Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Minicasco - kiedy warto je kupić?

Korzystasz z samochodu, który ma już swoje lata i nie opłaca Ci się kupować ubezpieczenia AC? Jeżeli pomimo tego chętnie skorzystałbyś z dodatkowej ochrony, rozważ nabycie ubezpieczenia minicasco.

Ubezpieczenie minicasco należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. W odróżnieniu od klasycznego ubezpieczenia AC, minicasco nie zapewnia pełnej ochrony. Ubezpieczyciel najczęściej nie wypłaci odszkodowania po wystąpieniu drobnych szkód, a jedynie po stwierdzeniu szkody całkowitej. Z tego względu zakup minicasco opłaca się przede wszystkim tym właścicielom pojazdów, którzy obawiają się np. ich kradzieży.

Porównaj polisy OC/AC


Minicasco a ograniczenia wiekowe pojazdu


W odróżnieniu od ubezpieczenia AC, na zakup ubezpieczenia minicasco szansę mają również właściciele starszych pojazdów. Nie oznacza to jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie wprowadzają ograniczeń. Przykładowo Compensa wymaga, aby okres eksploatacji pojazdu w dniu zawarcia umowy przekraczał 10 lat i jednocześnie nie był dłuższy niż 15 lat.


Kiedy zakup polisy minicasco się opłaca?


Mimo że ubezpieczenie minicasco nie zapewnia kompleksowej ochrony, może być dobrym wyborem z punktu widzenia właścicieli pojazdów, którzy:

 • korzystają ze starszego samochodu i w związku z tym nie potrzebują pełnej ochrony AC,
 • parkują na niestrzeżonych parkingach lub w dzielnicach, w których często dochodzi do kradzieży,
 • chcą zapewnić sobie ochronę na wypadek działania sił natury (pożaru, powodzi), czyli zdarzeń, na które nie mają wpływu,
 • są młodymi kierowcami i nie mogą liczyć na zniżki w przypadku ubezpieczenia AC,
 • mają starszy pojazd (np. 12-letni) i zgodnie z polityką wielu towarzystw ubezpieczeniowych, nie mogą zakupić ubezpieczenia AC.

AC w wersji mini jest znacznie tańsze niż standardowe ubezpieczenie AC. Z tego względu może być korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właścicieli pojazdów poszukujących oszczędności przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.


Minicasco – uważaj na warunki ochrony i wyłączenia


Poszukując ubezpieczenia minicasco, warto wykazać się ostrożnością i zapoznać się z warunkami OWU. W tym dokumencie znajdują się informacje zarówno o warunkach ochrony, jak i wyłączeniach. Wybierając ubezpieczenie AC w wersji mini, zwróć uwagę na:

 • zakres terytorialny – w przypadku minicasco ubezpieczyciele najczęściej odpowiadają za zdarzenia, które miały miejsce wyłącznie na terenie Polski,
 • zakres ubezpieczenia – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie jedynie od kradzieży czy działania żywiołów, podczas gdy inne rozszerzają zakres ochrony także o inne zdarzenia,
 • przedmiot ubezpieczenia – większość towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje ubezpieczeniem minicasco pojazdów, które są wynajmowane w celach zarobkowych.

W OWU towarzystwa ubezpieczeniowe wymieniają też sytuacje, gdy nie ponoszą odpowiedzialności np. za kradzież pojazdu. Przykładowo AXA Direct zastrzega sobie, że nie wypłaci odszkodowania wówczas, gdy:

 • w chwili zdarzenia nie były uruchomione wszystkie zadeklarowane przez klienta zabezpieczenia przed kradzieżą,
 • kluczyki znajdowały się w pojeździe,
 • w trakcie umowy właściciel zgubił kluczyki i nie wymienił w samochodzie zamków.


Minicasco w ofertach ubezpieczycieli


Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom ubezpieczenie minicasco. Te, które przygotowały taką ofertę, często sprzedają ubezpieczenie AC mini jedynie w pakiecie z innymi, np. OC.

Aby ułatwić Ci zorientowanie się w ofercie ubezpieczycieli, przygotowaliśmy poniższą tabelę. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje o polisach minicasco dostępnych na polskim rynku.

 

Minicasco – kupić czy zrezygnować?


Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy warto skorzystać z ubezpieczenia minicasco. W każdym przypadku decyzja powinna być uzależniona od potrzeb właściciela pojazdu.
 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC w ubezpieczamy-auto.pl warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC na https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Jeżeli korzystasz z nowego samochodu, ochrona oferowana w ramach minicasco będzie dla Ciebie niewystarczająca.

2. Zakup minicasco może być sposobem, aby za niewielką składkę zapewnić sobie odszkodowanie w przypadku kradzieży i szkody całkowitej.

3. Większość towarzystw proponuje ubezpieczenie minicasco w pakiecie z ubezpieczeniem OC.

4. Zakup zestawu polis OC plus AC mini jest tańszy niż gdybyś nabywał je osobno.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy