Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 21 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wypowiedzenie polisy mieszkaniowej - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Polisa mieszkaniowa to umowa, którą może wypowiedzieć zarówno ubezpieczyciel, jak i ubezpieczony przed terminem jej wygaśnięcia. Opisujemy okoliczności, w jakich mogą to zrobić obie strony oraz samą procedurę odstąpienia od umowy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa zabezpiecza nasz majątek na wypadek przeróżnych zdarzeń losowych, a za jej posiadaniem przemawia szereg racjonalnych przesłanek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których najlepszym wyjściem jest odstąpienie od umowy z danym towarzystwem. Warto to jednak zrobić w zgodzie z obowiązującym prawem, żeby nie narazić się na niepotrzebne problemy i straty finansowe.
 
Sprawdziliśmy, jak pod względem praktycznym wygląda kwestia wypowiedzenia ubezpieczenia nieruchomości. Pod uwagę wzięliśmy pięć popularnych towarzystw: Inter Polska, Proama, Generali, Concordia i Link4. Zapisane w OWU zasady odstąpienia od umowy u wszystkich ubezpieczycieli są identyczne pod kilkoma względami:
 • polisę dłuższą niż 6 miesięcy można wypowiedzieć w terminie do 30 dni od jej podpisania,
 • polisę dla przedsiębiorstwa można wypowiedzieć do 7 dni od jej podpisania,
 • umowa traci ważność wraz z końcem okresu ochrony (nie jest automatycznie przedłużana).

Pobierz wzór wypowiedzenia


wypowiedzenie polisy mieszkaniowej


Kiedy możemy wypowiedzieć umowę polisy mieszkaniowej?


Istnieje kilka ściśle określonych sytuacji, w których możemy zgodnie z prawem odstąpić od umowy polisowej:
 

1. W ciągu 30 dni od podpisania umowy

Jeśli podpisaliśmy umowę na dłużej, niż 6 miesięcy, możemy od niej odstąpić w terminie do 30 dni od złożenia podpisu. W takich okolicznościach nie musimy podawać przyczyn rezygnacji z ubezpieczenia. Ten przepis dotyczy osób prywatnych.
 
Firmy również mają prawo do odstąpienia od polisy bez podawania przyczyn. W tym przypadku obowiązuje jednak inny termin rezygnacji – do 7 dni od daty podpisania umowy.
 

2. Przy sprzedaży ubezpieczonej nieruchomości

Po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży ubezpieczonej nieruchomości mamy prawo do odstąpienia od umowy polisowej. Jeśli tego nie zrobimy, prawa i obowiązki wynikające z polisy przechodzą na nowego właściciela domu lub mieszkania.
 
Umowę mają również prawo wypowiedzieć nabywca nieruchomości oraz sam ubezpieczyciel.
 
W OWU polisy mieszkaniowej mogą być obecne zapisy odnoszące się do sprzedaży przedmiotu ubezpieczenia w trakcie obowiązywania umowy i mają one pierwszeństwo przed ogólnymi zasadami. Oznacza to, że istnieją wyjątki od omówionej w tym podpunkcie zasady.
 

3. W przypadku zniszczenia ubezpieczonej nieruchomości

To logiczne, że w przypadku całkowitego zniszczenia przedmioty ubezpieczenia, mamy prawo wypowiedzieć polisę mieszkaniową, bo ta nie miałaby się do czego odnosić. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, kiedy w OWU znajdują się zapisy regulujące tę konkretną kwestię.
 
Pamiętajmy, żeby zawsze wnikliwie czytać OWU polisy, ponieważ to tam, a nie w powszechnie obowiązujących przepisach, znajduje się większość kluczowych zasad dotyczących odstąpienia od umowy ubezpieczenia.

 

Kiedy towarzystwo ma prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej?


Również ubezpieczyciel ma prawo do wypowiedzenia polisy mieszkaniowej i także w tym przypadku może to zrobić przy zaistnieniu ściśle określonych warunków. Może się tak zdarzyć wtedy, gdy:

 • towarzystwo ponosiło odpowiedzialność ubezpieczeniową przed opłaceniem przez nas składki, a my nie dotrzymaliśmy terminu spłaty zobowiązań;
 • istnieją okoliczności, których ubezpieczyciel nie był świadomy w momencie podpisania umowy, a które w istotny sposób zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia szkody;
 • ubezpieczonemu po szkodzie zostało wypłacone maksymalne odszkodowanie (równe deklarowanej sumie ubezpieczenia);
 • przedmiot ubezpieczenia zmienił właściciela (sprzedaż, darowizna, itp.).

 

Jak długo trwa umowa w polisie mieszkaniowej?


Z reguły ubezpieczenie nieruchomości wykupuje się na 12 miesięcy, chociaż bez większych problemów nabędziemy również polisę na dwa czy trzy lata. Towarzystwa niechętnie natomiast sprzedają ubezpieczenia na kilka miesięcy – raczej trudno będzie nam podpisać umowę na krócej, niż 6 miesięcy.
 
Po wygaśnięciu polisy możemy przedłużyć ubezpieczenie na tych samych warunkach, renegocjować je lub skorzystać z oferty innego towarzystwa. Takie zmiany możliwe są również w trakcie obowiązywania umowy.


Czy umowa ubezpieczenia nieruchomości odnawia się automatycznie?


Polisy mieszkaniowe, owszem, mogą się automatycznie przedłużać z dniem ich wygaśnięcia, ale nie muszą. Przedłużanie bez konieczności podpisania nowych dokumentów nie jest więc regułą, ale często stosuje się taki wariant.
 
Jeśli OWU polisy zapisane jest automatyczne odnowienie, to ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować nas o zakończeniu okresu ochrony i możliwości jego przedłużenia. Musi to zrobić najpóźniej na 15 dni przed końcem umowy, a my mamy 20 dni na to, żeby zakomunikować mu swoją decyzję. Jeśli zrezygnujemy, nie poniesiemy żadnych negatywnych konsekwencji. Nie jesteśmy też zobligowani do podawania przyczyn nieprzedłużenia polisy.
 
Istnieją dwa sposoby na odstąpienie od umowy. Pierwszy jest oczywisty i polega na złożeniu wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela. Możemy również podpisać nową umowę z innym towarzystwem i zobowiązać je do rozwiązania omawianej kwestii. Nowe towarzystwo w naszym imieniu zgłosi się do poprzedniego i dopełni formalności, a my otrzymamy pisemne potwierdzenie tego zdarzenia prawnego. 

 

Czy można zrezygnować z umowy ubezpieczenia domu w budowie?


Polisę mieszkaniową można wykupić nie tylko dla domu i mieszkania, ale i dla nieruchomości, która ma dopiero powstać. Ubezpieczenie inwestycji budowlanej, czyli tzw. domu w budowie, z reguły jest tańsze i ma uproszczony charakter. Wiąże się jednak z pewnym kosztem i jeśli budowa zostanie ukończona, a polisa dalej obowiązuje, to warto byłoby postarać się o zwrot niewykorzystanej składki.
 
W sytuacji, w której budynek zostanie oddany do użytku (oficjalny koniec budowy), a ubezpieczenie dalej będzie obowiązywało, istnieją dwa rozwiązania tej sytuacji:
 

 1. Możemy zmienić charakter polisy, przekształcając ją z ubezpieczenia domu w budowie na zwykłe ubezpieczenie domu. Wówczas składka powinna wzrosnąć i będziemy zobowiązani dopłacić różnicę.
   
 2. Rozwiązać umowę z towarzystwem za porozumieniem stron.Ubezpieczyciel przeleje nam wówczas niewykorzystaną składkę na konto bankowe.

 
W obu przypadkach, jeśli omawiana kwestia nie jest doprecyzowana w OWU, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ubezpieczenia leży po stronie towarzystwa. Raczej nie będziemy mieli problemu ze zmianą przedmiotu ubezpieczenia, jednak odstąpienie od polisy może być niemile widziane przez towarzystwo.
 
Niestety, trudno jest precyzyjnie przewidzieć zamknięcie prac budowlanych, bo w trakcie budowy może wystąpić mnóstwo zdarzeń, które opóźnią lub przyspieszą oddanie budynku do użytkowania. Warto więc mieć to na uwadze już na etapie podpisywania umowy z towarzystwem i zabezpieczyć się poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do OWU.  
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Wybierając polisę mieszkaniową trzeba się dobrze zastanowić, jaki zakres nas interesuje i jaka cena jest do niego adekwatna. Kompleksowe ubezpieczenie wymaga nabycia odpowiedniej liczby dodatków, włączenia w polisę ruchomości, ochrony przed powodzią czy kradzieżą z włamaniem albo OC w życiu prywatnym. Jeśli już doprecyzujesz, jaki produkt Cię interesuje, postaraj się znaleźć go w jak najlepszej cenie, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Możesz sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz tutaj ceny 18 ubezpieczycieli i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisę mieszkaniową podpisuje się najczęściej na rok, ale można od niej odstąpić wcześniej, jeśli spełnione zostaną określone warunki

2. Osoba fizyczna może odstąpić od umowy ubezpieczenia przed upływem 30 dni od jej podpisania, jeśli ubezpieczenie jest na dłużej, niż 6 miesięcy

3. Przy zmianie właściciela ubezpieczonej nieruchomości od umowy mogą odstąpić sprzedający, kupujący i towarzystwo

4. Istotną rolę w temacie wypowiedzenia umowy polisowej odgrywają zapisy umieszczone w OWU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy