Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Jak wybrać dobre ubezpieczenie komunikacyjne?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego jest nie lada wyzwaniem. Jak z licznych ofert wybrać taką, która będzie dla Ciebie najlepsza?


Porównaj ubezpieczenia OC/ACOC, AC, assistance, NNW – czy to jest Ci potrzebne? Co jest obowiązkowe a co dobrowolne? Z czego skorzystasz, a co ci się zupełnie nie opłaca? Na rynku jest wiele opcji dodatkowych do OC. Warto sprawdzić, co można kupić i co jest najbardziej adekwatne do Twoich potrzeb.


Odpowiedzialność cywilna


Kupując OC nie musisz sprawdzać warunków ubezpieczenia, bo w każdym towarzystwie zakres ochrony pojazdu jest taki sam. Sumy gwarancyjne reguluje ustawa. Obecnie to 5 210 000 euro w szkodzie na osobie i 1 050 000 euro w szkodzie na mieniu. Można więc postawić na najtańszą ofertę na rynku.

Pamiętaj, że ubezpieczenie pojazdu w ramach OC jest obowiązkowe. Za brak polisy UFG nakłada kary finansowe. Kara zależy od przerwy w ubezpieczeniu, a podstawą do jej określania przy samochodach osobowych jest dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku:
  • przerwa do 3 dni – 20% opłaty karnej, czyli 900 zł w 2019 roku,
  • od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej, czyli 2250 zł,
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej, czyli 4500 zł.

Zapomniałeś o zakupie kolejnej polisy? Nie musisz obawiać się kary, ponieważ umowa OC wznawia się automatycznie. Ale uwaga! Tylko w przypadku regularnego opłacania składki. Pamiętaj także, że automatyzm działa tylko wtedy, gdy korzystasz z całorocznego OC, wykupionego przez Ciebie (OC nie przedłuży się, jeżeli posiadasz polisę zbywcy pojazdu).

Kara od UFG to nie jedyna konsekwencja braku OC. Jeżeli spowodujesz kolizję samochodem bez ubezpieczenia, za wyrządzone szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.


Autocasco


Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Polisa chroni od uszkodzeń samochodu spowodowanych zarówno przez Ciebie, jak i wynikających ze zdarzeń losowych, a także kradzieży. W przeciwieństwie do OC, kupując AC, powinieneś sprawdzić ofertę przygotowaną przez ubezpieczyciela. Autocasco zawiera szereg klauzul, które po ewentualnej szkodzie mogą mieć ogromne znaczenie przy wypłacie odszkodowania. Przy zakupie polisy warto np. sprawdzić czy:
  • wprowadzono udziały własne przy szkodzie,
  • została zniesiona amortyzacja części,
  • suma ubezpieczenia jest stała,
  • ubezpieczyciel pomniejsza sumę ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania.

Wszystkie powyższe czynniki mają znaczenie przy ustalaniu składki AC. Z reguły, im “bogatszy” zakres, tym droższa polisa. Warto więc świadomie wybrać dla siebie najlepszą ochronę.


Assistance


Assistance również należy do ubezpieczeń dobrowolnych. Zakup polisy jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy nie chcą po awarii czy po kolizji pojazdu szukać holownika na własną rękę oraz pokrywać jego kosztów. Dzięki ASS, ubezpieczyciel odholuje pojazd, postara się naprawić na miejscu, a w razie potrzeby zorganizuje pojazd zastępczy.

Wybierając produkt dla siebie należy sprawdzić, jakie usługi oferuje towarzystwo w ramach ubezpieczenia. Możesz np. zastanowić się, jaka odległość holowania jest Ci potrzebna. Jeżeli dużo jeździsz po całej Polsce, warto wybrać opcję rozszerzoną, z nielimitowanym holowaniem, a do tego: pokrycie kosztów noclegu, wynajęcia samochodu zastępczego czy transportu medycznego.

Jeżeli planujesz wyjechać za granicę, sprawdź przy zakupie polisy zakres terytorialny, ponieważ niektóre umowy działają tylko w Polsce.


Następstwa nieszczęśliwych wypadków


Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest jednym z najczęściej proponowanych do OC dobrowolnych produktów. Odszkodowanie z polisy NNW przysługuje, gdy dojdzie do wypadku w wyniku którego stracisz życie lub Ty albo Twoi pasażerowie doznacie trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Podczas zakupu polisy NNW warto sprawdzić przede wszystkim sumę ubezpieczenia, bo różnica w ofertach poszczególnych firm może być kolosalna. Niektóre towarzystwa proponują sumę 5 000 zł, a inne nawet 150 000 zł. Zwróć uwagę, że 100% sumy ubezpieczenia (czasami 50%) jest wypłacane tylko w przypadku śmierci kierowcy lub pasażerów lub doznania przez nich 100% uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli odniosą oni obrażenia ciała, odszkodowanie jest wypłacane zgodnie z tabelą uszczerbków, procentowo - zazwyczaj 1% sumy ubezpieczenia za 1% uszczerbku na zdrowiu.


Tanio = gorzej?


Nie zawsze tanie ubezpieczenie znaczy gorsze. Dotyczy to przede wszystkim polis OC, ponieważ - jak już wspomnieliśmy - każde towarzystwo gwarantuje taki sam zakres ochrony. Jeżeli chodzi o dodatkowe ubezpieczenia, nie możemy już tego samego powiedzieć. Przy AC, assistance czy NNW należy dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia, bo zazwyczaj tanie polisy gwarantują ograniczony poziom usług, który może nie spełnić Twoich oczekiwań.


W pakiecie taniej


Często firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe zniżki za zakup więcej niż jednego produktu. W pakiecie może więc być zdecydowanie taniej. Na zakup niektórych ubezpieczeń wraz z OC warto także zdecydować się z innego powodu - nie zawsze istnieje możliwość nabycia ich oddzielnie. Dotyczy to szczególnie assistance i NNW.

Porównaj ubezpieczenia OC/ACUbezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Będąc właścicielem pojazdu zobligowany jesteś do zakupu polisy OC.

2. Do OC możesz dokupić inne dobrowolne produkty, takie jak np. AC, ASS czy NNW.

3. Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać polisę nie tylko najtańszą, ale również dostosowaną do naszych potrzeb.

4. Ubezpieczenia kupione w pakiecie są tańsze niż wtedy, gdy nabywamy każdy produkt oddzielnie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy