Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć samochód od awarii?

Dla wszystkich kierowców awaria samochodu nie jest przyjemnym doświadczeniem. Koszty związane z naprawą są często bardzo wysokie. Na rynku ubezpieczeniowym jest możliwe wykupienie polisy, która chroni od takich zdarzeń. Na czym polega i dla kogo jest

Ubezpieczenie od awarii samochodu jest często mylone z assistance. Jednak są to zupełnie inne produkty ubezpieczeniowe, których zakres odpowiada zupełnie innym potrzebom. Sprawdzimy, kto może wykupić motogwarancję (bo tak często jest nazywane ubezpieczenie od awarii samochodu), ile to kosztuje oraz co może otrzymać w ramach takiej polisy.
 

Porównaj polisy OC/AC

Co to jest ubezpieczenie od awarii samochodu i jakie pokrywa szkody?

Ubezpieczenie od awarii samochodu (zwane także gwarancją na używane auto) zapewnia darmową pomoc specjalisty w kwestii usterki samochodu do której doszło na drodze, na parkingu czy w garażu. Dokładny zakres polisy będzie określony w umowie. Zakres terytorialny zdarzeń to zazwyczaj Polska, czasem także kraje europejskie. 

Jakie firmy oferują motogwarancje?

Takiej polisy nie kupisz przez Internet, tak jak pakiet OC, AC czy assistance. Możliwość sprzedaży motogwarancji mają komisy samochodowe, dealerzy samochodowi, importerzy pojazdów. Dystrybucją takich polis zajmują się także firmy, które pomagają sfinansować zakup auta tj. banki i leasingi. Zakup używanego samochodu wiąże się z ryzykiem. Oferowane ubezpieczenie może być zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Jakie są oferty motogwarancji?

Oferty każdej firmy są różne, dlatego warto przed zakupem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam rodzaj świadczeń, limity oraz zakres terytorialny. Trzeba zwrócić uwagę także na warsztaty, które udzielą pomocy. Najlepiej, aby były blisko twojego miejsca zamieszkania. Sprawdźmy oferty różnych firm:

Gwarancje Select Auto

Firma WAGAS oferuje kilka wariantów ubezpieczenia oraz okres ochrony 6 lub 12 miesięcy. Od tego zależy cena oferty. 

W skład najbardziej podstawowego wariantu Basic wchodzą usterki związane z silnikiem, skrzynią biegów, mechanizmem różnicowym, przekładnią hydrokinetyczną oraz obudowami. Suma ubezpieczenia to 3 000 zł i 6 000 zł.

Wariant Comfort ma już sumę ubezpieczenia 5 000 zł i dodatkowo ma w zakresie ochronę od usterek układu przenoszenia napędu, elementów elektronicznych i elektrycznych. 

Najdroższy i najszerszy wariant Premium dodatkowo chroni od nieprzewidzianych zdarzeń związanych z łożyskami kół, przednim i tylnym zawieszeniem, układem: hamulcowym, zasilania, wtrysku paliwa, chłodzenia silnika, klimatyzacji, kierowniczym, elektrycznym, a także sprzęgłem, wałem napędowym. Suma ubezpieczenia także jest wyższa 10 000 zł lub 20 000 zł.

Gwarancje Select Auto działają na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Możliwe jest także wykupienie assistance z holowaniem do 50 km do warsztatu.

Program Autoprotect Warranty

Ta firma oferuje zakup ubezpieczenia od awarii pojazdu nawet na 3 miesiące. Jednak możliwy jest też zakup na 6 lub 12 miesięcy. 

Do wyboru jest pięć wariantów ubezpieczenia:

 • suma ubezpieczenia 2 000 zł, ochrona od usterek silnika,
 • suma ubezpieczenia 4 000 zł, ochrona dodatkowo od usterek skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego, przekładni hydrokinetycznej,
 • suma ubezpieczenia 8 000 lub 10 000 zł, ochrona dodatkowo od usterek napędu tylnego, koła napędowego przedniego, wału napędowego, zawieszenia, układu: hamulcowego, elektrycznego, kierowniczego,
 • suma ubezpieczenia 12 000 zł lub wartość rynkowa auta, ochrona dodatkowo przed usterkami sprzęgła, układu paliwowego, turbosprężarki, pasków napędu rozrządu,
 • suma ubezpieczenia wartość rynkowa auta lub 10 000 na szkodę, ochrona przed usterkami wszystkich elementów auta z wyjątkiem zdarzeń określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zakres terytorialny to wszystkie państwa UE oraz EFTA. Program Autoprotect Warranty można wybrać w przypadku zakupu samochodu przez sieć dealerską.

Get Help

Firma oferuje ubezpieczenie od awarii samochodu na rok. Można skorzystać z 4 wariantów ochrony.

 • Wariant Classic – suma ubezpieczenia 5 000 zł (jednorazowa naprawa 1 500 zł), ochrona od usterek silnika, manualnej skrzyni biegów, 
 • Wariant Premium – suma ubezpieczenia 15 000 zł (jednorazowa naprawa 2 000 zł), ochrona dodatkowo od usterek automatycznej skrzyni biegów, komputera głównego silnika, układu hamulcowego i chłodzenia, koła dwumasowego, wału napędowego, osprzętu silnika, dyferencjału,
 • Wariant Grand – suma ubezpieczenia 30 000 zł (jednorazowa naprawa 2 000 zł), ochrona dodatkowo od usterek układu paliwowego, wydechowego, kierowniczego,
 • Wariant Master – suma ubezpieczenia bez limitu (jednorazowa naprawa 2 000 zł), ochrona dodatkowo od usterek klimatyzacji, układu elektrycznego, nawigacji, multimediów.

Get Help oferuje także assistance i samochód zastępczy. Firma umożliwia naprawę w ponad 1125 warsztatach.

Moto Gwarancja

Do wyboru są 3 warianty:

 • Pakiet Standard  dla samochodów do 16 lat i przebiegu do 300 000 km,
 • Pakiet Premium A+ dla samochodów do 16 lat i przebiegu do 300 000 km,
 • Pakiet Premium B+ dla samochodów do 7 lat i przebiegu do 220 000 km.

W zakresie Moto Gwarancji jest m.in.: ochrona od usterek: silnika, wału napędowego, łańcucha rozrządu, manualnej i automatycznej skrzyni biegów, zawieszenia mechanicznego, komfortowego, pneumatycznego, alternatora, układu chłodzenia, układu hamulcowego.

Dla jakich samochodów można wykupić motogwarancję?

Samochody muszą zostać zakupione w sieci sprzedaży, która oferuje takie ubezpieczenia. Ubezpieczeniem mogą zostać objęte samochody nowe, jak i używane. Ograniczeniem może być wiek pojazdu oraz przebieg. 

Firma Wiek samochodu Przebieg samochodu
Autoprotect Polska od 4 do 12 lat w zależności od zakresu polisy mogą być ubezpieczone pojazdy bez limitu przebiegu oraz z przebiegiem do 150 000 km lub 200 000 km
Get Help najwyższy wariant przeznaczony dla pojazdów poniżej 5 lat do 10 000 km
Select Auto do 10 lat do 220 000 km
VIP Gwarant Service do 15 lat do 300 000 km
Moto Gwarancja do 7 latdo 16 lat do 220 000 km do 300 000 km

Nie tylko wiek i przebieg pojazdu się liczy. Np. VIP Gwarant Service obejmuje ubezpieczeniem pojazdy o pojemności silnika do 4000 cm3.

Na rynku są także firmy, które proponują ubezpieczenie od awarii tylko dla nowych samochodów. Jest to tzw. „przedłużona gwarancja”. Po czasie tradycyjnej gwarancji producenta po około 2 lub 3 latach można skorzystać właśnie z ubezpieczenia od awarii.

Jaki jest koszt ubezpieczenia od awarii samochodu?

Wysokość składki za to ubezpieczenie generuje długość trwania ochrony, zakres. Im dłuższa polisa, tym większa składka. Maksymalny czas ochrony to 1 rok. Im więcej świadczeń będzie oferował pakiet, tym wyższa będzie składka. W niektórych firmach można także wybrać sumę ubezpieczenia. I w tym przypadku także, im wyższa suma, tym droższa cena polisy. 

W ofertach ubezpieczenia od awarii auta nie musi być z góry określonych cen. Niektóre firmy przygotowują wycenę dla każdego klienta indywidualnie np. Get Help. Natomiast Gwarancja Select Auto ma stałe stawki. Ceny zaczynają się od 580 zł w podstawowym wariancie a mogą nawet wynosić 1260 zł w najdroższym.

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem od awarii a assistance?

Nazwy tych ubezpieczeń mogą sugerować, że nie ma różnicy. I jedno, i drugie chroni przed awarią. Jednak różnica jest zasadnicza, co do zakresu i udzielonej ochrony.

Assistance – zazwyczaj wykupowane przy OC lub AC, możliwy jest także zakup oddzielnego, krótkoterminowego assistance. Towarzystwo udziela pomocy kierowcy po awarii, wypadku lub kradzieży. Np. po awarii ubezpieczyciel zapewni holowanie do warsztatu lub do dowolnie wskazanego miejsca lub naprawi pojazd na miejscu zdarzenia, jeżeli jest to możliwe. Dodatkowo oferty assistance zawierają m.in. pomoc medyczną, informacyjną, prawną, a także transport pasażerów po holowaniu pojazdu. Assistance można kupić o dowolnej porze przez Internet za pomocą porównywarki internetowej. Ceny są zależne od wariantów, ale zaczynają się od około 100 zł.

Ubezpieczenie od awarii samochodu – możliwe tylko przy zakupie samochodu z komisu, od dealerów samochodowych. Możliwość sprzedaży mają tylko firmy działające w branży motoryzacyjnej. Firma zapewnia naprawę pojazdu w ASO lub warsztacie partnerskim. Pokryje koszt naprawy, a także holowanie i zakup części. Ceny motogwarancji zaczynają się od ok. 500 zł za 3-6 miesięcy. Do motogwarancji niektóre firmy umożliwiają wykupienie assistance.

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy opłaca się wykupić motogwarację?

Motogwarancja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są przygotowane finansowo na  wysokie rachunki u mechanika. Jeżeli wybiorą najszerszy zakres ubezpieczenia nie będą obawiać się wysokich rachunków w warsztacie. 

Pamiętaj, że warto wykupić także assistance. Jeżeli jesteś osobą, która nie poradzi sobie z drobną usterką w czasie podróży lub jeździ w dalekie trasy i obawia się kosztów holowania, warto zainwestować w dobry assistance.

Obydwa produkty mają różne cele. Aby mieć kompleksową ochronę warto zastanowić się nad zakupem obydwu polis.

Jakie są zalety ubezpieczenia od awarii?

 • poczucie bezpieczeństwa – nie musisz martwić się awarią pojazdu i wysokimi kosztami naprawy,
 • gwarancja jakości naprawy – nie musisz szukać mechanika na własną rękę i musisz przejmować się jakością wykonanej usługi, możesz liczyć na fachowców,
 • spokój finansowy – nie pokrywasz kosztów naprawy pojazdu,
 • wzrost wartości pojazdu – jeżeli planujesz sprzedać samochód, będziesz miał dowody naprawy w rzetelnych serwisach, co z pewnością zachęci kupca do zainwestowania w twój samochód.

Czy możesz skorzystać z rękojmi, wykupując motogwarancję? 

Rękojmia i ubezpieczenie od awarii to oddzielne sprawy. Mimo tego, że wykupisz polisę od awarii, możesz także skorzystać z rękojmi. Rękojmia jest odpowiedzialnością sprzedawcy, co do przedmiotu, który przekazuje kupującemu. Kupujący może odstąpić od zawartej umowy, jeżeli okaże się, że samochód posiada wadę, o której nie powiedział sprzedający. Może także egzekwować obniżenie ceny albo żądać wymiany lub naprawy rzeczy. Z rękojmi można korzystać przez dwa lata od daty zakupu.

Czy można wykupić assistance razem z ubezpieczeniem od awarii?

Tak. Jednak nie wszystkie firmy, które sprzedają ubezpieczenie od awarii mają w ofercie assistance. Warto także sprawdzić oddzielny assistance w porównywarce i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia od awarii samochodu?

Wszystkie firmy, które zajmują się sprzedażą takich ubezpieczeń mają dedykowane infolinie, które zajmują się przyjmowaniem zgłoszeń. Infolinie są najczęściej całodobowe, aby klient zawsze mógł uzyskać pomoc. 

Czy posiadając ubezpieczenie od awarii można ubiegać się do sprzedawcy o naprawę samochodu?

Jeżeli odkryjesz wadę, jaką posiadał samochód na dzień sprzedaży, a o której nie poinformował sprzedający, możesz skorzystać z rękojmi, czyli żądać naprawy rzeczy. Ubezpieczenie od awarii samochodu nie zastępuje rękojmi i udziela Tobie ochrony od usterek, które przytrafią się po zakupie auta.

Jak można dodatkowo sprawdzić samochód przed zakupem?

Warto skorzystać ze strony internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. Znajdziesz tam historię samochodu, który chcesz kupić. Będą tam dane samochodów zarejestrowanych w Polsce, a także sprowadzonych z zagranicy. Sprawdzenie danych pozwoli na rozsądne podjęcie decyzji o zakupie.

Warto wiedzieć
 • Ubezpieczenie od awarii samochodu polega na naprawie usterek w samochodzie na koszt firmy udzielającej ochrony.
 • Ubezpieczenie od awarii samochodu możesz wykupić w przypadku samochodów nowych, jak i używanych. Sprzedażą tych ubezpieczeń zajmują się wyłącznie komisy lub dealerzy samochodowi, ewentualnie banki i leasingi.
 • Możesz wybrać różne zakresy motogwarancji oraz okres ubezpieczenia.
 • Assistance jest ubezpieczeniem różnym od ubezpieczenia od awarii pojazdu. Polega na doraźnej pomocy ubezpieczyciela np. holowanie, wymiana koła, żarówki.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
6
3
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy