Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Młodzi kierowcy otrzymują droższe oferty OC, w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. Samodzielny zakup polisy oznacza dla nich niejednokrotnie wydatek kilku tysięcy złotych. Istnieją jednak sposoby, by za obowiązkową polisę zapłacić mniej.

Zakup samochodu przez młodego kierowcę to nie jedyny wydatek jaki go czeka. Kolejny punkt na obowiązkowej liście, to nabycie OC. Koszt ubezpieczenia może okazać się czasami wręcz szokujący.
 

Porównaj ubezpieczenia OC/ACMłody kierowca nie posiada jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, więc na starcie postawiony jest w trudnej sytuacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do niedoświadczonych posiadaczy pojazdów z dużym dystansem. Wszystko dlatego, że młody kierowca dla ubezpieczycieli oznacza duże prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku.
 

Młody kierowca - niebezpieczny kierowca


Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Podstawowy to brak doświadczenia (brak umiejętności przewidywania sytuacji, zła ocena odległości, rozproszenie uwagi), a także młodzieńcza fantazja, która często prowadzi do szybkiej i brawurowej jazdy. Do tego młodzi ludzie często lubią popisywać się za kierownicą przed rówieśnikami.

Potwierdzeniem obaw ubezpieczycieli są m.in statystyki wypadkowe. W 2017 r. dla kierowców do 24 roku życia odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji.


 

Jak obniżyć składkę OC?


Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają młodym osobom zwyżki za wiek, nawet do 26. roku życia (w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego). To jednak nie oznacza, że każdy młody kierowca jest skazany na bardzo drogie OC. Możliwości obniżenia ceny ma bowiem kilka:

  • zarejestrować pojazd na siebie, a jako współwłaściciela wpisać osobę, która ma zniżki;
  • zarejestrować samochód na osobę, która ma zniżki, a siebie wpisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela;
  • kupić samochód z mniejszą pojemnością silnika;
  • wcześniej zarejestrować na siebie np. skuter i w taki sposób zbierać zniżki.

W dwóch pierwszych przypadkach można zaoszczędzić naprawdę dużo, a najwięcej zyskamy w sytuacji, jeżeli pojazd zarejestrujemy na osobę, która ma maksymalną pulę zniżek, a siebie wpiszemy jako współwłaściciela.

Oto przykład:

20-letni Michał, który prawo jazdy ma od roku, chciał kupić trzyletnią Toyotę Corollę (silnik o pojemności 1600 m3). Wcześniej jednak sprawdził ceny ubezpieczeń i okazało się, że za polisę OC w najtańszym wariancie będzie musiał zapłacić 2397 zł (Ergo Hestia).

W tej sytuacji Michał postanowił jako właściciela pojazdu wpisać do dowodu rejestracyjnego swojego starszego brata, który ma 35 lat, prawo jazdy od 17 lat, a do tego jeździł bezszkodowo i ma 60 proc. zniżek. Michał został współwłaścicielem pojazdu i okazało się, że dzięki temu zaoszczędził ponad 1800 zł (!), bo najtańszą polisę kupił za 585 zł (MTU).

Michał mógł się zdecydować także na drugie rozwiązanie, a mianowicie sam byłby właścicielem pojazdu, a brat współwłaścicielem. Wówczas też sporo by zaoszczędził, ale jednak znacznie mniej niż w pierwszym przypadku, bo w takiej sytuacji najtańsza polisa kosztowałaby 1890 zł.

Te rozwiązania mają jeszcze jedną wielką zaletę – w obu przypadkach młodemu kierowcy naliczają się zniżki, więc z każdym rokiem bezszkodowej jazdy jego polisa będzie tańsza. Niestety, ustalenie współwłasności z doświadczonym kierowcą ma też jedną wadę – w razie kolizji lub wypadku, zarówno właściciel, jak i współwłaściciel tracą część zniżek.

Uwaga! Dane z polisy muszą zgadzać się z dowodem rejestracyjnym, tzn. jeśli młody kierowca w dowodzie jest współwłaścicielem, to tak samo musi być zapisany w polisie (a nie jako właściciel).
 

Mniejsza pojemność silnika lub wcześniejsze zbieranie zniżek


Inny sposobem na obniżenie ceny OC dla młodego kierowcy jest zakup samochodu z małą pojemnością silnika. Według towarzystw ubezpieczeniowych, młodzi posiadacze szybkich pojazdów mają większe skłonności do urządzania sobie z ulic torów wyścigowych, dlatego ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą na auta z małą pojemnością.

W 2018 r. młodzi właściciele samochodów z najmniejszą pojemnością silnika płacili za polisy średnio 33% mniej niż posiadacze aut z największym silnikiem (2,6 l lub więcej).
Ile na mniejszej pojemności silnika zaoszczędzi przykładowy kierowca?

19-letni Krzysztof, który prawo jazdy ma od roku, za ubezpieczenie 9-letniego Renault Clio z benzynowym silnikiem o pojemności 1200 cm3 zapłacił 1915 zł (Benefia). Gdyby jednak zdecydował się na taki sam pojazd, ale z silnikiem 2000 cm3, wówczas składka byłaby o blisko 600 zł wyższa, bo wyniosłaby 2502 zł (AXA Direct).

Istnieje też inne rozwiązanie obniżenia składki. A mianowicie - młodzi kierowcy, którzy dopiero planują zakup samochodu, mogą zawczasu przygotować się na wydatek związany z zakupem OC. Aby zbierać zniżki, wystarczy bowiem ubezpieczyć na siebie np. skuter i dzięki temu za każdy rok bezszkodowej jazdy będą płacili mniej.

Uwaga! Tylko część ubezpieczycieli uznaje wypracowane wcześniej zniżki z jednośladów, dlatego przed zakupem polisy trzeba zapytać w wybranej firmie, czy jest taka możliwość.
 

Oszczędność przez lata


Cena OC dla młodego kierowcy może być naprawdę wysoka, dlatego warto dokładnie przeanalizować każdą możliwość jej obniżenia. Może się bowiem okazać, że np. trzy lata współwłasności pojazdu lub jazdy autem o słabszym silniku sprawią, że łącznie w tym okresie zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych.

Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z naszych sposobów na zakup tańszej polisy, muszą uzbroić się w większą cierpliwość i oczywiście - wykazać bezszkodową jazdą. Bowiem z każdym kolejnym rokiem ubezpieczenia bez wypłaty odszkodowania, ich szanse na tanie OC wzrosną (co roku gromadzą większe zniżki w OC).
 

Porównaj ubezpieczenia OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
 

To warto wiedzieć

1. Młodzi kierowcy, którzy samodzielnie ubezpieczają samochód, płacą najwyższe składki OC.

2. Ustalenie współwłasności z doświadczonym kierowcą pozwoli im zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.

3. Wysokość składki zależy również od pojemności silnika pojazdu- młody właściciel słabszego auta, za OC zapłaci mniej.

4. Zniżki można zbierać jeszcze przed zakupem pierwszego samochodu, np. wcześniej ubezpieczając na siebie skuter.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (9)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

maniek0

2019-05-07 22:29:56

Nie każdy młody kierowca jest złym kierowcą. Co dla tych co umieją serio dobrze jeździć, a niekoniecznie chcieli by płacić drogie składki?

karol

2019-06-27 17:22:01

Ja się zastanawiam czy jest możliwość aby auta tych premium marek można było ubezpieczać po rozsądnych cenach w przypadku młodego kierowcy? Czy to zawsze musi jeszcze bardziej windować cene? @maniek chyba nie masz za bardzo wyjścia i i tak musisz płacić takie same pieniądze jak reszta jeżeli chcesz mieć auto na siebie zarejestrowane...

Marlena

2019-06-29 15:34:33

@maniek chyba jest to mało możliwe połączenie aby młody kierowca zapłacił mniej za ubezpieczenie niż to co proponują inne ubezpieczalnie

Adam

2019-07-25 18:02:49

@Marlena jak dobrze poszukać to są firmy, które młodym kierowcą do 30stki oferują niższe stawki. Zeby daleko nie szukać to chociażby youcandrive daje takie możliwości

Hanka

2019-07-26 16:30:29

@Adam właśnie też miałam o YCD wspominać. Ja niestety zbyt późno się o nim dowiedziałam i zdążyłam wybulić sporo za ubezpieczenie, ale w przyszłym roku tego błędu już nie powtórzę! @Marlena chyba właśnie ta sytuacja się powoli zmienia, bo powstają nowe pakiety ubezpieczeń własnie dla młodych, z czego powinnysmy się cieszyć, bo w końcu ktoś na nas "ludzkim" okiem spojrzał..

Krecik

2019-07-29 16:46:04

Ja jestem na etapie poszukiwania taniego oc z assistance i chce jak najmniejszą zwyżkę złapać i faktycznie w kilku miejscach widziałem już że YCD oferuje najatrakcyjniejsze warunki. Chyba postawię na nich. W razie co to za rok zmienie

Maciekk

2019-10-18 18:21:24

Ja młody spowoduje szkodę to zniżki porzepadają i starszemu.

Anet

2019-11-13 10:44:25

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową, jeśli jest doświadczony właściciel z długoletnim stażem jako kierowca ale współwłaścicielem jest 2-letnie dziecko w wyniku spadku? Składki które są w tej sytuacji proponowane porażają....a przecież absurdalne jest założenie, że 2 letnie dziecko stanowi zagrożenie na drodze jako kierowca...

Adrian

2020-10-20 10:52:50

Nie rzetelne te statystyki, powinno być wypadków na ilość kierowców w tym wieku, wiadomo, że na drodze jest więcej młodych kierowców. Zamiast na 10 000 populacji, powinno być wtedy na 10 000 kierowców w danym wieku.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy