Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 18 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży - o czym pamiętać?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Włamania do to zaraz po zalaniu najczęstsza przyczyna wypłaty odszkodowania z polisy mieszkaniowej. Warto zabezpieczyć swoją nieruchomość i wykupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając taką polisę.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży dostępne jest w polisie mieszkaniowej jako rozszerzenie. Możemy je wykupić niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Przed zakupem warto porównać ceny i warunki ubezpieczenia mieszkania – w każdym TU mogą być nieco inne.

Co oznacza kradzież w polisie mieszkaniowej?

W przypadku ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają dwa osobne zjawiska – kradzież z włamaniem oraz kradzież zwykłą. 

Kradzież z włamaniem to dla ubezpieczycieli sytuacja, w której doszło do kradzieży mienia przechowywanego w mieszkaniu, a sprawcy włamania pozostawili na terenie nieruchomości wyraźne ślady wtargnięcia, np. wyłamany zamek w odrzwiach lub wybitą szybę.

Z kolei kradzież zwykła to sytuacja, w której z nieruchomości zniknęły cenne przedmioty, ale nie ma wyraźnych śladów włamania. Przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży, kradzież zwykła dostępna jest jako dodatek – dodatkowo płatny. Od kradzieży zwykłej możemy ubezpieczyć zarówno mienie ruchome, jak elementy stałe – w mieszkaniu oraz na posesji. Lecz nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczenie mieszkania od kradzieży zwykłej jest dostępne.

PAMIĘTAJ!
Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia od kradzieży jest kwestia włamania. Jeżeli na miejscu zdarzenia nie będzie śladów włamania, wówczas firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Zachodzi bowiem prawdopodobieństwo, że ubezpieczony celowo zostawił otwarte mieszkanie, by doszło do kradzieży i można było uzyskać odszkodowanie. Może też być duże prawdopodobieństwo, że kradzieży w ogóle nie było, a ubezpieczony po prostu upozorował kradzież dla otrzymania wypłaty.

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Na rynku ubezpieczeń nie znajdziemy ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w podstawowej polisie mieszkaniowej. Konieczne jest wykupienie podstawy wraz z rozszerzeniem o takiej właśnie nazwie – „ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem”. 

Podstawowa polisa mieszkaniowa zabezpiecza jedynie mury i stałe elementy nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, huragan itp. Nie zabezpieczenia mienia ruchomego, czyli wyposażenia znajdującego się w nieruchomości. 

Rozszerzoną polisę mieszkaniową z ubezpieczaniem od kradzieży z włamaniem możemy jeszcze rozbudować o dodatkowe ryzka, takie jak wspomniana wyżej Kradzież zwykła, Rabunek, Dewastacja czy też ryzyka nie związane z włamaniem, np. ubezpieczenie od przepięcia, powodzi, czy nawet Pakiet Medyczny. 

Jeśli chcemy ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży, najprościej jest zrobić to przez Internet. Warto skorzystać z kalkulatora polis mieszankowych i w nim porównać przynajmniej kilka ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, podając metraż, miasto oraz wartość ubezpieczanej nieruchomości oraz przechowywanych w niej przedmiotów. W odpowiedzi kalkulator pokaże nam polisy mieszkaniowe wraz z cenami i zakresem ochrony w różnych TU.

Co ubezpieczyć w mieszkaniu od kradzieży?

W ramach ubezpieczenia mieszkania od kradzieży można ubezpieczyć niemal wszystkie przedmioty znajdujące się w nieruchomości – zarówno przytwierdzone na stałe, takie jak zabudowane sprzęty AGD czy bojler, jak i ruchome: sprzęt RTV, telefony, laptopy, instrumenty muzyczne, biżuterię, dywany, meble, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, książki, a nawet ubrania, gotówkę oraz zwierzęta domowe. 

W ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży znajdują się wyjątki – przedmioty, których nie będziemy mogli objąć ochroną w ramach polisy mieszkaniowej. Wyjątki te zamieszczone są zawsze na liście tzw. „wyłączeń odpowiedzialności” w dokumencie OWU dołączanym do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. 

Najczęściej w włączeniach odpowiedzialności znajdują się:

 • broń palna,
 • trofea myśliwskie,
 • egzotyczne zwierzęta,
 • dane na dysku przenośnym,
 • dzieła sztuki (szczególnie takie, których wartość trudno określić),
 • kolekcje filatelistyczne i numizmatyczne,
 • przedmioty przechowywane na balkonie/tarasie.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Co przyda się w ubezpieczeniu mieszkania oprócz kradzieży?

Jeśli ubezpieczamy nieruchomość od kradzież, warto rozważyć także dołączenie do polisy dodatkowych ryzyk, często koszt dodatków jest niewielki, a nasze mienie będzie dużo lepiej zabezpieczone. 

Jednym z dodatków, które warto rozważyć, wykupując ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest rabunek. Złodzieje mogą bowiem odebrać nam nie tylko mienie przechowywane w nieruchomości, ale także to, które mamy przy sobie, gdy opuszczamy dom. Laptop, telefon czy instrumenty muzyczne, to często przedmioty o bardzo dużej wartości, a więc cenny łup dla złodziei. Rabunek to zdarzenie, w którym poza ubezpieczoną nieruchomością, np. na ulicy, w parku itp., pod groźbą siły zostaniemy pozbawieni cennych przedmiotów. To ryzyko dostępne jest zazwyczaj w polisie mieszkaniowej jako rozszerzenie – za dodatkową opłatą. 

Jeśli nasza nieruchomość ulokowana jest w dzielnicy o niezbyt dobrej renomie, w której dość często dochodzi do włamań i kradzieży, kolejnym dodatkiem, który możemy dołączyć do polisy mieszkaniowej, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, jest dewastacja lub wandalizm.

Szukając dobrego ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, warto także zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy do włamania dojdzie w wyniku naszego rażącego niedbalstwa, np. niezamkniętych drzwi. Część ubezpieczycieli takie sytuacje umieszcza w wyłączeniach odpowiedzialności, inne jednak, np. Generali, oferuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, które gwarantuje rekompensatę także w takim przypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży dla przykładowej nieruchomości. Do tego celu użyliśmy kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • 30-metrowa kawalerka;
 • wyposażona w domofon i drzwi antywłamaniowe;
 • wartość nieruchomości – 200 000 zł;
 • wartość elementów stałych – 40 000 zł;
 • wartość wyposażenia – 30 000 zł.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży zaproponowało towarzystwo Europa – 178 zł za roczną ochronę. Dodatkowo w tej cenie ubezpieczyciel oferuje ochronę na wypadek dewastacji oraz pakiet Home Assistance. Proama proponuje taki sam zakres ochrony, ale już nieco drożej – 210 zł za rok. Z kolei Generali oferuje nam w cenie 214 zł za rok ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem wraz z dodatkiem dewastacja, Home Assistance oraz pakietem medycznym. Zakres ubezpieczenia mieszkania w pozostałych towarzystwach jest bardzo podobny, ale ceny są już wyższe. 

Przy szukaniu dobrego ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, nie warto kierować tylko ceną, ale zawartością polisy mieszkaniowej. Może się okazać, że w tańszej ofercie znajdują się niekorzystne dla nas wyłączenia odpowiedzialności i lepszym rozwiązaniem będzie dopłacić, np. 30 zł w skali roku za ubezpieczenie mieszkania z korzystnym OWU. W ten sposób będziemy mieli większą pewność, że za szkodę w nieruchomości otrzymamy rekompensatę

- Michał Ratajczak, specjalista od ubezpieczeń nieruchomości w portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Przykładowe oferty ubezpieczenia mieszkania od kradzieży z włamaniem

TU Cena ochrony za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony

Europa

178 zł Dewastacja, Home Assistance

Proama

210 zł

Generali

214 zł Dewastacja, Home Assistance, Pakiet Medyczny

Link4

233 zł Dewastacja, Home Assistance

mtu24.pl

308 zł Dewastacja, Powódź

Inter Polska

457 zł Dewastacja, Home Assistance

Benefia

481 zł

Tabela 1. Na podstawie kalkulcaji ubezpieczeniaonline.pl z 13.05.2022 r.

Polisa od kradzieży a zabezpieczenia antywłamaniowe

Przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży TU wymagają konkretnych zabezpieczeń antywłamaniowych – jeśli ich zabraknie, a dojdzie do włamania, możemy nie otrzymać odszkodowania z polisy mieszkaniowej, pomimo regularnie opłacanych składek.

W ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży istnieją zabezpieczenia mieszkania na wypadek włamania, które są wymagane, ale są i takie, które podnoszą poziom ochrony i z tego powodu TU przyznają zniżki na składce. 

Wymogi zabezpieczeń nieruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem mogą być nieco inne w poszczególnych TU – znajdziemy je zawsze w dokumencie OWU.

Przykładowo, TU Generali w przypadku ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem nieruchomość ma następujące wymagania:

 • wszystkie wejścia do domu, mieszkania (z wyłączeniem drzwi balkonowych i tarasowych) i pomieszczeń, przez które jest przejście do części mieszkalnej, muszą być zabezpieczone pełnymi drzwiami zewnętrznymi wykonanymi z materiałów trwałych, odpornych na zniszczenie i uniemożliwiających ich otwarcie bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi; drzwi muszą być zamontowane na stałe i zamknięte na co najmniej 1 zamek wielozastawkowy lub 1 zamek wielopunktowy lub 1 zamek atestowany;
 • w przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych jedno skrzydło musi być unieruchomione przy pomocy zasuw u góry i u dołu zamykanych od wewnątrz;
 • drzwi zewnętrzne domu i mieszkania zawierające w swej konstrukcji elementy szklane muszą być wyposażone w zamki, które uniemożliwiają ich otwarcie bez użycia klucza przez wybicie szyby; w przypadku powierzchni przeszklonej, której wielkość umożliwi dostanie się sprawcy do środka w razie jej stłuczenia, powierzchnia ta musi być zabezpieczona szybą antywłamaniową zgodnie z klasą odporności na włamanie co najmniej P3, kratą lub roletą antywłamaniową, wymogi zabezpieczenia w takim przypadku spełnia również alarm lokalny lub monitoring;
 • wszystkie okna w budynkach i mieszkaniu oraz drzwi balkonowe i tarasowe muszą być zamontowane na stałe i prawidłowo zamknięte;
 • w przypadku, gdy łączna suma ubezpieczenia ruchomości domowych, przedmiotów do działalności i przedmiotów wartościowych od kradzieży z włamaniem jest równa lub przekracza 200 000 zł, dom lub mieszkanie, które znajduje się na parterze musi być dodatkowo wyposażone w alarm lokalny lub alarm z monitoringiem.
 • w przypadku, gdy dom jest budynkiem piętrowym i posiada zabezpieczenia okien wyłącznie na kondygnacji parterowej, Ubezpieczającemu przysługuje zniżka za zabezpieczenie okien pod warunkiem, że do okien na wyższych kondygnacjach niż parter nie można dostać się poprzez podesty, dach, pergole, drabinki lub elementy ułatwiające dostęp do wyższych kondygnacji domu.

Zniżki za zabezpieczenia własne przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży nie są dostępne w każdym TU, ale w wielu możemy na nie liczyć. Zazwyczaj zniżki przyznawane są za drzwi antywłamaniowe, domofon, alarm, stały dozór ochrony, kamery, rolety antywłamaniowe. W ten sposób możemy obniżyć cenę za ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży nawet o kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Ceny za ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem, o takim samym lub bardzo podobnym zakresie, w poszczególnych TU mogą się mocno różnić – nawet o kilkaset złotych w skali roku. Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na konkretne TU, warto sprawdzić, jakie polisy mieszkaniowe proponują inni ubezpieczyciele. W kalkulatorze polis mieszkaniowych możemy szybko i łatwo porównać ze sobą nawet kilkanaście różnych ofert.

A jeśli już wytypujemy najlepsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, z poziomu kalkulatora możemy od razu dokonać zakupu. Składkę opłacimy wygodnym i bezpiecznym przelewem internetowym, a wszelkie niezbędne dokumentu otrzymamy na e-mail. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie domu od kradzieży - To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży dostępne jest tylko jako rozszerzenie do podstawowej polisy mieszkaniowej

2. W ramach ubezpieczenia mieszkania od kradzieży możemy zabezpieczyć wiele rzeczy przechowywanych w nieruchomości, także gotówkę i rzeczy osobiste, a nawet zwierzęta domowe

3. Niektóre przedmioty są wyłączone z ochrony w ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży – ich listę znajdziemy w dokumencie OWU dołączanym do umowy

4. Jeśli ubezpieczamy mieszkanie od kradzieży z włamaniem, warto rozważyć także dołączenie innych ryzyk do polisy mieszkaniowej, np. Rabunku czy Kradzieży zwykłej

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

 1. Czy za kradzież bez włamania do domu otrzymam odszkodowanie?

  Za kradzież bez oznak włamania do domu, czy mieszkania otrzymamy odszkodowanie tylko wówczas, jeśli polisa mieszkaniowa obejmuje ryzyko kradzieży zwykłej. Kradzież zwykła dostępna jest za dodatkową opłatą i tylko w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.

 2. Czy za zabezpieczenia własne polisa mieszkaniowa jest tańsza?

  Tak, w niektórych TU za dodatkowe zabezpieczenia własne zainstalowane w nieruchomości, tj. rolety antywłamaniowe w oknach czy stały dozór ochrony, możemy otrzymać zniżkę i w ogólnym rozrachunku zapłacić mniej za ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

 3. Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu, domu?

  Należy w odpowiedni sposób zgłosić szkodę – zgodnie z obowiązkami zawartymi w OWU polisy mieszkaniowej. Zwykle mamy na ok. 3 dni, nie powinniśmy ruszać niczego w mieszkaniu i do zgłoszenia dołączyć listę utraconych przedmiotów wraz z rachunkami.

 4. Czego polisa mieszkaniowa nie chroni od kradzieży?

  Najczęściej w ramach ubezpieczenia mieszkania od kradzieży TU nie biorą odpowiedzialności za skradzioną broń palną, trofea myśliwskie, przedmioty kolekcjonerskie, rzeczy posiadane nielegalnie, czy dane przechowywane na dysku przenośnym.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia