Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Średnia ocena: 3.57

Dziękujemy za oddanie głosu.

Młodzi ludzie najczęściej nie dysponują dużą gotówką. Dlatego rozważając posiadanie własnego auta powinni zastanowić się też nad tym, czy będzie ich stać na zakup ubezpieczenia OC.

O ile młody właściciel zawsze może uznać, że AC lub NW to zbędny komfort, o tyle wykupienia ubezpieczenia OC, które jest dostępne na ubezpieczamy-auto.pl nie da się uniknąć. I tu dwudziestoparoletnią osobę, która niedawno otrzymała prawo jazdy, spotkać może niemiłe zaskoczenie w postaci składki nawet kilkakrotnie wyższej od tej, którą płaci jego rodzic.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Z jakimi zwyżkami musi się liczyć młody właściciel samochodu?

Zwyżki dla młodych kierowców wynikają z dwóch przyczyn:
  • wiek – zakłady ubezpieczeń stosują zazwyczaj zwyżki, które sięgać mogą nawet 100%, dla osób poniżej pewnego wieku. Próg ten oscyluje wokół poziomu dwudziestu kilku lat. Ostatnio niektórzy ubezpieczyciele podzielili dodatkowo grupę młodych kierowców na kilka podgrup. Większą zwyżkę otrzyma na przykład osoba poniżej 22 roku życia, nieco niższą - ta pomiędzy 23 a 26, itp.;
  • brak doświadczenia – często ubezpieczyciele stosują zwyżki dla świeżo upieczonych kierowców bez względu na ich wiek. Liczba lat, które upłynęły od daty zdania egzaminu, może mieć istotny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. W ciągu pierwszych 2 lub 3 lat można liczyć się ze zwyżką nawet do 30%. Trudno powiedzieć, czy jest to miernik właściwy. Niekoniecznie bowiem ilość czasu, jaka upłynęła od wydania prawa jazdy, idzie w parze z liczbą przejechanych kilometrów.

Z czego wynikają te niedogodności?

Kwestia wysokich składek OC dla młodych ludzi budzi kontrowersje. Na forach internetowych pojawiają się na ten temat rozmaite opinie. Skąd bierze się założenie ubezpieczycieli, że kierowca młody jest bardziej niebezpieczny? Czy nie jest to przypadkiem nieuzasadniona dyskryminacja? Niestety z analizy przyczyn wypadków w Polsce jasno wynika, że największe zagrożenie na drodze stanowi brawura i brak doświadczenia kierującego pojazdem. Młody kierowca siłą rzeczy łączy w sobie te dwie cechy. Oczywiście jak od każdej reguły, tak i od tej istnieją wyjątki. Niestety statystyki są bezlitosne i zakłady ubezpieczeń rekompensują sobie zwiększone ryzyko podwyższaniem składki. Sprawdź najlepsze oferty oc dla młodych kierowców na ubezpieczamy-auto.pl i nie przepłacaj!

Jak uniknąć zwyżki?

Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić w takiej sytuacji, jest zarejestrowanie auta na kogoś innego, najczęściej rodzica, który ma już np. wypracowane wysokie zniżki. Niestety, w tej chwili metoda powyższa nie jest już skuteczna. We wniosku o ubezpieczenie właściciel ma bowiem obowiązek ujawnienia faktu, że pojazd będzie używała osoba uznawana przez zakład ubezpieczeń za „młodą”, co w konsekwencji i tak spowoduje podwyższenie składki.

Można naturalnie zataić ten fakt przed ubezpieczycielem i liczyć na szczęście. Polisa OC wprawdzie będzie wykupiona, więc nie zapłacimy kary za jej brak. Jednak w razie wypadku spowodowanego przez młodego kierowcę poniesiemy konsekwencje finansowe.
 
Lepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie pojazdu i wykupienie polisy na dwóch właścicieli. W większości przypadków zakład ubezpieczeń zsumuje wówczas zwyżki dziecka ze zniżkami rodzica. Co ważne, młodemu kierowcy zaczną się liczyć lata bezszkodowej jazdy.
 
Innym rozwiązaniem jest zwiększony udział własny w AC. Zamiast płacić wyższą składkę, ubezpieczający może przyjąć na siebie część ryzyka. Wykupując polisę młody kierowca może zdecydować, czy chce zapłacić np. o 10% wyższą składkę, czy w razie wypadku otrzymać o 10% niższe odszkodowanie.

Porównaj ubezpieczenia OC/AC

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
556239
6
1
2
3
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy