Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie KR, czyli co powinieneś wiedzieć o kosztach ratownictwa za granicą

Średnia ocena: 3.75

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyjeżdżając za granicę, szczególnie w sezonie zimowym, gdy głównym celem naszych podróży są sporty zimowe, powinniśmy pamiętać, aby właściwie się przygotować.

Pod uwagę koniecznie musimy wziąć nieprzewidziane wydatki, które na nas spoczną, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub poważnego zachorowania. Jednym z nich są koszty ratownictwa, które jak się okazuje, są horrendalne.
 

    Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!


Ratownicy wzywani są, gdy nie możemy samodzielnie dostać się do najbliższego punktu medycznego lub konieczna jest akcja poszukiwawcza, ponieważ poszkodowany utknął w górach bądź na morzu. Wybierając się na urlop w Polsce na szczęście możemy liczyć na pomoc państwa. Będąc więc ubezpieczonym w NFZ nie poniesiemy kosztów ratownictwa i poszukiwań. Jeżeli natomiast postanowimy wyjechać za granice naszego kraju, musimy liczyć się z opłatami i to niemałymi.

 


Ile wynoszą koszty ratownictwa za granicą?


Pomoc ratowników nie należy do najtańszych, ale ile dokładnie będziemy musieli zapłacić? W zależności od kraju, do którego się wybieramy, ceny usług medycznych mogą się różnić. Przykładowe koszty ratownictwa, jakie przyjdzie nam zapłacić przebywając za granicą to:
  • 5 tys. € - godzina lotu helikoptera ratunkowego,
  • ok. 500 € - zwiezienie poszkodowanego toboganem ze stoku,
  • 600 - 700 € - przejazd karetką do szpitala.
Już powyższe koszty napawają przerażeniem, a jeśli od najbliższego szpitala dzieli nas wiele kilometrów, zarówno za transport helikopterem, jak i karetką będziemy musieli ponieść odpowiednio wyższe opłaty. Koszty ratownictwa w Austrii, Czechach, Słowacji czy innym kraju, do którego wybierzemy się na narty lub snowboard, mogą skutecznie zrujnować nasz budżet. Właśnie dlatego przed każdym wyjazdem należy wziąć pod uwagę każde ryzyko i odpowiednio się na nie przygotować.

kup ubezpieczenie KR


Czy EKUZ zapewnia koszty ratownictwa?


Niestety nie zawsze. Pomoc Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach EKUZ jest często bardzo ograniczona i zależna od systemu zdrowotnego panującego w docelowym kraju. Poniżej znajdują się dane dla wybranych państw, zgodne z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie NFZ, zaktualizowane w 2016 roku.


Państwo Pomoc EKUZ w ramach kosztów ratownictwa i poszukiwań
Austria Ratownictwo górskie i transport lotniczy są odpłatne.
Bułgaria W rejonach górskich pomoc ratownictwa górskiego oraz transport lotniczy nie są świadczeniami udzielanymi w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej  i w związku z tym są w pełni odpłatne.
Chorwacja Ratownictwo górskie, w tym transport górski, nie jest objęte zakresem obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Czechy Za transport z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala wykonywany przez służbę ratownictwa górskiego pacjent musi pokryć koszty w całości we własnym zakresie.
Holandia Refundacją objęty jest wyłącznie krajowy transport medyczny pacjenta, w tym lotniczy, wodny
i górski.
Irlandia Medyczny transport lotniczy, górski i wodny wykonywany jest przez agencje państwowe - w tym National Ambulance Service, Irish Coast Guard – i jest on bezpłatny.
Słowacja Transport pogotowia ratunkowego, w tym lotniczego jest bezpłatny. Świadczenia w ramach ratownictwa górskiego są odpłatne w 100%!
Szwajcaria Pacjent korzystający z transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym jest zobowiązany do poniesienia 50% kosztów (obowiązuje limit refundacji kosztów transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym w wys. 5000 CHF rocznie).
Wielka Brytania Transport pogotowia ratunkowego do szpitala jest bezpłatny.

Źródło: opracowanie własne na podstawie strony internetowej NFZ

Jak widać powyżej, EKUZ nie zawsze jest wystarczającą ochroną i jeśli konieczna będzie pomoc ratowników medycznych, przyjdzie nam uiścić odpowiednie opłaty. Aby się przed nimi uchronić, możliwe jest jeszcze jedno rozwiązanie – ubezpieczenie turystyczne.


Ubezpieczenie kosztów ratownictwa w polisie turystycznej


Polisa turystyczna zapewnia pokrycie kosztów leczenia w trakcie podróży zagranicznej, a także wiele innych dodatkowych opcji, które możemy dobrowolnie wybrać i dopasować  ubezpieczenie do własnych potrzeb. Koszty ratownictwa i poszukiwań są zawierane już w podstawowej wersji polisy i znajdują się zazwyczaj w zakresie kosztów leczenie lub assistance.

Towarzystwo Koszty ratownictwa w podstawowym wariancie polisy? Szczegóły Suma ubezpieczenia
Europa Tak Koszty ratownictwa - w zakresie KL 5 000 € lub 10 000 €
Axa Assistance Tak Interwencja górskiego pogotowia ratowniczego lub transport helikopterem z miejsca Nieszczęśliwego wypadku lub Nagłego zachorowania do najbliższej, odpowiedniej placówki medycznej – w zakresie KL i Assistance Rzeczywiste koszty – do SU KL
Warta Tak Poszukiwanie i ratownictwo – w zakresie Assistance 50 000 zł
Generali Tak Pokrycie kosztów ratownictwa w górach i na morzu; Pokrycie kosztów poszukiwań w górach i na morzu – w zakresie Assistance Rzeczywiste koszty – do SU KL
ERV Tak Koszty ratownictwa i poszukiwań 5 000 €
Allianz Tak Pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa – w zakresie Assistance 22 000 zł
Axa Tak (w wersji Travel Sport) Koszty ratownictwa – w zakresie KL i Assistance (w wersji Travel Sport) 5 000 €
Aviva Tak Akcja poszukiwawcza prowadzona w szczególności w górach lub na morzu przez wyspecjalizowane jednostki, jeśli w czasie pobytu poza granicami Polski lub kraju rezydencji uległeś nagłemu zachorowaniu lub nieszczęśliwemu wypadkowi – w zakresie KL Rzeczywiste koszty – do SU KL
Signal Iduna Tak Koszty ratownictwa – w zakresie KL 6 000 €

Źródło: opracowanie własne

Mimo że ubezpieczenie kosztów ratownictwa jest zawarte w podstawowej wersji polisy, warto zwrócić uwagę, czy chroni nas ona w każdej sytuacji. Ratownictwo medyczne jest szczególnie przydatne w trakcie uprawiania sportów zimowych. Jeżeli jednak chcemy być chronieni na stoku, zawierając polisę musimy wyraźnie zaznaczyć, że mamy zamiar uprawiać sporty (o określonym ryzyku).
 

Koszty ratownictwa za granicą mogą przysporzyć nam naprawdę wysokich zobowiązań finansowych. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem uświadomić sobie jakie ryzyka mogą nas czekać oraz zawczasu się przed nimi zabezpieczyć.

 

Redakcja portalu ubezpieczeniaonline.pl

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
555254
6
1
1
3
2
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy