Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie KR, czyli co powinieneś wiedzieć o kosztach ratownictwa za granicą

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Najważniejsza rzecz, o jakiej powinien pamiętać polski turysta za granicą to fakt, że w większości krajów ratownictwo jest usługą płatną. Polacy przyzwyczajeni są, że w Polsce GOPR lub TOPR udziela pomocy bezpłatnie.

    Kup tanie ubezpieczenie na narty


Nie jest to jednak regułą nawet w sąsiadujących z Polską państwach. Wyjaśniamy, gdzie za ratownictwo konieczna będzie zapłata i ile kosztuje pomoc ratowników z użyciem helikoptera medycznego, a także kto pokrywa koszty jeśli poszkodowany nie ma ubezpieczenia?
 

Na czym polega usługa ratownictwa?


Ratownictwo polega na udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu wypadku oraz przetransportowaniu poszkodowanego do właściwej placówki medycznej (właściwej, ale niekoniecznie najbliższej). W przypadku uprawiania sportów ekstremalnych usługa ratownictwa jest wręcz nieodzowna. Są to aktywności charakteryzujące się zwiększonym prawdopodobieństwem wypadku.

Usługa ratownictwa przydaje się szczególnie wtedy, gdy turysta uprawia sport: mowa tu zarówno o kolarstwie, windsurfingu, kitesurfingu, wspinaczce wysokogórskiej, narciarstwie, snowboardzie, nurkowaniu i wielu dyscyplinach.

Jednak nawet amatorskie narciarstwo po średniozaawansowanych trasach jest sportem obarczonym dużym ryzykiem, a możliwość pomocy poszkodowanemu jest utrudniona i najczęściej konieczna jest pomoc wyspecjalizowanej ekipy GOPR, nierzadko z użyciem helikoptera medycznego.  
 

EKUZ a usługa ratownictwa – czy EKUZ pokryje koszty za granicą?

Podczas wypadku na stoku w Polsce poszkodowany może liczyć na pomoc medyczną i ratownictwo, które jest całkowicie bezpłatne. Nawet w sytuacji, gdy ratownicy muszą wjeżdżać po pechowego turystę na szczyt skuterem śnieżnym lub nawet dostać się helikopterem.

Inaczej sytuacja wygląda za granicą. Większość krajów europejskich, a szczególnie państw spoza UE słynących z drogiej opieki medycznej, usługę ratownictwa świadczy odpłatnie. Każda akcja ratunkowa, a nawet przyjazd karetki wiążę się z obowiązkiem zapłaty przez osobę poszkodowaną.

Ważne! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) działa w takim zakresie, jaki obowiązuje w danym kraju, a nie w Polsce. Polak we własnym kraju nie płaci za przyjazd karetki, ale już będąc w Austrii bądź na Słowacji zostanie obciążony kosztami.

Jak duże to będą koszty?

  • Przyjazd karetki to koszt ok. 600 euro za godzinę.
  • Użycie helikoptera w akcji ratowniczej to koszt ok. 5 000 euro za godzinę.
  • Sprowadzenie poszkodowanego ze stoku za pomocą skutera śnieżnego i noszy to ok. 600 euro za godzinę.
     
Warto tu zwrócić uwagę, że przebywając w miejscowościach turystycznych nierzadko poszkodowany jest w miejscu znacznie oddalonym od wyspecjalizowanej placówki medycznej. Gdy uraz tego wymaga, ratownicy zawiozą pacjenta do właściwego, a nie najbliższego szpitala. A to oznacza, że czas transportu, a tym samym koszty, znacznie się zwiększą.  Za sam dojazd do szpitala można zapłacić 10 000 euro, czyli ok. 40 000 zł. A doliczając do tego koszt pobytu na intensywnej terapii, leków, specjalistycznej opieki, koszt może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.
„Turysto, zabezpiecz się sam!”
 
Zestawienie kosztów za usługę ratownictwa może wydać się nieco zatrważające, a wizja wypadku w górach nie należy do abstrakcyjnej, ale na szczęście jest prosty sposób, aby się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć finansowo. Rozwiązanie to polisa turystyczna z odpowiednią sumą gwarantowaną obejmującą ratownictwo.

Tam, gdzie EKUZ nie pomoże, tam zabezpieczeniem będzie polisa turystyczna. Zapewni ona zwrot kosztów za takie usługi i sytuacje jak: leczenie za granicą, ratownictwo, wizytę u stomatologa, zgubiony bagaż, szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, nieszczęśliwy wypadek, a nawet pomoc prawnika czy tłumacza.

Czy opłaca się wykupywać polisę turystyczną? Warto porównać najpierw koszty stawek dziennych za ubezpieczenie a także sumy gwarantowane na leczenie. Poniższa tabela przedstawia zestawienie polis obejmujących wyjazd do Włoch na narty dla jednej osoby na jeden dzień. Zestawienie przedstawione z wykorzystaniem danych z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Koszty ubezpieczenia wyjazdu do Włoch

  AXA Ubezpieczenia – 3,70 zł/dzień Nationale Nederlanden – 10 zł/dzień Allianz – 21,23 zł/dzień
Ratownictwo 200 000 zł 50 000 zł 50 000 zł
Koszt leczenia 200 000 zł 300 000 zł 200 000 zł
OC - 150 000 zł (OC sportowe) 100 000 zł
NNW 20 000 zł - 30 000 zł
Stomatolog 900 zł 1 000 zł 1 000 zł
Zgubienie bagażu - 2 000 zł 4 000 zł
Assistance usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej pomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia pomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia
 
Jak wskazuje powyższa tabela suma gwarantowana w zakresie usługi ratownictwa nie rośnie proporcjonalnie do dziennej stawki za polisę. W najtańszym ubezpieczeniu z tabeli za 3,70 zł dziennie – AXA Ubezpieczenia – jest to kwota aż 200 000 zł, a w droższej o 15 zł ubezpieczeniu Allianz wynosi 50 000 zł. Dlatego wybierając się na wyjazd, podczas którego uprawiane będą sporty ekstremalne, narciarstwo, nurkowanie itp., warto rozważyć taką polisę, która ma odpowiednio wysoką kwotę na ratownictwo.

Ważne! Należy szczegółowo zapoznać się ze Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Wiele ofert ma wyłączenia ochrony, które mogą wstrzymać wypłatę odszkodowania, np. wypadek podczas zjazdu poza wyznaczoną trasą w górach, wypadek pod wpływem alkoholu itp. W takiej sytuacji nawet najbardziej atrakcyjna polisa, może nie pomóc – o ile ma wskazane obostrzenia.
 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Uwaga!Część ubezpieczycieli wprowadziła tzw. klauzulę alkoholową. Obejmuje ona dwa elementy polisy – koszty leczenia i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Oznacza to, że jeśli w stanie nietrzeźwości doznamy urazu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, to towarzystwo sfinansuje udzieloną nam pomoc. Natomiast jeżeli z naszej winy szkody dozna osoba trzecia, to będziemy musieli wypłacić jej rekompensatę z własnych środków.
 
Co warto wiedzieć?
  1. W Polsce pomoc ratowników GOPR czy TOPR jest bezpłatna.
  2. Za granicą za akcje ratowniczą w górach płaci poszkodowany.
  3. Użycie helikoptera ratunkowego może kosztować 5000 euro za godzinę, a skutera śnieżnego czy karetki 600 euro za godzinę.
  4. Ubezpieczenie turystyczne można kupić za mniej niż 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Miki

2019-08-12 15:25:13

To może napiszecie coś o Chorwacji bo tam jeździ najwięcej a nie qtwa ogólnie takie pierdoelenia o sretetete pismaki z przedszkola qrła

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia