Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 42 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Grupowe ubezpieczenie na życie - wady i zalety

Ubezpieczenie na życie to produkt, który powinien mieć każdy. Życie jest pełne nieprzewidzianych sytuacji, a ich konsekwencje mogą mieć wpływ na naszą przyszłość. Sprawdzamy co jest lepsze – polisa indywidualna czy ubezpieczenie grupowe (zbiorowe)?

Sprawdzamy, na czym dokładnie polega ubezpieczenie grupowe, gdzie można je kupić oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, czy jest to rozwiązanie dla nas, czy jednak potrzebujemy czegoś zupełnie innego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Na czym polega ubezpieczenie grupowe?

Polisa grupowa to ubezpieczenie, które jest skierowane do większej grupy odbiorców – najczęściej pracowników jakiegoś zakładu pracy. Pracodawca nawiązuje współpracę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym i dzięki temu pracownicy mogą dobrowolnie nabyć polisę.

Duża liczba odbiorców powoduje, że ubezpieczyciel nie zna dokładnie swojego klienta – mogą to być pracownicy zarówno 20-letni, jak i 60-letni, o różnym stanie zdrowia i zarobkach. Oferta musi zatem uwzględnia potrzeby wszystkich zatrudnionych, co oznacza, że ubezpieczenie zapewnia szeroki zakres ochrony w przystępnej cenie.

Umowa w polisie grupowej jest zawierana na 12 miesięcy z możliwością kontynuowania o kolejny rok. Ochronę mamy zapewnioną na czas zatrudnienia, a po odejściu z pracy towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować nam indywidualną kontynuację polisy. 

 

Polisa grupowa i indywidualna – którą wybrać?

Indywidualne ubezpieczenie na życie wybieramy sami i sami decydujemy o każdym elemencie umowy – wysokości sumy ubezpieczenia, częstotliwości płacenia składki, zakresie ochrony oraz o tym, jak długo umowa będzie trwała. 

W przypadku polisy grupowej – mamy gotowy produkt, na który decydujemy się lub nie. Nie mamy możliwości ingerowania w zakres ochrony.
Każdy z nas potrzebuje zupełnie innej ochrony ze względu na wiek, stan zdrowia, bliskich, których chcemy zabezpieczyć oraz możliwości finansowych, jakimi dysponujemy. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy polisa grupowa będzie dla nas wystarczająca, czy raczej potrzebujemy czegoś, co będzie całkowicie odpowiadało naszym potrzebom i zapewni solidne wsparcie dla nas oraz naszych najbliższych.

 

Kto może skorzystać z ubezpieczenia grupowego?

Najczęściej na polisę grupową mogą zdecydować się pracownicy, których pracodawca zapewnia taką możliwość. 
Jeśli jednak pracujemy w oparciu o umowę zlecenie lub nasz szef nie oferuje nam takiego rozwiązania – mamy też kilka innych możliwości.

Polisę grupową bardzo często oferują również banki oraz operatorzy sieci komórkowej. Oferty nie są drogie, ale mogą oferować nieco mniej, niż ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy. Dlatego warto wcześniej zorientować się w dostępnych możliwościach i zastanowić się, czy takie rozwiązanie nam odpowiada.

Innym rozwiązaniem może być otwarte ubezpieczenie grupowe, które jest skierowane do osób uprawiających wolne zawody, jak np. fotograf, grafik czy copywriter. Takie rozwiązanie może zapewnić szeroki zakres ochrony i kilka wariantów cenowych w atrakcyjnej cenie.

 

Jakie są plusy ubezpieczenia zbiorowego?

Ubezpieczenie grupowe ma kilka ważnych atutów, dzięki którym warto zdecydować się na t=zakup tej polisy. Są to przede wszystkim:

 • atrakcyjna cena – składka wynosi najczęściej kilkadziesiąt złotych,
 • szeroki zakres ochrony – w ramach jednej składki możemy zyskać wsparcie finansowe w sytuacji narodzin dziecka, śmierci bliskiej osoby, złamania kości, pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej czy poważnego zachorowania,
 • brak ankiety medycznej – ubezpieczyciel nie wymaga badań lekarskich ani ankiety medycznej,
 • brak karencji lub minimalna karencja – ubezpieczenie obejmuje nas ochroną w chwili podpisania umowy lub niedługo po tym fakcie,
 • minimum formalności – umowę zawieramy w miejscu pracy za pośrednictwem kadr, a składka odprowadzana jest przez naszego pracodawcę.

Dla wielu osób zalety tego rozwiązania mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają żadnego ubezpieczenia na życie lub chcą rozszerzyć zakres ochrony, jeśli posiadają polisę z podstawową ochroną.

 

Jakie są minusy ubezpieczenia grupowego?

Jest kilka ważnych wad ubezpieczenia grupowego, o których należy wspomnieć. Dla części osób mogą one być na tyle znaczące, że nie zdecydują się na zawarcie umowy polisowej i poszukają dla siebie innego rozwiązania.

Jakie są minusy polisy grupowej:

 • niska suma ubezpieczenia – SU w grupówce może wynosić od 10 000 zł do 100 000 zł, 
 • niskie sumy świadczeń – za sprawą niewysokiej sumy ubezpieczenia, kwoty odszkodowania również nie będą wysokie,
 • krótki czas trwania umowy – umowa zawierana jest na 12 miesięcy,
 • ochrona na czas zatrudnienia – musimy liczyć się z tym, że po odejściu z pracy nasza ochrona może przestać obowiązywać,
 • brak możliwości porównania ofert – nie mamy wyboru, co do tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej będziemy ubezpieczeni, ani jaka to będzie oferta,
 • brak możliwości modyfikowania umowy – nie mamy wpływu na zakres ochrony, nawet jeśli niektóre zdarzenia zupełnie nas już nie dotyczą, jak np. urodzenie dziecka czy śmierć współmałżonka.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe?

Koszt ubezpieczenia grupowego najczęściej nie jest wysoki. Ceny jednak są ustalane indywidualnie między ubezpieczycielem, a pracodawcą, podobnie jak zakres ochrony.

Cena składki miesięcznej najczęściej wynosi około 50 zł, a w cenie zyskujemy ochronę od wypadków, urazów ciała, hospitalizacji czy śmierci bliskiej osoby. Wysokość składki w indywidualnej polisie na życie z podobnym zakresem ochrony może być kilkukrotnie wyższa.

Otwarte ubezpieczenie grupowe ERGO Hestia – wybrane warianty

Zdarzenie

Wariant podstawowy – od 30 zł miesięcznie

Wariant rozszerzony – od 85 zł miesięcznie

Wariant Premium – od 130 zł miesięcznie

Zgon w wyniku wypadku przy pracy

75 000 zł

165 000 zł

300 000 zł

Zgon ubezpieczonego w wyniku NW

50 000 zł

110 000 zł

200 000 zł

Zgon w wyniku zawału serca lub udaru mózgu

35 000 zł

86 000 zł

140 000 zł

Całkowita trwała niezdolność do pracy w wyniku NW

-

20 000 zł

50 000 zł

Operacja chirurgiczna

-

Do 2 500 zł

Do 3 500 zł

Leczenie szpitalne

-

Do 160 zł

Do 200 zł

Leczenie specjalistyczne

-

Do 3 000 zł

Do 7 000 zł

Tab. 1. Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronie ERGO Hestia

 

Czy można mieć polisę grupową i indywidualną?

Tak, takie rozwiązanie jest możliwe. Możemy mieć dwa ubezpieczenia na życie lub więcej – ilość jest zależna wyłącznie od naszych możliwości finansowych.

Dwa ubezpieczenia to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ jedno może uzupełniać zakres ochrony drugiego. Dzięki temu zyskujemy większą ochronę oraz szansę na otrzymanie świadczenia.

Podwójne ubezpieczenie może również zapewnić podwójne odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Ubezpieczenie grupowe - To warto wiedzieć

1. W ubezpieczeniach na życie klient ma do wyboru polisę indywidualną i grupową

2. Polisa grupowa jest dostępna przede wszystkim w miejscu pracy

3. Różnica między rodzajami polisy dotyczy m.in. wysokości skłądki, zakresu ochrony i długości trwania umowy

4. Jeden ubezpieczony może mieć zarówno polisę indywidualną, jak i grupową - wtedy zyskuje dwa odszkodowania za to samo zdarzenie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zbiorowe (grupowe)

 1. Czy można kontynuować ubezpieczenie grupowe po odejściu z pracy?

  Tak, najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką możliwość. Warto jednak zwrócić wówczas uwagę na warunki umowy – może nam zostać zaproponowana podobna cena składki, jednak zmienić się może zakres ochrony.

 2. W jakim wieku można przystąpić do polisy zbiorowej?

  Do polisy grupowej (zbiorowej) mogą przystąpić pracownicy w wieku między 18, a 65 rokiem życia. Widełki wiekowe są jednak zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje konkretną polisę.

 3. Czy można zrezygnować z ochrony, której nie chcemy w polisie zbiorowej?

  Nie, nie mamy wpływu na zakres ochrony. Nasz wybór ogranicza się wyłącznie do wyboru jednego z kilku wariantów cenowych. Droższy wariant może zapewniać nam wyższą sumę ubezpieczenia oraz większy zakres ochrony, jednak z konkretnych zdarzeń polisowych nie możemy zrezygnować.

 4. Czy ubezpieczenie zbiorowe może objąć ochroną współmałżonka i dzieci?

  Tak, polisa zbiorowa może objąć ochroną najbliższe nam osoby, w tym partnera lub współmałżonka oraz dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę na zakres ochrony i sumę ubezpieczenia, jaką mogą otrzymać nasi bliscy, ponieważ może różnić się od naszych warunków umowy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
4
4
2
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia