na myśli dobrze płatną pracę, niezależność finansową, własną nieruchomość i potencjał . Rzadko kiedy myśli o bólu w krzyżu, nudnej, nisko płatnej pracy, irytujących sąsiadach i obowiązkach. Dorosłość ma jednak jedną poważną zaletę - brak zwyżki OC

Zakup samochodu przez młodego kierowcę to nie jedyny wydatek, jaki go czeka. Kolejny punkt na obowiązkowej liście, to nabycie OC. To ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy, może przyprawić o ból głowy, i zdecydowanie uszczuplić portfel.

Czy młody kierowca może uniknąć zwyżki za wiek? Odpowiadając wprost - nie. Przecież nie przybędzie mu dodatkowych 10 lat na potrzeby polisy OC. Są jednak sposoby, aby OC dla młodych kierowców kosztowało mniej niż minimalna krajowa brutto. Jakie? Czytaj dalej. 
 

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

 

Młody kierowca nie posiada jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, więc na starcie postawiony jest w trudnej sytuacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do niedoświadczonych posiadaczy pojazdów z dużym dystansem. Wszystko dlatego, że młody kierowca dla ubezpieczycieli oznacza duże prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku.

Młody kierowca - niebezpieczny kierowca

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

 • brak doświadczenia (brak umiejętności przewidywania sytuacji, zła ocena odległości, rozproszenie uwagi),
 • brak odruchów - doświadczony kierowca z automatu wie, jak się zachować w danej sytuacji. Młody kierowca może spanikować,
 • młodzieńcza fantazja, która często prowadzi do szybkiej i brawurowej jazdy.
 • młodzi ludzie często lubią popisywać się za kierownicą przed rówieśnikami.

Potwierdzeniem obaw ubezpieczycieli są m. in statystyki wypadkowe. W 2021 r. dla kierowców do 24 roku życia odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji.
wiek kierowców a wypadki
Całkiem sporo młodych kierowców zarzeka się, że pomimo młodego wieku, są dobrymi kierowcami i nie powodują ryzyka na drodze .W przeciwieństwie np. do osób starszych, które mają już gorszy wzrok, niższą sprawność czy refleks. Jest w tym dużo prawdy, ale słowne zapewnienia nie przekonają ubezpieczycieli. Towarzystwa ubezpieczeniowe opierają ocenę ryzyka na statystykach, a statystyki są nieubłagane. Osoby w wieku 60+ powodują kilkakrotnie mniej wypadków niż osoby w wieku 18 - 24 lata. Dla ubezpieczycieli to jest jasny przekaz: "Ci ludzie będą nas kosztować mniej pieniędzy". 

 

Jak obniżyć składkę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają młodym osobom zwyżki za wiek, nawet do 26. roku życia (w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego). To jednak nie oznacza, że każdy młody kierowca jest skazany na bardzo drogie OC. Możliwości obniżenia ceny ma bowiem kilka:

 • zarejestrować pojazd na siebie, a jako współwłaściciela wpisać osobę, która ma zniżki OC;
 • zarejestrować samochód na osobę, która ma zniżki, a siebie wpisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela;
 • kupić samochód z mniejszą pojemnością silnika;
 • wcześniej zarejestrować na siebie np. skuter i w taki sposób zbierać zniżki.

W dwóch pierwszych przypadkach można zaoszczędzić naprawdę dużo, a najwięcej zyskamy w sytuacji, jeżeli pojazd zarejestrujemy na osobę, która ma maksymalną pulę zniżek, a siebie wpiszemy jako współwłaściciela. Pozycja w dowodzie rejestracyjnym stanowi niejako deklarację tego, kto będzie głównym kierowcą. 

Oto przykład:

20-letni Michał, który prawo jazdy ma od roku, chciał kupić trzyletnią Toyotę Corollę (silnik o pojemności 1600 cm3). Wcześniej jednak sprawdził ceny ubezpieczeń i okazało się, że za polisę OC w najtańszym wariancie będzie musiał zapłacić 2397 zł (Ergo Hestia). W tej sytuacji Michał postanowił jako właściciela pojazdu wpisać do dowodu rejestracyjnego swojego starszego brata, który ma 35 lat, prawo jazdy od 17 lat, a do tego jeździł bezszkodowo i ma 60 proc. zniżek. Michał został współwłaścicielem pojazdu i okazało się, że mimo braku wypracowanych zniżek, zaoszczędził ponad 1800 zł (!), bo najtańszą polisę kupił za 585 zł (MTU).

Michał mógł się zdecydować także na drugie rozwiązanie, a mianowicie sam byłby właścicielem pojazdu, a brat współwłaścicielem. Wówczas też sporo by zaoszczędził, ale jednak znacznie mniej niż w pierwszym przypadku, bo w takiej sytuacji najtańsza polisa kosztowałaby 1890 zł.

Te rozwiązania mają jeszcze jedną wielką zaletę – w obu przypadkach młodemu kierowcy naliczają się zniżki, więc z każdym rokiem bezszkodowej jazdy jego polisa będzie tańsza.

Niestety, ustanowienie współwłasności z doświadczonym kierowcą ma też jedną wadę – w razie kolizji lub wypadku, zarówno właściciel, jak i współwłaściciel tracą część zniżek.


Uwaga! Dane z polisy muszą zgadzać się z dowodem rejestracyjnym, tzn. jeśli młody kierowca w dowodzie jest współwłaścicielem, to tak samo musi być zapisany w polisie (a nie jako właściciel).
 

Mniejsza pojemność silnika lub wcześniejsze zbieranie zniżek

Inny sposobem na obniżenie ceny OC dla młodego kierowcy jest zakup samochodu z małą pojemnością silnika. Według towarzystw ubezpieczeniowych, młodzi posiadacze szybkich pojazdów mają większe skłonności do urządzania sobie z ulic torów wyścigowych, dlatego ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą na auta z małą pojemnością.

W 2018 r. młodzi właściciele samochodów z najmniejszą pojemnością silnika płacili za polisy średnio 33% mniej niż posiadacze aut z największym silnikiem (2,6 l lub więcej).

Ile na mniejszej pojemności silnika zaoszczędzi przykładowy kierowca?

19-letni Krzysztof, który prawo jazdy ma od roku, za ubezpieczenie 9-letniego Renault Clio z benzynowym silnikiem o pojemności 1200 cm3 zapłacił 1915 zł (Benefia). Gdyby jednak zdecydował się na taki sam pojazd, ale z silnikiem 2000 cm3, wówczas składka byłaby o blisko 600 zł wyższa, bo wyniosłaby 2502 zł (Uniqa).

Kup niskoskładkowy pojazd wcześniej

Istnieje też inne rozwiązanie obniżenia składki. Młodzi kierowcy, którzy dopiero planują zakup samochodu, mogą zawczasu przygotować się na wydatek związany z zakupem OC. Aby zbierać zniżki, wystarczy bowiem ubezpieczyć na siebie np. skuter i dzięki temu za każdy rok bezszkodowej jazdy będą płacili mniej.
To samo będzie miało miejsce w przypadku ciągnika rolniczego, przyczepki samochodowej, przyczepy rolniczej lub quada. Wszystkie te pojazdy podlegają obowiązkowi rejestracji i muszą mieć OC, jednak składka na OC na te pojazdy jest wielokrotnie niższa niż składka za samochody.

Uwaga! Fakt posiadania OC na te pojazdy jest również rejestrowany w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, ale tylko część ubezpieczycieli uznaje wypracowane wcześniej zniżki z jednośladów, dlatego przed zakupem polisy trzeba zapytać w wybranej firmie, czy jest taka możliwość.

 

Oszczędność przez lata

Cena OC dla młodego kierowcy może być naprawdę wysoka, dlatego warto dokładnie przeanalizować każdą możliwość jej obniżenia. Może się bowiem okazać, że np. trzy lata współwłasności pojazdu lub jazdy autem o słabszym silniku sprawią, że łącznie w tym okresie zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych.
Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z naszych sposobów na zakup tańszej polisy, muszą uzbroić się w większą cierpliwość i oczywiście - wykazać bezszkodową jazdą. Bowiem z każdym kolejnym rokiem ubezpieczenia bez wypłaty odszkodowania, ich szanse na tanie OC wzrosną (co roku gromadzą większe zniżki w OC).

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i znajdź OC najlepsze dla Ciebie. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia. Porównasz oferty OC, AC Assistance oraz wybierzesz ubezpieczenia dodatkowe jak np. ochrona zniżek, które Tobie, jako młodemu kierowcy, może się bardzo przydać

Wybierz towarzystwo przyjazne młodym kierowcom

We wstępie pisaliśmy, że zwyżki za wiek nie można uniknąć. To nie do końca prawda. Powstałe w 2011 r. jako submarka ERGO Hestia towarzystwo YouCanDrive reklamuje się tym, że nie nakłada zwyżki za wiek lub brak doświadczenia za kółkiem. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wymienionych powyżej sposobów na obniżenie składki za OC, jest duża szansa, że to właśniew YCD zaproponuje Ci najlepszą ofertę. Dowiesz się tego na pewno, porównując ceny. 

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Składka nadal będzie wysoka. Pamiętaj, jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą i towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą spore ryzyko, biorąc na siebie odpowiedzialność za Twoje wyczyny na drodze. Dodatkowo nie masz historii ubezpieczenia. Niemniej jednak towarzystwo YouCanDrive podchodzi do tego o wiele bardziej łagodnie. 

Czy muszę mieć prawo jazdy, żeby płacić OC? 

To pytanie często pojawia się w kontekście ubezpieczenia skuterów lub quadów na osoby młode. Zgodnie z polskim prawem obywatel RP zyskuje częściową zdolność do czynności prawnych w wieku 13 lat. Oznacza to, że za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego 13-latek może być stroną transakcji cywilno-prawnej i umowa będzie ważna. Mówiąc wprost - gdy skończysz 13 lat, rodzic może Cię dopisać na współwłasność nawet do ciągnika siodłowego. 

Czy możesz nim jeździć? Nie. 

Dlaczego zwyżka dla młodych kierowców jest taka wysoka? 

Wiele osób błędnie zakłada, że zwyżka za OC dla młodych kierowców to kara, ale to tak naprawdę zabezpieczenie. Towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi wyższe ryzyko, przejmując odpowiedzialność za młodego kierowcę, a składka rośnie wraz z ryzykiem. Ubezpieczyciel jest prawnie zobligowany to pobierania składki stosownej do ryzyka, żeby zachować rentowność, więc nawet gdyby chciał dać młodym kierowcom super promocję, to nie może. 

Co się stanie, jeśli młody kierowca spowoduje szkodę? 

Wielu rodziców udostępnia swoim pociechom samochody, ale nie wpisują ich jako współwłaścicieli. Gdy kupują ubezpieczenie samochodu, także zapominają o tym poinformować. Dopóki ubezpieczyciel nie otrzyma informacji o takim stanie rzeczy, nic się nie dzieje. Gorsza sprawa, jeśli to młody kierowca spowoduje szkodę. 

Jeżeli nie wpiszesz młodego kierowcy do umowy ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło skorzystać z prawa do rekalkulacji składki. Oznacza to, że zapłacisz tę zwyżkę, którą trzeba byłoby zapłacić w momencie zgłoszenia młodego kierowcy w polisie OC. 

Bibliografia:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

 

To warto wiedzieć
 1. Młodzi kierowcy, którzy samodzielnie ubezpieczają samochód, płacą najwyższe składki OC.
 2. Ustalenie współwłasności z doświadczonym kierowcą pozwoli im zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.
 3. Wysokość składki zależy również od pojemności silnika pojazdu - młody właściciel słabszego auta, za OC zapłaci mniej.
 4. Zniżki można zbierać jeszcze przed zakupem pierwszego samochodu, np. wcześniej ubezpieczając na siebie skuter.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (9)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

maniek0

2019-05-07 22:29:56

Nie każdy młody kierowca jest złym kierowcą. Co dla tych co umieją serio dobrze jeździć, a niekoniecznie chcieli by płacić drogie składki?

karol

2019-06-27 17:22:01

Ja się zastanawiam czy jest możliwość aby auta tych premium marek można było ubezpieczać po rozsądnych cenach w przypadku młodego kierowcy? Czy to zawsze musi jeszcze bardziej windować cene? @maniek chyba nie masz za bardzo wyjścia i i tak musisz płacić takie same pieniądze jak reszta jeżeli chcesz mieć auto na siebie zarejestrowane...

Marlena

2019-06-29 15:34:33

@maniek chyba jest to mało możliwe połączenie aby młody kierowca zapłacił mniej za ubezpieczenie niż to co proponują inne ubezpieczalnie

Adam

2019-07-25 18:02:49

@Marlena jak dobrze poszukać to są firmy, które młodym kierowcą do 30stki oferują niższe stawki. Zeby daleko nie szukać to chociażby youcandrive daje takie możliwości

Hanka

2019-07-26 16:30:29

@Adam właśnie też miałam o YCD wspominać. Ja niestety zbyt późno się o nim dowiedziałam i zdążyłam wybulić sporo za ubezpieczenie, ale w przyszłym roku tego błędu już nie powtórzę! @Marlena chyba właśnie ta sytuacja się powoli zmienia, bo powstają nowe pakiety ubezpieczeń własnie dla młodych, z czego powinnysmy się cieszyć, bo w końcu ktoś na nas "ludzkim" okiem spojrzał..

Krecik

2019-07-29 16:46:04

Ja jestem na etapie poszukiwania taniego oc z assistance i chce jak najmniejszą zwyżkę złapać i faktycznie w kilku miejscach widziałem już że YCD oferuje najatrakcyjniejsze warunki. Chyba postawię na nich. W razie co to za rok zmienie

Maciekk

2019-10-18 18:21:24

Ja młody spowoduje szkodę to zniżki porzepadają i starszemu.

Anet

2019-11-13 10:44:25

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową, jeśli jest doświadczony właściciel z długoletnim stażem jako kierowca ale współwłaścicielem jest 2-letnie dziecko w wyniku spadku? Składki które są w tej sytuacji proponowane porażają....a przecież absurdalne jest założenie, że 2 letnie dziecko stanowi zagrożenie na drodze jako kierowca...

Adrian

2020-10-20 10:52:50

Nie rzetelne te statystyki, powinno być wypadków na ilość kierowców w tym wieku, wiadomo, że na drodze jest więcej młodych kierowców. Zamiast na 10 000 populacji, powinno być wtedy na 10 000 kierowców w danym wieku.

4
1
6
4
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia