Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Sprawdzenie OC - jak sprawdzić online czy pojazd ma ważne OC?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to podstawowy i – co ważne – obowiązkowy element każdej polisy komunikacyjnej. Dowiedz się, jak sprawdzić ważność OC online oraz kiedy taka informacja może okazać się przydatna?

OC to najważniejsza ochrona każdego pojazdu i jego właściciela. Polisa zabezpiecza przed ponoszeniem często bardzo wysokich kosztów w sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, z winy innego kierowcy ucierpimy my lub nasze auto. Dlatego tak istotne jest, aby sprawdzić jego ważność zarówno podczas zakupu używanego samochodu, jak i w razie wypadku czy kolizji. Na szczęście w dobie internetu nie stanowi to większego problemu. Korzystając ze specjalnie stworzonych do tego celu stron, w kilku prostych krokach można upewnić się, czy konkretny pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC (sprawdź nasz ranking ubezpieczenia OC). Poniżej podpowiadamy, jak sprawdzić OC przez internet i kiedy warto to zrobić, aby nie stracić pieniędzy.   

Kiedy powinieneś sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu?   

Obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej musi być objęty każdy mechaniczny pojazd, zarejestrowany w naszym kraju. O ile w przypadku zakupu nowego auta ważność dopiero co wykupionej polisy jest oczywista, o tyle w niektórych sytuacjach o uzyskanie takiej informacji trzeba zatroszczyć się samodzielnie. Brak pewności co do daty wygaśnięcia ubezpieczenia? To nie jedyny powód, dla którego warto dowiedzieć się więcej na temat OC swojego, lub – co równie przydatne – cudzego pojazdu.

Kupno używanego auta

Kupując używane auto, ważną polisę OC otrzymujemy niejako w spadku po poprzednim właścicielu, razem z dowodem rejestracyjnym i – jeśli taką wydano – kartą pojazdu. Choć w teorii jest to normą, w praktyce zawsze powinniśmy zadbać o to, by dokładnie sprawdzić daty obowiązywania ubezpieczenia. Jeśli bowiem pojazd z jakichś powodów w momencie jego zakupu nie jest ubezpieczony, to jego nowy właściciel zostanie obciążony ewentualnymi konsekwencjami braku ważnej polisy.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Wypadek lub innego rodzaju szkoda

Ważność ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej warto sprawdzić także wtedy, gdy jesteśmy uczestnikami – ale nie sprawcami – wypadku drogowego lub kolizji. Nie ma znaczenia, czy nasz pojazd lub my sami ucierpimy podczas poważnego zderzenia, czy w wyniku zwykłej, parkingowej stłuczki. Możemy samodzielnie upewnić się, czy kierowca, który uszkodził nasz pojazd posiada ważną polisę OC. To szczególnie istotne, gdy wypadek nie jest poważny i zamiast wezwaniem na miejsce policji kończy się jedynie spisaniem stosownego oświadczenia sprawcy.

Zgubiona umowa ubezpieczeniowa

Możliwość sprawdzenia ważności polisy OC na własną rękę może okazać się przydatna także wtedy, gdy z różnych powodów nie mamy dostępu do dokładnych dat zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze OC nadal jest ważne lub po prostu chcemy się upewnić, kiedy taką ważność straci, z pomocą przychodzą specjalnie stworzone w tym celu strony.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC online?

To, czy konkretny pojazd posiada ważną polisę OC, można oczywiście sprawdzić, sięgając bezpośrednio do umowy ubezpieczeniowej. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego istnieje łatwiejsza droga, która umożliwia uzyskanie tego typu informacji szybko, sprawnie i – co ważne – samodzielnie. Zarówno specjalne strony internetowe jak i mobilne aplikacje na smartfony pozwalają  zweryfikować, czy auto jest obecnie objęte obowiązkową polisą oraz kiedy ona wygasa.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – to tu gromadzone są wszelkie dane na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Tu polskie towarzystwa ubezpieczeniowe raportują o zawieranych na bieżąco umowach, udostępniając te informacje do szerszej wiadomości. Z bazy UFG korzystają nie tylko ubezpieczyciele, którzy na bieżąco mogą monitorować ubezpieczeniową przeszłość właścicieli pojazdów, lecz także sami kierowcy.

Kiedy dojdzie do wypadku czy stłuczki, lub gdy z innych względów będziemy chcieli zweryfikować ważność polisy OC swojej lub sprawcy kolizji, najprostszym sposobem będzie więc skorzystanie z bazy UFG. Jak to zrobić?

  1. Wchodzimy na stronę www.ufg.pl.
  2. Wybieramy zakładkę Baza OC i AC.
  3. Klikamy przycisk "Sprawdzenie ubezpieczenia OC", a następnie "Identyfikacja umowy OC na dzień".
  4. Wypełniamy krótki formularz, w którym należy podać podstawowe informacje na temat pojazdu, takie jak jego numer rejestracyjny, numer VIN, czy data weryfikacji.
  5. Przepisujemy z obrazka kod weryfikacyjny i przechodzimy do końcowego raportu.
  6. Otrzymujemy podstawowe dane na temat danego pojazdu (np. jego marka, model, czy rok produkcji) oraz obejmującej go polisy OC (jej numer, daty obowiązywania czy nazwa ubezpieczyciela). Raport możemy pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Ważność ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla konkretnego pojazdu można także sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Można to zrobić w kilku prostych krokach:

  1. Wchodzimy na stronę www.historiapojazdu.gov.pl.
  2. Uzupełniamy podstawowe dane dotyczące pojazdu, takie jak jego numer rejestracyjny, numer VIN, czy datę pierwszej rejestracji.
  3. Na tej podstawie generowany jest raport, który można pobrać i wydrukować.

System Informatyczny CEPiK, poza ważnością polisy, daje dostęp również do innych istotnych informacji na temat pojazdu, które mogą okazać się przydatne na przykład przy zakupie używanego auta. Dzięki Ewidencji będziemy mogli poznać między innymi:

  • rok produkcji samochodu,
  • stan jego licznika,
  • moc silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • ważność badań technicznych pojazdu.

Aplikacja mobilna

O ile w przypadku zgubienia umowy ubezpieczeniowej lub kupna używanego pojazdu ważność polisy OC można w wolnej chwili spokojnie sprawdzić przy komputerze w domu, o tyle wypadek czy stłuczka najczęściej wymagają szybszego działania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą aplikacje mobilne, które pozwalają uzyskać dostęp do niezbędnych informacji w dowolnym czasie i miejscu.

  • Na wypadek – to darmowa wersja bazy danych UFG, którą można pobrać na telefon ze strony Funduszu. Aplikacja zapisuje dane właściciela pojazdu, dzięki czemu w razie kolizji możliwe jest szybkie i sprawne załatwienie wszystkich formalności koniecznych do likwidacji szkody. Jednym z kroków, które aplikacja pomaga nam przejść, jest sprawdzenie ważności polisy OC sprawcy wypadku. Co więcej, aplikacja zapewni dostęp do wielu ważnych porad i ułatwień, oferując chociażby wzór oświadczenia o stłuczce.
  • Kup Auto – kolejna aplikacja udostępniona przez UFG. Choć jej działanie opiera się na podobnych zasadach co „Na wypadek”, pozwala ona zweryfikować dane pojazdu – w tym okres jego ubezpieczenia – podczas kupna używanego auta. Dodatkowo aplikacja pozwala na przykład wygenerować umowę kupna-sprzedaży auta, lub uzupełnić wzór tej ostatniej poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  • Historia pojazdu – to mobilna wersja strony internetowej, która – w oparciu o te same dane – pozwala kierowcy wygenerować raport dotyczący historii ubezpieczeniowej samochodu.

„Brak informacji o ubezpieczeniu” – co to oznacza?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni na poinformowanie UFG o zawarciu nowej umowy komunikacyjnej. Jeśli tego nie zrobi, pozytywna weryfikacja ważności polisy nie będzie możliwa. O czym dokładnie może świadczyć komunikat „brak informacji o ubezpieczeniu”?

  • pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC,
  • ubezpieczyciel nie przekazał danych o zawarciu umowy do Centralnej Ewidencji Pojazdów lub dokonał tego z opóźnieniem,
  • podczas transferu danych wystąpił błąd lub dane zostały odrzucone.

Kilkudniowy margines, a nawet zwykłe opóźnienie ze strony ubezpieczyciela może jednak spowodować powstanie chwilowej, informacyjnej luki, która z kolei może wprowadzić w błąd internetowy system Funduszu. Co w takiej sytuacji?

Informacje udzielane przez UFG bazują na danych, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe przekazują Funduszowi w miarę na bieżąco. Może się jednak zdarzyć, że system z jakichś powodów nie zdąży zaktualizować wszystkich zawartych w krótkim okresie umów. W takim przypadku powinniśmy na własną rękę zweryfikować ważność interesującej nas polisy OC bezpośrednio u ubezpieczyciela – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Ubezpieczeniaonline

 

Przykład: Pan Rafał planuje kupić kilkuletni, używany samochód bezpośrednio od poprzedniego właściciela. Ten ostatni twierdzi, że pojazd objęty jest aktualnie świeżą polisą, zakupioną tydzień wcześniej w PZU. Po wpisaniu danych auta do aplikacji mobilnej oraz do internetowej bazy danych, Pan Rafał nie uzyskuje jednak potwierdzenia tej informacji. W takiej sytuacji, jako przyszły właściciel pojazdu, powinien on udać się bezpośrednio do ubezpieczyciela zprośbą o weryfikację ważności polisy, lub poprosić sprzedającego o okazanie odpowiedniego dokumentu.

 

Kupiłem samochód bez OC – co dalej?

Zakup auta bez ważnego OC może okazać się problemem. Posiadanie aktualnej, obowiązkowej polisy jest bowiem nie tylko konieczne, aby móc zgodnie z prawem korzystać z pojazdu, lecz także pozwala uniknąć kary finansowej. UFG obciąża bowiem kierowcę grzywną już za jeden dzień zwłoki w ciągłości polisy OC! To, jak wysoka będzie kara, zależy m.in. od długości przerwy oraz od samego auta, jednak ma ona tendencję wzrostową z rokiu na rok. W 2023 roku mandaty za brak OC kształtują się następująco:

 

Kara za brak OC od 1. stycznia 2023 roku

 

 Samochody osobowe 

 Samochody ciężarowe 

 Pozostałe pojazdy 

brak OC do 3 dni

1400 zł

2090 zł

230 zł

 brak OC od 4 do 14 dni 

3490 zł

5240 zł

580 zł

 brak OC od 4 do 14 dni 

6980 zł

10470 zł

1160 zł

 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

 Samochody osobowe 

 Samochody ciężarowe 

 Pozostałe pojazdy 

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

 brak OC powyżej 14 dni 

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 

Jeszcze większym problemem w przypadku braku ważnej polisy OC będzie natomiast finansowa odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w wyniku wypadku, którego będziemy sprawcami. Jeśli na skutek naszego – nawet nieumyślnego – działania, szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie, wszelkie wynikające z tego koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zakupu pojazdu bez ważnego OC jeszcze tego samego dnia wykupić również polisę. Pozwoli to nie tylko uniknąć kary pieniężnej za przerwę w ubezpieczeniu, lecz także zabezpieczy przed finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń komunikacyjnych.
Zdarza się, że dokonujesz transakcji po południu lub wieczorem i agenci ubezpieczeniowi często nie pracują w tych godzinach. Co wtedy robić? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, gdzie agenci pracują do 21:00 od poniedziałku do soboty. Szybka reakcja i zakup polisy online uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami braku OC.
 

Porównaj polisy OC/AC

Warto wiedzieć!
  • Ważność OC powinien sprawdzić każdy, kto kupuje używany pojazd, uczestnik - ale nie sprawca - wypadku lub kolizji, a także osoba, która nie jest pewna, czy jej OC nadal jest aktualne.
  • Ważność polisy OC można sprawdzić online na stronie UFG, w CEPiK oraz w aplikacjach mobilnych, jak na przykład „Kup auto” czy „Na wypadek”.
  • "Brak informacji o ubezpieczeniu" w bazie UFG oznacza, że pojazd nie posiada ważnej polisy OC, lub że ubezpieczyciel nie wysłał jeszcze uaktualnionych danych dot. zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
  • Zakup samochodu bez ważnego OC wiąże się z koniecznością ponoszenia kary finansowej za przerwę w ciągłości polisy oraz obciąża kosztami szkód powstałyych w wyniku wypadków, których jako kierowcy będziemy sprwcami.
  • Aby uniknąć wysokich, a przy tym niepotrzebnych kosztów, należy zadbać o zachowanie ciągłości ubezpieczenia pojazdu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie polisy OC

  1. Kto może sprawdzić ważność OC online?

    Ważność polisy OC może sprawdzić każda osoba, która posiada podstawowe dane na temat pojazdu, takie jak jego nr rejestracyjny czy nr VIN. Może to być zarówno właściciel auta, jak również potencjalny nabywca pojazdu, funkcjonariusz policji, ubezpieczyciel czy urzędnik.

  2. Czy UFG udostępnia publicznie informacje o właścicielu pojazdu?

    Nie, w wygenerowanym przez system raporcie nie znajdują się takie informacje, jak imię i nazwisko czy jego dane kontaktowe właściciela pojazdu.

  3. Ile kosztuje sprawdzenie ważności polisy OC?

    Zarówno w przypadku stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych sprawdzenie terminu ważności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla danego pojazdu jest bezpłatne.

  4. Czy korzystając z UFG można uzyskać informacje o spowodowanych szkodach?

    Jest to możliwe, ale tylko w przypadku osób, które założyły konto w bazie UFG. Rejestracja pozwala na dostęp do historii ubezpieczenia OC i Autocasco oraz pobranie zaświadczenia o bezszkodowej jeździe.

  5. Ważność polisy OC dla jakich pojazdów można sprawdzić w UFG?

    Można sprawdzić dane o ubezpieczeniu dla wszystkich pojazdów mechanicznych, które objęte są obowiązkiem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

  6. Jak długo ważne są informacje z raportu UFG?

    Informacje zawarte w raporcie wygenerowanym przez UFG są aktualne jedynie w dniu zapytania.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia