Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Żadne nadzwyczajne środki bezpieczeństwa czy nawet pancerny garaż nie dadzą nam pewności, że nasz samochód nie zostanie skradziony. Nie daje nam jej również ubezpieczenie, jednak AC jest przynajmniej w stanie wyrównać koszty po stracie auta.

W poprzednim roku w Polsce stwierdzono kradzież 8745 samochodów, czyli niespełna 24 pojazdów dziennie. To pocieszające dane, bo w roku 2017 było to blisko 28. Zwiększyła się również wykrywalność takich przestępstw (z 21,9% na 23,8%).Nie zmieniło się jednak jedno – tylko dobrze wybrana polisa sprawi, że w przypadku ubiegania się o odszkodowanie nie będziemy niemile zaskoczeni.

Porównaj polisy OC/AC


Podczas kupowania polisy AC powinniśmy zwrócić uwagę na:
  • stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia:
Pierwsza sprawia, że wartość pojazdu ustalana jest w dniu zawarcia umowy i nie zmienia się przez cały okres jej trwania.

Przykład: pan Jan podczas zakupu ubezpieczenia określił wartość swojego pojazdu na 50 tys. zł. 10 miesięcy później został mu on skradziony, ale mimo upływu blisko roku, pan Jan otrzymał od ubezpieczyciela dokładnie 50 tys. zł, bo zgodnie z zapisami w polisie wartość jego pojazdu nie zmieniała się.

Z kolei zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że właściciel samochodu otrzyma odszkodowanie w kwocie równej wartości pojazdu, ale w dniu kradzieży pojazdu. Gdyby taki zapis znajdował się w polisie pana Jana, wówczas 10 miesięcy później za skradzione auto mógłby otrzymać np. 47 tys., bo towarzystwo ubezpieczeniowe dowodziłoby, że samochód jest już o blisko rok starszy, więc też mniej warty.

Uwaga! Podczas zawierania umowy AC nie warto ani zaniżać (niedoubezpieczać), ani zawyżać (nadubezpieczać) wartości pojazdu. Dlaczego? Ponieważ w przypadku niedoubezpieczenia zostanie nam wypłacone niższe odszkodowanie (nie może być ani złotówkę wyższe od wartości pojazdu zadeklarowanej w polisie), a w przypadku nadubezpieczenia towarzystwo – widząc cenę wyższą od rynkowej – i tak będzie kierowało się tą drugą i ma do tego pełne prawo.
  • udział własny:
Wyrażony jest on kwotowo lub procentowo i wynosi np. 20 proc. Co to oznacza? Że jeśli nasz pojazd w dniu kradzieży był warty 100 tys. zł, to od towarzystwa otrzymamy tylko 80 tys., ponieważ udział własny został określony na poziomie 20 proc. (co w tym przypadku oznacza 20 tys. zł). Oczywiście możemy nabyć polisę bez wkładu własnego, ale wiąże się to z dopłatą.


Kiedy odszkodowanie nie zostanie wypłacone


Musimy również pamiętać, że posiadanie nawet najlepszej polisy nie oznacza, że możemy pozostawić samochód na niestrzeżonym parkingu, z kluczykami w stacyjce i napisem: „możesz mnie ukraść”. Nie, towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się na wypadek wyjątkowej niefrasobliwości kierowców i w związku z tym, w kilku przypadkach odszkodowanie może nie zostać wypłacone.

Oto najczęstsze przypadki:
  • gdy zostawimy pojazd z kluczykami i dowodem rejestracyjnym w środku;
  • gdy zgubimy jeden z kluczyków i nie powiadomimy o tym ubezpieczyciela;
  • gdy w samochodzie nie włączymy wszystkich zabezpieczeń, których posiadanie zadeklarowaliśmy podczas zawierania polisy;
  • gdy nie zamkniemy drzwi lub okien;
  • gdy kradzież zostanie dokonana w państwie tzw. wysokiego ryzyka. Wszystkie kraje należące do tej kategorii wypisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ale na ogół należą do nich: Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia.


Kiedy zgłosić kradzież pojazdu?


Tu powinniśmy wyznawać zasadę dwóch słów, które brzmią: „jak najszybciej!”. Nie ma przepisu, który reguluje tę kwestię, więc odpowiedniego zapisu powinniśmy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Na ogół firmy ubezpieczeniowe na zgłoszenie kradzieży dają nam od 24 do 72 godzin i jeśli w tym czasie nie poinformujemy o utracie pojazdu, wówczas nasze odszkodowanie może zostać pomniejszone, a nawet ubezpieczyciel może odmówić jego wypłaty.

Uwaga! Pamiętaj również, że kradzież pojazdu powinieneś niezwłocznie zgłosić nie tylko ubezpieczycielowi, ale również policji i to w pierwszej kolejności. Poza tym zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży pojazdu policji będzie od nas wymagał ubezpieczyciel.


Co, gdy ubezpieczone auto się znalazło?


To rzadka sytuacja, ale jednak się zdarza. Jeśli pojazd się znajdzie, a nam zostało już wypłacone odszkodowanie za jego stratę, wówczas auto staje się własnością towarzystwa ubezpieczeniowego (chyba, że obie strony zgodzą się na inne rozwiązanie).

Taką sytuację opisała „Rzeczpospolita”. W Warszawie skradziono Fiata Pandę. Jego właściciele (ojciec i syn) dopełnili wszelkich formalności i ubezpieczyciel (PZU) - zgodnie z umową ubezpieczenia AC –wypłacił im odszkodowanie – 11,7, a własność skradzionego auta przeszła na PZU.

Za uzyskane pieniądze właściciele skradzionej pandy kupili nowy samochód, ale pół roku później pojazd został odnaleziony. W tej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało jego zwrot właścicielom, w zamian za oddanie 11,7 tys. zł. Ci jednak nie byli zainteresowani, ponieważ mieli już nowe auto.

PZU nie dawało jednak za wygraną i sprawa skończyła się w sądzie. 29 kwietnia 2009 r. sąd dla Warszawy Mokotów wydał wyrok, że ubezpieczyciel nie może bez zgody właściciela oddać mu skradzionego auta, które znalazła policja.


Kradzież? Nie tylko AC


By zabezpieczyć się przed kradzieżą auta, nie musisz kupować pełnego AC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też Mini AC (Smart Casco), które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie straty pojazdu. Ich cena zależna jest od wartości samochodu, ale starsze pojazdy można zabezpieczyć już od ok. 100 – 120 zł.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Podczas zawierania polisy AC szczególną uwagę należy zwrócić na stałą lub zmienną sumę ubezpieczenia oraz na wkład własny.

2. Kradzież pojazdu powinniśmy zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu bezzwłocznie, na ogół mamy na to 24 – 72 godzin.

3. Istnieją sytuacje, których zaistnienie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

4. Gdy skradziony pojazd odnajdzie się, ale ubezpieczającemu zostało już wypłacone odszkodowanie, samochód staje się własnością towarzystwa ubezpieczeniowego.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy