Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ochrona zniżek w OC - kiedy nie stracisz zniżek za bezszkodową jazdę?

Przez kilka lat gromadziłeś zniżki za bezszkodową jazdę. Niestety, niedawno byłeś sprawcą niegroźnej stłuczki. Teraz obawiasz się utraty zniżek i wzrostu ceny OC. Sprawdzamy, kiedy pomimo kolizji można zachować prawo do dotychczasowych upustów.

Nawet 80% zniżki na OC i AC za bezszkodową jazdę – taką ofertę można znaleźć w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Aby z niej skorzystać, należy wykazać się co najmniej sześcioletnią historią bezkolizyjnej jazdy. Inne towarzystwa oferują nieco mniejsze upusty - do 60%. Zgromadzić je można na zasadzie: każdy rok bezkolizyjnej jazdy to o 10% lub 20% większa zniżka.

Porównaj polisy OC/AC

Zniżki tracimy za każdą kolizję lub wypadek, który powstał z naszej winy. Podobnie jak w przypadku przyznawania zniżek, tak i w odniesieniu do ich odbierania towarzystwa nie stosują jednolitych zasad. Przykładowo, za niewielką kolizję powstałą z Twojej winy, w jednym towarzystwie stracisz tylko 10%, ale w innym już 30%. Czy można tego uniknąć? Tak, o ile wcześniej wykupisz tzw. ochronę zniżek.

Czym jest system bonus-malus i dlaczego ma znaczenie w ochronie zniżek?

Żeby wytłumaczyć działanie zniżek, omówimy sobie szybko system bonus-malus. “Bonus” z języka łacińskiego oznacza “dobry”, “malus” z kolei “zły”.

Dawniej zniżki w OC działały w bardzo prosty sposób i opierały się o wspomniany system bonus-malus. Rok bezpiecznej jazdy firmy ubezpieczeniowe nagradzały niższą składką za OC, zaś szkodę (lub kilka) karały odbieraniem zniżek. 

W towarzystwie ubezpieczeniowym PZU w latach 1989 - 1990 system bonus-malus wyglądał tak:

Klasa

% składki podstawowej

Następna klasa, jeśli liczba szkód równa się

0

1 i więcej

1

100

2

1

2

100

3

1

3

80

4

1

4

80

5

1

5

70

6

1

6

60

6

1

Źródło: B. Kochański, Efektywność funkcjonowania systemu bonus-malus w ubezpieczeniach komunikacyjnych w Polsce i wybranych krajach europejskich.

Do 11 czerwca 2012 r. w towarzystwie ubezpieczeniowym Uniqa system bonus-malus wyglądał tak:

Okres bezszkodowego ubezpieczenia

Klasa taryfowa

Współczynnik korygujący

Wysokość zniżek/zwyżek składki podstawowej

Szkodowy

11

2,60

+ 160%

Szkodowy

10

1,80

+ 80%

Szkodowy

9

1,30

+ 30%

Składka podstawowa

8

1,00

0%

1 rok

7

0,90

- 10%

2 lata

6

0,80

- 20%

3 lata

5

0,70

- 30%

4 lata

4

0,65

- 35%

5 lat

3

0,60

- 40%

6 lat

2

0,50

- 50%

7 lat

1

0,45

- 55%

8 lat i więcej

0

0,40

- 60%

Źródło: Taryfa Auto&Przestrzeń UNIQA zatwierdzona Uchwałą Zarządu UNIQA TU S.A. Nr 150/2010

Każdy samochód był z góry przypisany do określonej grupy ryzyka w oparciu o pojemność silnika. Każda grupa miała określoną stawkę bazową, przykładowo dla samochodów o silniku od 2 do 2,5l składka bazowa to 1800 zł, a dla silników 1,2 - 1,4 mogło to być 950 zł. 

Dodatkowo agent ubezpieczeniowy mógł dodać zwyżkę np. za wiek kierowcy lub przeznaczenie pojazdu. 

Każdy rok bezszkodowej jazdy przenosił kierowcę w górę drabinki. Jedna szkoda w danym roku zrzucała go na dół. Ochrona zniżek OC powoduje, że kierowca nie przesuwa się w dół drabinki bonus-malus po szkodzie.

Dzisiaj zniżki w OC działają nieco inaczej, a na ostateczną cenę za ubezpieczenie wpływ ma szereg czynników. Wystarczy spojrzeć na nasz formularz do ubezpieczenia OC. Każde pytanie ma wpływ na jego cenę.

Niemniej jednak bezszkodowy przebieg ubezpieczeń OC ma ogromny wpływ na ostateczną cenę OC. Dlatego tak ważne dla kierowców jest unikanie stłuczek i problemów na drodze. 

Na czym polega ubezpieczenie z ochroną zniżek?

Ochrona zniżek, to dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie, sprzedawane wraz z polisą OC lub AC. Gwarantuje ono zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek, nawet po spowodowaniu kolizji z winy kierującego ubezpieczonym pojazdem. Podczas zakupu polisy warto jednak zwrócić uwagę na warunki umowy, bo może ona np. gwarantować ochronę zniżek tylko w przypadku jednej szkody lub będzie posiadać limit kwotowy.

Warto również pamiętać, że gwarancja ochrony zniżek dotyczy tylko towarzystwa, w którym posiadamy wykupione OC. Nie daje nam to pewności, iż otrzymana od niego oferta będzie najtańsza na rynku.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC i jakie są jej warunki?

Część towarzystw dodaje ochronę zniżek do polisy OC za darmo dla swoich stałych klientów lub jako dodatkowy bonus przy zakupie innych produktów. Spotkać można również gwarancję zachowania zniżek w formie nagrody, za polecenie towarzystwa swoim znajomym. W większości firm ubezpieczeniowych jest to jednak odpłatny wariant ubezpieczenia. Cena polisy jest zazwyczaj niewielka i może wynosić od 20 do 50 zł.

Jeżeli chcemy kupić ubezpieczenie z ochroną zniżek, pamiętajmy, że każda umowa może różnić się zakresem ochrony. Nie zawsze też będziemy mogli skorzystać z oferty.

Przykładowo:

  • u jednego ubezpieczyciela możemy utrzymać dotychczasowy poziom zniżek, jeśli naprawa spowodowanej przez nas szkody nie przekroczy kosztów 2000 zł (limit zależy od wybranego ubezpieczyciela);
  • kolejne towarzystwo pozwoli nam na zakup polisy, tylko jeżeli posiadamy już 20% zniżek za bezszkodową jazdę;
  • towarzystwa wprowadzają również limit wiekowy – w jednej z firm ochrona zniżek dostępna jest dla klientów w wieku powyżej 25 lat, którzy mogą pochwalić się co najmniej 3-letnim okresem bezszkodowej jazdy.

Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę zniżek?

Nie każda firma decyduje się zapewnić klientowi ochronę zniżek w OC. Poniższa tabela prezentuje towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, które oferują - gratis lub za dopłatą - polisę z ochroną zniżek OC. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres 

Kto może skorzystać

Compensa

Szkoda nie wpływa na cenę kontynuacji umowy

Posiadacze co najmniej 20% zniżek w OC i AC

HDI

Szkoda do 2 000 zł nie wpłynie na zniżki przy kontynuacji umowy.

Posiadacze HDI OC Turbo

TUW TUW

Pierwsza szkoda nie jest brana pod uwagę przy zakupie kontynuacji polisy

Posiadacze AC w TUW

TUZ TUW

Pierwsza szkoda nie jest brana pod uwagę przy zakupie kontynuacji polisy

Dla klientów posiadających AC w TUZ

Warta

Szkoda do 5 000 zł nie wpłynie na cenę kolejnej umowy. 

Przy wznowieniu OC ochrona zniżek jest bez limitu szkody. 

Klienci kupujący OC Komfort, AC Komfort oraz za dopłatą w AC Standard

Źródło: opracowanie własne na podstawie rankomat.pl

Firmy ubezpieczeniowe nie są skore do sprzedawania ochrony zniżek w OC. W swoim czasie 

Porównaj polisy OC/AC

Czy warto wykupić ochronę zniżek OC?

Ochrona zniżek - jak sama nazwa wskazuje - gwarantuje zachowanie takiego samego poziomu zniżek w kolejnym roku. Nikt jednak nie zapewni nas, że to uratuje naszą kieszeń podczas zakupu polisy OC na kolejny rok. Pamiętajmy, że ochrona zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, które sprzedało nam polisę.

Taryfa obecnego ubezpieczyciela może się np. zmienić w ciągu roku i w rezultacie zniżki pozostaną na tym samym poziomie, ale cena ubezpieczenia wzrośnie. Równocześnie, inny ubezpieczyciel będzie prowadził akcję promocyjną lub obniży ceny dla wybranych kierowców i otrzymamy od niego tańszą ofertę, nawet po uwzględnieniu jednej szkody.

Każda firma ma obowiązek poinformowania UFG o wszystkich wypłaconych odszkodowaniach z OC i AC. A zatem - informacja o spowodowanej przez nas szkodzie trafi do bazy polis i będzie ogólnodostępna dla wszystkich firm ubezpieczeniowych. Jeśli postanowimy zmienić towarzystwo (nawet kilka lat po kolizji), nie będzie ono sugerowało się wysokością dotychczasowych zniżek, ale wyliczy składkę na podstawie naszej historii w OC.

Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Warto wiedzieć
  1. Gwarancja ochrony zniżek to opcja dodatkowa, sprzedawana do ubezpieczenia OC i/lub AC. 
  2. Ubezpieczenie zapewnia zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia po kolizji lub wypadku z winy kierowcy ubezpieczonego pojazdu. 
  3. Ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym mamy wykupioną polisę. Podczas kalkulacji składki nasz dotychczasowy ubezpieczyciel nie weźmie jednej szkody pod uwagę. 
  4. Jeśli wykupiliśmy ochronę zniżek i wystąpiła szkoda, ubezpieczenie zapewni nam utrzymanie zniżek na tym samym poziomie, ale już niekoniecznie taką samą ofertę cenową, jak w ubiegłym roku.
     
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy