Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ochrona zniżek OC - na czym to polega?

Przez kilka lat gromadziłeś zniżki za bezszkodową jazdę. Niestety, niedawno byłeś sprawcą niegroźnej stłuczki. Teraz obawiasz się utraty zniżek i wzrostu ceny OC. Sprawdzamy, kiedy pomimo kolizji można zachować prawo do dotychczasowych upustów.

Nawet 80% zniżki na OC i AC za bezszkodową jazdę – taką ofertę można znaleźć w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Aby z niej skorzystać, należy wykazać się co najmniej sześcioletnią historią bezkolizyjnej jazdy. Inne towarzystwa oferują nieco mniejsze upusty - do 60%. Zgromadzić je można na zasadzie: każdy rok bezkolizyjnej jazdy to o 10% lub 20% większa zniżka.

Porównaj polisy OC/AC


Zniżki tracimy za każdą kolizję lub wypadek, który powstał z naszej winy. Podobnie jak w przypadku przyznawania zniżek, tak i w odniesieniu do ich odbierania towarzystwa nie stosują jednolitych zasad. Przykładowo, za niewielką kolizję powstałą z Twojej winy, w jednym towarzystwie stracisz tylko 10%, ale w innym już 30%. Czy można tego uniknąć? Tak, o ile wcześniej wykupisz tzw. ochronę zniżek.

Na czym polega ubezpieczenie z ochroną zniżek?


Ochrona zniżek, to dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie, sprzedawane wraz z polisą OC lub AC. Gwarantuje ono zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek, nawet po spowodowaniu kolizji z winy kierującego ubezpieczonym pojazdem. Podczas zakupu polisy warto jednak zwrócić uwagę na warunki umowy, bo może ona np. gwarantować ochronę zniżek tylko w przypadku jednej szkody lub będzie posiadać limit kwotowy.

Warto również pamiętać, że gwarancja ochrony zniżek dotyczy tylko towarzystwa, w którym posiadamy wykupione OC. Nie daje nam to pewności, iż otrzymana od niego oferta będzie najtańsza na rynku.

Ile kosztuje ochrona zniżek i jakie są jej warunki?


Część towarzystw dodaje ochronę zniżek do polisy OC za darmo dla swoich stałych klientów lub jako dodatkowy bonus przy zakupie innych produktów. Spotkać można również gwarancję zachowania zniżek w formie nagrody, za polecenie towarzystwa swoim znajomym. W większości firm ubezpieczeniowych jest to jednak odpłatny wariant ubezpieczenia. Cena polisy jest zazwyczaj niewielka i może wynosić od 20 do 50 zł.

Jeżeli chcemy kupić ubezpieczenie z ochroną zniżek, pamiętajmy, że każda umowa może różnić się zakresem ochrony. Nie zawsze też będziemy mogli skorzystać z oferty.

Przykładowo:
  • u jednego ubezpieczyciela możemy utrzymać dotychczasowy poziom zniżek, jeśli naprawa spowodowanej przez nas szkody nie przekroczy kosztów 2000 zł (limit zależy od wybranego ubezpieczyciela);
  • kolejne towarzystwo pozwoli nam na zakup polisy, tylko jeżeli posiadamy już 20% zniżek za bezszkodową jazdę;
  • towarzystwa wprowadzają również limit wiekowy – w jednej z firm ochrona zniżek dostępna jest dla klientów w wieku powyżej 25 lat, którzy mogą pochwalić się co najmniej 3 letnim okresem bezszkodowej jazdy.

Czy warto wykupić ochronę zniżek?


Ochrona zniżek - jak sama nazwa wskazuje, gwarantuje zachowanie takiego samego poziomu zniżek w kolejnym roku. Nikt jednak nie zapewni nas, że to uratuje naszą kieszeń podczas zakupu polisy OC na kolejny rok. Pamiętajmy, że ochrona zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, które sprzedało nam polisę. Taryfa obecnego ubezpieczyciela może się np. zmienić w ciągu roku i w rezultacie zniżki pozostaną na tym samym poziomie, ale cena ubezpieczenia wzrośnie. Równocześnie, inny ubezpieczyciel będzie prowadził akcję promocyjną lub obniży ceny dla wybranych kierowców i otrzymamy od niego tańszą ofertę, nawet po uwzględnieniu jednej szkody.

Każda firma ma obowiązek poinformowania UFG o wszystkich wypłaconych odszkodowaniach z OC i AC. A zatem - informacja o spowodowanej przez nas szkodzie trafi do bazy polis i będzie ogólnodostępna dla wszystkich firm ubezpieczeniowych. Jeśli postanowimy zmienić towarzystwo (nawet kilka lat po kolizji), nie będzie ono sugerowało się wysokością dotychczasowych zniżek, ale wyliczy składkę na podstawie naszej historii w OC.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
 
To warto wiedzieć
1. Gwarancja ochrony zniżek to opcja dodatkowa, sprzedawana do ubezpieczenia OC i/lub AC.

2. Ubezpieczenie zapewnia zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek po kolizji lub wypadku z winy kierowcy ubezpieczonego pojazdu.

3. Ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym mamy wykupioną polisę.

4. Ubezpieczenie zapewni nam utrzymanie zniżek na tym samym poziomie, ale już niekoniecznie taką samą ofertę cenową, jak w ubiegłym roku.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Kinga

2018-06-20 10:43:28

Jeszcze HDI ma ochronę zniżek.

ANNA

2018-08-24 10:58:51

Allianz ma ochronę zniżek? Pierwsze słyszę

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy