Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Stawki OC (tabela) - jak się kształtują w 2023?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, o którym muszą pamiętać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Jego brak wiąże się z nałożeniem kary finansowej. OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, aby legalnie wyjechać nim na drogę.

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma chronić osoby, które zostały poszkodowane w wypadku spowodowanym przez osobę ubezpieczoną. Najczęściej OC wykupowane jest na 12 miesięcy, dostępne są jednak również wersje krótkoterminowe, z których właściciele aut mogą skorzystać w określonych przypadkach. Trzeba pamiętać, że OC to ubezpieczenie pojazdu, a nie kierowcy.

Wysokość opłaty OC może być różna w poszczególnych towarzystwach, dlatego przed wyborem polisy zaleca się porównanie ofert. To, ile zapłaci właściciel samochodu zależy od kilku czynników: rodzaju pojazdu, miasta, w którym mieszka, a nawet stanu cywilnego. Ile zatem trzeba zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu w 2023 roku?

Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Jednym z obowiązków, o którego dopełnieniu muszą pamiętać właściciele samochodów (również motocykli) jest wykupienie ubezpieczenia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC, zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, do których może dojść na drodze. Ubezpieczenie OC obowiązuje na terenie Polski, a także w krajach Unii Europejskiej. Jego zakres obejmuje szkody materialne oraz szkody osobowe. Co to dokładnie oznacza?

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, w którym dojdzie do uszkodzenia innego pojazdu, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Jeżeli na skutek zdarzenia inny uczestnik ruchu zostanie poszkodowany, polisa pozwoli opłacić koszty leczenia, hospitalizacji, wypłaty odszkodowania. Wykupienie polisy OC to nie tylko ustawowy obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego, ale również sposób na zapewnienie sobie większego spokoju podczas przemieszczania się samochodem, czy motocyklem.

Trzeba pamiętać, że kolizje i wypadki mogą przytrafić się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. OC działa nie tylko podczas podróży, ale również zabezpiecza przed konsekwencjami zdarzeń, do których doszło podczas:

 • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
 • zatrzymania,
 • garażowania,
 • postoju,
 • załadunku i rozładunku.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC oferują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Można je zakupić w pakiecie, np.: OC, AC, Assistance, NNW lub zdecydować się tylko na polisę obowiązkową. Jeśli chcesz poznać cenę OC, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie. Musisz jednak pamiętać, aby podać wszystkie wymaganie informacje. Dlaczego to takie ważne?

Na cenę OC wpływa wiele czynników, np.: parametry techniczne auta, czy historia ubezpieczenia właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę:

 • rodzaj i typ pojazdu;
 • pojemność silnika;
 • wiek samochodu;
 • przebieg auta;
 • sposób użytkowania oraz przechowywania samochodu;
 • wiek kierowcy;
 • stan cywilny właściciela;
 • miejsce zamieszkania (województwo, wielkość miasta);
 • liczbę dzieci;
 • okres posiadania prawa jazdy;
 • historię ubezpieczeniową właściciela;
 • formę płatności (opłacenie polisy za cały rok lub płatność w ratach).

Na niższe składki mogą liczyć osoby z dłuższą historią bezszkodowej jazdy, większym doświadczeniem, którzy zdecydują się opłacić polisę w całości bez rozkładania na raty. Osoby będące w związkach małżeńskich, mające dzieci postrzegane są jako kierowcy mniej skłonni do ryzykownych zachowań, dlatego też cena OC może być i w tym przypadku niższa.

Zobacz też: OC przez Internet - jak ubezpieczyć samochód internetowo? - Ubezpieczeniaonline.pl

Jak miejsce zamieszkania kierowcy wpływa na cenę OC?

Cena polisy OC jest różna w poszczególnych województwach, a nawet miastach – zazwyczaj więcej zapłacą mieszkańcy dużych miejscowości. Różnice w cenie OC mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Skąd się biorą? Wpływają na to statystyki, które pokazują, do ilu zdarzeń na drogach dochodzi w danym mieście. Na to z kolei ma wpływ liczba auta poruszających się po drogach danego regionu – można podejrzewać, że o szkodę łatwiej w miejscowości, gdzie jest dużo samochodów.

Jak czynnik ten kształtuje ceny OC w 2023 roku? Analizując ceny obowiązujące w III kwartale 2023 roku, można zauważyć 7% wzrostu cen w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku.

Województwo z najwyższą średnią polisy OC Miasto z najwyższą średnią polisy OC Województwo z najniższą średnią polisy OC Miasto z najwyższą średnią polisy OC
pomorskie 637 zł Gdańsk 738 zł podkarpackie 453 zł Opole 487 zł
mazowieckie 604 zł Wrocław 717 zł opolskie 458 zł Katowice 507 zł
dolnośląskie 587 zł Warszawa 689 zł świętokrzyskie 466 zł Rzeszów 517 zł

W województwie pomorskim trzeba zapłacić 40,6% więcej za OC niż w województwie podkarpackim. Różnica w cenie w najdroższym a najtańszym mieście wynosi 51,5%.

Województwo a stawki OC

W III kwartale 2023 roku za ubezpieczenie OC trzeba było zapłacić średnio 532 zł. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały polisę OC w różnej kwocie, a różnice pomiędzy województwami było naprawdę spore. Mieszkańcy którego województwa mogli liczyć na najtańszą polisę OC? Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy na Pomorzu (średnia cena OC to 637 zł), a najmniej osoby zamieszkujące na terenie województwa podkarpackiego (średni koszt polisy to 453 zł).

Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują wielkość zaludnienia, co pozwala oszacować ryzyko stłuczki. Jest ono na pewno większe w dużych miastach, dlatego to tam stawki OC będą najwyższe. Ubezpieczyciele korzystają również z przygotowanych przez Komendę Główną Policji statystyk i podsumowań ze zdarzeń, do których w ciągu roku doszło na polskich drogach - tłumaczy Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

 

Województwo Średni koszt zakupu polisy OC w III kwartale 2023
pomorskie 637 zł
mazowieckie 604 zł
dolnośląskie 587 zł
zachodniopomorskie 565 zł
łódzkie 561 zł
kujawsko-pomorskie 514 zł
warmińsko-mazurskie 508 zł
wielkopolskie 508 zł
lubuskie 503 zł
małopolskie 493 zł
śląskie 482 zł
lubelskie 481 zł
podlaskie 478 zł
świętokrzyskie 466 zł
opolskie 458 zł
podkarpackie 453 zł

Miasto zamieszkania a stawki OC

Różnice w cenach za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu (OC) są widoczne w poszczególnych miastach. Najwięcej na polisę wydali mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i stolicy. Najmniej wydali na ubezpieczenie kierowcy z Opola, Rzeszowa, Katowic. Różnice w cenie polisy OC kupionej w Gdańsku, a tej nabytej w Opolu wynoszą aż 51,5% (porównując średnie ceny ubezpieczeń samochodowych OC). To naprawdę znacząca różnica. Co ciekawe, większe podwyżki w skali roku odnotowali mieszkańcy Opola (skok o 9,4%), w Gdańsku cena za ubezpieczenie OC wzrosła o 8,4%.

Miasto Średni koszt zakupu polisy OC w III kwartale 2023
Gdańsk 738 zł
Wrocław 717 zł
Warszawa 685 zł
Łódź 673 zł
Szczecin 639 zł
Poznań 615 zł
Olsztyn 599 zł
Kraków 573 zł
Gorzów Wlkp. 572 zł
Bydgoszcz 553 zł
Lublin 528 zł
Białystok 526 zł
Kielce 526 zł
Rzeszów 517 zł
Katowice 507 zł
Opole 487 zł

 

https://docs.google.com/document/d/1Si09umwxj-By_TokOBTQ7E_rrlFRFnlIdWJ9aYOZ290/edit

Oto jak prezentują się te zależności na mapie.

Jak parametry samochodu wpływają na stawki OC? Tabela cen

Na cenę OC wpływają również parametry samochodu, przede wszystkim pojemność silnika i marka pojazdu. Dlaczego? Na tej podstawie można oszacować, jak duże straty może spowodować samochód w razie kolizji. Oczywiste jest, że do najwięszych doprowadzi samochód o dużej pojemności silnika i masie, który może rozwijać spore prędkości.

Za samochód z większym silnikiem właściciel zapłaci nawet kilkaset złotych więcej niż w przypadku pojazdów z mniejszą pojemnością silnika. W III kwartale 2023 roku najwyższe stawki za ubezpieczenie auta obowiązywały kierowców poruszających się samochodami o pojemności silnika 5,1 litra i więcej. Właściciele aut z mniejszym silnikiem otrzymali ofertę OC o kilkaset złotych niższą. Przy wyliczaniu składki OC brana jest pod uwagę również marka.

Najdroższą polisę w 2023 roku wykupili właściciele BMW i Audi, a najniższą cenę ubezpieczenia zaoferowano kierowcom poruszającym się Fiatem i Skodą.

Marka i model pojazdu a cena polisy OC

Ile kosztuje OC dla Fiata, Skody, BMW? I w tym przypadku różnice mogą być zaskakująco duże. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę markę samochodu, ponieważ pozwala im to oszacować prawdopodobne ryzyko zaistnienia szkody i określenie wielkości takiej szkody. Pewne marki kojarzone są też z większą wypadkowością, a ich właściciele postrzegani są jako kierowcy brawurowi i często nieodpowiedzialni. To również decyduje o stawkach polisy OC. Kto musiał zapłacić najwięcej, a kto najmniej w 2023?

Marka samochodu Średnia cena za polisę OC
Fiat  497 zł
Skoda 502 zł
Toyota 502 zł
Renault 504 zł
Citroen 509 zł
Opel 515 zł
Ford 518 zł
Volkswagen 519 zł
Peugeot 525 zł
Audi 587 zł
BMW 644 zł

 Pojemność silnika a OC

Kolejną składową, która decyduje o koszcie zakupu polisy OC, jest pojemność silnika. Najwyższe składki czekają na właścicieli samochodów z tymi największymi. Dlaczego? Jak zostało wspomniane, większa pojemność silnika to większe osiągi, szybkość i poważniejsze konsekwencje zdarzeń na drodze.

Pojemność silnika Średnia cena polisy OC
do 1 l 438 zł
1,1-2 l 522 zł
2,1-3 l 621 zł

3,1-4 l

647 zł
4,1-5 l 639 zł
5,1 i powyżej 671 zł

Rodzaj paliwa a OC

Koszt polisy OC zmienia się nie tylko w zależności od pojemności silnika, marki samochodu, jego przebiegu, ale również rodzaju paliwa, jakim jest napędzany. Jeśli chcesz ubezpieczyć samochód, musisz pamiętać, że także ten aspekt weźmie pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe. I znowu kluczowe jest obliczenie prawdopodobnego ryzyka.

W III kwartale 2023 roku najmniej za OC zapłacili właściciele elektryków, a najwięcej kierowcy poruszający się hybrydami. Diesel uplasował się wyżej niż samochody na benzynę oraz gaz:

 • średnia cena OC dla samochodu elektrycznego to 446 zł;
 • dla auta napędzanego benzyną koszt polisy OC to 517 zł;
 • dla samochodu z instalacją gazową cena OC wyniosła 528 zł;
 • za diesla właściciele zapłacili średnio za OC 545 zł;
 • koszt OC dla hybrydy to 564 zł.

Jak wiek kierowcy wpływa na wysokość składki OC?

Ustalając wysokość stawki za polisę OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko parametry samochodu, ale również dane kierowcy. Jedną z ważniejszych informacji jest wiek właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć:

 • jak długo kierowca ma prawo jazdy,
 • jaki jest jego stan cywilny,
 • czy ma dzieci.

Najniższe stawki przewidziane są dla doświadczonego kierowcy. Najwięcej zapłacą osoby młode (do 25 lat) – jest to tzw. zwyżka za wiek. Ubezpieczyciele uważają, że to najmłodsi i najmniej doświadczeni kierowcy stanowią największe zagrożenie. Według statystyk sprawcami kolizji i zdarzeń drogowych są najczęściej młodzi ludzie, dlatego ubezpieczyciele muszą przygotować się na ewentualną konieczność pokrycia kosztów napraw. Warto pamiętać, że z każdym bezszkodowym rokiem kierowca nabywa zniżki i wypracowuje sobie niższe OC (około 10%).

Przykład: Pan Marian ma 23 i jest kawalerem. Za obowiązkowe ubezpieczenie musi zapłacić ponad 1000 zł. Pan Krzysztof ma 40 lat i może liczyć na ofertę polisy o połowę tańszą – za OC zapłaci około 500-600 zł.

Jakie stawki OC płacą młodzi kierowcy?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy zapłacą więcej za polisę OC. Jak kształtują się ceny? Pani Agnieszka ma 23 lata, prawo jazdy posiada od 3 lat. Planuje zakupić OC, dlatego skorzystała z kalkulatora ubezpieczeń i wykonała symulację. Oto, co zaproponują ubezpieczyciele kierowcy bez dużego doświadczenia.

Ubezpieczyciel Wartość polisy OC
Beesafe 840,93 zł
Trasti 1121 zł
mtu24.pl 1181 zł
Benefia 1387 zł

Warto zwrócić uwagę na to, że jest to jedynie obowiązkowe OC. Pani Agnieszka nie wzięła pod uwagę AC, assistance oraz NNW.

Jak bardzo liczy się historia ubezpieczeniowa kierowcy?

Historia ubezpieczeniowa kierowcy jest jednym z ważniejszych czynników, kóry wpływa na ostateczną cenę polisy OC. Oznacza to, że jeśli właściciel nie spowoduje przez kolejne lata żadnej stłuczki, nie doprowadzi do kolizji, może liczyć na niższe ubezpieczenie samochodu (zniżka za bezszkodową jazdę). I przeciwnie - dla kierowców, którzy mają na koncie różnego rodzaju zdarzenia, zostanie przygotowana dużo mniej atrakcyjna oferta OC.

Choć towarzystwo ubezpieczeniowe może nie być zainteresowane współpracą z kierowcą, który często doprowadza do szkody, nie może odmówić mu sprzedaży ubezpieczenia – ma jednak możliwość wywindowania stawki. Związane jest to z podwyższonym ryzykiem w przypadku takiego kierowcy - twierdzi Stefania Stuglik.

Zasada jest zatem prosta – im bezpieczniej jeździsz, tym lepszą ofertę OC możesz otrzymać. Liczy się każdy kolejny rok bez stłuczek. W takim razie pojawia się pytanie, po ilu latach można wypracować sobie maksymalną zniżkę na polisę? Kiedy kierowca otrzyma najniższą cenę ubezpieczenia OC? Tak naprawdę nie ma konkretnych przepisów regulujących tę kwestię. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tu dowolność, dlatego można spotkać się z różnym podejściem.

Najczęściej za rok bezszkodowej jazdy można otrzymać zniżkę 10%, nie jest to jednak normą. Każdorazowo należy sięgać do OWU, w których można znaleźć najważniejsze informacje, również na temat zniżek za bezszkodową jazdę.

Warto porównywać oferty i szukać najkorzystniejszej. Dobrze jest również zastanowić się nad dodatkową usługą oferowaną przez TU, jaką jest tzw. ochrona zniżek. To gwarancja utrzymania wypracowanych zniżek nawet w przypadku spowodowania kolizji. Warunkiem jest przedłużenie OC u tego samego ubezpieczyciela. Nie każde TU daje jednak kierowcy taką możliwość.

Jak można obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?

Cena ubezpieczenia OC jest różna w poszczególnych towarzystwach, dlatego warto porównać oferty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Można w tym celu korzystać z dostępnych kalkulatorów, dzięki którym szybko i wygodnie generuje się informacje o kosztach zakupu polisy w różnych TU.

Aby wypracować sobie zniżki, trzeba jeździć bezpiecznie i bezszkodowo. Jak zostało wspomniane, to sposób na otrzymanie atrakcyjnej oferty. Im dłużej kierowca posiada prawo jazdy, im dłużej jeździ i nie doprowadza do kolizji, tym przychylniej patrzą na niego ubezpieczyciele. Nie bez znaczenia jest też rodzaj samochodu, jakim się porusza. Na pewno nie warto rozpoczynać swojej przygody na drodze od zakupu samochodu z dużym silnikiem. Małe, zwinne auto miejskie to znacznie niższe wydatki – również na ubezpieczenie.

Co jeszcze może zrobić młody kierowca? Aby stawka OC była dla początkującego jak najkorzystniejsza, może on rozważyć ustanowienie współwłaśności. Oznacza to zniżki za bezszkodową jazdę bardziej doświadczonego kierowcy – to spora oszczędność, ponieważ osoby młode muszą liczyć się z dość wysokimi stawkami za obowiązkowe ubezpieczenie.

Gdzie szukać korzystnej oferty OC auta?

Jeśli szukasz korzytnej oferty ubezpieczenia OC, skorzystaj z kalkulatora. Podając najważniejsze informacje, uzyskasz kalkulacje i porównasz, jak kształtują się ceny polisy u różnych ubezpieczycieli. Sprawdziliśmy, jak w prosty sposób, szybko otrzymać ofertę i porownać koszt polisy w znanych TU.

Przykład: Pani Monika ma 44 lata, jest mężatką z dwójką dzieci. Mieszka w małym mieście. Na co dzień przemieszcza się samochodem marki Hyundai i20 z 2016 roku (silnik 1,2). Sprawdziła w kalkulatorze, co mogą zaoferować jej poszczególni ubezpieczyciele.

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Link 4 x - x - 548,46 zł
Link4 x - x x 574,36 zł
Beesafe x - - - 602,57 zł
Benefia x - - - 713 zł
Trasti x - - - 817 zł
mtu24.pl x - - - 867 zł

Jeszcze inaczej stawki kształtowały się dla młodszego kierowcy.

Przykład: Pani Monika ma 20 lat, jest panną. Mieszka w dużym mieście, korzysta z samochodu marki Hyundai i20 z 2016 roku. Oto, jakie stawki zaproponują jej ubezpieczyciele.

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Link 4 x - x - 1487,68 zł
Link4 x - x x 1513,58 zł
Uniqa x - x - 1660 zł
Beesafe x - - - 1966,75 zł
Trasti x - - - 2059 zł

Na kalkulacje online zdecydował się także kierowca po 60 roku życia. Jak ubezpieczyciele patrzą na kierowców z tak długim doświadczeniem?

Przykład: Pan Stanisław ma 63 lata, jest żonaty, mieszka w średniej wielkości mieście. On również korzysta z samochodu Hyundai i20. Ile musi zapłacić za OC?

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Trasti x - - - 444 zł
Uniqa x - x - 480 zł
Benefia x - - - 609 zł
Beesafe x - - - 713,87 zł
Link4 x - x - 723,02 zł

Powyższe przykłady pokazują, jak zmienia się koszt ubezpieczenia dla tego samego samochodu, ale użytkowanego przez osoby o różnym wieku, pochodzące z większych czy mniejszych miast. Sprawdźmy teraz, ile za ubezpieczenie OC zapłaci ta sama osoba poruszająca się innymi samochodami.

Przykład: Pan Stefan ma 44 lata, prawo jazdy zdobył w 2010. Mieszka we Wrocławiu z żoną i dwójką nastoletnich dzieci. Poniższa kalkulacja pokazuje, jakie składki zaproponują mu towarzystwa ubezpieczeniowe w zależności od rodzaju samochodu (rok produkcji, przebieg, marka itd.).

Kalkulacja dla samochodu marki Skoda Octavia II kombi, 1.2 TSI, prod. 2012 rok (benzyna)

TU OC AC ASS NNW CENA
Trasti x - x - 554 zł
TUZ x - - - 630 zł
Uniqa x - - - 683 zł
Beesafe x - - - 711,16 zł
Benefia x - - x 720 zł

Kalkulacja dla samochodu marki Dodge Challenger, 3.6 V6 GT, prod. 2020 rok (benzyna)

TU OC AC ASS NNW CENA
Uniqa x - x - 589 zł
Trasti x - - - 763 zł
Benefia x - - - 1093 zł
Beesafe x - - - 1299,95 zł
Beesafe x - - x 1329 zł

Kalkulacja dla samochodu marki Audi A6, 3.0 TDI Quattro, prod. 2008 rok (diesel)

 

TU OC AC ASS NNW CENA
Trasti x - - - 745 zł
Uniqa x - x - 831 zł
TUZ x - x x 846 zł
Link4 x - x - 952,42 zł
Beesafe x - - - 1014,85 zł

Jak widać, wysokość składki OC to zmienna zależa od całego szeregu omówionych czynników, a różnice między poszczególnymi ofertami mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu obowiązkowej polisy, sprawdź co towarzystwa zaproponują Ci za pośrednictwem porównywarki i wybierz ochronę skrojoną na swoje potrzeby.

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpiecznie OC samochodu jest obowiązkowe i regulowane prawnie.
 2. Poszczególne towarzystwa mogą zaproponować inne wysokości składek.
 3. Wyliczając wysokość OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, a także dane dotyczące samochodu.
 4. Duże znaczenie ma bezszkodowa jazda, dzięki której kierowca zdobywa zniżki.
 5. W większych miastach stawki OC są zazwyczaj wyższe niż w małych miastach.
 6. Samochody, które mają większy silnik generują wyższe koszty (w tym większą składkę OC).

FAQ - najczęściej zadawane pytania o stawki OC w 2023 roku

 1. Czy młody kierowca zawsze zapłaci za OC więcej niż starszy?

  Istnieje tzw. zwyżka za wiek. Oznacza to, że młody i niedoświadczony kierowca zapłaci zazwyczaj więcej niż starszy i z doświadczeniem. Może się jednak zdarzyć, że starszy kierowca traci zniżki (jest sprawcą kolizji, stłuczek), do tego porusza się samochodem z dużym silnikiem i zapłaci równie wysoką stawkę. Trzeba pamiętać, że ostateczna wysokość polisy zależy od wielu składowych. Pod uwagę brany jest nie tylko wiek kierowcy, ale i typ samochodu, czy miasto, w którym ubezpieczający mieszka.

 2. Czy stan cywilny i status rodzinny mogą wpływać na wysokość składki OC?

  Tak, stan cywilny, status rodziny ma wpływ na wysokość stawki OC. Uznaje się, że osoby będące w związkach małżeńskich, mające dzieci są mniej skłonne do ryzykownych zachowań, a bezpieczeństwo jest dla nich bardzo ważne. To sprawia, że w takim przypadku TU oceni stopień ryzyka jako mniejszy.

 3. Jakie maksymalne zniżki można wypracować za bezszkodową jazdę?

  Najczęściej jest to 10% zniżki za każdy bezszkodowy rok jazdy. Maksymalny poziom to zazwyczaj 60%. Niektóre towarzystwa oferują również zniżkę 80%.

 4. O ile może wzrosnąć składka OC po spowodowaniu kolizji?

  Wszystko zależy od danego towarzystwa, a także od liczby kolizji. Inaczej będzie potraktowany kierowca, który spowodował jedną stłuczkę, a inaczej ten, który miał ich kilka w ciągu roku. Pod uwagę brany jest również wiek kierowcy. Młody właściciel pojazdu, który doprowadził do kolizji będzie potraktowany surowiej niż doświadczony kierowca z dłuższym stażem. Wzrost stawki OC po kolizji to zazwyczaj kilkaset złotych. W niektórych TU kierowca zapłaci podwójną stawkę w przypadku jednej szkody w ciągu roku i nawet potrójną w przypadku dwóch szkód!

 5. Czy jeśli się przeprowadzę moje ubezpieczenie samochodu może być droższe?

  Jednym z czynników wpływających na wysokość składki OC jest miejsce zamieszkania. W małych miastach stawki są zazwyczaj niższe niż w dużych aglomeracjach. W przypadku przeprowadzki należy liczyć się ze zmianą wysokości OC. Ubezpieczenie samochodu może wzrosnąć, ale także być niższe.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia