Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 22 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Grupowe ubezpieczenie na życie - wady i zalety

Ubezpieczenie na życie to produkt, który powinien mieć każdy z nas. Życie jest pełne nieprzewidzianych sytuacji, a ich konsekwencje mogą mieć wpływ na naszą przyszłość. Sprawdzamy co jest lepsze – polisa indywidualna czy grupowa.

Klient, który chce się ubezpieczyć, ma kilka możliwości – może interesować go indywidualna polisa na życie lub wręcz przeciwnie – grupowe ubezpieczenie na życie. Jak określić, która forma ubezpieczenia będzie dla nas najlepsza?

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Polisa indywidualna na życie - na czym polega?


Jest to ubezpieczenie, które chroni przede wszystkim na wypadek śmierci ubezpieczonego. Gdy nastąpi zgon, rodzina lub inne osoby wskazane w umowie otrzymują odszkodowanie w postaci ustalonej sumy ubezpieczenia.

Te osoby, które są zainteresowane szerszym zakresem ochrony, mogą zdecydować się na zakup umowy dodatkowej – np. na wypadek zachorowania na raka, pobytu w szpitalu czy urazu ciała. Kupując takie rozszerzenie, zwiększamy szansę na otrzymanie odszkodowania. Rozszerzenia oferują również pomoc innego rodzaju, np.:
 • transport medyczny;
 • dowóz leków;
 • konsultacje u specjalisty bez kolejek;
 • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki;
 • pomoc w zorganizowaniu zaleconego sprzętu rehabilitacyjnego;
 • dofinansowanie do leków nieobjętych refundacją;
 • wsparcie psychologa.

Ubezpieczenie indywidualne charakteryzuje się wyższą sumą ubezpieczenia, dłuższym czasem trwania umowy(w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego umowa może trwać rok, 5, 10, 15 czy nawet 30 lat) oraz wyższą składką miesięczną w porównaniu z ubezpieczeniem grupowym na życie.

Wysokość składki przekłada się jednak na wysokość odszkodowania – te są zdecydowanie wyższe niż w przypadku ubezpieczeń grupowych. Ochroną objęta zostaje jedna osoba – ubezpieczony. Może on również objąć ochroną swoich najbliższych, dzięki czemu ochroną objętych może być łącznie do 10 osób.

GDZIE KUPIĆ INDYWIDUALNĄ POLISĘ NA ŻYCIE?

Osoby, które są zainteresowane tym rodzajem ubezpieczeń – mają szerokie pole możliwości zakupu – ubezpieczenie można zakupić przez internet z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej, w banku, w którym posiadają konto czy nawet z pomocą aplikacji operatora telefonii komórkowej.

Najbardziej opłacalną opcją jest porównywarka ubezpieczeniowa – po wypełnieniu krótkiego formularza zainteresowany polisą otrzymuje do 5 ofert, spośród których może wybrać najkorzystniejszą pod względem finansowym czy zawartości umów dodatkowych.

UWAGA!
Polisę można kupimy, umawiając się z agentem ubezpieczeniowym – takie spotkanie może rozjaśnić wiele nieścisłości, pomóc wybrać odpowiednią polisę, dopasować jej zakres do indywidualnych potrzeb. Spotkanie z agentem zawsze jest niezobowiązujące – możemy zmienić zdanie, wybrać inne ubezpieczenie lub w ogóle chwilowo wstrzymać się z decyzją.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisa grupowa na życie - na czym polega?


Ubezpieczenie grupowe jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie lubią wieloletnich deklaracji. Polisa grupowa bowiem najczęściej przewiduje umowę na rok czasu z możliwością kontynuowania ochrony z każdym kolejnym rokiem.

Przede wszystkim polisa grupowa to ubezpieczenie dla pracownika – dostępna jest najczęściej w miejscu pracy, o ile oczywiście pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie dla swoich pracowników.

Dzięki temu, że klientem ma być większa grupa osób – ubezpieczyciel rozkłada to samo ryzyko na wszystkich ubezpieczonych i tym samym jest skłonny zaproponować niższą składkę. I z tego powodu ubezpieczenie grupowe jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że „grupówka” ma ograniczony czas trwania umowy – polisa wygasa w momencie zakończenia umowy z pracodawcą). Z drugiej strony w wielu firmach takie ubezpieczenie jest oferowane zupełnie za darmo, w ramach pakietu socjalnego. 

GDZIE KUPIĆ GRUPOWĄ POLISĘ NA ŻYCIE?

Osoby zainteresowane tym rodzajem ubezpieczeń, muszą wiedzieć, że jedynym miejscem zakupu jest miejsce zatrudnienia. Jeśli pracodawca nie zapewnia takiej formy ochrony, można zasugerować mu taką możliwość.

Rodzajem ubezpieczeń grupowych jest również ubezpieczenie NNW dla dziecka w szkole – z uwagi na dużą grupę ubezpieczonych – firma ubezpieczeniowa obniża cenę składki i umożliwia szeroki zakres ochrony. Zatem osoby, które chcą objąć ochroną swoje dzieci – mogą wybrać taką formę ubezpieczenia. Umowa również, jak w przypadku grupówki trwa rok czasu, ale może być automatycznie odnowiona.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Różnice między ubezpieczeniem indywidualnym i grupowym

rodzaj polisy  INDYWIDUALNA GRUPOWA
SUMA UBEZPIECZENIA
wysokość odszkodowania
 • w indywidualnej polisie sami wybieramy wysokość sumy ubezpieczenia,
 • rozpiętość jest spora,
 • to może być kwota zarówno 20 tys. zł, jak i 1 mln zł
 • grupówki oferują niższe sumy ubezpieczenia z uwagi na krótki czas trwania umowy i niższą składkę
 • najczęściej to kwoty rzędu 10 tys. zł – 100 tys. zł.
CENA
najniższa składka)
ok. 20 -80 zł ok. 30 – 300 zł
ZAKRES OCHRONY
 • szeroki (śmierć, zdrowie, wypadki, kontuzje, śmierć bliskich)
 • oferta podstawowa chroni ubezpieczonego od śmierci, dodatkowa ochrona wymaga zakupu umowy dodatkowej
CZAS TRWANIA UMOWY 1 – 30 lat
min. na 12 miesięcy
w cyklach 5-letnich
1 rok
odnawiana automatycznie
KTO OPŁACA SKŁADKI pracodawca ubezpieczony
LICZBA UBEZPIECZONYCH NA 1 POLISIE 1-10
osoby spokrewnione
1 + współmałżonek

Oprac. ubezpieczeniaonline.pl 

Wady ubezpieczeń grupowych


 • Wąski zakres– oferta, którą otrzymujemy w miejscu pracy to oferta bez możliwości rozszerzenia, do wyboru mamy jedynie kilka wariantów cenowych;
 • Niska suma odszkodowania– w tym rodzaju ubezpieczenia nie możemy liczyć na wysokie odszkodowanie jak w przypadku ubezpieczeń indywidualnych, niskie odszkodowanie zależne jest od niskiej składki i krótkiego czasu trwania umowy;
 • Czas trwania umowy uzależniony od umowy z pracodawcą– ubezpieczenie może skończyć się w momencie rozwiązania umowy z pracodawcą, może być również kontynuowane jako oferta indywidualna na podobnych warunkach, jednak nie każda firma ubezpieczeniowa praktykuje takie rozwiązania;
 • Brak porównania– oferta, jaką daje nam towarzystwo za pośrednictwem pracodawcy to tylko jedna polisa, nie wiemy zatem jakie możliwości posiadają inne produkty danego towarzystwa, jak i inne firmy ubezpieczeniowe.


Zalety ubezpieczeń grupowych


 • Niska cena– w przeciwieństwie do ubezpieczeń indywidualnych, „grupówki” oferują niskie ceny składek, jest to dla wielu klientów główny atut tego rodzaju ubezpieczeń;
 • Przejrzysty zakres– polisa grupowa zazwyczaj przedstawia ofertę w formie tabeli konkretne kwoty odszkodowań oraz zdarzenia objęte ochroną, w ubezpieczeniu indywidualnym nie stosuje się takiego sposobu z powodu różnych kwot sumy ubezpieczenia, różnych rozszerzeń i indywidualnych rozwiązań;
 • Niska karencja– to również spora zaleta ubezpieczeń grupowych, ponieważ w ofercie indywidualnej najczęściej karencja trwa od 6 miesięcy do nawet dwóch lat; tutaj znacznie krócej lub nawet wcale, np. w przypadku zdarzenia jakim jest urodzenia dziecka;
 • Produkt bezpłatny– to już kwestia indywidualna pracodawcy – niektóre firmy oferują ubezpieczenie grupowe jako bonus do wynagrodzenia, inne z kolei potrącają kwotę składki z wypłaty, jednak w jednym i drugim rozwiązaniu ubezpieczony nie musi martwić się pilnowaniem terminów i przelewów, co jest dużym ułatwieniem.


 

Czy można mieć ubezpieczenie indywidualne i grupowe?


Jeśli klient zakupił już ubezpieczenie indywidualne, to czy może skorzystać z atrakcyjnej oferty grupowej, którą zaoferuje pracodawca? I odwrotnie - czy może wykupić produkt indywidualny, mając już w miejscu zatrudnienia grupowy?

Decyzja należy do samego ubezpieczonego, jednak należy pamiętać, że umowa indywidualna nie zmieni się wraz ze zmianą pracy. Dodatkowo – co warto podkreślić – dwie polisy to dwa odszkodowania czyli większy zysk.

W przypadku zdarzenia objętego ochroną, np. pobytu w szpitalu – odszkodowania można otrzymać z obu polis. Warto zatem zachować ubezpieczenie indywidualne, a dodatkowa polisa grupowa w miejscu pracy zwiększy kwotę ewentualnego odszkodowania lub będzie rozszerzeniem zakresu ochrony. 


O czym pamiętać przy wyborze polisy na życie?


Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę, warto porównać kilka dostępnych ofert ze sobą. Ubezpieczenie grupowe zawsze będzie wydawać się bardziej atrakcyjne cenowo, jednak większe korzyści otrzymamy z ubezpieczenia indywidualnego.

Przed zakupem warto zajrzeć na ranking ubezpieczeń oraz skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki temu będziemy mieć możliwość porównania kilku ofert ze sobą oraz wybranie oferty, która będzie najbardziej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie powinno gwarantować solidną sumę ubezpieczenia – taką, która zapewni spokojną przyszłość naszym najbliższym oraz posiadać tak szeroką ochronę, jakiej potrzebujemy. Dlatego dobrze będzie zastanowić się jakie mamy możliwości finansowe na comiesięczne opłaty oraz jakie ryzyko najbardziej dotyka nas w codziennym życiu, a także najbliższej przyszłości.

Najlepsza decyzja to ta dobrze przemyślana. Porównywarka ubezpieczeniowa będzie zatem najlepszym doradcą w wyborze dobrego ubezpieczenia na życie bez względu na to, czy wybierzemy opcję indywidualną czy grupową. 


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. W ubezpieczeniach na życie klient ma do wyboru polisę indywidualną i grupową

2. Polisa grupowa jest dostępna przede wszystkim w miejscu pracy

3. Różnica między rodzajami polisy dotyczy m.in. wysokości skłądki, zakresu ochrony i długości trwania umowy

4. Jeden ubezpieczony może mieć zarówno polisę indywidualną, jak i grupową - wtedy zyskuje dwa odszkodowania za to samo zdarzenie
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy