Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie direct – na czym polega?

Ubezpieczenia direct cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że pozwalają na maksymalnie uproszczenie formalności. Wielu klientów wybiera takie rozwiązanie zamiast kontaktu z agentem ubezpieczeniowym. Dowiedz się dlaczego!

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej spraw urzędowych i formalnych można załatwić drogą internetową. To rozwiązanie okazało się kluczowe w czasie pandemii, która zmieniła wiele procedur w zakresie usług. Rewolucja dokonała się również wśród firm ubezpieczeniowych, które zaczęły oferować swoim klientom ubezpieczenia direct.

Załatwienie formalności online okazało się wyborem wielu klientów, którzy zaczęli chętnie korzystać z porównywarek ubezpieczeń, poznając zakres ochrony i wybierając ofertę, która ich zdaniem jest najkorzystniejsza. Czy całkowita rezygnacja z kontaktów z agentami ubezpieczeniowymi jest jednak dobrym pomysłem? Jak zawsze – są tutaj dobre i złe strony.

 

Czym jest ubezpieczenie direct?

Ubezpieczanie direct nie różni się niczym od ubezpieczenia OC, AC i każdego innego, jeśli chodzi o sam zakres umowy. Różnicą jest tylko fakt, że umowę podpisuje się zdalnie – podczas kontaktu z konsultantem drogą telefoniczną lub z wykorzystaniem dedykowanego systemu internetowego.

Preferowane formy zawarcia umowy różnią się w zależności od ubezpieczyciela, ale  w wypadku większości firm wszystko wygląda podobnie. Klient ma możliwość sprawdzenia, jakie są oferty ubezpieczenia i na tej podstawie podjęcia decyzji o podpisaniu umowy. Jest to więc wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu, a także na spokojne zastanowienie się nad konkretnymi ofertami pod kątem swoich potrzeb i oczekiwań.

 

Zainteresuje Cię także: Od czego zależy cena OC? - Ubezpieczeniaonline.pl

 

Ubezpieczenie direct kupione w towarzystwie a u agenta

Ubezpieczenia direct są oczywiście wygodne i mają swoje zalety, ale nie można zapominać również o wadach. Czasem może okazać się, że lepiej skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym i od razu uzyskać odpowiedzi na ewentualne pytania, zamiast szukać rozwiązania w sieci. Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę, aby rzetelnie porównać ona rozwiązania:

 1. Zakres oferty – tutaj lepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie direct, ponieważ porównywarki ubezpieczeń dostępne w sieci zawierają zwykle oferty wszystkich działających na naszym rynku firm. Agent ubezpieczeniowy może być przedstawicielem tylko jednego przedsiębiorstwa. Istnieje też możliwość, że działa jako multiagent, ale również wtedy nie ma pewności, że będzie w stanie przedstawić propozycje od wszystkich ubezpieczycieli.
 2. Czas – ze względu na swoją specyfikę ubezpieczenia direct są rozwiązaniem szybszym niż wizyta u agenta ubezpieczeniowego. W przypadku spotkania z przedstawicielem konieczne może okazać się wcześniejsze umówienia spotkania, dojazd, oczekiwanie na przedstawienie oferty. Ubezpieczenie online można natomiast znaleźć i podpisać o dowolnej porze, siedząc przed ekranem komputera.
 3. Dokonywanie opłaty – szybkie przelewy są obecnie niezwykle popularne ze względu na wygodę całej procedury. Dostępne są również w przypadku ubezpieczeń direct, co oznacza, że za polisę zapłacisz w zaledwi kilka chwil. Będąc u agenta albo będziesz musiał dokonać wpłaty na wskazany numer konta bankowego, albo zapłacić gotówką. Tak czy tak, nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
 4. Ryzyko nieścisłości - wybierając ubezpieczenie direct, musisz być bardzo uważny i dobrze poruszać się w przestrzeni internetowej. Zwykle podpisanie umowy wymaga przeczytania pobranych dokumentów, zaznaczenia odpowiednich zgód itp. Nie dla wszystkich to wygodne, ponieważ nie mają odpowiedniego doświadczenia w załatwianiu podobnych spraw w sieci. Przy kontakcie z agentem to po jego stronie leży kwestia dopełnienia wszystkich formalności, a także wytłumaczenia wszystkich zagadnień.
 5. Kontakt bezpośredni – przy zakupie polisy u agenta sprawa jest oczwista - w każdej chwili może odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jednak korzystając z porównywarek OC czy portali ubezpieczycieli także nie jesteś skazany sam na siebie. Bez problemu można zadzwonić na infolinię lub napisać korzystając z formularza, aby dopytać o kwestie, które budzą wątpliwości.
 6. Dokumentacja – dla wielu klientów to sprawa kluczowa - chodzi o potwierdzenie zawarcia umowy oraz jej warunki. Agent zwykle drukuje i podpisuje takie dokumenty. W przypadku zawarcia ubezpieczenia direct wszystkie niezbędne dokumenty wysyłane są drogą elektroniczną – najczęściej na podany w czasie procesu adres e-mail.
 7.  Zakończenie umowy – podpisując ubezpieczenie direct, poproszony zostaniesz o podanie preferowanej formy kontaktu w razie na przykład kończącej się umowy. Możesz zostać poinformowany wiadomością e-mail lub telefonicznie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ubezpieczenia OC, AC i innego. W przypadku umowy u agenta również wyrażasz zgodę na podobnych kontakt – ten jednak zwykle wychodzi bezpośrednio od agenta, z którym miałeś kontakt.

 

Przykład: Pan Jacek pracuje w dużej korporacji, często do późnych godzin wieczornych. Zwykle, gdy ma czas w weekend, jego agent ubezpieczeniowy nie przyjmuje petentów. Postanowił skorzystać z możliwości, jakie daje ubezpieczenie direct. Znalazł w internecie interesujące go towarzystwo ubezpieczeniowe, skorzystał z kalkulatora ubezpieczeń i wybrał odpowiednie dla siebie ubezpieczenie NNW, OC oraz AC. Wszystko zajęło mu, wraz z podpisaniem umowy, zaledwie godzinę. Zrobił to w godzinach wieczornych, gdy miał akurat wolny moment.

 

Jakie ubezpieczenia direct można kupić?

W przypadku ubezpieczenia AC, ale również OC oraz NNW, najlepiej skorzystać z możliwości, jakie daje Internet. Oferta ubezpieczycieli jest taka sama zarówno w sieci, jak i u agenta. Wykorzystując dostępne online porównywarki, bez problemu znajdziesz ubezpieczenie direct, które spełniało będzie Twoje oczekiwania. OC, AC, Assistance, NNW – wszystkie one dostępne będą za pośrednictwem formularza dostępnego w sieci.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Jak kupić ubezpieczenie direct? Formalności

Jeśli zainteresowałeś się ubezpieczeniami direct, kwesta formalności jest dla Ciebie z pewnością kluczowa. W przypadku podpisywania polisy z wykorzystaniem porównywarki OC i AC musisz mieć świadomość, że trzeba będzie wykazac się większą samodzielnością. Podczas wypełniania wniosku online lub kontaktu telefonicznego z agentem będziesz musiał odpowiedzieć na szereg pytań związanych m.in. z:

Wszystkie te informacje mają wpływ na ostateczną ofertę i wysokość składki. Odpowiadając na wspomniane pytania, musisz być precyzyjny. Najlepiej jeśli wcześniej przygtoujesz wszystkie niezbędne dokumenty – kartę pojazdu, poprzednią polisę oraz przypomnisz sobie wszystkie informacje związane z ewentualnymi stłuczkami czy wypadkami.

Tylko podając prawdziwe dane możesz liczyć na uzyskanie satysfakcjonującej oferty ubezpieczenia direct. Jeśli podasz fałszywe dane, możesz spodziewać się rekalkulacji podanej początkowo stawki, a nawet odmownej decyzji ze strony ubezpieczyciela. Podając nieprawidłowe dane, narażasz się również na odmowę wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczenia AC.

Cały proces zamyka się w trzech krokach:

 1. Kontakt z agentem lub przez stronę będącą kalkulatorem OC i AC, a następnie przekazanie wszystkich niezbędnych informacji.
 2. Otrzymanie oferty od ubezpieczyciela, a następnie – jeśli spełnia oczekiwania – jej zaakceptowanie.
 3. Pobranie dokumentów stanowiących potwierdzenie zakupu polisy ubezpieczeniowej (zwykle wysyłane jest ono drogą elektroniczną, ale opcjonalnie może być wysłane w formie fizycznej na adres pocztowy wskazany we wniosku).

 

Ile kosztuje ubezpieczenie direct?

Przy zakupie ubezpieczenia direct nie tylko chodzi o wygodę, ale również o kwestie ekonomiczne. Porównania dowodzą, że w przypadku podpisywania umowy przez Internet stawki mogą być zauważalnie niższe. Wynika to również z faktu, że podczas kontaktu z agentem zwykle nie mamy możliwości zapoznania się ze wszystkimi ofertami, a jedynie z wybranymi, a czasem nawet tylko jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Internetowe porównywarki są w tym zakresie dużo bardziej uniwersalne, prezentując całą paletę możliwości – od najtańszej.

Zobaczmy to na konkretnym przykładzie. Na ubezpieczenie direct zdecydował się 26-letni kierowca ze zniżką za bezwypadkową jazdę, kawaler, mieszkaniec dużego miasta. Postanowił ubezpieczyć Fiata Punto z 2017 roku, benzyna 1.4, garażowanego we wspólnym garażu. Oto, jakie oferty ochrony uzyskał w kalkulatorze OC i AC.

TU OC AC ASSISTANCE NNW CENA

LINK4

+

-

+

-

857,16

UNIQA

+

-

+

-

870,00

MTU24

+

-

+

+

942,00

UNIQA

+

+

+

+

1061,00

LINK4

+

+ (mini)

+

+

1122,06

BEESAFE

+

+

+

+

1458,96

Kierowca mógł wybierać spośród różnych pakietów ubezpieczeniowych w zależności od swoich potrzeb i szacowanego ryzyka. Można zauważyć, że cena między kompleksowym pakietem obejmującym OC, AC, Assistance i NNW może się różnić między towarzystwami nawet o kilkaset złotych. Wszystko zależy oczywiście również od zakresu ochrony. Nie ma jednak wątpliwości, że porównywarka ubezpieczeń online to elastyczne narzędzie dostępne dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

 

Porównaj polisy OC/AC

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia direct?

Na stawkę ubezpieczenia – OC, AC, Assistance, NNW – wpływa wiele czynników, które brane są pod uwagę podczas wstępnej wycenie. Odpowiadając na pytania agenta w rozmowie telefonicznej czy w formularzu online, określasz takie dane jak:

 • wiek właściciela,
 • liczba lat za kierownicą,
 • historia ubezpieczeniowa (obejmująca stłuczki oraz wypadki),
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny.

Na tej podstawie algorytm wyliczy stawkę ubezpieczenia direct i przedstawi oferty konkretnych firm. Będą się one różniły od siebie, a Ty będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję. Zobacz, jak zmieniała się wysokość składki w zależności od wspomnianych czynników w pierwszej połowie 2023 roku.

Zalety i wady zakupu polisy direct

Niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie w systemie direct wybierasz (OC, AC, Assistance, NNW), musisz wiedzieć, że sam proces ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania, to najczęściej wymienia się:

 • wygodę na etapie wyboru ubezpieczenia, ale również podpisywania umowy – można to zrobić w zaciszu własnego domu, poświęcając od kilkunastu do kilkudziesięciu minut,
 • możliwość uzyskania najniższej oferty spośród wszystkich firm oferujących ubezpieczenie direct,
 • szybką i prostą płatność z wykorzystaniem systemu przelewów internetowych,
 • niemalże natychmiastowe otrzymanie dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczeniowej.

Jako wady ubezpieczeń direct najczęściej wskazuje się:

 • konieczność zachowania dużej uwagi i ostrożności, a także biegłość w obsłudze serwisów internetowych,
 • mniejsze możliwości w zakresie szybkiej konsultacji – kontakt z infolinią zawsze zajmuje więcej czasu niż możliwość rozmowy z agentem podczas umówionego spotkania,
 • dla osób, które wolą płacić gotówką – łatwiej jest to zrobić podczas wizyty u agenta ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie direct to jednak duże ułatwienie w dobie szybkiego tempa życia i ograniczonych możliwości czasowych. Jeśli nie do końca ufasz nowym technologiom, wciąż możesz skorzystać z możliwosci osobistej wizyty u agenta. Polisa kupiona telefonicznie lub online będzie jednak równie skuteczna, a ponadto uzyskasz ją w kilku prostych krokach bez konieczności wychodzenia z domu.

Co warto wiedzieć?
 1. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle mają w swojej ofercie polisy komunikacyjne w systemie direct, czyli z możliwością załatwienia formalności bez wychodzenia z domu – przez telefon lub Internet.
 2. Zamawianie ubezpieczenia online to wygoda i komfort, a także szansa porównania możliwie największej liczby ofert od ubezpieczycieli. To coś, czego zwykle nie da się zrobić podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym.
 3. Formalności przy zakupie ubezpieczenia przez Internet lub telefon nie są skomplikowane, ale osoby, które nie korzystają z podobnych form załatwiania spraw mogą być nieco zagubione. Ważne, żeby podczas przekazywania danych być precyzyjnym i trzymać się faktów.
 4. Korzystanie z porównywarek i kalkulatorów OC i AC pozwala na znalezienie najlepszych dostępnych na rynku ofert. Algorytmy, które są ich podstawą, są bardzo precyzyjne, dlatego znalezienie najlepszej polisy jest tak szybkie i proste.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie direct

 1. Czy ubezpieczenie direct przedłuża się automatycznie?

  Jeśli spełniasz warunki do automatycznego przedłużenia, to tak – ubezpieczenia direct przedłużają się automatycznie. Warto wiedzieć, że nie stanie się tak, gdy korzystasz z OC po poprzednim właścicielu pojazdu, nie zapłaciłeś raty ubezpieczeniowej lub masz OC krótkoterminowe.

 2. Czy ubezpieczenie direct mogę kupić w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych?

  Obecnie – w dużej większości. W ostatnich latach prawie wszyscy ubezpieczyciele działających na terenie Polski zdecydowali się na wprowadzenie ubezpieczenia direct do swojej oferty.

 3. Czy mogę zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej kupionej kanałem direct bez konsekwencji?

  Zgodnie z prawem masz możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia – niezależnie czy direct, czy podpisanego podczas wizyty u agenta – stosując się do zawartych w umowie warunków. Najczęściej obejmują one okres wypowiedzenia, a także określają formę złożenia wypowiedzenia. Tak zwane „Ogólne warunki ubezpieczenia” znajdziesz w kopii swojej umowy.

 4. Czy ubezpieczenie direct zawsze jest tańsze niż polisa kupiona u agenta ubezpieczeniowego?

  Nie zawsze, ale statystycznie bardzo często. Jeśli mowa o ubezpieczeniu direct, to pozwala ono na lepsze dostosowanie oferty do swoich potrzeb, a także daje możliwość porównać oferty wielu firm. W tych okolicznościach łatwiej o dostosowanie zakresu ochrony do swoich potrzeb.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia