Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Ochrona zniżek w OC - kiedy nie stracisz zniżek za bezszkodową jazdę?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Przez kilka lat gromadziłeś zniżki za bezszkodową jazdę. Niestety, niedawno byłeś sprawcą niegroźnej stłuczki. Teraz obawiasz się utraty zniżek i wzrostu ceny OC. Sprawdzamy, kiedy pomimo kolizji można zachować prawo do dotychczasowych upustów.

Nawet 80% zniżki na OC i AC za bezszkodową jazdę – taką ofertę można znaleźć w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Aby z niej skorzystać, należy wykazać się co najmniej sześcioletnią historią bezkolizyjnej jazdy. Inne towarzystwa oferują nieco mniejsze upusty - do 60%. Zgromadzić je można na zasadzie: każdy rok bezkolizyjnej jazdy to o 10% lub 20% większa zniżka.

Porównaj polisy OC/AC

Zniżki tracimy za każdą kolizję lub wypadek, który powstał z naszej winy. Podobnie jak w przypadku przyznawania zniżek, tak i w odniesieniu do ich odbierania towarzystwa nie stosują jednolitych zasad. Przykładowo, za niewielką kolizję powstałą z Twojej winy, w jednym towarzystwie stracisz tylko 10%, ale w innym już 30%. Czy można tego uniknąć? Tak, o ile wcześniej wykupisz tzw. ochronę zniżek.

Ochrona zniżek OC – na czym polega i jak działa?

Ochrona zniżek w ubezpieczeniu OC to opcja, która pozwala zachować część lub całość zniżek na ubezpieczenie samochodu nawet po zgłoszeniu szkody.
Jak to działa? Gdy ubezpieczony spowoduje szkodę i skorzysta z ochrony zniżek, po zgłoszeniu szkody, nie straci on całego lub części zniżek na polisie OC. W praktyce oznacza to, że mimo zgłoszenia szkody i wzrostu składki ubezpieczeniowej, zniżki nadal będą obowiązywać w tych samych warunkach, co przed zgłoszeniem szkody.

Ochrona zniżek jest więc rodzajem zabezpieczenia dla kierowców, którzy zazwyczaj dbają o bezpieczeństwo na drodze, ale chcą uniknąć gwałtownego wzrostu cen swojej polisy w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Jednakże, warto zauważyć, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują tę opcję, a te które to robią, mogą nakładać różne warunki i limity na jej działanie.

Ochrona zniżek OC – między teorią a praktyką

Ochrona zniżek wydaje się być zbawiennym rozwiązaniem dla kierowców, którzy obawiają się wzrostu składki OC lub AC po zgłoszeniu szkody. Jednak paradoksalnie nie wszystkie ubezpieczalnie oferują tę opcję. Nawet jeśli kierowca wykupi ochronę zniżek i spowoduje szkodę, jego w niektórych przypadkach nawet mogą wzrosnąć. 

Opłata za polisę w kolejnym roku może okazać się wyższa niż w poprzednim, pomimo utrzymania zniżek – ubezpieczyciel może bowiem zastosować inne rozwiązania, które ostatecznie spowodują podwyższenie polisy, ale same zniżki nie zostaną obniżone.
 

Przykład: Aby pokazać, jak opłacalne jest zbieranie zniżek na OC (oraz ubezpieczenia dodatkowe), przeprowadziliśmy symulację na stronie rankomat.pl. Jej bohaterem jest 54-lietni kierowca Opla Astry (silnik 1.4, benzyna, rok 2020) z średnich rozmiarów polskiego miasta, który posiada wszystkie możliwe zniżki za bezszkodową jazdę. Poniższe stawki pokazują, że w obecnych czasach można kupić obowiązkową polisę ubezpieczeniową za niewielkie pieniądze – ale oczywiście w sytuacji, gdy firmy doceniają fakt, że jeździ się ostrożnie.

 

TOWARZYSTWO OC AC ASS NNW CENA
Trasti + - - - 440 zł
Benefia + - - - 530 zł
Balcia + - + - 703 zł
Link4 + + (mini) + + 1056,54 zł
Uniqa + + + + 1864 zł

Co musisz wiedzieć o ochronie zniżek OC?

Wielu kierowców, którzy korzystają z usług swojego ubezpieczyciela, nie czyta podpisywanych umów. To duży błąd, ponieważ w warunkach umowy zawarte jest wiele kluczowych informacji dotyczących przede wszystkim zakresu ubezpieczenia.

Poniżej znajdziecie najczęstsze zapisy, które pojawiają się w umowach, a które mogą mieć dla was – również w dłuższej perspektywie – duże znaczenie:

 • Ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym zakupiłeś polisę, i nie gwarantuje zachowania nienagannego historii ubezpieczenia.
 • Każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zgłoszenia szkody likwidowanej z polisy OC lub AC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet jeśli klient korzystał z ochrony zniżek. Informacje o zdarzeniu oraz o jego sprawcy są przechowywane w bazie UFG przez wiele lat (Fundusz gromadzi dane od 2004 r.), dostępne dla wszystkich firm ubezpieczeniowych.
 • Ochrona zniżek zazwyczaj obowiązuje po pierwszej kolizji. W przypadku wystąpienia więcej niż jednego zdarzenia w tym samym okresie ubezpieczenia, uprawnienia do zniżki są obliczane z wyłączeniem pierwszej szkody.
 • W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz natknąć się na wyłączenie odpowiedzialności, jeśli szkoda przekroczy określoną wartość określoną w umowie.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC i jakie są jej warunki?

Część towarzystw dodaje ochronę zniżek do polisy OC za darmo dla swoich stałych klientów lub jako dodatkowy bonus przy zakupie innych produktów. Spotkać można również gwarancję zachowania zniżek w formie nagrody, za polecenie towarzystwa swoim znajomym. W większości firm ubezpieczeniowych jest to jednak odpłatny wariant ubezpieczenia. Cena polisy jest zazwyczaj niewielka i może wynosić od 20 do 50 zł.

Jeżeli chcemy kupić ubezpieczenie z ochroną zniżek, pamiętajmy, że każda umowa może różnić się zakresem ochrony. Nie zawsze też będziemy mogli skorzystać z oferty.

Przykładowo:

 • u jednego ubezpieczyciela możemy utrzymać dotychczasowy poziom zniżek, jeśli naprawa spowodowanej przez nas szkody nie przekroczy kosztów 2000 zł (limit zależy od wybranego ubezpieczyciela);
 • kolejne towarzystwo pozwoli nam na zakup polisy, tylko jeżeli posiadamy już 20% zniżek za bezszkodową jazdę;
 • towarzystwa wprowadzają również limit wiekowy – w jednej z firm ochrona zniżek dostępna jest dla klientów w wieku powyżej 25 lat, którzy mogą pochwalić się co najmniej 3-letnim okresem bezszkodowej jazdy.

Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę zniżek?

Nie każda firma decyduje się zapewnić klientowi ochronę zniżek w OC. Poniższa tabela prezentuje towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, które oferują – gratis lub za dopłatą – polisę z ochroną zniżek OC. Dane pochodzą z marca 2024 roku.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres 

Jak działa polisa?

Kto może skorzystać

Compensa

Ochrona pierwszej szkody

Szkoda nie wpływa na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy

Kierowcy, którzy posiadają min. 20% zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia w OC i AC

Warta

Ochrona pierwszej szkody w OC o wartości do 5 tys. zł w pierwszym roku, w kolejnym bez limitu
AC - bez limitu

Nowy klient: gwarancja utrzymania zniżek w OC, jeśli spowoduje szkodę do 5 tys. zł.
Obecny klient: jeśli w ciągu roku nie spowoduje wypadku, przy przedłużaniu umowy OC Warta gwarantuje ochronę zniżek bez limitu

Oferta skierowana do osób kupujących OC lub AC w Warta
Ochrona zniżek w cenie ubezpieczenia AC Komfort, w AC Standard - opcjonalnie za dopłatą

HDI

Ochrona szkody w OC o wartości do 2 tys. zł - w kolejnym roku (jeśli w okresie ubezpieczenia nie doszło do kolizji lub wypadku) - bez limitu Gwarancja utrzymania zniżek na tym samym poziomie

Posiadacze polis HDI OC Turbo
Opcja ochrony zniżek dostępna w kolejnym roku, tylko jeśli nie doszło do kolizji lub wypadku z winy klienta

TUZ Ubezpieczenia

Ochrona pierwszej szkody

Szkoda nie wpływa na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy

Tylko posiadacze polis AC TUZ Ubezpieczenia

TUW TUW

Ochrona pierwszej szkody

Pierwsza szkoda nie wpływa na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy 

Tylko posiadacze polis AC

Generali Ochrona w przypadku wystąpienia pierwszej szkody
Gwarancja utrzymania tej samej ceny w kolejnym roku
Po pierwszej szkodzie zniżki zostaną utrzymane a składka za OC w kolejnym roku nie zmieni się  Dla osób, które przez lata bezszkodowej jazdy uzyskały maksymalne zniżki i prawo do najniższej składki
Uniqa Ochrona pierwszej szkody Pierwsza szkoda nie wpływa na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy Oferta skierowana do osób kupujących OC lub OC AC w Uniqa
Link4 (klauzula ochrony zniżki) Ochrona pierwszej szkody Pierwsza szkoda nie wpływa na składkę OC i/ lub AC przy zawieraniu kolejnej umowy Oferta skierowana do osób kupujących OC lub OC AC -  ochrona zniżek w formie klauzuli

Źródło: opracowanie własne na podstawie rankomat.pl

 

Porównaj polisy OC/AC

Czy warto wykupić ochronę zniżek OC?

Ochrona zniżek - jak sama nazwa wskazuje - gwarantuje zachowanie takiego samego poziomu zniżek w kolejnym roku. Nikt jednak nie zapewni nas, że to uratuje naszą kieszeń podczas zakupu polisy OC na kolejny rok. Pamiętajmy, że ochrona zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, które sprzedało nam polisę.

Taryfa obecnego ubezpieczyciela może się np. zmienić w ciągu roku i w rezultacie zniżki pozostaną na tym samym poziomie, ale cena ubezpieczenia wzrośnie. Równocześnie, inny ubezpieczyciel będzie prowadził akcję promocyjną lub obniży ceny dla wybranych kierowców i otrzymamy od niego tańszą ofertę, nawet po uwzględnieniu jednej szkody.

Każda firma ma obowiązek poinformowania UFG o wszystkich wypłaconych odszkodowaniach z OC i AC. A zatem - informacja o spowodowanej przez nas szkodzie trafi do bazy polis i będzie ogólnodostępna dla wszystkich firm ubezpieczeniowych. Jeśli postanowimy zmienić towarzystwo (nawet kilka lat po kolizji), nie będzie ono sugerowało się wysokością dotychczasowych zniżek, ale wyliczy składkę na podstawie naszej historii w OC.

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Warto wiedzieć
 • Ochrona zniżek w ubezpieczeniu OC i AC może zapewnić kierowcom nawet do 80% zniżki za bezszkodową jazdę, ale wymaga co najmniej sześcioletniej historii bezkolizyjnej jazdy. Inne firmy oferują zniżki do 60%, zbierane zwykle w postaci dodatkowych 10% lub 20% za każdy rok bezszkodowej jazdy.
 • Kierowcy tracą zniżki za każdą kolizję lub wypadek, którego są sprawcami. Wartość utraconych zniżek po kolizji może się różnić między towarzystwami - np. w jednym stracisz tylko 10%, a w innym aż 30%. Ochrona zniżek może pomóc uniknąć tej utraty.
 • Ochrona zniżek w OC pozwala zachować część lub całość zniżek nawet po zgłoszeniu szkody. To zabezpieczenie dla kierowców, którzy chcą uniknąć gwałtownego wzrostu cen polisy w przypadku szkody. Niestety, nie wszystkie firmy oferują tę opcję, a te które to robią, mogą nakładać różne warunki i limity na jej działanie.
 • Mimo utrzymania zniżek, opłata za polisę w kolejnym roku może być wyższa niż w poprzednim z powodu zmian w taryfach ubezpieczyciela. Konkurencyjny ubezpieczyciel może również zaproponować tańszą polisę nawet po utracie zniżek w wyniku kolizji.
 • Przed wykupieniem ochrony zniżek warto dokładnie przeczytać warunki umowy, ponieważ różne firmy oferują różne zakresy tej ochrony. Nie zawsze ochrona zniżek jest bezpłatna, a jej cena może wynosić od 20 do 50 zł. Dodatkowo, informacje o szkodzie są przechowywane w bazie UFG i są dostępne dla wszystkich firm ubezpieczeniowych, co może wpłynąć na cenę polisy w przyszłości.
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ochronę zniżek

 1. Ile czasu po szkodzie trwa powrót do wcześniejszych zniżek w OC?

  Czas powrotu do wcześniejszych zniżek w ubezpieczeniu OC po zgłoszeniu szkody może zależeć od polisy i warunków danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj jednak, jeśli kierowca skorzystał z ochrony zniżek i zgłosił szkodę, towarzystwo ubezpieczeniowe może przywrócić jego wcześniejsze zniżki w ciągu kolejnego roku ubezpieczenia, jeśli spełnione są odpowiednie warunki.

 2. Czy wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę zniżek w OC?

  Nie, nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę zniżek w ubezpieczeniu OC. Ochrona zniżek to opcja dodatkowa, którą oferuje część towarzystw ubezpieczeniowych, ale nie jest ona powszechnie dostępna we wszystkich ofertach. Obecnie taką usługę w swoich ofertach mają m.in. Uniqa, Generali, Warta czy LINK4.

 3. Gdzie mogę sprawdzić czy dana firma oferuje ochronę zniżek w OC?

  Aby sprawdzić, czy dana firma oferuje ochronę zniżek w ubezpieczeniu OC, najlepiej jest odwiedzić oficjalną stronę internetową ubezpieczyciela lub skontaktować się bezpośrednio z nimi, np. telefonicznie lub przez e-mail. Podobne informacje można uzyskać od agentów współpracujących z daną firmą, a także dzięki porównywarkom OC i AC, które działają w Internecie.

 4. O ile może wzrosnąć cena polisy po szkodzie?

  Wzrost ceny polisy po zgłoszeniu szkody może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, w tym od stopnia uszkodzeń pojazdu, wysokości szkody, warunków umowy ubezpieczenia oraz polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce, cena polisy może wzrosnąć od 10 do nawet 200 procent – wszystko zależy od zasad obliczania składki, które są ustalone przez ubezpieczyciela, a także konkretnej szkody. Wszystkie sytuacje są analizowane indywidualnie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia