Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie all risks - co to jest i na czym polega?

Nie istnieje ubezpieczenie, które będzie chroniło naszą nieruchomość przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Są jednak polisy uwzględniające bardzo szeroki wachlarz ryzyk, a zalicza się do nich przede wszystkim ubezpieczenia w formule All Risk.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Dwie najbardziej popularne wersje polisy mieszkaniowej to ubezpieczenie od ryzyk wszystkich i ubezpieczenie od ryzyk nazwanych.
 
W polisie od ryzyk nazwanych wyszczególnione są wszystkie zdarzenia, na wypadek których chroni ubezpieczenie. Może być ich dosłownie kilka (np. polisa ogniowa, inaczej FLEXA, która w swojej klasycznej formie zawiera tylko 4 ryzyka), kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt, a ich liczba zależy od polityki towarzystwa.
 
Ponadto, katalog ten można uzupełnić o rozszerzenia, czyli dodatkowe umowy odnoszące się do kradzieży z włamaniem, powodzi, OC w życiu prywatnym i innych, mniej popularnych zdarzeń.
 
Ubezpieczenie od ryzyk wszystkich(All Risk lub All Risks) z zasady zapewnia szeroki zakres ochrony. Nie oznacza to jednak, że wykupując taką polisę zabezpieczamy naszą nieruchomość przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami – niestety, takiej oferty nie ma żadne towarzystwo. Ograniczeniem są tutaj tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli konkretne zdarzenia i sytuacje, których szczegółową charakterystykę znajdziemy w dziale OWU polisy. W tym wariancie również mamy opcję wykupienia rozszerzeń, ale jest ich mniej, niż w wariancie od ryzyk nazwanych. 
 

Ubezpieczenie All Risk – jakie wady i zalety?


Ubezpieczenie All Risks jest korzystne z perspektywy dochodzenia swoich roszczeń po szkodzie. Jeśli ponieśliśmy stratę i uważamy, że przysługuje nam za nią odszkodowanie, po prostu składamy odpowiedni wniosek do towarzystwa, po którego stronie leży tzw. ciężar dowodu. Oznacza to, że to ubezpieczyciel, jeśli chce uchylić się od wypłacenia odszkodowania, musi udowodnić, że ma do tego prawo, czyli po prostu powołać się na konkretny punkt w umowie.
 
Czy ogólnie ubezpieczenie od ryzyk wszystkich ma jakieś wyraźne wady? Z reguły jest ono droższe od polisy od ryzyk nazwanych (jeśli ta nie posiada licznych rozszerzeń) ale ma też szerszy zakres ochrony, więc logiczne jest to, że za większe bezpieczeństwo finansowe trzeba więcej zapłacić. Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem polisy dokładnie zapoznać się z OWU, a w szczególności z działem mówiącym o wyłączeniach odpowiedzialności. W wariancie All Risks jest to bardzo istotne. 

 

Ubezpieczenie All Risks – jakie wyłączenia odpowiedzialności?


Każde towarzystwo stosuje nieco inne wyłączenia odpowiedzialności. Jedne z nich są bardziej oczywiste, inne mniej. Wśród tych standardowych można wymienić m. in.:

 • brak przeglądów technicznych i okresowych, których dopełnienie narzuca ubezpieczonemu obowiązujące prawo;
 • brak należytej konserwacji tych sprzętów i instalacji, które tego wymagają;
 • samowolka budowlana, czyli stosowanie rozwiązań niezgodnych z prawem budowlanym;
 • umyślne działanie ubezpieczonego lub innych członków gospodarstwa domowego;
 • działania podjęte pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

 
Polisy mieszkaniowe posiadają również ograniczenia co do przedmiotu ubezpieczenia. Ubezpieczeniem nie mogą być objęte określone nieruchomości (np. budynki przeznaczone do rozbiórki, pustostany, budowle nie związane na trwałe z gruntem), a także mienie ruchome:

 • egzotyczne gatunki zwierząt i agresywne rasy psów;
 • rękopisy;
 • dane zapisane w formie cyfrowej;
 • niektóre dzieła sztuki;
 • papiery wartościowe;
 • gotówka i inne cenne przedmioty przechowywane w nieodpowiedni sposób (np. w budynkach gospodarczych);
 • przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej.

 
Ubezpieczenie nieruchomości, również w formule od ryzyk wszystkich, zawiera też pewne limity, np. w pakiecie Home Assistance ograniczona jest liczba interwencji specjalisty w skali roku. Kolejnym ograniczeniem jest karencja, która jest stosowana głównie przy powodzi – ochrona przed podtopieniem zaczyna obowiązywać najczęściej dopiero po 30 dniach od wejścia w życie umowy. Towarzystwa często stosują również zapisy o szkodzie minimalnej (franszyza redukcyjna i franszyza integralna), co oznacza, że odszkodowanie wypłacają dopiero wtedy, kiedy szkoda przekroczy określony limit, kwotowy bądź procentowy. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie All Risk dla domu?


Przy wykorzystaniu kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za polisę od ryzyk nazwanych i ubezpieczenie od ryzyk wszystkich dla tej samej nieruchomości. Pierwsze wyliczenie zrobiliśmy dla wolnostojącego domu o powierzchni 120 m2. Ubezpieczenie obejmuje mury, elementy stałe (SU: 30 000 zł) i ruchomości domowe (SU: 30 000 zł).
 
Spośród rozpatrywanych ofert najtańsze ubezpieczenie w wersji All Risk ma Inter Polska (275 zł). Średnio za taką polisę trzeba zapłacić 366 zł. Wewnątrz towarzystw różnica pomiędzy dwoma wariantami polisy to odpowiednio: 59, 116 i 138 zł, co daje średnią 104 zł. Kwota ta nie wydaje się duża, jeśli weźmiemy pod uwagę, że odnosi się ona do 1 roku ubezpieczeniowego i ma przełożenie na szerszy zakres ochrony.  

Koszt ubezpieczenia domu od ryzyk nazwanych i All Risk

 
Towarzystwo
 
 Od ryzyk nazwanych  All Risk  Różnica
 
Inter Polska

 
 216 zł  275 zł  59 zł
 
Proama

 
 266 zł  404 zł  138 zł
 
Generali

 
 304 zł  420 zł  116 zł
 
Średnio
 
 262 zł  366 zł  104 zł

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl. Stan na 14.04.2020 r.Ile kosztuje ubezpieczenie All Risk dla mieszkania?


Drugie wyliczenie sporządziliśmy dla mieszkania własnościowego o powierzchni 80 m2. Ubezpieczenie dotyczy ochrony murów, elementów stałych (SU: 30 000 zł) i ruchomości domowych (SU: 30 000 zł).
 
Widać wyraźnie, że w obu formułach polisy dla mieszkania są tańsze, niż dla domu, co wynika przede wszystkim z faktu, że pierwsza nieruchomość ma większą wartość rynkową, niż druga.
 
Tym razem najtańszą ofertę w wariancie All Risks również przedstawił Inter Polska (243 zł), a średnio za takie ubezpieczenie trzeba zapłacić 256 zł. Średnia różnica pomiędzy oboma rozpatrywanymi wariantami wewnątrz towarzystwa to z kolei 51 zł, czyli dwukrotnie mniej niż w poprzednim wyliczeniu.

Koszt ubezpieczenia mieszkania od ryzyk nazwanych i All Risk

 
TU
 
 Od ryzyk nazwanych  All Risks  Różnica
 
Proama
 
 167 zł  261 zł  94 zł
 
Generali
 
 186 zł  264 zł  78 zł
 
Inter Polska
 
 192 zł  243 zł  51 zł
 
Średnio
 
 182 zł   256 zł  74 zł

Tabela 2. Źródło: rankomat.pl. Stan na: 14.04.2020 r.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla domu i mieszkania powinno się dobrać biorąc pod uwagę zakres ochrony oraz cenę. Ubezpieczenie, zarówno w formule All Risk, jak i dla ryzyk nazwanych, warto uzupełnić o wartościowe rozszerzenia, takie jak OC w życiu prywatnym czy Home Assistance, żeby w konsekwencji zapewnić sobie kompleksową ochronę. Kiedy już wybierzesz produkt odpowiedni dla swojego domu lub mieszkania, żeby nie przepłacić, sprawdź wysokość składki w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty zestawisz ze sobą ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i z pewnością znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisy mieszkaniowe dzielimy na ubezpieczenie od ryzyk wszystkich i ubezpieczenie od ryzyk nazwanych

2. Polisa All Risks chroni przed wszystkimi ryzykami, oprócz tych, które są uwzględnione w wyłączeniach odpowiedzialności

3. W ubezpieczeniu od ryzyk wszystkich uzyskanie odszkodowania jest z reguły łatwiejsze, niż w przypadku polisy od ryzyk nazwanych

4. Poza wyłączeniami odpowiedzialności zakres ochrony ograniczają limity, karencje, franszyza redukcyjna i franszyza integralna
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
4
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy