Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wakacje, święta, weekend – okazji, by włamać się do naszego domu czy mieszkania, ale także garażu, piwnicy czy budynku gospodarczego jest wiele. Dlatego przy zawieraniu polisy mieszkaniowej tak ważne jest rozszerzenie ochrony o kradzież z włamaniem.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Kupujący polisę najczęściej robią to z obawy przed wystąpieniem pożaru czy zalania. Tymczasem równie niebezpieczne jest włamanie oraz kradzież – ruchomości domowych, stałych elementów, przedmiotów do prowadzenia działalności zarobkowej i przedmiotów wartościowych. W roku 2017 w Polsce zanotowano 70 tys. przypadków włamań do różnego rodzaju nieruchomości. Co zrobić, aby nie powiększać tych statystyk i aby nasze mienie nie padło łupem złodzieja?

 

Zabezpieczenia, dozór czy polisa?


Wybór środków zapobiegawczych jest spory. Najpopularniejszym sposobem jest wymiana drzwi na antywłamaniowe, wstawienie krat w okna domu, czy zainstalowanie alarmu w mieszkaniu.

Sposobem na podniesienie ochrony przed kradzieżą jest także dobór lokalizacj. Jeśli nasz dom czy mieszkanie znajduje się na terenie strzeżonego i zamykanego osiedla, wówczas ryzyko utraty mienia jest mniejsze, ale nie zerowe.

Zabezpieczenia mechaniczne czy elektroniczne spowalniają działania sprawcy, ale jeśli już do włamania i kradzieży dojdzie, nie mamy gwarancji odzyskania mienia bądź jego równowartości. Chyba że posiadamy ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży jako sposób na rekompensatę finansową.

 

Kradzież z włamaniem jako umowa dodatkowa - na czym polega?

 

Aby otrzymać świadczenie od firmy ubezpieczeniowej za skradzione mienie, musimy najpierw wykupić dodatkowy zakres – podstawa obejmuje zazwyczaj mury (ściany) na wypadek pożaru, zalania czy innego zdarzenia losowego. Tym zdarzeniem nie jest kradzież, powódź, przepięcie i inne ryzyka wymienione w dokumencie OWU.

Ryzyko kradzieży z włamaniem zwiększa szanse na odszkodowanie, ale i podnosi roczną składkę. Nie jest to duża różnica. Według przykładowego wyliczenia na kalkulatorze ubezpieczeń najtańsze oferty mieszkania różni 19% (składka z wariantem bez kradzieży - 225 zł, a z kradzieżą 268 zł). Dla domu różnica wynosi 26% (składka z wariantem bez kradzieży - 257 zł, a z kradzieżą 325 zł).

Decydując się na opcję kradzieży z włamaniem w polisie, otrzymujemy ochronę na ustalone sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne świadczenie, jakie wypłaci nam towarzystwo, np. 30 000 zł,  w tym 10 000 zł (ruchomości domowe) i 20 000 zł (stałe elementy). Te proporcje mogą się różnić w zależności od wybranej oferty.   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
 

Masz drzwi antywłamaniowe? Sprawdź, czy z certyfikatem


Niektóre z towarzystw oferują swoim klientom zniżki za posiadanie w nieruchomości własnych zabezpieczeń. Chodzi o alarm, monitoring i drzwi antywłamaniowe. Posiadanie wszystkich 3 zabezpieczeń powoduje obniżenie składki – wg przykładowej kalkulacji to 2% dla mieszkania (z 268 zł na 262 zł) i 7% dla domu (z 325 zł na 304 zł). Im większa wartość nieruchomości, tym różnice w zniżce będą wyższe.

Mając zabezpieczenia własne, płacimy za polisę mniej, bo zmniejszamy wystąpienie ryzyka włamania i kradzieży. Jednak nie zawsze drzwi antywłamaniowe będą tymi, których oczekuje ubezpieczyciel. Jeśli nie spełniają one norm opisanych w dokumencie OWU, grozi nam nawet brak odszkodowania. Dlatego warto sprawdzić wymogi, które musimy spełnić, aby otrzymać świadczenie. Odnośnie kradzieży z włamaniem do najczęstszych warunków należą:

1.Drzwi zewnętrzne – pełne (lub częściowo przeszklone, o ile szyba odpowiada klasie wytrzymałościowej na stłuczenia, np. P-4, czyli 2 tafle szkła i 4 warstwy folii), ich otwarcie nie jest możliwe za pomocą podrobionych kluczy, posiadają co najmniej 2 zamki wielozastawkowe lub 1 z wybranym atestem:

  • IMP (Instytut Mechaniki Precyzyjnej),
  • COBR (Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa Metalplast),
  • TECHOM (Zakład Techniki Ochrony Mienia),
  • Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

2.Sztaby, skoble i zawiasy zewnętrzne – wmurowane w ściany lub przytwierdzone zaklinowanymi śrubami lub zamocowane w inny sposób od wewnątrz miejsca ubezpieczenia.

3.Klucze (piloty, sterowniki) – są przechowywane w sposób chroniący je przed kradzieżą i dostępem do nich osób nieuprawnionych. W razie zagubienia lub zaginięcia (w tym zapasowych) należy je bezzwłocznie wymienić na własny koszt.

4.Okna – w należytym stanie technicznym, właściwie osadzone i zamknięte w sposób stanowiący przeszkodę, której sforsowanie nie jest możliwe bez użycia siły oraz narzędzi, czego dowodem będą pozostawione ślady włamania. Te same warunki dotyczą drzwi zewnętrznych prowadzącychdo budynków gospodarczych lub pomieszczeń przynależnych, połączonych z domem jednorodzinnym wewnętrznym przejściem.  A prowadzące do samodzielnych budynków gospodarczych i pomieszczeń przynależnych są zamknięte co najmniej na 1 zamek wielozastawkowy lub kłódkę wielozastawkową.

5.Zabezpieczenia własnealarmlub monitoring, jeśli suma ubezpieczania ruchomości domowych przekracza np. 100 000 zł.

 

Za co dostaniesz odszkodowanie, a za co nie?


Odszkodowanie dostaniemy jeśli nasza nieruchomość spełnia powyższe warunki, a do kradzieży dojdzie razem z włamaniem, o czym będą świadczyć pozostawione przez złodzieja ślady (wybita szyba, naruszona futryna, użycie narzędzia, siły fizycznej lub podrobionych kluczy uszkadzających zamek).


Za kradzież z włamaniem uważa się również otwarcie zabezpieczeń oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył w wyniku dokonania kradzieży z włamaniem do innego pomieszczenia zabezpieczonego zgodnie z OWU lub w wyniku rabunku. W zależności od oferty w ramach odszkodowania dostaniemy środki na pokrycie kosztów uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.

A za co odszkodowania nie otrzymamy? Lista wyłączeń odpowiedzialności znajduje się w OWU danego produktu, ale zazwyczaj dotyczy:
  • przedmiotu ubezpieczenia (np. gotówki, trofeów myśliwskich, broni),
  • lokalizacji (ruchomości na niezabudowanym tarasie, w szklarni),
  • zaniedbania (pozostawienie uchylonych okien).
Ubezpieczyciele stosują też różnego rodzaju limity kwotowe bądź procentowe. Możemy spotkać się z limitem 2000 zł dla ochrony mienia ruchomego w zabudowanym tarasie, balkonie czy loggi albo 10% SU na mienie ruchome przechowywane w piwnicy i pomieszczeniu przynależnym. Limit to także franszyza integralna – jeśli wynosi ona np. 200 zł, to za szkody w ruchomościach do tej kwoty nie otrzymamy świadczenia.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
616618
6
7
2
6
8
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy