Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Ceny OC proponowane młodym właścicielom samochodów mogą być nawet kilka razy wyższe niż ubezpieczenie pojazdu doświadczonego kierowcy. Podpowiadamy, jak można temu zaradzić.

Młodzi kierowcy, z powodu małego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów oraz krótkiej (lub jej braku) historii ubezpieczenia OC, płacą najwyższe składki za obowiązkowe ubezpieczenie auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają wobec nich wysokie ryzyko ubezpieczenia i nie są skłonne do udzielenia rabatu na zakup polisy. Jednak nie jest to reguła.

Sprawdziliśmy, co decyduje o wysokości składki OC oraz w jaki sposób młodzi kierowcy mogą uniknąć dużej opłaty za pierwsze ubezpieczenie samochodu.

Porównaj polisy OC/ACIle za OC płacą młodzi kierowcy?


Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w I kwartale 2019 roku kierowcy w wieku 18-25 lat płacili najwięcej za OC. Najtańsze polisy mogli natomiast kupić kierowcy, którzy ukończyli 55 lat. Różnica w średniej składce dla tych dwóch grup wyniosła aż 185%Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za OC?


Brak wypracowanej w OC historii bezszkodowej jazdy ma spory wpływ na wzrost składek OC dla młodych kierowców. Nie jest to jednak jedyny powód stosowanej wobec nich zwyżki. Zazwyczaj, ubezpieczyciele uznają młodych za skłonnych do brawury na drodze, a na potwierdzenie przytaczają statystyki wypadkowe. W 2018 roku kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali najwięcej wypadków drogowych. Wskaźnik tych zdarzeń na 10 tys. populacji był dla tej grupy wiekowej najwyższy i wyniósł 17,5. Tymczasem wskaźnik dla kierowców po 60. roku życia to tylko 4,8.


Jaki kupić samochód, żeby nie przepłacać za OC?


Młode osoby, które zamierzają kupić swój pierwszy samochód i nie chcą przepłacać za OC, powinny wybrać odpowiedni model pojazdu. Zazwyczaj, najdroższe w OC marki to BMW i Audi, W I kwartale 2019 r. kierowcy płacili średnio za ich ubezpieczenie: 920 zł (BMW) i 783 zł (Audi). Spośród 11. najpopularniejszych marek najtańsze okazało się ubezpieczenie Skody (620 zł). Młody kierowca, jeżeli zostanie właścicielem BMW lub Audi powinien przygotować się na kumulację zwyżek za markę i za swój wiek.

Oszczędnością dla młodej osoby może być zakup pojazdu z jak najmniejszym silnikiem. Towarzystwa oceniają bowiem największe ryzyko ubezpieczenia związane z pojazdami, które mogą osiągać na drodze duże prędkości (czyli mają silnik o dużej pojemności) i w związku z tym podnoszą składkę OC.

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki w I kwartale br. wynika, że ubezpieczenie auta z silnikiem do 1 l. jest nawet o 45% tańsze niż OC samochodu wyposażonego w silnik o pojemności powyżej 3,0 l.Czy warto dopisać współwłaściciela?


Wiele młodych osób, po zdaniu prawa jazdy, decyduje się kupić swój pierwszy samochód. Jeżeli młoda osoba zostanie jedynym właścicielem auta, cena ubezpieczenia będzie wysoka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wtedy ustanowienie współwłaściciela. Najlepiej, gdy zostanie nim starsza osoba, która posiada wysokie zniżki w OC, wypracowane z tytułu bezszkodowej jazdy. Wprawdzie młody kierowca nie uniknie zwyżki za wiek, ale będzie mógł zaoszczędzić, korzystając ze zniżek współwłaściciela.

To rozwiązanie ma jednak wadę. Jeżeli młody kierowca spowoduje szkodę, zostanie ona zapisana nie tylko na jego koncie, ale także współwłaściciela. W konsekwencji, przy ubezpieczaniu innych swoich pojazdów, współwłaściciel zapłaci zwyżkę za szkodę, spowodowaną nie z własnej winy.


Można wcześniej wypracować zniżki


Młody kierowca może zacząć gromadzić zniżki w OC jeszcze przed uzyskaniem uprawnień kat. B. Wystarczy, że wcześniej wykupi polisę OC na motocykl lub skuter. Wypracowane w ten sposób zniżki mogą być przeniesione na OC jego pierwszego samochodu, ale uwaga - trzeba to sprawdzić w wybranej firmie, bo nie wszystkie stosują taką procedurę.


Warto porównać oferty


Przed zakupem polisy OC młody kierowca powinien porównać ceny ubezpieczenia proponowane przez różne towarzystwa (np. z pomocą naszej porównywarki). Dzięki temu, w kilka minut dowie się, które z nich jest skłonne zaproponować mu najtańsze OC.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat płacą najwyższe składki OC.

2. Dopisanie do polisy starszego współwłaściciela, który posiada już maksymalne zniżki w OC, pozwoli im zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

3. Zniżki wypracowane np. podczas ubezpieczania motocykla przenoszone są zazwyczaj na pierwszą polisę OC samochodu.

4. Osoby młode które chcą zaoszczędzić na OC, powinny wybrać samochód z małą pojemnością silnika. Znaczenie może mieć również marka pojazdu, zgłoszonego do ubezpieczenia.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia