Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jak wybrać assistance na samochód za granicą najlepsze na Twój wyjazd?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Stłuczka za granicą lub awaria, brak samochodu, wysokie koszty holowania. Tych rzeczy najbardziej obawiają się Polacy, jadąc za granicę. Sprawdź, jak możesz się przed tym zabezpieczyć.

Decydując się na zakup assistance dla swojego auta, warto rozważyć zakup bardziej kompleksowego, lub bardziej elastycznego pakietu. Dotyczy to szczególnie kierowców, którzy często podróżują po Europie, bo choć awarie samochodu mogą przytrafić nam się nawet podczas codziennego dojazdu do sklepu czy pracy, tak naprawdę większość z nich pojawia się bez ostrzeżenia i w najmniej odpowiednim momencie, często tuż po przekroczeniu obcej granicy. O ile jednak brak powietrza w oponie, czy zatrzaśnięte wewnątrz pojazdu kluczyki, nie stanowią większego problemu, kiedy znajdujemy się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, o tyle rozładowany akumulator albo nagły brak paliwa podczas zagranicznego urlopu z dala od domu, może okazać się prawdziwym i – co ważne – bardzo kosztownym problemem.

Czym jest ubezpieczenie assistance samochodu?

Ubezpieczenie assistance dla kierowcy, choć - w przeciwieństwie do OC - nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, może okazać się niezbędne podczas podróżowania własnym autem, także po Europie. W ramach ubezpieczenia assistance kierowca - a w ramach rozszerzonego często także jego współpasażerowie - otrzyma pierwszą pomoc i niezbędne wsparcie, jeśli podczas wyjazdu auto ulegnie szeroko rozumianej awarii, uszkodzeniu, lub - na przykład - zostanie skradzione.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pakiet assistance ma taki sam zakres ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli oferuje dwa lub trzy warianty, które różnią się między sobą zakresem ochrony i ewentualnymi dodatkowymi jej opcjami.

Porównaj polisy OC/AC

Jakie wsparcie otrzymamy dzięki ubezpieczeniu assistance?

W ramach assistance, dołączanego przez wiele TU do zakupu polisy OC, będziemy mogli zwrócić się do ubezpieczyciela od razu po zdarzeniu. Czego najczęściej dotyczy takie wsparcie?

  • Pomoc techniczna w razie wypadku, awarii, kradzieży pojazdu, czy aktów wandalizmu
  • Wymiana koła
  • Dostarczenie paliwa
  • Pomoc przy rozładowanym akumulatorze
  • Holowanie pojazdu (z ograniczeniem kilometrów, w zależności od pakietu)
  • Transport kierowcy i pasażerów auta niezdolnego do jazdy
  • Pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków
  • Podstawowa naprawa na miejscu awarii
  • Auto zastępcze (w określonych sytuacjach, jak np. kradzież samochodu)
  • Złomowanie
  • Pokrycie kosztów związanych z parkowaniem (do kilku dni)
Przykład: Pan Dariusz wraz z żoną i trójką dzieci wyjechał na dwutygodniowe wakacje do Włoch. Jako środek transportu rodzina wybrała własne auto – kilkunastoletniego opla, któremu do tej pory sporadycznie zdarzały się drobne awarie. Niestety, jedna z nich przytrafiła się nieprzygotowanemu na tę okoliczność turyście jeszcze przed przybyciem na miejsce docelowe. Tuż po przekroczeniu granicy czesko-austriackiej, samochód, w środku nocy, z dala od większych miast, zatrzymał się nagle i nie udało się go ponownie uruchomić. Okazało się, że w pojeździe zerwał się pasek rozrządu, przez co auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Na szczęście Pan Dariusz posiada rozszerzony pakiet assistance, który wykupił razem z pozostałymi elementami ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki temu, wykonując zaledwie jeden telefon do ubezpieczyciela, właściciel pojazdu otrzymał niemal natychmiastową pomoc, w ramach której jego auto zostało odholowane, a on sam mógł skorzystać z tymczasowego samochodu zastępczego. Gdyby kierowca nie posiadał ubezpieczenia, musiałby w takiej sytuacji szukać pomocy drogowej i innego środka transportu na własną rękę, opłacając takie usługi z własnej kieszeni.

Assistance mini – co to takiego?

Każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce, najpóźniej w dniu dokonywania rejestracji, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że poza tym wymaganym prawnie elementem odpowiedzialności, polisa komunikacyjna może być o wiele szersza. Obok nieobligatoryjnego NNW czy AC, do ochrony dołączyć można również pakiet assistance.

Bardzo często firmy ubezpieczeniowe oferują ten element ubezpieczenia jako darmowy dodatek do OC, jednak taka opcja z reguły wiąże się z dość mocno okrojonym zakresem dodatkowej polisy. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z tak zwanym assistant mini.

Czy darmowy assistance działa za granicą?

ASS mini gwarantuje jedynie podstawową pomoc w razie awarii czy wypadku na drodze, oferując między innymi holowanie z ograniczonym zakresem kilometrów i - przeważnie - tylko na terenie Polski. Jeśli podczas wymarzonych wakacji w Europie, nasze auto odmówi posłuszeństwa już po przekroczeniu obcej granicy, darmowy assistance będzie najczęściej niewystarczający. W takiej sytuacji, w razie wypadku lub awarii, zostaniemy obciążeni nie tylko kosztami likwidacji szkody, ale także na własną rękę będziemy musieli szukać wsparcia technicznego i pomocy ze strony specjalistów.

Tymczasem poza Polską bywa to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tylko o wysokie ceny usług takich jak uzupełnienie pustego baku, naładowanie akumulatora, czy holowanie po wypadku. Uszkodzony lub niesprawny samochód za granicą to także konieczność pokonania bariery językowej oraz sprawnej organizacji pomocy w zakresie likwidacji szkód. Aby więc zagraniczny wyjazd zapewnił nam poczucie bezpieczeństwa, także w ramach ewentualnych w problemów z samochodem, warto zastanowić się nad wykupieniem rozszerzonego pakietu assistance.

Co zapewnia darmowy pakiet assistance, oferowany jako dodatek do ubezpieczenia OC w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych?

Zakres Ochrony UNIQUA Link4 TUZ Ubezpieczenia Aviva Proama mtu24.pl Wiener
Zakres terytorialny  Polska Polska Polska Polska i Europa Polska Polska Polska i Europa
Kiedy przysługuje pomoc ASS Wypadek i awaria Wypadek i kradzież Kolizja Kolizja Wypadek i kolizja  Wypadek Wypadek i kolizja 
Minimalna odległość od domu 0 km 0 km 0 km 0 km 0 km 0 km 0 km
Holowanie auta 75 km 100 km 50 km 100 km Bez limitu 100 km 150 km (na terenie Polski), 75 km (na terenie Europy)
Naprawa na miejscufk Do 300 zł Tak Tak Nie Tak Nie Tak
Samochód zastępczy 2 dni Do 3 dni Nie Tak Nie Nie 2 dni
Wymiana kół Nie Tak Nie Nie Nie Nie Nie
Uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora  Tak Nie Nie Nie Nie Nie Nie

Assistance krótkoterminowe - co to jest?

Podobnie jak inne ubezpieczenia komunikacyjne, również pakiet assistance najczęściej oferowany jest przez TU na 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ASS, w niektórych towarzystwach wykupić można tzw. assistance krótkoterminowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które w ciągu roku nie wyjeżdżają za granicę zbyt często, ale podczas jednorazowej podróży lub urlopu chcą cieszyć się pełną ochroną ubezpieczeniową, bez ponoszenia wysokich kosztów. To właśnie oferuje polisa assistance na krótszy czas. 

Porównaj polisy OC/AC

Pakiet assistance na 12 miesięcy a krótkoterminowe assistance

  • Długość obowiązywania umowy ubezpieczeniowej – wybrany czas vs. 12 miesięcy
  • Cena ubezpieczenia - z pewnością będzie ona wyższa dla assistance 12-miesięcznego
  • Zakres ochrony ubezpieczeniowej - w przypadku krótszej polisy zakres zapewnianej przez nią ochrony zazwyczaj będzie nieco bardziej okrojony
  • Limit kilometrów holowania - o ile tańsze i mniej rozbudowane polisy zapewniają z reguły holowanie w granicach 400-500km, o tyle te zawierane na rok mogą bez dodatkowych kosztów przewieźć uszkodzone auto nawet do 1 500km.

Czy krótkoterminowe assistance za granicą się opłaca?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej Warta Assistance Platynowy – umowa na 12 miesięcy Warta Assistance Podróżnik 15 – umowa na 15 dni
Holowanie po wypadku, kolizji, lub awarii Po wypadku w Polsce: bez limitu kmPo wypadku w poz. Europie: do 1500 km Do 400 km
Auto zastępcze Po wypadku – do 30 dni przy naprawie w sieci partnerskiej i 15 dni w pozostałych przypadkachPo kradzieży – do 15 dniPo awarii – do 5 dni Po wypadku – do 10 dniPo kradzieży – do 10 dniPo awarii – do 5 dni
Zakwaterowanie w hotelu Do 5 dni Do 2 dni
Pomoc i wsparcie medyczne oraz informacyjne Tak Tak
Zakres terytorialny Europa (z wyłączeniem Gruzji), europejska część Rosji i Turcji oraz Maroko, Tunezja, Izrael Europa (z wyłączeniem Gruzji), europejska część Rosji i Turcji oraz Maroko, Tunezja, Izrael
Suma ubezpieczenia 50 000 PLN 10 000 PLN

Wyjątkowe ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na miarę każdej podróży

Osoby, które planują zagraniczną podróż i szukają korzystnego, krótkoterminowego ubezpieczenia assistance w rozsądnej cenie, przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego zakresu ochrony polisy, mogą skorzystać z opcji, jaką jest assistance krótkoterminowe. Jaki jest ich przykładowy zakres?

Axa Assistance

Pakiet Standard Comfort Premium 1000
Naprawa na miejscu zdarzenia TAK TAK TAK
Holowanie po wypadku 300 km 500 km 1000 km
Holowanie po awarii 300 km 400 km 1000 km
Postój samochodu na parkingu 2 doby 4 doby 4 doby
Transport osoby ubezpieczonego TAK TAK TAK
Zakwaterowanie ubezpieczonego 3 doby 4 doby 4 doby
Samochód zastępczy 2 doby 5 dób 5 dób
Wymiana kół TAK TAK TAK
Pomoc gdy zabraknie paliwa TAK TAK TAK
Wsparcie tłumacza TAK TAK TAK

Europ Assistance

Pakiet Mini Komfort Rozszerzony VIP
Gdzie obowiązuje? Polska Polska Polska i Europa Polska i Europa
Naprawa na miejscu zdarzenia 500 PLN 500 PLN 1000 PLN 1000 PLN
Holowanie po wypadku Do najbliższego warsztatu 350 PLN 350 km (PL)500 km (EU) 750 km (PL)750 km (EU)
Holowanie po awarii Do najbliższego warsztatu 350 PLN 350 km (PL)500 km (EU) 750 km (PL)750 km (EU)
Transport podróżnych 500 PLN 500 PLN 500 PLN 1000 PLN
Nocleg podróżnych - 2 dni (hotel 2 lub 3-gwiazdkowy) 3 dni (hotel 2 lub 3-gwiazdkowy) 5 dni (hotel  lub 4-gwiazdkowy) 
Auto zastępcze - 2 dni 5 dni lub 7 dni 15 dni 
Postój na strzeżonym parkingu Max 3 doby/łączny limit 300 PLN  Max 3 doby/łączny limit 300 PLN  Max 3 doby/łączny limit 500 PLN  Max 3 doby/łączny limit 500 PLN 
Tankowanie pojazdu - - 1 000 PLN 1 000 PLN
Wymiana koła - - 1 000 PLN 1 000 PLN
Limit km od miejsca zamieszkania 50 km - - -
Telefoniczna pomoc tłumacza - - TAK TAK

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia assistance?

  • Wiek auta – im starsze auto chcemy ubezpieczyć, tym większe ograniczenia w zakresie ochrony ubezpieczeniowej możemy napotkać. Dzieje się tak, ponieważ większość ubezpieczycieli zakłada, że wiekowe pojazdy są bardziej narażone na awarie i usterki, co zwiększa ryzyko wypadku lub innego nieszczęścia na drodze. I tak np. towarzystwo Uniqua w wariancie Prestige wyłącza z ochrony ubezpieczeniowej auta, które przekroczyły 15 lat, a Generali (wariant LUX) nie ubezpiecza samochodów starszych niż 13 lat (z wyjątkiem możliwości przedłużenia dotychczasowej polisy)
  • Kierunek podróży - niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) ograniczenia, jeśli chodzi o kierunki i kraje, w których ubezpieczenia assistance zadziała. Do częstych wyjątków należą aktualnie takie destynacje jak Ukraina, Rosja, Białoruś, czy Mołdawia
  • Gwarantowane sumy ubezpieczenia - oczywiście im wyższe tym lepsze. Jeśli bowiem maksymalna granica odpowiedzialności w wybranym przez nas pakiecie assistance będzie zbyt niska, ubezpieczyciel zwróci nam tylko część poniesionych w związku z wypadkiem kosztów w ramach wspomnianej usługi. Jeśli np. konieczne będzie holowanie uszkodzonego auta przez kilkaset (a czasem nawet kilka tysięcy) kilometrów, może się okazać, że kwoty zawarte w umowie ubezpieczeniowej nie pokryją nawet połowy związanych z tym kosztów. Jaką zasadą kierować się przy wyborze odpowiednich sum gwarantowanych pakietu assistance? Im dalej jedziemy, tym niższe powinny być limity odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Uwaga! Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają limity jeśli chodzi o prawo do skorzystania pomocy w ramach assistance. Zdarza się więc, że podczas pierwszej awarii na zagranicznym wyjeździe otrzymamy darmowe wsparcie od TU, natomiast przy kolejnej awarii ubezpieczenie już nie zadziała.

Cena ubezpieczenia auta za granicą

Pakiet assistance można kupić jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC, lub jako rozszerzoną w swoim zakresie ochronę. Assistance, która zadziała nie tylko w Polsce, ale także na terenie Europy, razem z OC, a najczęściej również AC, można kupić już za niecały 1000 zł. Wersję assistance NNW oraz ASS z wyższymi sumami gwarantowanymi polisy, w jednej z tańszych opcji kupimy natomiast już za około 1200zł. 

Ceny ASS na krótszy termin

Przykładowe ceny krótkoterminowego ASS do Polski i Europy, dla właścicieli 12-letniego auta, wyjeżdżającej na 4 dni do Francji:

Ubezpieczyciel Holowanie po awarii Wynajem samochodu zastępczego Cena (jednorazowo)
AXA 300 km 2 dni 51 PLN
AXA 500 km 5 dni 70 PLN
AXA 1 000 km 5 dni 134 PLN

Wyłączenia odpowiedzialności

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe zawiera w swoich OWU klauzulę dotyczącą wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić poszkodowanemu wypłaty odszkodowania. Kiedy TU najczęściej stosują wyłączenia?

  • Gdy odpowiedzialna za wypadek osoby w chwili zdarzenia była pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających
  • Jeśli kierujący pojazdem nie posiadał prawa jazdy
  • Gdy do zdarzenia doszło w wyniku świadomego działania kierowcy
  • Jeżeli do wypadku lub kolizji doszło na skutek działania sił natury (huragany, powiedzie itp.)
  • Gdy samochód został zniszczony w wyniku działań o charakterze zbrojnym lub politycznym (zamieszki, protesty, ataki terrorystyczne, działania wojenne itp.).

Wyjeżdżam w podróż do Europy - czy Mini assistance za granicą wystarczy?

Nie. Bezpłatne pakiety assistance mini mają ograniczony zakres ochrony (np. oferują pomoc tylko w razie wypadku), limit kilometrowy holowania i - co ważne - najczęściej działają jedynie na terenie Polski. Na zagraniczną podróż warto więc wykupić dodatkowy i kompleksowy pakiet assistance za granicą lub assistance za granicą krótkoterminowe.

Czy ubezpieczenie assistance za granicą jest obowiązkowe?

Nie, w przeciwieństwie do OC, ASS jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a jego brak nie wiąże się z karą finansową. Brak assistance za granicą na wyjazd może jednak okazać się uciążliwy i bardzo dotkliwy dla naszej kieszeni.

Jaki powinien być limit holowania w assistance podczas wyjazdów do Europy?

Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie planujemy wyjechać - przed podróżą najlepiej sprawdzić dokładną odległość wybranej destynacji od miejsca, z którego wyjeżdżamy, i w oparciu o te dane wybrać dostosowany do długości takiej trasy limit dot. holowania.

Gdzie kupić assistance?

Ubezpieczenie assistance można wykupić razem z polisą OC, poprzez stronę internetową lub bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. Same polisy krótkoterminowe na wyjazd, także w pakiecie Polska+Europa, można wykupić na 4, 9, 16, 31 dni lub rok, np. korzystając ze strony rankomat.pl W podobnej wyszukiwarce kupić można także ubezpieczenie podróży zagranicznej.

Co jeszcze powinna zawierać polisa na wyjazd autem do Europy?

Kompleksowa ochrona powinna gwarantować ubezpieczenie w ramach OC, assistance NNW, czy autocasco. Przyda się także typowe ubezpieczenie podróży, chroniące nie tylko auto, ale i turystę, gwarantując mu poczucie bezpieczeństwa także poza jazdą.
 

Warto wiedzieć
  • Holowanie samochodu z zagranicy może kosztować kilka tysięcy złotych. 
  • Assistance na zagraniczny wyjazd to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. 
  • Możesz kupić niezależne assistance na samochód nawet na całe rok. 
  • Assistance, jakie masz przy swoim OC, może nie działać za granicą. Zanim pojedziesz, sprawdź dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
  • Żeby wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd za granicę, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń online.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia