Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy to rozwiązanie, z którego korzysta wielu właścicieli aut kupionych w ten sposób. Jak to działa i kiedy najlepiej postawić na ubezpieczenie tymczasowe? Dowiedz się poniżej!

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, tylko w lipcu 2023 roku zarejestrowano w Polsce 67 487 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych (do 3,5 tony). Oznacza to, że jest ich więcej o 7,5% procent, niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a także najwięcej w całym trwającym obecnie roku.

To pokazuje, że import samochodów z innych krajów wciąż jest w Polsce bardzo popularny. Osoby planujące zakup takiego pojazdu muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z opłatami i obowiązkami rejestracyjnymi. Podobnie jest z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie tymczasowe samochodu sprowadzonego z innego kraju. Dowiedz się, w jakich okolicznościach będzie ono najlepszym wyjściem.

Jakie samochody z zagranicy sprowadzają Polacy?

Ponieważ nie mamy jeszcze pełnych danych z trwającego 2023 roku, warto prześledzić podsumowanie roku ubiegłego, jeśli chodzi o import pojazdów z zagranicy. Polacy najchętniej sięgają po samochody z silnikiem benzynowym (58,2% wszystkich sprowadzonych), na drugim miejscu są oczywiście diesle (41,4%). Całkowity margines stanowią elektryki – to zaledwie 0,4% wszystkich aut sprowadzonych do Polski. Niepokojąco wyglądają dane dotyczące średniego wieku sprowadzanych samochodów – wynosi 14 lat, czyli o rok więcej niż w 2021 roku.

Które marki i modele są najpopularniejsze?

Przez wiele lat królem importu było Audi A4, ale w 2022 roku przedstawiciel niemieckiej motoryzacji musiał ustąpić konkurentowi – Oplowi. Do Polski trafiło 21 237 sztuk Astry, wygrywając z A4 o... 33 egzemplarze. Na najniższym stopniu podium znalazł się Volkswagen Golf, a zaraz za nim – BMW serii 3.

 

Widać więc wyraźnie, że w Polsce wciąż istnieje przekonanie o wyższości niemieckich aut nad wszystkimi pozostałymi. Zresztą najwięcej pojazdów sprowadzanych jest właśnie od naszych zachodnich sąsiadów (415 784 egzemplarze). Na drugim miejscu jest Francja, a na trzecim Belgia.

 

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – jakie są możliwości?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy to obowiązek każdego właściciela, który zdecydował się na import auta z innego kraju. Ubezpieczenie OC jest konieczne, żeby taki pojazd mógł poruszać się po polskich drogach. Zanim jednak załatwisz wszystkie związane z nim formalności, możesz kupić krótkoterminowe ubezpieczenie.

Dostępne jest u większości działających na terenie Polski firm ubezpieczeniowych. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku pojazdu wyrejestrowanego, a inaczej wciąż zarejestrowanego za granicą. Jeszcze osobne zasady dotyczą aut kupionych u pośrednika.

 

Porównaj polisy OC i AC

 

Krótkoterminowe OC dla samochodu po wyrejestrowaniu auta za granicą

W większości wypadków właściciele samochodów z zagranicy, którzy sprzedają pojazd, przekazują go w ręce nowego właściciela bez rejestracji. Wjeżdżając z takim samochodem do Polski, zobligowany jesteś do kupna tymczasowych tablic wwozowych, a także krótkoterminowej polisy OC – ważna jest przez 30 dni.

Dokładnie tyle czasu masz więc na zarejestrowanie pojazdu i załatwienie wszystkich formalności związanych z autem sprowadzonym do naszego kraju. W tym celu należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji.

Przeczytaj także: OC na pół roku. Kiedy warto się zdecydować? - Ubezpieczeniaonline.pl

Ubezpieczenie OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą

Choć taka sytuacja ma miejsce rzadko, może zdarzyć się, że samochód sprowadzony z zagranicy wciąż jest zarejestrowany na poprzedniego właściciela. Jeśli nie posiada ważnego OC lub Zielonej Karty, konieczne może okazać się wykupienie tymczasowego ubezpieczenia w działającej w Polsce firmie ubezpieczeniowej.

Podobnie jak powyżej – na załatwienie formalności będzie 30 dni. Jeśli do Polski sprowadzony został samochód zarejestrowany, z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczeniem OC, można się nim poruszać po polskich drogach przez ten czas do momentu przerejestrowania i załatwienia innych formalności.

Ubezpieczenie OC dla samochodu kupionego u pośrednika

W momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży, czyli nabycia samochodu sprowadzonego z zagranicy od pośrednika, nowy właściciel zobligowany jest do zadbania o polisę OC. Ustawodawca dał nabywcy 30 dni na zgłoszenie zakupu i 14 dni na powiadomienie zakładu ubezpieczeń.

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC dla auta sprowadzonego z zagranicy

Warto wiedzieć, że za niedopełnienie obowiązku rejestracji sprowadzonego pojazdu przewidziana jest kara, o której decyduje starosta – wynosi od 200 do 1000 zł. Jednocześnie sprawą może zainteresować się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który zobligowany jest do nałożenia grzywny. Ta wynieść może od 1440 do 7200 zł (w przypadku samochodów osobowych, w zależności od czasu użytkowania auta bez ważnej polisy OC).

Jeszcze więcej zapłacą posiadacze aut ciężarowych – najwyższa kara to aż 10 800 zł. Wskazane stawki obowiązują od lipca do grudnia 2023 roku. W przyszłym roku prawdopodobnie się zmienią – na jeszcze wyższe.

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 

Zainteresuje Cię także: Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary! - Ubezpieczeniaonline.pl

 

Kiedy wydawane są tymczasowe tablice rejestracyjne?

Tak zwane „czerwone tablice rejestracyjne”, czyli numery tymczasowe, wydawane są w określonych okolicznościach. W świetle polskich przepisów tymczasowe tablice wyrobić należy w sytuacji gdy:

 • samochód nie ma aktualnego przeglądu technicznego, a trzeba nim dojechać na badanie techniczne lub do miejsca naprawy (dotyczy to również pojazdu sprowadzonego z zagranicy i jego pierwszej rejestracji w Polsce);
 • wywozisz samochód za granicę – taki pojazd musi zostać wyrejestrowany w Polsce przez nowego właściciela i przekroczyć granicę z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi;
 • transportujesz auto, prowadząc je z miejsca zakupu do wybranego miejsca docelowego;
 • czekasz na wyrobienie kopii starych tablic rejestracyjnych (na przykład po ich kradzieży lub uszkodzeniu);
 • oczekujesz na zamówione w wydziale komunikacji tablice indywidualne – tablice tymczasowe są potrzebne na czas od złożenia wniosku do wydania właściwych tablic.

Gdzie kupić ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego z zagranicy, to znalezienie dobrej oferty nie powinno stanowić problemu. W swojej ofercie polisę OC na krótki czas mają niemalże wszystkie firmy działające w Polsce.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe kupić można w systemie direct, czyli drogą elektroniczną lub telefoniczną, a także bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. W tym pierwszym przypadku jest wygodniej, a porównywarki OC i AC pozwalają na znalezienie możliwe najlepszej oferty. Wizyta u agenta jest bardziej czasochłonna, ale w razie wątpliwości lub pytań będzie on służył pomocą i doradztwem.

Ile kosztuje tymczasowe ubezpieczenie OC dla auta z innego kraju?

Polisa OC jest niezbędna, jeśli samochód ma poruszać się po polskich drogach. Niezależnie od tego, czy jest on nowy, sprowadzony czy kupiony od pośrednika – tak jak musi mieć aktualny przegląd techniczny, tak samo musi ubezpieczenie OC, które jest ważne. W przypadku pierwszych tygodni od sprowadzenia najlepszym wyjściem jest ubezpieczenie krótkoterminowe wydawane na 30 dni lub 3 miesiące.

Cena takiego ubezpieczenia waha się w zależności od informacji wiążących dla ubezpieczyciela, czyli danych właściciela pojazdu (wiek, stan cywilny, historia wypadków), a także pojazdu (rok produkcji, rodzaj i moc silnika, przebieg). Na tej podstawie jest określana stawka, która w zależności od firmy może różnić się – nawet do kilkudziesięciu procent. Zobacz, jak kształowała się cena OC w III kwartale 2023 roku pod wpływem wymienionych czynników.

Popularna w Polsce firma LINK4 stosuje stałą stawkę za ubezpieczenie krótkoterminowe trzydziestodniowe. W przypadku samochodów osobowych jest to 75 zł, natomiast dostawczych – 100 zł.

Większość firm preferuje samodzielne wyliczenie stawki, więc najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z wybranymi ubezpieczycielami. Można to zrobić telefonicznie lub przez agenta. Po krótkim wywiadzie ustalona zostanie stawka ubezpieczenia komunikacyjnego na określony czas.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak przebiega?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to nie tylko kwestia ubezpieczeń komunikacyjnych, ale szereg innych formalności. Nowy właściciel pojazdu zobligowany jest to przeprowadzenia całego procesu rejestracji w ciągu 30 dni od momentu, w którym auto przekroczyło granicę. Przegląd techniczny, opłacenie akcyzy, tłumaczenie dokumentów i w końcu wizyta w urzędzie – to podstawowe kroki, które są niezbędne, aby samochód mógł bez przeszkód uczestniczyć w ruchu drogowym.

Opłata akcyzy

Każdy samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć opłacony podatek akcyzowy, którego wysokość precyzuje Ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 roku. Przepisy precyzują, że powinien ją ponieść importer samochodu. Gdy auto przekroczy granicę, masz 14 dni na wypełnienie i złożenie tzw. deklaracji AKC-U/S.

Dokument należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub drogą elektroniczną (za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). W przypadku samochodów osobowych z silnikiem:

 • do 2000 cm³ podatek wynosi do 3,1% wartości pojazdu,
 • powyżej 2000 cm³ – podatek to 18,6% wartości pojazdu.

Tłumaczenie dokumentów

Tłumaczenie dokumentów na język polski jest niezbędne w procesie rejestracji samochodu z zagranicy. Musisz pamiętać, że konieczne jest pomoc tłumacza przysięgłego – tylko dokumenty z jego podpisem będą akceptowane w wydziale komunikacji. Tłumaczyć trzeba:

 • dowód rejestracyjny samochodu;
 • dowód nabycia (umowa kupna-sprzedaży lub faktura/paragon);
 • karta pojazdu (o ile została wydana).

Badanie techniczne

Gdy kupujesz samochód za granicą, upewnij się, czy ma on ważny przegląd techniczny. Podobnie jak ubezpieczenie OC, jest on niezbędne, żeby pojazd był dopuszczony do ruchu w Polsce. Zagraniczny przegląd jest akceptowany na naszych drogach. Jeśli ten jednak nie jest ważny – wizyta Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów powinna być jednym z pierwszych punktów na Twojej liście.

Wizyta w urzędzie

Kiedy wspomniane wcześniej kroki masz już za sobą, możesz udać się do urzędu. W odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji musisz złożyć właściwe dokumenty. Zanim się tam udasz, upewnij się, że masz wszystko, co niezbędne – pozwoli Ci to na załatwienie sprawy w czasie jednej wizyty. Musisz mieć ze sobą:

 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu;
 • przetłumaczone dokumenty (wspomniane wcześniej: umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny);
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy;
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany (jeśli zostało wydane);
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem kupionym w innym kraju).

Czy warto kupić ubezpieczenie dodatkowe samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Ubezpieczenie należy wykupić w momencie, gdy kończy się polisa krótkoterminowa. Ważne jest zachowanie ciągłości – nawet jeden dzień zwłoki może oznaczać karę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Musisz ubezpieczyć auto w wyznaczonym terminie. Gdy ten się zbliża, rozpocznij poszukiwania odpowiedniej oferty.

 

Porównaj polisy OC i AC

 

Pomocne mogą okazać się porównywarki OC oraz kalkulatory, które dostępne są w sieci – pozwalają na szybkie załatwienie formalności oraz wybranie oferty, która będzie najkorzystniejsza. Warto także skorzystać z informacji zawartych w rankingu ubezpieczeń OC. To zestawienie firm ubezpieczeniowych, które cieszą się najlepszą opinią wśród klientów.

Nie zapominaj, że OC to obowiązek, ale warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu na drodze – wielu kierowców decyduje się na ubezpieczenie AC, ale także NNW, zyskując w kilka chwil atrakcyjne oferty właśnie w kalkulatorze OC i AC.

Zobacz, ile na porównaniu cen przez Internet zaoszczędziła 36-letnia Janka - mieszkanka mniejszego miasta ze zniżkami za bezszkodową jazdę. Za pośrednictwem kalkulatora postanowiła ubezpieczyć swojego Opla Astrę Cosmo, diesel 1.9, którego sprowadziła z zagranicy.

TU OC AC ASS NNW CENA
Trasti + - - - 465 zł
TUZ + - + + 485 zł
mtu.24 + - - - 488 zł
Uniqa + + + + 736 zł
Wiener + + (mini) + + 860 zł
Link4 + + (mini) + + 936 zł
 
Janka otrzymała zestawienie ofert od różnych ubezpieczycieli i o różnym zakresie ochrony. Widać jednak, że różnica między najtańszym a najdroższym pełnym pakietem ubezpieczeń wynosi tutaj 200 zł. Tyle zaoszczędziła Janka, decydując się ofertę pełnego ubezpieczenia za pośrednictwem kalkulatora OC i AC.
 
Przekonaj się, ile ty zatrzymasz w kieszeni, korzystając z porównywarki ubezpieczeń bez wychodzenia z domu!
Co warto wiedzieć?
 • Krókoterminową polisę OC powinny mieć wszystkie pojazdy, które zostały sprowadzone do Polski – zarówno na lawecie, jak i na kołach. Ma to związek z faktem, że aby poruszać się po polskich drogach, każdy pojazdy musi być ubezpieczony.
 • Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu pozwoli Ci na uniknięcie mandatów oraz kar, a także pozwoli na załatwienie wszystkich formalności związanych z pojazdem.
 • Najczęściej wybierane jest ubezpieczenie na 30 dni – tyle samo czasu ma każdy posiadacz pojazdu sprowadzonego z zagranicy na zarejestrowanie pojazdu w Polsce.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma na celu zabezpieczenie innych uczestników ruchu drogowego. Możliwość kupna OC krótkoterminowego to wygoda i komfort w pierwszych tygodniach użytkowania sprowadzonego auta.
 • Nie zapomnij, że po uływie 30 dni krótkoterminowego ubezpieczenia zobligowany jesteś to podpisania kolejnej umowy ubezpieczeniowej. Szukaj najlepszych ofert w wykorzystaniem porównywarek i kalkulatorów OC. Pamiętaj, że opcjonalnie możesz sięgnać również po ubezpieczenie AC – pozwoli Ci na lepszą ochronę nowego pojazdu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

 1. Czy kraj, z którego sprowadzam auto ma znaczenie dla ceny ubezpieczenia?

  Aby ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy, będziesz zobligowany do podania kraju, z którego pochodzi. Zwykle nie ma to jednak wpływu na wysokość ubezpieczenia OC krótkoterminowego, jak i rocznego.

 2. Czy samochód sprowadzony z zagranicy i kupiony u pośrednika będzie już ubezpieczony?

  Pojazd sprzedawany przez pośrednika, który został sprowadzony z innego kraju, powinien być zarejestrowany oraz ubezpieczony. Najczęściej będzie on miał standardowe OC na krótki okres, dlatego Twoim obowiązkiem będzie zadbanie o właściwe, zapisane na Ciebie ubezpieczenie auta.

 3. Ile kosztują tymczasowe tablice wywozowe samochodu z zagranicy?

  Tymczasowe tablice wywozowe samochodu z zagranicy kosztują 80 zł, ale należy kupić również nalepki legalizacyjne (12,50 zł) oraz pozwolenie czasowe (18,50 zł) – w sumie to 111 zł.

 4. Ile mam czasu na rejestrację samochodu po jego sprowadzeniu do kraju?

  Na ubezpieczenie samochodu kupionego i sprowadzonego do Polski z zagranicy masz 30 dni. Liczone są od momentu, w którym auto przekroczyło granicę.

 5. Czy muszę kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzanego na lawecie?

  Sprowadzając do Polski samochód na lawecie, musisz wykupić OC krótkoterminowe właściwe dla danego pojazdu, zarejestrowane na Twoje dane.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia