Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Minicasco - kiedy warto je kupić?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Korzystasz z samochodu, który ma już swoje lata i nie opłaca Ci się kupować ubezpieczenia AC? Jeżeli pomimo tego chętnie skorzystałbyś z dodatkowej ochrony, rozważ nabycie ubezpieczenia minicasco.

Ubezpieczenie minicasco należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. W odróżnieniu od klasycznego ubezpieczenia AC, minicasco nie zapewnia pełnej ochrony. Ubezpieczyciel najczęściej nie wypłaci odszkodowania po wystąpieniu drobnych szkód, a jedynie po stwierdzeniu szkody całkowitej. Z tego względu zakup minicasco opłaca się przede wszystkim tym właścicielom pojazdów, którzy obawiają się np. ich kradzieży.

Porównaj polisy OC/AC

 

Czym jest minicasco?

 

Minicasco stanowi opcjonalny produnkt ubezpieczeniowy, z którego mogą skorzystać właściciele pojazdów mechanicznych. Taka polisa wiąże się bezpośrednio z pełnowymiarowym AC. Podobnie jak standardowe autocasco jego wersja mini gwarantuje wypłatę odszkodowania po utracie/uszkodzeniu własnego pojazdu, czasem niezależnie od kierowcy. Minicasco różni się jednak od autocasco zakresem ochrony. W tym pierwszym przypadku jest ona mocno ograniczona. To wariant ubezpieczenia AC, w którym wypłata odszkodowania najczęściej występuje tylko przy kradzieży lub całkowitym zniszczeniu pojazdu, ale nie obejmuje kosztów napraw.

Im więcej będzie różnych wyłączeń w OWU, tym polisa minicasco będzie tańsza. Choćby z tego powodu cieszy się ona dużą popularnością wśród właścicieli pojazdów używanych.

 

Przykład: Pani Anna jeździ  Volkswagenem Golfem z 2011 r. Chcąc zabezpeiczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, kupuje wersję mini ubepzieczenia AC. Dzięki temu dostanie wypłatę z odszkodowania, jeśli pojazd zostanie uszkodzony np. w wyniku pożaru czy powodzi.

 

AC mini a wiek kierowcy

Tak jak w przypadku każdej innej polisy ubezpieczeniowej w zakresie komunikacji, wiek właściciela pojazdu wpływa na składkę. Im młodszy i mniej doświadczony będzie użytkownik wykupujący ochronę, tym większe ryzyko - taką zasadę przyjmują zwykle ubezpieczyciele. W związku z tym składki za minicasco, choć i tak znacznie niższe niż przy pełnym AC, będą wóczas wyższe niż dla kierowców z dłuższym stażem.

 

Minicasco a ograniczenia wiekowe pojazdu

 

W odróżnieniu od ubezpieczenia AC, na zakup ubezpieczenia minicasco szansę mają również właściciele starszych pojazdów. Nie oznacza to jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie wprowadzają ograniczeń. Przykładowo Compensa wymaga, aby okres eksploatacji pojazdu w dniu zawarcia umowy przekraczał 10 lat i jednocześnie nie był dłuższy niż 15 lat. 

Stare samochody rzadko są w pełni sprawne. Wiąże się z nimi zwiększone ryzyko usterek, które mogą jednocześnie przyczynić się do większej szkody, za którą musiałby zapłacić ubezpieczyciel.Towarzystwa ubezpieczeniowe dość dokładnie określają w OWU, jaki jest maksymalny wiek auta, które obejmą ochroną autocasco lub minicasco. Większość firm ubezpieczeniowych pozwala na ubezpieczenie pojazdów, które nie mają więcej niż 15 lat, np:

 • UNIQA,
 • You Can Drive,
 • mtu24.pl,
 • Benefia.

Bardziej restrykcyjne zasady wprowadza natomiast Generali. Maksymalny wiek samochodu, który ubezpiecza w ramach AC czy mini AC to 13 lat. Z kolei maksymalny wiek auta może mieć wpływ na dostępność różnych wariantów ubezpieczenia autocasco.


Kiedy zakup polisy minicasco się opłaca?

 

Mimo że ubezpieczenie minicasco nie zapewnia kompleksowej ochrony, może być dobrym wyborem z punktu widzenia właścicieli pojazdów, którzy:

 

 • korzystają ze starszego samochodu i w związku z tym nie potrzebują pełnej ochrony AC,
 • parkują na niestrzeżonych parkingach lub w dzielnicach, w których często dochodzi do kradzieży,
 • chcą zapewnić sobie ochronę na wypadek działania sił natury (pożaru, powodzi), czyli zdarzeń, na które nie mają wpływu,
 • są młodymi kierowcami i nie mogą liczyć na zniżki w przypadku ubezpieczenia AC,
 • mają starszy pojazd (np. 12-letni) i zgodnie z polityką wielu towarzystw ubezpieczeniowych, nie mogą zakupić ubezpieczenia AC.

AC w wersji mini jest znacznie tańsze niż standardowe ubezpieczenie AC. Z tego względu może być korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właścicieli pojazdów poszukujących oszczędności przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.


Minicasco – uważaj na warunki ochrony i wyłączenia

 

Poszukując ubezpieczenia minicasco, warto wykazać się ostrożnością i zapoznać się z warunkami OWU. W tym dokumencie znajdują się informacje zarówno o warunkach ochrony, jak i wyłączeniach. Wybierając ubezpieczenie AC w wersji mini, zwróć uwagę na:

 

 • zakres terytorialny – w przypadku minicasco ubezpieczyciele najczęściej odpowiadają za zdarzenia, które miały miejsce wyłącznie na terenie Polski,
 • zakres ubezpieczenia – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie jedynie od kradzieży czy działania żywiołów, podczas gdy inne rozszerzają zakres ochrony także o inne zdarzenia,
 • przedmiot ubezpieczenia – większość towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje ubezpieczeniem minicasco pojazdów, które są wynajmowane w celach zarobkowych.

W OWU towarzystwa ubezpieczeniowe wymieniają też sytuacje, gdy nie ponoszą odpowiedzialności np. za kradzież pojazdu. Przykładowo AXA Direct zastrzega sobie, że nie wypłaci odszkodowania wówczas, gdy:

 • w chwili zdarzenia nie były uruchomione wszystkie zadeklarowane przez klienta zabezpieczenia przed kradzieżą,
 • kluczyki znajdowały się w pojeździe,
 • w trakcie umowy właściciel zgubił kluczyki i nie wymienił w samochodzie zamków.


Minicasco w ofertach ubezpieczycieli

 

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom ubezpieczenie minicasco. Te, które przygotowały taką ofertę, często sprzedają ubezpieczenie AC mini jedynie w pakiecie z innymi, np. OC, chociaż zainteresowanie ochroną autocasco rośnie i jego okrojona wersja mogłaby zainteresować wielu kierowców.

Obecnie minicasco oferują tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe, m.in.:

 • PZU, 
 • You Can Drive, 
 • LINK4,
 • mtu24.pl.
 • Uniqa,
 • TUZ.

W każdej z tych firm tego typu ochrona może występować pod inną nazwą, np. Smart Casco we wspomnianym Link4. Oto przykładowe zakresy ochrony w reamach AC mini.

 

 UBEZPIECZYCIEL   ZAKRES OCHRONY DODATKOWE WARUNKI
PZU

 

kradzież, zniszczenie, uszkodzenie pojazdu, gdy samochód stoi w chwili zdarzenia

 

udział własny w wysokości 20%, ale jednocześnie nie mniej niż 500 zł
Yu Can Drive

 

kradzież, zniszczenie w pożarze, przez siły przyrody oraz przez wandala, utrata pojazdu w wypadku drogowym

 

brak wymaganego wkładu własnego, obowiązuje na pojazd z wyposażeniem podstawowym, szkoda musi zajść w Polsce, szkoda musi być całkowita
LINK4 kradzież, działanie żwyiołów, szkoda całkowita  brak wymaganeego wkładu własnego, szkoda może zajść na terenie całej Europy, można ubezpieczyć się w 5 rożnych wariantach w zależności od kategorii ryzyka
mtu24 uszkodzenie lub kradzież pojazdu brak wymaganego wkładu własnego, aby otrzymać odszkodowanie po kradzieży auta, szkoda musi zajść w Polsce,możliwe do zakupienia tylko z OC


 

Minicasco – kupić czy zrezygnować?

 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy warto skorzystać z ubezpieczenia minicasco. W każdym przypadku decyzja powinna być uzależniona od potrzeb właściciela pojazdu.
 

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Ubezpieczenie OC w ubezpieczamy-auto.pl warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC na https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

 

To warto wiedzieć

1. Jeżeli korzystasz z nowego samochodu, ochrona oferowana w ramach minicasco będzie dla Ciebie niewystarczająca.

2. Zakup minicasco może być sposobem, aby za niewielką składkę zapewnić sobie odszkodowanie w przypadku kradzieży i szkody całkowitej.

3. Większość towarzystw proponuje ubezpieczenie minicasco w pakiecie z ubezpieczeniem OC.

4. Zakup zestawu polis OC plus AC mini jest tańszy niż gdybyś nabywał je osobno.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o minicasco

 1. Na jaki okres wykupuje się AC mini?

  Tak jak przy klasycznym autocasco, umowa zawierana jest na okres 1 2 miesięcy. Czasem jednak zdarza się zakup takiej dodatkowej ochrony już w trakcie trwania OC. Wówczas TU może sprzedaż minicasco na czas do końca trwania podstawowej umowy ubezpieczeniowej.

 2. Gdzie znajdę informację o ograniczeniach, włączeniach oraz zakresie AC mini?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia takie informacje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi dobrze zapoznać przed podpisaniem umowy.

 3. Czy opłaca się kupować mini AC na stare auto?

  To dobra alternatywa dla standardowego AC, które bywa kosztowne, a w przypadku starszych modeli aut nie zawsze się opłaca.

 4. Komu najbardziej opłaca się zakup minicasco?

  Ze względu na fakt, że TU nie wypłaci raczej odszkodowania po wystąpieniu drobnych szkód, a jedynie po stwierdzeniu szkody całkowitej, AC mini jest najbardziej korzystne dla właścicieli pojazdów, którzy boją się np. ich kradzieży.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia