Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Grupowe ubezpieczenie na życie - wady i zalety

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Pracodawca lub bank oferują Ci grupowe ubezpieczenie na życie na korzystnych warunkach. Co wtedy robisz i na co powinieneś zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie zbiorowe, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.

Sprawdzamy, na czym dokładnie polega ubezpieczenie grupowe (zbiorowe), gdzie można je kupić oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, czy jest to rozwiązanie dla nas, czy jednak potrzebujemy czegoś zupełnie innego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach grupowych?

Grupowe ubezpieczenie na życie, to polisa, która jest skierowane do większej grupy odbiorców – najczęściej pracowników jakiegoś zakładu pracy. Pracodawca nawiązuje współpracę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym i dzięki temu pracownicy mogą dobrowolnie nabyć polisę.

Duża liczba odbiorców powoduje, że ubezpieczyciel nie zna dokładnie swojego klienta – mogą to być pracownicy zarówno 20-letni, jak i 60-letni, o różnym stanie zdrowia i zarobkach. Oferta musi zatem uwzględnia potrzeby wszystkich zatrudnionych, co oznacza, że ubezpieczenie zapewnia szeroki zakres ochrony w przystępnej cenie.

Umowa w polisie grupowej jest zawierana na 12 miesięcy z możliwością kontynuowania o kolejny rok. Ochronę mamy zapewnioną na czas zatrudnienia, a po odejściu z pracy towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować nam indywidualną kontynuację polisy. 

 

Dla kogo indywidualna, a dla kogo zbiorowa polisa na życie?

Indywidualne ubezpieczenie na życie wybieramy sami i sami decydujemy o każdym elemencie umowy – wysokości sumy ubezpieczenia, częstotliwości płacenia składki, zakresie ochrony oraz o tym, jak długo umowa będzie trwała. 

W przypadku polisy grupowej – mamy gotowy produkt, na który decydujemy się lub nie. Nie mamy możliwości ingerowania w zakres ochrony.
Każdy z nas potrzebuje zupełnie innej ochrony ze względu na wiek, stan zdrowia, bliskich, których chcemy zabezpieczyć oraz możliwości finansowych, jakimi dysponujemy. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy polisa grupowa będzie dla nas wystarczająca, czy raczej potrzebujemy czegoś, co będzie całkowicie odpowiadało naszym potrzebom i zapewni solidne wsparcie dla nas oraz naszych najbliższych.

 

Dlaczego warto skorzystać z formy ochrony jakim jest grupowe ubezpieczenie? 

Najczęściej na polisę grupową mogą zdecydować się pracownicy, których pracodawca zapewnia taką możliwość. 
Jeśli jednak pracujemy w oparciu o umowę zlecenie lub nasz szef nie oferuje nam takiego rozwiązania – mamy też kilka innych możliwości.

Polisę grupową bardzo często oferują również banki oraz operatorzy sieci komórkowej. Oferty nie są drogie, ale mogą oferować nieco mniej, niż ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy. Dlatego warto wcześniej zorientować się w dostępnych możliwościach i zastanowić się, czy takie rozwiązanie nam odpowiada.

Innym rozwiązaniem może być otwarte ubezpieczenie grupowe, które jest skierowane do osób uprawiających wolne zawody, jak np. fotograf, grafik czy copywriter. Takie rozwiązanie może zapewnić szeroki zakres ochrony i kilka wariantów cenowych w atrakcyjnej cenie.

 

Wady i zalety ubezpieczenia grupowego na życie

Ubezpieczenie grupowe ma kilka ważnych atutów, dzięki którym warto zdecydować się na t=zakup tej polisy. Są to przede wszystkim:

 • atrakcyjna cena – składka wynosi najczęściej kilkadziesiąt złotych,
 • szeroki zakres ochrony – w ramach jednej składki możemy zyskać wsparcie finansowe w sytuacji narodzin dziecka, śmierci bliskiej osoby, złamania kości, pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej czy poważnego zachorowania,
 • brak ankiety medycznej – ubezpieczyciel nie wymaga badań lekarskich ani ankiety medycznej,
 • brak karencji lub minimalna karencja – ubezpieczenie obejmuje nas ochroną w chwili podpisania umowy lub niedługo po tym fakcie,
 • minimum formalności – umowę zawieramy w miejscu pracy za pośrednictwem kadr, a składka odprowadzana jest przez naszego pracodawcę.

Dla wielu osób zalety tego rozwiązania mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają żadnego ubezpieczenia na życie lub chcą rozszerzyć zakres ochrony, jeśli posiadają polisę z podstawową ochroną.

Jest kilka ważnych wad ubezpieczenia grupowego, o których należy wspomnieć. Dla części osób mogą one być na tyle znaczące, że nie zdecydują się na zawarcie umowy polisowej i poszukają dla siebie innego rozwiązania.

Jakie są minusy polisy grupowej:

 • niska suma ubezpieczenia – SU w grupówce może wynosić od 10 000 zł do 100 000 zł, 
 • niskie sumy świadczeń – za sprawą niewysokiej sumy ubezpieczenia, kwoty odszkodowania również nie będą wysokie,
 • krótki czas trwania umowy – umowa zawierana jest na 12 miesięcy,
 • ochrona na czas zatrudnienia – musimy liczyć się z tym, że po odejściu z pracy nasza ochrona może przestać obowiązywać,
 • brak możliwości porównania ofert – nie mamy wyboru, co do tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej będziemy ubezpieczeni, ani jaka to będzie oferta,
 • brak możliwości modyfikowania umowy – nie mamy wpływu na zakres ochrony, nawet jeśli niektóre zdarzenia zupełnie nas już nie dotyczą, jak np. urodzenie dziecka czy śmierć współmałżonka.

 

Czy za zbiorowe (grupowe) ubezpieczenie sporo zapłacisz? 

Koszt ubezpieczenia grupowego na życie najczęściej nie jest wysoki. Ceny jednak są ustalane indywidualnie między ubezpieczycielem, a pracodawcą, podobnie jak zakres ochrony.

Cena składki miesięcznej najczęściej wynosi około 50 zł, a w cenie zyskujemy ochronę od wypadków, urazów ciała, hospitalizacji czy śmierci bliskiej osoby. Wysokość składki w indywidualnej polisie na życie z podobnym zakresem ochrony może być kilkukrotnie wyższa.

Signal Iduna – Polisa MY Nasze Życie

Zdarzenie

Zakres I

Zakres II

Zakres III

Zakres IV

Zakres V

Śmierć ubezpieczonego

20 000 zł

35 000 zł

50 000 zł

75 000 zł

100 000 zł

Śmierć Ubezpieczonego w wyniku NW

40 000 zł

70 000 zł

100 000 zł

150 000 zł

200 000 zł

Śmierć Ubezpieczonego w wyniku NW w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

60 000 zł

105 000 zł

150 000 zł

225 000 zł

300 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczonego w wyniku NW

200 zł

350 zł

500 zł

750 zł

1 000 zł

Śmierć małżonka lub partnera

4 000 zł

7 000 zł

10 000 zł

15 000 zł

20 000 zł

Śmierć małżonka lub partnera Ubezpieczonego w wyniku

8 000 zł

14 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

40 000 zł

Śmierć rodzica Ubezpieczonego

600 zł

900 zł

1 200 zł

1 800 zł

2 400 zł

Śmierć teścia Ubezpieczonego

600 zł

900 zł

1 200 zł

1 800 zł

2 400 zł

Urodzenie się Ubezpieczonemu dziecka

500  zł

1 000 zł

1 500 zł

2 000 zł

2 000 zł

Poważne zachorowanie małżonka Ubezpieczonego

2 000 zł

3 500 zł

5 000 zł

7 500 zł

10 000 zł

Składka miesięczna od osoby

39 zł

69 zł

99 zł

130 zł

150 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 28.02.2024 r.

Koszt ubezpieczenia indywidualnego nie musi być jednak znacznie wyższy. Wszystko zależy od tego, na jaką dokładnie ochronę się zdecydujesz, jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz. W polisie grupowej otrzymujesz maksymalny zakres ochrony, którego nie możesz zmienić, z kolei w polisie indywidualnej możesz wybrać podstawowy zakres, jeśli tylko na takim ci zależy. Oznacza to, że możesz również zapłacić niewysoką składkę.

 

Ile kosztuje polisa na życie?

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Cena składki miesięcznej

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

Ustalana indywidualnie

Generali

100 000 zł

Od 60 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Od 56 zł

ERGO Hestia

50 000 zł

Ustalana indywidualnie

Generali

200 000 zł

Od 70 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

Od 139 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 28.02.2024 r.

 

Czy mogę mieć dwa różne ubezpieczenia grupowe na życie?

Tak, takie rozwiązanie jest możliwe. Możesz mieć dwa grupowe ubezpieczenia na życie lub więcej – ilość jest zależna wyłącznie od twoich możliwości finansowych.

Dwa ubezpieczenia to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ jedno może uzupełniać zakres ochrony drugiego. Dzięki temu zyskujesz większą ochronę oraz szansę na otrzymanie świadczenia.

Podwójne ubezpieczenie może również zapewnić ci podwójne odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego.

 

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia grupowego koniecznie przeczytaj!

Pamiętaj o tym, że zawsze przed zawarciem umowy należy dokładnie się z nią zapoznać. Taka sytuacja dotyczy również ubezpieczeń na życie, zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Najważniejsze informacje dotyczące polisy znajdują się w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). To tam znajdziesz informacje o wyłączeniach odpowiedzialności lub karencji, które wpłynąć mogą na brak odszkodowania, gdy dojdzie do Twojego zgłaszania roszczenia. Musisz wiedzieć, że istnieją okoliczności, w których ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy. 

 

Dzięki porównaniu ofert znajdziesz najlepszą dostępną polisę

Bez względu na to, czy Twój pracodawca oferuje Ci zakup polisy grupowej czy nie, warto sprawdzić, co oferują inne ubezpieczenia. Mimo atutów w postaci niskiej ceny składki czy szerokiego zakresu ochrony, możesz uznać, że bardziej zależy Ci na wysokiej sumie ubezpieczenia lub bardziej sprofilowanej ochronie. W takiej sytuacji najlepiej poszukać indywidualnej polisy na życie. 

Pomocna może okazać się porównywarka ubezpieczeń na życie. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę, a na podstawie udzielonych informacji narzędzie przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Przekonaj się sam i sprawdź, jakie rozwiązania możesz znaleźć.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Ubezpieczenie grupowe - To warto wiedzieć

1. W ubezpieczeniach na życie klient ma do wyboru polisę indywidualną i grupową

2. Polisa grupowa jest dostępna przede wszystkim w miejscu pracy

3. Różnica między rodzajami polisy dotyczy m.in. wysokości skłądki, zakresu ochrony i długości trwania umowy

4. Jeden ubezpieczony może mieć zarówno polisę indywidualną, jak i grupową - wtedy zyskuje dwa odszkodowania za to samo zdarzenie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zbiorowe (grupowe) na życie:

 1. Czy można kontynuować ubezpieczenie grupowe po odejściu z pracy?

  Tak, najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką możliwość. Warto jednak zwrócić wówczas uwagę na warunki umowy – może nam zostać zaproponowana podobna cena składki, jednak zmienić się może zakres ochrony.

 2. W jakim wieku można przystąpić do polisy grupowej?

  Do polisy grupowej (zbiorowej) mogą przystąpić pracownicy w wieku między 18, a 65 rokiem życia. Widełki wiekowe są jednak zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje konkretną polisę.

 3. Czy można zrezygnować z ochrony, której nie chcemy w polisie zbiorowej?

  Nie, nie mamy wpływu na zakres ochrony. Nasz wybór ogranicza się wyłącznie do wyboru jednego z kilku wariantów cenowych. Droższy wariant może zapewniać nam wyższą sumę ubezpieczenia oraz większy zakres ochrony, jednak z konkretnych zdarzeń polisowych nie możemy zrezygnować.

 4. Czy ubezpieczenie zbiorowe może objąć ochroną współmałżonka i dzieci?

  Tak, polisa zbiorowa może objąć ochroną najbliższe nam osoby, w tym partnera lub współmałżonka oraz dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę na zakres ochrony i sumę ubezpieczenia, jaką mogą otrzymać nasi bliscy, ponieważ może różnić się od naszych warunków umowy.

 5. Czy wykonując wolny zawód mogę liczyć na ubezpieczenie grupowe?

  Tak, w takiej sytuacji można skorzystać z produktu, jakim jest otwarte ubezpieczenie grupowe. Warunki są podobne do polisy grupowej, jednak można je nabyć indywidualnie.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe?

  Polisa grupowa to zazwyczaj nieduży wydatek, a dodatkowo - składka odciągana jest z twojej pensji, zatem nie musisz martwić się terminami płatności. Wysokość składki zwykle nie przekracza 100 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia