Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Kto i co powinien ubezpieczyć przy wynajmie mieszkania?

Zakup mieszkania na wynajem to dziś jedna z najpewniejszych inwestycji. Taki sposób zarabiania będzie korzystny, jeśli w mieszkaniu nie wydarzy się żadna szkoda. W przeciwnym razie jedynym ratunkiem okaże się posiadanie odpowiedniej polisy.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup mieszkania na własność, przynajmniej w Polsce, wciąż jest postrzegany jako symbol zaradności. I choć w większości przypadków lokale mieszkalne kupione na kredyt należą do banków, to część pożyczkobiorców chętnie wynajmuje „własne” mieszkanie innym. Warto pamiętać, że zarówno w mieszkaniach kupionych za gotówkę, już spłaconych z kredytu czy dopiero spłacanych warto być także właścicielem ubezpieczenia mieszkaniowego. Ta zasada dotyczy także najemców.

 

Polisa dla najemcy - ochrona przed roszczeniami


Najmującymi są najczęściej osoby młode i uczące się, co oznacza, że szukają one mieszkania już wyposażonego. W praktyce większość mienia ruchomego i stałych elementów (armatura, okna, drzwi, wykładziny itp.) należy do właściciela mieszkania. Po co więc najemcy polisa?

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której najemca spowoduje zalanie mieszkania (nawet nieświadomie), a poszkodowany sąsiad z dołu i przede wszystkim właściciel mieszkania zażądają sfinansowania szkody. Wtedy przyda się ubezpieczenie oc najemcy nieruchomości. Najlepiej na wysoką sumę rzędu co najmniej 50 000 zł, zwłaszcza gdy najemca posiada małe dzieci, które są sprawcami wielu szkód.

Ale odpowiedzialność cywilna to nie wszystko. Jeśli najemca wprowadził się ze swoimi meblami i innym mieniem ruchomym o dużej wartości, wtedy warto pomyśleć o polisie, która obejmuje kradzież z włamaniem czy assistance w razie gdyby mieszkanie nie nadawało się do użytku przez pewien czas. To lepsze niż liczenie na dobrą wolę właściciela mieszkania.

Assistance to najczęściej pakiet obejmujący kilka wariantów (domowy, medyczny, rowerowy). W razie pożaru najmowanego mieszkania, ubezpieczony lokator może liczyć na transport do hotelu i czasowy pobyt w nim do określonego terminu, np. przez maksymalnie 30 dni.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisa dla wynajmującego - od ścian do mebli


O ile polisa dla najemcy jest wyborem zupełnie dobrowolnym, to właściciel mieszkania powinien mieć takie ubezpieczenie. Właściciele spłacający kredyt hipoteczne posiadają polisę mieszkaniową, czego wymaga od nich bank, ale w wielu przypadkach jest to wariant najtańszy i obejmujący wybrane elementy nieruchomości, np. ściany. Dlatego istotne jest wybranie do umowy podstawowej (chroni tylko ściany budynku na wypadek pożaru, zalania, wybuchu i innych ryzyk) kluczowych rozszerzeń:
 • powódź – jeśli mieszkanie znajduje się na parterze czy niższej kondygnacji, a cały budynek w pobliżu rzeki, jeziora bądź innego zbiornika wody,
   
 • stłuczenie – przydatne gdy w mieszkaniu znajdują się elementy szklane – płyta indukcyjna, przeszklenia w drzwiach, lustra itp.,
   
 • dewastacja – w wyniku włamania zniszczone mogą zostać meble i inne ruchomości należące do wynajmującego,
   
 • kradzież – dotyczy w szczególności sprzętu elektronicznego użyczonego najemcy.

Dla wynajmującego ważne jest, aby zakres ubezpieczenia mieszkania zawierał nie tylko jak najwięcej ryzyk, ale obejmował wszystkie części mieszkania – ściany, stałe elementy i ruchomości domowe. W razie zaistnienia szkód świadczenie z polisy trafi właśnie do rąk właściciela mieszkania. A jeśli mieszkanie całkowicie spłonie, a nie zostało jeszcze spłacone z kredytu, resztę zobowiązania pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Właściciel mieszkania powinien także pomyśleć o odpowiedzialności cywilnej jako rozszerzeniu  polisy. OC w życiu prywatnym dla wynajmującego obejmuje także szkody wyrządzone przez najemców, więc można uniknąć w prosty sposób ewentualnych sporów sąsiedzkich. Nie czekaj tylko sprawdź informacje o oc w życiu prywatnym na www.ubezpieczeniemieszkania.pl.


Polisa dla najemcy i wynajmującego - ile kosztuje?


Standardowa polisa mieszkaniowa (tj. w podstawowym zakresie wymaganym przez bank, jeśli mieszkanie jest kredytowane), to wydatek od ok. 100 zł rocznie. Cena składki zależy od kilku czynników, m.in.:
 • lokalizacji – miejscowość,
 • położenia – kondygnacja,
 • wartości.
Wykupując kolejne rozszerzenia (ochrona mienia ruchomości przed kradzieżą, assistance, stłuczenie, OC w życiu prywatnym), składka może wzrosnąć nawet 3-krotnie, ale i tak w skali roku to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jeszcze mniej za polisę mieszkaniową zapłaci najemca, dla którego przydatne będą tylko wybrane składniki ubezpieczenia, jak OC w życiu prywatnym czy ochrona cennych ruchomości w razie kradzieży z włamaniem. Tu składka ubezpieczenia nie powinna przekroczyć 150 zł rocznie, co można sprawdzić w porównywarce online. To również odpowiedź na pytanie gdzie kupię ubezpieczenie oc najemcy nieruchomości.

WAŻNE!
Finansowanie polisy mieszkaniowej można uzgodnić na różne sposoby, jednak w praktyce korzystniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie osobnych ubezpieczeń w wybranym zakresie – przez wynajmującego i przez najemcę. To pozwoli uniknąć wzajemnych roszczeń i nieporozumień.


Uwaga na wyłączenia - kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?


Decydując się na polisę mieszkaniową nawet z najszerszym zakresem ochrony, warto pamiętać, że ubezpieczenie posiada ograniczoną odpowiedzialność. Szczegółowe zapisy znajdziemy w dokumencie OWU, ale część wyłączeń jest powtarzalna i dotyczy następujących przedmiotów oraz zdarzeń:
 • balkon, taras i loggia – jeśli tego typu pomieszczenie nie jest zabudowane, a zostaną skradzione pozostawione w nim przedmioty, towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia zarówno najemcy, jak i wynajmującemu,
   
 • przemarzanie ścian, zagrzybienie – polisa nie obejmuje tych zdarzeń, które są rezultatem działania długofalowego,
   
 • działalność gospodarcza w mieszkaniu – wynajmujący nie dostanieodszkodowania za zdarzenie, jeśli taka działalność zajmuje więcej niż 50% powierzchni lokalu, dlatego warto ustalić czy najemca będzie w lokalu prowadził firmę.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności polisy zawierają limity kwotowe, np. 500 zł za skradzione mienie należące do najemcy (HDI), do 1000 zł za kradzież rzeczy osobistych należących do gości ubezpieczonego (Inter) czy poszukiwanie i usunięcie przyczyn szkody do 5000 zł (Link4).


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Lokator w wynajmowanym mieszkaniu powinien miec polisę obejmującą przede wszystkim OC w życiu prywatnym

2. Pełen pakiet ochrony powinien mieć właściciel domu czy mieszkania, czyli ochronę murów, stałych elementów i ruchomości

3. Cena polisy dla najemcy i wynajmującego będzie zależała głównie od zakresu wybranej ochrony

4. Polisa mieszkaniowa działa w ograniczonym zakresie, a wszystkie ograniczenia są dostępne w dokumencie OWU dołączanym do ubezpieczenia

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy