Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć motocykl od kradzieży i ile to kosztuje?

Oprócz obowiązkowej polisy OC dla motocykla, warto zastanowić się nad nabyciem ubezpieczenia auto casco. Taka polisa zabezpieczy nasz pojazd na wypadek kradzieży lub uszkodzenia. Środki z ubezpieczenia mogą okazać się bardzo przydatne.

Sprawdźmy, czy możliwe jest ubezpieczenie AC dla jednośladów, na co zwracać uwagę przy wyborze polisy oraz ile może kosztować takie rozwiązanie. Zabezpieczenie motocykla nie jest głupim pomysłem, jednoślady znacznie częściej niż samochody padają łupem złodziei. Dzięki polisie AC będziemy mogli poczuć się pewniej.

Jakie ubezpieczenie dla motocykla?

Podobnie, jak w przypadku samochodów – motocykl podlega obowiązkowi ubezpieczenia za pomocą polisy OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej służy do pokrywania szkód, które powstały przez szkody spowodowane przez właściciela pojazdu oraz wypłacenia należnego odszkodowania.

Również, jak jest to w przypadku polisy OC dla samochodów, musimy zachować ciągłość w zachowaniu ubezpieczenia OC. Brak takiej ochrony może skutkować karą finansową. W sytuacji, gdy nie posiadamy ubezpieczenia, a spowodujemy wypadek na drodze – również koszty związane z naprawieniem szkody będą leżały po naszej stronie. Takie zdarzenia mogą generować dla nas naprawdę spore straty finansowe, zatem nie warto odkładać decyzji o zakupie ubezpieczenia.

Porównaj polisy OC/AC

Wydawać by się mogło, że sezonowe użytkowanie motocykla zaprzecza zasadności całorocznego ubezpieczenia OC, ale nic bardziej mylnego – podobnie jak wszystkie pojazdu uczestniczące w ruchu drogowym, polisa OC obowiązuje przez cały rok. Jedynie motocykle, którym został przyznany status pojazdu historycznego lub zabytkowego – mogą zdecydować się na krótkoterminową ochronę. 

Ubezpieczenie OC jest jedyną obowiązkową polisą dla motocyklu. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie – np. na wypadek kradzieży, decydujemy się na takie rozwiązanie dobrowolnie. W tym celu powinniśmy wykupić ubezpieczenie AC (auto casco), które może zabezpieczyć nasz jednoślad nie tylko na wypadek kradzieży, ale również uszkodzenia motocyklu.

Co daje ubezpieczenie na wypadek kradzieży motocykla?

Kradzież motocykli jest, niestety, dość powszechnym procederem. W 2020 roku zostało skradzionych 633 motocykle. Są to informacje pochodzące od Komendy Głównej Policji. Każdego roku w Polsce skradzionych zostaje od 500 do 700 motocykli, a wynika to z faktu, że jednoślad zdecydowanie łatwiej ukraść niż samochód. 

Sporo motocykli nie jest garażowanych, są znacznie lżejsze od samochodu, a na dodatek złodziej nie musi dostać się do środka, jak w przypadku auta, by złamać wszelkie zabezpieczenia i ukraść pojazd. Motocykl, nawet zabezpieczony, łatwo zgarnąć na lawetę lub do samochodu dostawczego, a następnie pozbawić użytych zabezpieczeń i rozebrać na części. 

Posiadanie ubezpieczenia AC może zdecydowanie pomóc w sytuacji kradzieży motocyklu. Gdy nasz jednoślad zostanie skradziony, możemy liczyć na świadczenie o wartości skradzionego pojazdu. W ten sposób możemy zabezpieczyć się na wypadek ogromnej straty finansowej.

Należy jednak jasno zaznaczyć, że polisa AC nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym wśród towarzystw ubezpieczeniowych, co oznacza, że nie będzie łatwo znaleźć takie ubezpieczenie.

Ubezpieczenie AC właśnie z uwagi na znacznie większą liczbę kradzieży, jest rzadziej spotykane. Zanim więc zdecydujemy się na zakup pierwszej znalezionej oferty, sprawdźmy, czy inne towarzystwa ubezpieczeniowe również mają nam coś do zaoferowania. Porównajmy ceny oraz zakres ochrony i wybierzmy polisę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Zakup ubezpieczenia nie powinien  być decyzją podjętą zbyt pochopnie. 

Wiele firm ubezpieczeniowych w ogóle nie posiada w swojej ofercie polisy auto casco dla motocykli. Taki produkt nie jest zbyt opłacalny dla ubezpieczycieli, zatem nie zamieszczają go w swojej ofercie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie znajdziemy takiej formy ochrony dla naszego jednośladu. Wnikliwe przeglądanie dostępnych produktów ochronnych pomoże znaleźć nam odpowiednie rozwiązanie.

Również w zakresie uszkodzenia motocyklu polisa AC może bardzo się przydać – jednoślady zaparkowane w miejscu publicznym są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, zarówno działanie natury, jak i szkody wynikające z działania innych osób. Koszt naprawy może zostać pokryty dzięki ubezpieczeniu AC.

Przy wyborze polisy AC należy pamiętać, że wybór ten nie będzie tak szeroki, jak w przypadku oferty skierowanej do samochodów osobowych. Co więcej – polisa AC dla motocykli może oferować węższy zakres ochrony lub może być znacznie droższa właśnie ze względu na wysokie ryzyko kradzieży oraz uszkodzenia. Nie należy jednak się poddawać, warto skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się jak najwięcej o proponowanej ofercie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze AC dla motocykla?

W przypadku polisy OC zakres ochrony jest taki sam, bez względu na wybraną ofertę. Decyduje o tym Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oferty mogą różnić się od siebie jedynie w zakresie cen. Z kolei ubezpieczenie AC nie jest już tak mocno regulowane ustawą, zatem zakres ochrony, jak i ceny mogą być naprawdę różne.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia auto casco może wydawać się nam dość skomplikowany. Na początku warto zwrócić uwagę na to, co ma nam zapewnić konkretna polisa. Zakres ochrony może znacząco się różnić, dlatego należy przyjrzeć się znalezionym ofertom. Może okazać się, że polisa w ogóle nie uwzględnia kradzieży motocyklu. Również znalezienie takiej oferty, która zapewnia ochronę wyłącznie od kradzieży – może stanowić problem, a znalezione oferty mogą oferować taką ochronę jedynie jako dodatek do oferty podstawowej.

Przed zdecydowaniem się na zakup polisy, należy pamiętać o jeszcze jednym bardzo ważnym kroku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wnikliwe czytanie umów jest dość oczywiste, ale naprawdę warto poświęcić dłuższą chwilę na przeczytanie całego dokumentu OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Tam znaleźć możemy zarówno odpowiedzi na nurtujące nas pytania, jak również dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy wybrana przez nas polisa rzeczywiście jest tak atrakcyjna, jak nam się wcześniej wydawało.

Z całą pewnością warto prześledzić punkt w umowie, który przedstawia wyłączenia odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzeń polisowych, w których ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy i nie wypłacić należnego świadczenia.

Jakie wyłączenia odpowiedzialności dotyczą motocykli? Najczęściej spotkać możemy wyłączenia dotyczące:

 • miejsca oraz sposobu parkowania motocykla – niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą nie uwzględniać kradzieży w sytuacji, gdy motocykl był zaparkowany na ulicy,
 • sposób użytkowania – jeśli właściciel uprawia sporty ekstremalne z użyciem jednośladu, ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy,
 • zabezpieczeń motocykla – ubezpieczyciel może oczekiwać, że zainwestujemy w systemy antykradzieżowe, które zwiększą bezpieczeństwo naszego pojazdu,
 • zakresu terytorialnego – ograniczenia ochrony mogą jasno określać w jakich miejscach ochrona przestaje obowiązywać, najczęściej wymieniane są Rosja, Białoruś, Ukraina oraz Mołdawia.

Oprócz sprawdzenia zakresu ochrony oraz przeczytania OWU, warto również dokładnie sprawdzić czy suma ubezpieczenia nam odpowiada i jest zgodna z kwotą, jaką nam oferowano. Suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna, a to właśnie od niej jest uzależniona wysokość świadczenia, które będzie nam wypłacone. Zwróćmy także uwagę na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe oczekuje naszego udziału własnego w szkodzie. To oznacza, że będziemy zobowiązani do częściowego pokrycia szkód. Taki udział własny jest najczęściej określany procentowo. Dzięki temu możemy liczyć na zniżki w cenie ubezpieczenia, jednak warto wiedzieć o tym wcześniej.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia od kradzieży motocykla?

Na cenę polisy składa się kilka różnych czynników. Tak samo dzieje się w przypadku ochrony samochodów osobowych. 

Na koszt ubezpieczenia wpływa m.in.:

 • rocznik pojazdu,
 • wartość pojazdu,
 • rodzaj motocykla,
 • wybrany zakres ochrony,
 • dane właściciela.

Rocznik pojazdu ma spore znaczenie w przypadku ubezpieczenia AC. Im starszy model, tym trudniej będzie nam znaleźć ubezpieczenie auto casco. Wynika to przede wszystkim z poziomu eksploatacji jednośladu – z każdym rokiem użytkowania nasz motocykl będzie w coraz gorszej kondycji, a co za tym idzie – wymagać będzie napraw. 

Istotną częścią składową dla wysokości składki AC, jest wartość pojazdu. Dla ubezpieczyciela duże znaczenie ma to, ile kosztuje nasz motocykl. W sytuacji, gdy nasz jednoślad zostanie skradziony, a ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłacenia nam świadczenia o wartości pojazdu, duże znaczenie ma czy nasz motocykl kosztował 10 000 zł czy 50 000 zł. 

Innym ryzykiem charakteryzują się te motocykle, które zaliczane są do turystycznych, a jeszcze innym te, które należą do grupy motocykli sportowych. To, jak będziemy użytkować nasz pojazd, ma wpływ na to, jak duże jest ryzyko kradzieży oraz uszkodzenia.

Cena polisy AC jest również zależna od wybranego zakresu ochrony. Jeśli zdecydujemy się na podstawowy zakres ochrony – zapłacimy mniej. Możemy również wybrać interesujące nas umowy dodatkowe, które zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa. Niestety, wpłyną one również na wysokość składki. 

Nie bez znaczenia są również nasze dane, jak np. nasz wiek czy miejsce zamieszkania. Inną składkę ubezpieczeniową zapłaci 23-letni student, który porusza się sportowym motocyklem i zamieszkuje duże miasto, a inną 45-letni kierowca turystycznego motocykla, który mieszka w małej gminie. Im mniejsze doświadczenie właściciela motocykla jako kierowcy, tym wyższa składka ubezpieczenia. 

Gdzie znaleźć ubezpieczenie na wypadek kradzieży motocykla?

Polisa, która zapewni nam ochronę na wypadek kradzieży motocykla, nie jest łatwo dostępnym produktem. Szukanie najbardziej dopasowanej oferty może stanowić spore wyzwanie. Zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć dobre ubezpieczenie, gdy skorzystamy z pomocy kalkulatora online. Wystarczy, że uzupełnimy dane w formularzu, po czym otrzymamy listę konkretnych produktów, które będą uwzględniały nasze potrzeby.

Porównaj polisy OC/AC

Kalkulator online pozwoli nam dotrzeć do takich ofert, które sami moglibyśmy przeoczyć. Na rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele firm, a sporo z nich nie jest nam dobrze znanych. To może spowodować, że ominie nas kilka naprawdę dobrych ofert. Kalkulator umożliwi nam znalezienie wszystkich dostępnych możliwości, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko nasze pieniądze, ale również sporo cennego czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na samodzielne poszukiwanie oraz porównywanie różnych opcji.

Podsumowanie
 • Motocykle, podobnie jak samochody, podlegają obowiązkowi ubezpieczeniu OC
 • Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które chroni pojazd m.in. na wypadek kradzieży lub uszkodzenia
 • Przed zakupem polisy warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które mogą wymagać od nas konkretnego sposobu zabezpieczenia lub parkowania motocykla
 • Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie polisę AC dla motocykla, zatem warto skorzystać z pomocy kalkulatora online.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy