Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Cena zdrowia i bezpieczeństwa. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Ile kosztuje ubezpieczenie na podróż – to pytanie co roku zadaje sobie niemal każdy podróżnik. Jest ono jak najbardziej uzasadnione. Ubezpieczenie turystyczne to najlepszy sposób, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie zagranicznych wyjazdów.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Mamy dobrą wiadomość – w Polsce mamy jedne z najtańszych polis w całej Europie. Koszt dobrego ubezpieczenia na wyjazd to zwykle kilka złotych za jeden dzień ochrony. Tymczasem dobrze dobrane ubezpieczenie może uchronić nas przed kosztami rzędu kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną?   

Polisa turystyczna zapewni pomoc w niemal każdej kryzysowej sytuacji, jaka może przydarzyć się w trakcie wyjazdu zagranicznego. Przyda się m.in. w sytuacjach takich jak: 

 • Problemy ze zdrowiem i leczenie za granicą. W zakres każdej polisy turystycznej wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki temu wszystkie koszty pomocy medycznej, w tym placówkach prywatnych, pokryje ubezpieczyciel. To bardzo ważne, bo za granicą koszty leków, badań, czy wizyt u specjalistów, są nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba pokrywać tych nierzadko horrendalnie wysokich kwot z własnej kieszeni. Dla bezpieczeństwa warto wybierać oferty ubezpieczenia zawierające wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia.  

 • Nieszczęśliwe wypadki. Podczas beztroskich wakacji nietrudno o wypadek – złamania, czy zwichnięcia kończyn należą do najczęstszych urazów. Ubezpieczonemu turyście towarzystwo wypłaci odszkodowanie w doznania razie wypadku w czasie podróży. Im wyższa suma gwarantowana NNW, tym większa będzie otrzymana przez podróżnika rekompensata. W razie śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku odszkodowanie otrzyma rodzina turysty. 

 • Konieczność organizacji transportu medycznego do Polski. Po wypadku, czy leczeniu szpitalnym, powrót regularnymi liniami lotniczymi, pociągiem, czy autobusem, bywa niemożliwy. Ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny ubezpieczonego do Polski. Dzięki temu podróżnik oszczędzi sobie kosztów rzędu kilku, czy nawet kilkunastu tysięcy złotych.  

 • Wyrządzenie szkód w trakcie podróży. O takie szkody nietrudno – wystarczy, że nasze dziecko rozbije szybę w hotelu w trakcie zabawy, czy niechcący porysujemy komuś auto. Posiadając polisę uwzględniającą ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczony ma zapewniony zwrot kosztów tego typu szkód do wysokości sumy gwarantowanej określonej na polisie.  

 • Konieczność skorzystania z pomocy służb ratowniczych – w górach, na morzu i w innych okolicznościach. W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, że pomoc służb ratowniczych, w tym GOPR, jest bezpłatna. Za granicą jest inaczej, a koszty ratownictwa mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki polisie turystycznej koszty akcji pomocowych do wysokości sumy gwarantowanej pokryje ubezpieczenie.  

 • Utrata bagażu lub sprzętu sportowego. Ubezpieczenie turystyczne po rozszerzeniu go o właściwe klauzule może pokryć również koszty zagubienia lub kradzieży bagażu. Może uwzględnić także koszty zniszczenia czy kradzieży kosztownego sprzętu sportowego. Towarzystwo ubezpieczeniowe w takich przypadkach wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej. 

 • Problemy ze zrozumieniem obcego języka. W zakres Assistance, będącego częścią znacznej większości polis turystycznych, wchodzi pomoc tłumacza. To ważne, ponieważ często w kryzysowych sytuacjach dopada nas stres i nawet znając obcy język – mogą pojawić się trudności. Wystarczy skontaktować z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela i poprosić o wsparcie.  

Polisa turystyczna to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie bezstresowe wakacje, a w razie trudnych sytuacji – niezbędną pomoc. Dzięki dobremu ubezpieczeniu z wakacji można przywieźć piękne wspomnienia, a nie problemy finansowe spowodowane np. koniecznością pokrycia z własnej kieszeni wysokich kosztów leczenia.  

Czy EKUZ wystarczy na podróż za granicę?  

Wielu podróżników zastanawia się, czy trzeba wykupować polisę turystyczną, skoro można wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (kartę EKUZ). Trzeba jednak wiedzieć, że karta EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne. Zakres pomocy, jaki zapewnia, jest znacznie mniejszy. W wielu przypadkach może okazać się niewystarczający.  

Karta EKUZ: 

 • Gwarantuje pomoc medyczną tylko w przypadku niezbędnych świadczeń medycznych. O tym, czy dane świadczenie jest niezbędne, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta za granicą.  

 • Działa tylko w publicznych placówkach, które podpisały umowę z zagranicznym odpowiednikiem polskiego NFZ. W ogóle nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych.  

 • Dotyczy Polaków na zasadach takich jak obywateli danego kraju. Jeśli obywatel państwa, w którym przebywamy, musi zapłacić za pewne świadczenia lub do nich dopłacić, to samo będzie musiał zrobić posiadacz karty EKUZ.  

 • Nie obejmuje też kosztów ewentualnych akcji ratowniczych i transportu chorego z powrotem do Polski.  

Szczególnie dotkliwy dla turystów może być fakt, że karta EKUZ w ogóle nie pokryje kosztów pomocy medycznej udzielonej w placówkach prywatnych. Dla przykładu: 

 • wizyta u stomatologa w Grecji to koszt ok. 100-150 euro, 

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Hiszpanii to ok. 100 euro, 

 • doba w szpitalu w USA to koszt ok. 800 euro, 

 • wizyta u ortopedy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to koszt ok. 300 euro, 

 • wizyta u alergologa w Norwegii to koszt ok. 50 euro. 

Posiadacze ubezpieczenia turystycznego otrzymają zwrot tych kosztów od ubezpieczyciela. Karta EKUZ nie daje takich możliwości. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia? 

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu czynników. Ważny jest przede wszystkim zakres ubezpieczenia (zasadniczo czym szerszy, tym cena wyższa), ale nie tylko. Na cenę polisy podróżnej wpływają również: 

 • Miejsce wyjazdu. Cena ubezpieczenia będzie wyższa w przypadku dalekich podróży, w szczególności do krajów, gdzie koszty leczenia są bardzo wysokie – np. Australia, USA. Cena polisy będzie zasadniczo niższa w przypadku destynacji europejskich.  

 • Sumy ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel może wypłacić w razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Określa się ją osobno dla każdego ryzyka – będzie inna dla kosztów leczenia, dla kosztów ratownictwa, NNW itp. Im wyższa suma, tym wyższa składka, ale jednocześnie to gwarancja szerszej ochrony i większego bezpieczeństwa.  

 • Cel podróży. Najtańsze są polisy na standardowe wyjazdy, obejmujące zwiedzanie i wypoczynek. Jeśli natomiast chcemy w trakcie podróży uprawiać ekstremalne aktywności, wzrasta ryzyko, a wraz z nim cena polisy.  

 • Czas trwania ubezpieczenia. To dość oczywisty element, ale warto pamiętać, że towarzystwa podają odpowiednie stawki za każdy dzień ubezpieczenia. Czym dłużej trwa podróż, tym więcej zapłacimy za polisę. Działa to również w drugą stronę – koszty krótkich wyjazdów będą bardzo niskie.  

 • Czynniki określane przez towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie. Każdy ubezpieczyciel może indywidualnie wskazywać dodatkowe czynniki wpływające na ostateczną cenę polisy. Zdarza się np., że zagraniczni ubezpieczyciele podają cenę ubezpieczenia w Euro – a zatem w takich przypadkach znaczenie ma także kurs euro obowiązujący w dniu poprzedzającym zakup.  

Kto zapłaci za polisę mniej?  

Na najniższą cenę ubezpieczenia turystycznego mogą liczyć zdrowe osoby młode – do 25. roku życia. W ich przypadku ryzyko jest najmniejsze, a zatem ubezpieczyciele mogą zaproponować niższą cenę.  

Cenę polisy turystycznej obniżyć może również większa liczba podróżnych. Jeśli wybieramy się w podróż z kilku lub kilkunastoosobową grupą znajomych, warto zorientować się, czy nie możemy wykupić ubezpieczenia grupowego. Niektórzy ubezpieczyciele stosują system zniżek przy zakupie ubezpieczenia grupowego obejmującego np. 10 i więcej osób.  

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl

Kto zapłaci za polisę więcej?  

Ze zwyżkami w ubezpieczeniu turystycznym muszą liczyć się przede wszystkim osoby starsze – powyżej 65 roku życia. Obowiązek dokupienia dodatkowo płatnej klauzuli do ubezpieczenia mają również osoby, które chorują przewlekle. Zarówno wiek, jak i choroby przewlekłe, są czynnikami zwiększającymi ryzyko.  

Polisa będzie droższa również w przypadku podróżników, którzy zamierzają w trakcie wyjazdu uprawiać sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Cena wzrośnie także, gdy podczas podróży podejmowana będzie praca fizyczna. Droższe będą również ubezpieczenia do krajów zagrożonych terroryzmem lub wymagających ubezpieczenia na wypadek działań wojennych. 

Ubezpieczyciele oferują obecnie także szereg praktycznych, opcjonalnych rozszerzeń polisy, jak np. klauzula alkoholowa, ubezpieczenie bagażu, czy sprzętu sportowego. Naturalnie wiążą się one ze zwyżką, jednak w wielu przypadkach w ostatecznym rozrachunku dodatki takie okazują się bardzo opłacalne – chronią przed znacznie wyższymi kosztami. Warto je rozważyć!  

Ile kosztuje polisa na podróż po Europie?  

Polisa na wyjazd na terytoium Europy to zwykle koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Obiektywnie to jedynie niewielki procent całej kwoty, jaką przeznaczamy na podróż.

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji ubezpieczenia uwzględniających najbardziej lubiane kierunki wakacyjne Polaków. Propozycje dotyczą jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe. Różnią się między sobą w szczególności zakresem ochrony i sumami gwarantowanymi poszczególnych ryzyk.  

Wycieczka 

TU 

Zakres ryzyk 

Cena ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej

7-dniowa do Grecji 

Europa Ubezpieczenia 

Koszty leczenia (SU: 30 000 euro)
Koszty ratownictwa (SU:7 000 euro) 
NWW (SU: 3 000 euro) 
Bagaż: 300 euro

29,00 zł  

14-dniowa do Hiszpanii 

Axa  

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 20 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 114  

65,38 zł 

5-dniowa do Chorwacji 

Generali  

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC: (SU: 50 000 zł) 

35,00 zł 

14-dniowa do Bułgarii 

Proama 

Koszty leczenia (SU: 300 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 300 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC: (SU: 50 000 zł) 

94,00 zł  

7-dniowa na Cypr 

Nationale-Nederlanden 

Koszty leczenia (SU: 500 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 100 000 zł) 
NWW (SU: 10 000 zł) 
OC: (SU: 300 000 zł) 
OC sportowe: (SU: 300 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 60 
Bagaż: 2 000 zł 

76,42 zł  

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl

Ile kosztuje polisa na podróż po świecie? 

Ubezpieczenie na wyjazd poza Europę również nie zrujnuje kieszeni turysty. Biorąc pod uwagę, jak wysokie mogą okazać się koszty np. leczenia, czy transportu medycznego dla osób nieposiadających polisy – kwota, jaką wydamy na ubezpieczenie, nie powinna nikogo przerazić.  

Poniżej kilka propozycji ubezpieczenia o różnych zakresach. Uwzględniają kieurnki chętnie wybierane przez Polaków. Propozycje dotyczą jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe.  

Wycieczka 

TU 

Zakres ryzyk 

Cena dla jednej osoby dorosłej 

7-dniowa do Egiptu 

Axa  

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 20 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 114  

32,69 zł  

14-dniowa na Dominikanę 

Generali  

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC: (SU: 50 000 zł) 

109,00 zł  

5-dniowa do Turcji 

Ergo Ubezpieczenia Podróży 

Koszty leczenia (SU: 40 000 euro) 
Koszty ratownictwa (SU: 5 000 euro) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC: (SU: 50 000 euro) 
Sporty objęte polisą: 20  
Bagaż: 1 200 zł  

30,00 zł  

14-dniowa do Tajlandii 

Allianz 

Koszty leczenia (SU: 300 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 100 000 zł) 
NWW (SU: 10000 zł) 
OC: (SU: 1 000 000 zł) 
OC sportowe: (SU: 1 000 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 54
Bagaż: 500 zł  

370,00 zł  

7-dniowa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 

Uniqa

Koszty leczenia (SU: 750 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 750 000 zł) 
NWW (SU: 50 000 zł) 
OC: (SU: 250 000 zł) 
OC sportowe: (SU: 250 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 52 
Bagaż: 3 000 zł

109,20 zł 

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl

Bezpieczeństwo podróżnika jest bezcenne  

Takie ubezpieczenie można w łatwy i szybki sposób porównać za pomocą naszego kalkulatura ubezpieczeń turystycznych. Zajmie to kilka chwil. Wystarczy wpisać dane dotyczące podróży i wyjeżdżających, zapoznać się z proponowanymi polisami i wybrać zakres ochrony dopasowany do swoich potrzeb. Zakupiony dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila.

Jak widać koszty ubezpieczenia turystycznego to jedynie niewielka część całkowitej kwoty, jaką przeznaczamy na wyjazd. To koszt nieporównywalnie niższy od ceny noclegów czy atrakcji turystycznych. Kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych wydanych na polisę turystyczną może nam oszczędzić znacznie większych wydatków... i sporo stresu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!  

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. W Polsce ubezpieczenie na wyjazd można kupić za niespełna 4 zł dziennie.
 2. Cena polisy zależy od wielu czynników, np. kierunku wyjazdu czy wybranych rozszerzeń.
 3. Taniej ubezpieczenie kupią dzieci i osoby poniżej 25 roku życia.
 4. Więcej na polisę muszą wydać osoby starsze, przewlekle chore, pracujący ficzycznie czy aktywni.
 5. Zakres ochrony zawsze lepiej wcześniej porównać, np. za pomocą naszego kalkulatora.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na podróż?

  Ubezpieczenie podróżne zapewni pomoc w niemal każdej kryzysowej sytuacji, jaka może przydarzyć się w trakcie wyjazdu. Przede wszystkim zapewni pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, które poza granicami Polski są bardzo wysokie. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli uniknąć trudności finansowych po powrocie do kraju.

 2. Od czego zależy cena polisy?

  Cena polisy zależy m.in. od wieku ubezpieczonego i jego stanu zdrowia, czasu i miejsca podróży, celu wyjazdu i wybranych sum ubezpieczenia. Znaczenie ma również wybrany zakres ubezpieczenia – zasadniczo czym szerszy, tym cena wyższa (ale i większy stopnień ochrony!).

 3. Czy najtańsze ubezpieczenie wystarczy na podróż?

  W wielu przypadkach nawet najtańsze ubezpieczenie turystyczne zapewni turyście pomoc w szerszym zakresie niż np. Karta EKUZ (lub oczywiście kompletny brak ubezpieczenia). Przed zakupem polisy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby mieć pewność, że tańsza oferta sprosta naszym potrzebom i oczekiwaniom. Dla bezpieczeństwa warto wybierać polisy zapewniające możliwie wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia.

 4. Jak porównać ceny ubezpieczenia?

  Najlepiej skorzystać z szybkiej i prostej w obsłudze porównywarki Rankomat. Dzięki porównywarce w zaledwie kilka minut zyskamy dostęp do ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i będziemy mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia