Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Minicasco - kiedy warto je kupić?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Właściciele nowych lub wartościowych pojazdów chcą zapewnić im kompleksową ochronę i z reguły decydują się na zakup ubezpieczenia AC o bogatym zakresie. Niestety taka polisa często przewyższa możliwości finansowe wielu kierowców.

Czy mają oni zrezygnować z dodatkowej ochrony samochodu? Oczywiście nie. Idealnym wyjściem jest dla nich zakup tzw. Minicasco.
 
Dobre Autocasco może sporo kosztować. Z reguły im większy zakres ochrony, tym wyższa cena polisy. Ubezpieczyciele mają w swojej ofercie uboższą wersję polisy, nazywaną Smartcasco lub Minicasco. Może się ona okazać idealnym rozwiązaniem dla niektórych kierowców. Ubezpieczenie zapewnia co prawda mniejszy zakres ochrony niż pełna polisa, ale jest też dużo tańsze.

Porównaj polisy OC/AC


Co zapewnia Minicasco?


Ubezpieczenie chroni wyłącznie przed wybranymi zdarzeniami. Najczęściej nie obejmuje ono szkód częściowych, jak np. naprawa zarysowanego samochodu. W większości towarzystw zakres Minicasco zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku:
 • szkody całkowitej,
 • kradzieży,
 • działania sił natury,
 • pożaru.
O ile w przypadku nowych aut, nawet niewielka szkoda parkingowa może budzić wściekłość właściciela i generować spore koszty naprawy, to posiadacze starszych modeli mogą nawet jej nie zauważyć. To właśnie oni najczęściej decydują się na zakup Minicasco, które zapewnia ochronę głównie w przypadku utraty samochodu. 

Kto powinien kupić Minicasco?


Właściciele starszych aut, o których już wspomnieliśmy, nawet jeśli chcą kupić pełne AC, nie zawsze mają taką możliwość. Niektóre towarzystwa za stary samochód uznają już auta 12-letnie i odmawiają sprzedaży Autocasco. Minicasco jest więc dla tych kierowców idealnym rozwiązaniem. Dla kogo jeszcze?
 
 • Młodzi kierowcy – muszą kupić obowiązkowe OC, które jest dla nich najdroższe. Nie inaczej wygląda sytuacja z polisą AC. Najmłodszych kierowców często nie stać na zakup pełnej polisy. Minicasco jest nie tylko tańszym rozwiązaniem, ale także często pozwalającym zbierać zniżki do standardowego AC.
   
 • Obawiający się kradzieży – kupują AC, choć jest ich zdaniem zbyt drogie. Boją się kradzieży auta, bo nie mają garażu, miejsca postojowego, a auto często parkują w niestrzeżonym miejscu. Minicasco zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku utraty pojazdu, jest więc dla nich najlepszym rozwiązaniem.
   
 • Rzadko używający auta – na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej. Auto stoi w garażu, a składkę, często wysoką, opłacić trzeba. Okolicznościowe użytkowanie pojazdu może wiązać się ze zmniejszonymi umiejętnościami kierowania pojazdem i wyższą szansą spowodowania szkody. Wtedy lepiej wykupić pełne AC. Jeśli jednak właściciel jest pewny swoich umiejętności, a auta używa rzadko tylko ze względów oszczędnościowych, również może zdecydować się na Minicasco.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Minicasco?


Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, koniecznie przeczytaj jej warunki. Zwróć uwagę na OWU i zawarte w dokumencie wyłączenia odpowiedzialności. To, że decydujesz się na Minicasco, nie oznacza, że towarzystwo musi zrezygnować np. z udziału własnego, czyli przeniesienia części kosztów likwidacji szkody na klienta. Ubezpieczyciel z pewnością nie odpowie za szkody powstałe w wyniku tzw. rażącego niedbalstwa (np. pozostawienie kluczyków w stacyjce) lub jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pamiętaj, że nawet jeśli kupujesz Minicasco obejmujące tylko wybrane zdarzenia, nie oznacza to, że z jego zapisami możesz zapoznać się wybiórczo.


Porównaj polisy OC/AC

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
556104
6
1
2
1
7
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy