Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Gruzji? Wybieramy polisę podróżną

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Chciałbyś zanurzyć się w wyjątkowej atmosferze Gruzji, zjeść chaczapuri i napić się wina w miejskiej gospodzie? Dowiedz się, co warto zobaczyć i na co powinieneś uważać, wybierając się do tego niewielkiego kraju.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Z roku na rok Gruzja staje się coraz bardziej popularnym celem podróży turystów. Urokliwe miasta, piękne krajobrazy, niewielkie koszty utrzymania i otwartość lokalnych mieszkańców – wszystko to sprawia sprawia, że Gruzja jest świetnym miejscem na wypoczynek.

Podróż do Gruzji a Covid-19 – co trzeba wiedzieć?

Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o podróżowanie do Gruzji. Zniesione zostały obostrzenia związane z COVID-19 dla przyjezdnych z większości krajów, w tym Polski.

Zarówno osoby zaszczepione (lub nie w pełni zaszczepione), jak i te, które szczepienia nie przyjęły, mogą swobodnie przekraczać gruzińską granicę, ponieważ, niezależnie od statusu szczepienia, nie ma już obowiązku wykonywania testów na obecność COVID-19, zarówno przed podrożą, jak i po przybyciu do Gruzji.

Nie trzeba także okazywać certyfikatu szczepienia. Nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa i formularz lokalizacyjny. Zasady te dotyczą także dzieci, kierowców zawodowych oraz osób podróżujących tranzytem.

Obostrzenia na miejscu

Choć większość restrykcji sanitarnych na miejscu również została zniesiona, przebywający w Gruzji turyści muszą pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad. Aktualne obostrzenia ograniczają się jednak wyłącznie do obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką (podczas podróżowania transportem publicznym, w szpitalach oraz innych placówkach o charakterze medycznym).

MSZ zachęca również do wykupienia przed podróżą odpowiedniej polisy turystycznej, która swoim zakresem obejmuje sytuacje związane z zachorowaniem na COVID-19.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Gruzji?

Chociaż Gruzja nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, obywatele Polski mogą przekraczać granice tego kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Paszport nie jest wymagany, jednak warto mieć go ze sobą, ponieważ może okazać się przydatny już na miejscu, np. w większości urzędów, czy w wielu punktach usługowych. W Gruzji nie ma obowiązku meldunkowego dla polskich turystów.

 jednak pamiętać, że podróż do Gruzji na podstawie dowodu osobistego, możliwa jest jedynie w przypadku bezpośrednich lotów z Polski, lub innych krajów należących do UE.

Ważne! Dzięki programowi bezwizowemu, Polacy wyjeżdżający do Gruzji, niezależnie od charakteru podróży, nie muszą posiadać wizy, jeśli długość wyjazdu nie przekracza 365 dni.

Jaki dokument uprawnia polskich obywateli do przekroczenia gruzińskiej granicy?

PASZPORT

TAK

PASZPORT TYMCZASOWY

TAK

DOWÓD OSOBISTY

TAK

Co warto zwiedzić w Gruzji?

Gruzja to przepiękny, choć do niedawna przez wielu niedoceniany kraj, w którym znaleźć można wiele cudownych miejsc i zabytków. Wybierając się tam na wakacje, z pewnością nie można pominąć kluczowych atrakcji tego regionu, dziedzictwa kulturowego, a także… lokalnej kuchni. Na uwagę zasługują przede wszystkim gruzińskie miasta.

  •   Wielobarwne, usytuowane na zboczu góry Tbilisi pełne jest małych knajpek i miejsc do spacerów. Znajduje się w nim wiele zabytków, wspaniałe cerkwie, pałace i zamki, a także spokojne ogrody.
  • Batumi to z kolei nowoczesny kurort morski, leżący nad przejrzystymi wodami Morza Czarnego – idealne miejsce dla miłośników wypoczynku na plaży. Odwiedzając takie miejscowości, jak malownicze Mccheta, Gori lub Zugdidi zyskamy możliwość przespacerowania się wąskimi uliczkami i spróbowania tradycyjnych gruzińskich potraw.
  •  Warto odwiedzić skalne miasta Dawit Garedża, Uplisciche i Wardzia – jedne z najstarszych osad miejskich w Gruzji, relikty architektury pogańsko-chrześcijańskiej, usytuowane na zboczach skalistych gór

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie gruzińskich wakacje jest także zapierająca dech w piersiach przyroda. Gruzja może poszczycić się bogactwem imponujących gór, czystych jezior, wodospadów i gęstych lasów.

  • Malownicze scenerie parków narodowych Bordżomi–Charagauli i Lagodechi, a także rezerwatów Sataplia i Kazbegi doskonale nadają się do pieszych wędrówek. W regionach wąwozu Kodori i Swanetia oprócz zielonych łąk i bujnej roślinności znajdziemy ośnieżone szczyty górskie i lodowce.
  •  W Gruzji z łatwością natkniemy się tam na niewielkie wioski zamieszkiwane przez rdzennych mieszkańców Wschodu. Poniżej lista miejsc i zabytków, które powinien zobaczyć każdy wyjeżdżający do Gruzji turysta.

Niezwykłe miasta Gruzji

  • Tibilisi - jest stolicą i największym miastem w Gruzji. Założone zostało w co najmniej V wieku naszej ery, oczarowuje licznymi gorącymi źródłami, a także malowniczymi stokami górskimi, lasami i żyzną doliną rzeki. Obecnie jest ono zamieszkałe przez 1,15 miliona osób, stanowiąc najważniejszy kulturalny, naukowy i przemysłowy ośrodek w kraju. W Tibilisi mamy wiele wartych zwiedzenia muzeów, a także historyczne zabytki miasta takie jak pochodząca z VI wieku naszej ery twierdza Narikala, z VI naszej ery cerkiew Anczischati czy z VII naszej ery katedra Sioni.
  • Batumi - założone zostało w VIII wieku naszej ery i jest położone nad Morzem Czarnym w południowo-zachodniej Gruzji. Jest to drugie miasto w kraju pod względem wielkości, liczy ponad 172000 mieszkańców. Do jego najciekawszych atrakcji zaliczyć można Muzeum Sztuki Adżarii, akwarium, delfinarium, ogród botaniczny i cyrk. Nad morzem znajduje się Nadmorski Bulwar, park na plaży o długości 8 kilometrów.
  • Kutaisi – to gruzińskie miasto położone nad rzeką Rioni, liczące ponad 147 000 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z VI-III wieku przed naszą erą, a w mitlogii greckiej występuje ono jako miasto Ai, do którego Jazon i Argonauci wyruszyli po złote runo. Symbolem miasta jest Katedra Bagrati zbudowana na początku XI wieku za panowania króla Bagrata III, od którego imienia ma swoją nazwę. Zielony Bazar w Kutaisi jest jednym z największych w Gruzji. Otwarty siedem dni w tygodniu pozwala na degustację i niedrogi zakup lokalnych produktów
  • Mccheta -  niewielkie, liczące nieco ponad 7500 mieszkańców, miasto w Gruzji będące w przeszłości jej stolicą. Według wersji najbardziej akceptowanej przez historyków założona została przez plemiona Meschetian w V wieku przed naszą erą. To tutaj właśnie narodziło się w Gruzji chrześcijaństwo i z tego względu miasto zostało ogłoszone Świętym Miastem przez Gruziński Kościół Prawosławny w roku 2014. Jednymi z najważniejszych zabytków gruzińskiej architektury chrześcijańskiej są pochodzący z IV wieku naszej ery klasztor Samtawro, z VI wieku naszej ery monastyr Dżwari i z XI wieku naszej ery katedra Sweti Cchoweli.
  • Mestia - Mestia to liczące niespełna 2000 mieszkańców miasteczko w Gruzji będące ośrodkiem turystyki górskiej. Dominują w nim kamienne baszty obronne; typowy dom obronny w Mestii składał się właśnie z takiej baszty, sąsiedniego domu i kilku innych obiektów gospodarczych otoczonych murem. Niektóre z takich tradycyjnych domostw-warowni dostępne są do zwiedzania dla turystów. W muzeum historyczno-etnograficznym przechowywane są unikatowe ikony i rękopisy.
  • Gori - Gori jest miastem zamieszkałym przez ponad 45 000 mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od słowa „gora” oznaczającego górę. W średniowieczu Gori była ważną twierdzą wojskową i wciąż utrzymuje strategiczne znaczenie ze względu na swoje położenie przy głównej autostradzie łączącej wschód i zachód Gruzji. To tutaj urodził się Józef Stalin i w centrum miasta znajduje się jego muzeum. Dziesięć kilometrów od Gori znajduje się starożytne wykute w skale miasto Uplisciche.
  • Stefancminda - to położone na wysokości 1750 metrów n.p.m miasteczko, znane również pod swoją dawną nazwą Kazbegi. Znajdująca się tam Cminda Sameba (czyli cerkiew Świętej Trójcy) to zdecydowanie jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków. Górujący nad miastem, wzniesiony na wzgórzu wśród zielonych pastwisk klasztor to nie tylko zabytek i część gruzińskiej kultury, lecz także świetny punkt widokowy, z którego podziwiać można zapierający dech w piersiach krajobraz tej części kraju.
  • Sighnaghi – niewielkie miasteczko, słynące przede wszystkim z produkcji lokalnego wina i… tradycyjnych, gruzińskich dywanów. Położone na wzniesieniu, z którego podziwiać można zarówno równinę Alazańską jak i ośnieżony Wielki Kaukaz. Będąc w Signagi koniecznie trzeba odwiedzić kilka ważnych miejsc, takich jak cerkiew św. Jerzego, otoczona murami twierdza ze słynną bramą Magyaros Wiszkari, niewielka cerkiew św. Stefana, czy muzea - Muzeum Signagi i Muzeum Wana Saradżiszwilego. Będąc w tej okolicy, warto wybrać się również do pobliskiego Bodbe, gdzie znajduje się znany Monastyr św. Jerzego.

Ciekawe miejsca Gruzji

  • Miasta skalne - to jedna z ciekawszych atrakcji, jakie można odwiedzić w Gruzji. To wyjątkowe połączenie ludzkiej pracy i natury, którego wynikiem są charakterystyczne dla tych terenów zabudowania, nietypowa architektura i gęste sieci skalnych labiryntów. Do najbardziej popularnych wśród turystów miast skalnych w Gruzji, należą: Wandzia, Uplisciche, a także wspomniane już Dawid Garedża.
  • Winnice Kachetii - Kacheti bywa nazywane gruzińską Toskanią - nie bez powodu! To tu znajdują bowiem rozległe winnice, słynące przede wszystkim z nieco cięższych, mocnych win o bardzo charakterystycznym smaku. Wino jest wyrabiane w tradycyjny sposób, a kultura jego picia świetnie współgra z gościnnością i otwartością Gruzinów. Wśród winnic znaleźć można również klimatyczne hotele oraz restauracje, w których warto spróbować lokalnych potraw, a wszystko to w otoczeniu cudownej natury.
  • Tuszetia - jeden z ciekawszych, ale i najbardziej dziewiczych - jeśli chodzi o naturę - terenów Gruzji. To dzika, praktycznie nietknięta ludzką ręką kraina, której znakiem charakterystycznym są imponujące i na długo zapadające w pamięć góry Wielkiego Kaukazu. To idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju i oderwania od zgiełku codzienności, a także dla turystów lubiących  wędrówki.

Co jeszcze warto zobaczyć? 

  • Twierdza Ananuri - jest zlokalizowana niecałe 70 km od Tbilisi, tuż nad rzeką Aragwi. To wyjątkowe miejsce na tzw. gruzińskiej drodze wojennej. Twierdza jest otoczona murem, za którym znajduje się między innymi bazylika Sioni oraz kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znany z bogatych rzeźbień, w tym krzyża, drzewa życia i wielu ciekawych inskrypcji. Za murem podziwiać można również dwie wieże, z których jedna pełniła rolę dzwonnicy. Ciekawostką jest fakt, że miejsce to jest bardzo popularne wśród nowożeńców, którzy właśnie tam odbywają swoją ślubną ceremonię. W roku 2007 twierdzę umieszczono na gruzińskiej liście informacyjnej UNESCO.
  • Lodowiec Chalaadi - to główny cel większości turystów odwiedzających miasto Mestia. Wiedzie do niego stosunkowo niedługi i prosty szlak, na który składa się między innymi most zawieszony nad rzeką Mestiachala. Prowadzi on do malowniczej doliny, pełnej skalnych bloków, urokliwej zieleni i szumiącej, lodowcowej wody. Choć widoki wokół lodowca są zachwycające, warto wspiąć się po kamienistych zboczach aż do samego czoła, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.
  • Dolina Truso - to w zasadzie pocztówka z Gruzji. Bajkowe, rozciągające się dookoła polany w kolorze żywej, soczystej zieleni, okalają kolorowe źródła i mineralne jezioro. Czerwonopomarańczowy odcień kanionu Kasara, ciekawe formacje skalne, a także nieduże wodospady to tylko początek przygody. Zwiedzając dolinę, nie można pominąć zachwycających tarasów trawertynowych oraz wijącej między górami rzeki Terek, która ma swój początek właśnie w dolinie. W okolicy znajduje się kilka opuszczonych wiosek, a cały teren uznawany jest za idealne miejsce dla miłośników trekkingu.
  • Park Narodowy Waszlowani - to niezwykłe, niemal nietknięte ludzką ręką miejsce, którego znakiem charakterystycznym jest stepowy, a wręcz nieco pustynny krajobraz. To obszar, na którym doświadczymy praktycznie dziewiczej, niespotykanej w naszym klimacie natury, a także spotkamy wiele gatunków zwierząt (jak choćby wilki, czy rysie, szakale, hieny), ptaków (w tym np. orły i sępy), a nawet węże. Choć w lecie temperatura jest tam naprawdę wysoka, warto przejechać przez wyschnięte koryto rzeczne, oraz zatrzymać się chociaż w kilku punktach widokowych, z których podziwiać można niezwykłe skamieliny i małe kaniony.
  • Dawit-Garedża - to zlokalizowany we wschodniej części Gruzji kompleks skalny na granicy z Azerbejdżanem, w którym wykuto średniowieczny klasztor. Otoczony niemal całkowitym pustkowiem, stanowi niezwykłe doświadczenie estetyczne. Na jego terenie znajduje się aż 13 skalnych jaskiń. Ciekawostką są związane z kompleksem legendy, między innymi te dotyczące św. Dawita, założyciela klasztoru. Będąc w tym miejscu, warto odwiedzić także wioskę Udabno, zwaną miastem duchów.
  • Ogród Botaniczny w Batumi - zlokalizowany zaledwie 9km od urokliwego centrum Batumi, jest największym tego typu ogrodem w regionie Kaukazu. Na ponad 100 hektarach podziwiać można zapierające dech w piersiach parki, a także ciekawe, bujne rośliny (między innymi drzewa cytrusowe, palmy, bambusy, czy zachwycające magnolie). W tym wyjątkowym miejscu znajduje się wiele mniejszych, niemal tajemniczych ogrodów, które pozwalają na chwilę wytchnienia w otoczeniu subtropikalnej roślinności. Dla chętnych możliwe jest zwiedzanie terenu z przewodnikiem, a także zakup niektórych roślin.
  • Kanion Okatse i Jaskinia Prometeusza – to chyba najbardziej znane atrakcje w okolicach miasta Kutaisi. Kanion z biegiem lat ukształtowany został przez rzekę o tej samej nazwie. Dziś można podziwiać miedzy innymi spacerując specjalną ścieżką, która daje możliwość podziwiania wąwozu w całej jego okazałości. Jaskinia zaś uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Składa się z wielu sal, a każdą z nich zdobią niezwykłe formacje skalne. Czasami - jeśli pozwala na to poziom podziemnej rzeki - część trasy biegnącej przez jaskinię można pokonać łódką. Będąc w okolicy, warto odwiedzić również pobliskie jaskinie Sataplia.

Gdzie nocować w Gruzji?

Gruzja jest stosunkowo niedrogim krajem dla polskich turystów, także jeśli chodzi o ceny zakwaterowania. To, ile będziemy musieli zapłacić za nocleg, uzależnione jest oczywiście od wielu czynników, takich jak choćby standard wybranego miejsca, jego lokalizacja, odległość od głównych atrakcji turystycznych, czy dodatkowe udogodnienia.

Wśród wielu ofert znaleźć można zarówno niedrogie hostele i kwatery prywatne o niższym standardzie lub gorszej lokalizacji, jak również zlokalizowane w dużych miastach hotele, dobrze przystosowane do potrzeb nieco bardziej wymagających turystów. \Nie brakuje także drogich hoteli, prywatnych apartamentów, czy domów na wyłączność, w których wysoki standard i rozmaite udogodnienia wiążą się ze zdecydowanie wyższą ceną.

Oto przykładowe ceny noclegów o różnym standardzie, dla 2 dorosłych osób, podróżujących wspólnie do Gruzji:

Standard

Pokój

Prywatna łazienka

Śniadanie

Miasto

Cena za pokój/dobę

Guest House

Pokój dwuosobowy typu Standard z podwójnym łóżkiem

-

-

Chvabiani

35 PLN

Hotel

Pokój typu Standard z 2 łóżkami pojedynczymi

-

-

Kutaisi

45 PLN

Pensjonat

Apartament rodzinny typu Suite z balkonem

TAK

Dodatkowo płatne – 35 PLN/os.

Kutaisi

192 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój Dwuosobowy typu Budget z podwójnym łóżkiem

-

Dodatkowo płatne – 44 PLN/os.

Tibilisi

259 PLN

Apartament

Apartament z widokiem na morze, z podwójnym łóżkiem

TAK

-

Batumi

335 PLN

Domek na wyłączność

Domek z dwoma sypialniami i salonem

TAK

-

Mestia

705 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój standardowy z 2 łóżkami podwójnymi i balkonem

TAK

Wliczone w cenę

Shekvetili

813 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój typu Executive z 2 łóżkami podwójnymi – piętro Executive

TAK

Wliczone w cenę

Tibilisi

1 324 PLN

Ile kosztuje lot do Gruzji?

Ceny lotów do Gruzji są zmienne i – bardzo często – dość zróżnicowane. Choć w teorii najwięcej za bilety zapłacimy w typowo turystycznym sezonie, zdarza się, że letnie promocje i oferty last minute pozwolą znacznie obniżyć koszt podróży.

Jeśli nie gonią nas terminy, a nasz wakacyjny grafik jest elastyczny, w wyszukiwarce lotów warto zaznaczyć opcję „najtańszy miesiąc”, lub po prostu wybrać najtańszy dzień wylotu i powrotu w konkretnym okresie.

Oto przykładowe oferty lotów z Polski do Gruzji, dla jednej osoby dorosłej podróżującej w listopadzie klasą ekonomiczną w dwie strony:

  • Loty z Polski do Kutaisi:
    • Wylot z Katowic - lot bezpośredni: od 324 PLN
    • Wylot z Krakowa- lot bezpośredni: od 362 PLN
    • Wylot z Wrocławia - lot bezpośredni: od 393 PLN
    • Wylot z Gdańska - lot bezpośredni: od 402 PLN
    • Wylot z Warszawy - lot bezpośredni: od 523 PLN
  • Loty z Polski do Tibilisi:
    • Wylot z Warszawy - lot bezpośredni: od 916 PLN
    • Wylot z Gdańska - lot z przesiadkami: od 953 PLN
    • Wylot z Katowic - lot z przesiadkami: od 965 PLN
    • Wylot z Krakowa - lot z przesiadkami: od 981 PLN
    • Wylot z Wrocławia - lot z przesiadkami: od 1 055 PLN
  • Loty z Polski do Batumi:
    • Wylot z Warszawy - lot z przesiadkami: od 1 447 PLN
    • Wylot z Nowego Dworu Mazowieckiego - lot z przesiadkami: od 1 606 PLN
    • Wylot z Krakowa - lot z przesiadkami: od 2 023 PLN
    • Wylot z Wrocławia - lot z przesiadkami: od 2 112 PLN
    • Wylot z Katowic - lot z przesiadkami: od 2 176 PLN

Na co uważać w Gruzji?

Choć Gruzja uznawana jest za kraj stosunkowo bezpieczny i przyjazny dla turystów, podczas pobytu na jej terytorium - zwłaszcza poza dużymi miastami - należy zachować ostrożność w związku z kilkoma potencjalnymi zagrożeniami.

Jak informuje MSZ, na terenie tego kraju obowiązuje drugi (w czterostopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. W związku z wysokim bezrobociem i nienajlepszą sytuacją gospodarczą, w Gruzji odnotowuje się natomiast wzrost pospolitej przestępczości. Szczególnie turyści narażeni są na drobne kradzieże i oszustwa, np. Podczas wynajmowania noclegów od osób prywatnych, czy podróży autostopem.

Szczególną ostrożność powinni zachować także turyści, którzy planują wyruszyć w gruzińskie góry. Takie wyprawy wiążą się bowiem z ryzykiem wypadku, a w kraj ten nie posiada służb ratunkowych, które stanowiłyby odpowiednik polskiego GOPR-u. Służby medyczne w górach są słabo przygotowane - nie posiadają nawet własnego śmigłowca, dlatego w razie nieszczęścia, pomoc z reguły udzielana jest dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzinach.

Co więcej, tamtejsze służby mogą odmówić rozpoczęcia akcji ratowniczej, jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające. W terenach górskich nie ma również rozwiniętego systemu ratownictwa medycznego, który gwarantowałby turystom szybką i profesjonalną pomoc.

W kwestii bezpieczeństwa, warto wspomnieć także o ruchu drogowym. Poruszanie się po gruzińskich drogach nie należy bowiem do najbezpieczniejszych. Miejscowi kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, są niezdyscyplinowani i bywają agresywni. Trzeba liczyć się również z tym, że wiele gruzińskich dróg jest w fatalnym stanie. Wielu gruzińskich kierowców nie posiada także ubezpieczenia OC, które w tym kraju nie jest obowiązkowe.

W Gruzji mogą występować trzęsienia ziemi, dlatego MSZ zaleca wszystkim turystom rejestrację w systemie Odyseusz.

Ważne! MSZ stanowczo odradza podróżowanie do nielegalnie okupowanych przez Rosję terytoriów, takich jak Abchazja i Region Cchinwali (Osetia Południowa). Przekraczanie gruzińskiej granicy z Gruzją z tych terenów jest nielegalne i może skończyć się grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Ile koszty leczenie w Gruzji?

W związku z tym, że Gruzja nie należy do UE, w kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Oznacza to, że za wszystkie usługi medyczne - nawet te podstawowe, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Tymczasem poziom usług świadczonych przez publiczną służbę zdrowia, zwłaszcza w mniejszych miastach, nie jest zbyt wysoki. Oznacza to, że w razie wypadku lub nagłej choroby, odwiedzający Gruzję turyści, często muszą korzystać z prywatnych placówek medycznych. Taka wizyta, nawet u lekarza pierwszego kontaktu, kosztuje natomiast ok. 20-30 euro.

Znacznie droższe będą wizyty u specjalistów, czy dodatkowe badania. Zapłacić trzeba będzie również za transport medyczny, leki, a nawet opatrunki. Koszty pobytu w szpitalu oraz wykonanie specjalistycznych zabiegów, mogą przekroczyć nawet 1000 euro za dobę.

Jak przestrzega gov.pl:

Publiczna służba zdrowia w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie, w których jest możliwość hospitalizacji.

Jak wybrać ubezpieczenie do Gruzji?

Polisę turystyczną na wyjazd do Gruzji można kupić już za niecałe 4 PLN za dzień. To niewiele, zwłaszcza w porównaniu z bardzo wysokimi kosztami, jakie bez ubezpieczenia trzeba będzie ponieść w razie wypadku lub nagłej choroby.

Minimalna suma gwarantowana kosztów leczenia to 30 000 euro. Warto jednak zdecydować się na wyższe stawki, ponieważ wszelkie koszty usług medycznych w Gruzji turysta musi pokryć samodzielnie. Wybierając polisę, w której ubezpieczenie KL ma wyższą kwotę, będziemy czuć się bezpieczniej i uchronimy się przed nieplanowanymi dopłatami. Warto również zwrócić uwagę, czy wybrana polisa zabezpieczy nas na wypadek zachorowania na COVID-19, a także czy pokryje ewentualne koszty testów, kwarantanny, lub izolacji.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Niezwykle istotnym elementem ubezpieczenia są również koszty ratownictwa. Jeśli podczas pobytu w Gruzji planujemy aktywny wypoczynek w górach, koniecznie wybierzmy taką polisę, która zagwarantuje wysoką kwotę tej właśnie składowej polisy. Gruzińskie służby ratownictwa górskiego są słabo zorganizowane, a sama akcja ratunkowa czy poszukiwawcza - jeśli w ogóle się odbędzie - zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami, jakie nieubezpieczony turysta będzie zmuszony opłacić z własnych pieniędzy.

Co jeszcze powinna zawierać dobra polisa na wakacje w Gruzji?

  • Transport powrotny do kraju - jeśli w wyniku wypadku lub choroby, poszkodowany turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski, konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznego transportu. Taka usługa ostatecznie może natomiast kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Dzięki polisie to ubezpieczyciel zajmie się uregulowaniem takiej należności.
  • OC –  ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to równie ważny element polisy. Jeśli bowiem w wyniku naszego nieumyślnego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, TU zajmie się likwidacją szkody. To bardzo istotne, ponieważ leczenie, rehabilitacja, a nawet naprawa uszkodzonego mienia osób poszkodowanych, może wiązać się z kosztami rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to z kolei zabezpieczenia dla nas samych. Jeśli to nasze zdrowie lub mienie ucierpi, ubezpieczyciel wypłaci nam z tego tytułu należne odszkodowanie. NNW to również zabezpieczenie dla naszych najbliższych, którzy otrzymają od TU pieniądze w razie naszej śmierci.
  • Assistance - pakiet assistance to podstawowe wsparcie i pomoc w nagłych sytuacjach, takich jak utrata dokumentów, problemy prawne, czy zepsuty samochód. W ramach pakietu otrzymamy najczęściej wsparcie tłumacza, pomoc w załatwianiu formalności, pomoc prawna, czy auto zastępcze.
  • Ubezpieczenie bagażu - jeżeli w podróż do Gruzji zamierzamy zabrać wartościowe rzeczy, w tym np. Sprzęt elektroniczny lub sportowy, warto zadbać o ten element polisy. Jeśli nasz bagaż zaginie, ulegnie zniszczeniu, lub zostanie skradziony, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie z tego tytułu.

Ważne! Decydując się na zakup polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd, warto rozważyć dodatkowe rozszerzenia, takie jak klauzula alkoholowa, sporty ekstremalne, czy choroby przewlekłe. Dzięki temu zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela zostanie zwiększony, a my będziemy mogli czuć się bezpiecznie niemal w każdej sytuacji.

Jeżeli zamierzamy podróżować po Gruzji własnym samochodem, musimy pamiętać, by na miejscu wykupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Można to zrobić w wielu miejscach, takich jak choćby przejścia graniczne, gruzińskie banki, czy tamtejsze firmy ubezpieczeniowe. To istotne, ponieważ w razie wypadku lub kontroli, brak polisy może skutkować mandatem w wysokości od 100 do 200 GEL.

Ile kosztuje polisa turystyczna na wyjazd do Gruzji? 

Oto przykładowe ceny ofert ubezpieczeniowych o różnym zakresie i sumach gwarantowanych, dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje do Gruzji:

Ubezpieczyciel

Axa

Europa Ubezpieczenia

Allianz

Ergo  Ubezpieczenia Podróży

Cena

4,31 PLN/dzień

5 PLN/dzień

9,85 PLN/dzień

19,20 PLN/dzień

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

30 000 euro

80 000 PLN

TAK

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

-

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 000 PLN

100 euro koszty zakwaterowania, wyżywienia (max 7 dni)

400 PLN/dzień koszty zakwaterowania (max 7 dni) w ramach świadczenia „Wizyta Członka Rodziny”

Tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu (do 1000 euro)

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

-

-

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

5 400 PLN

20 000 euro

Transport powrotny

-

-

Bez limitu

20 000 euro

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

5 400 PLN

1 000 euro

Transport powrotny

-

-

-

1 000 euro

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

30 000 euro

80 000 PLN

20 000 euro

Ratownictwo

200 000 PLN

5 000 euro

50 000 PLN

-

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie ambulatoryjne

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

Bez limitu

TAK

Transport zwłok

TAK

TAK

Bez limitu

TAK

Stomatolog

900 PLN

300 euro

1 000 PLN

250 euro

Choroby przewlekłe

-

TAK

-

TAK

Assistance

W ramach kosztów leczenia

Ubezpieczenie pomocy w podróży – Wariant Standard

W ramach kosztów leczenia

Assistance podstawowy

Ubezpieczenie bagażu

-

TAK

-

TAK

Suma ubezpieczenia

-

300 euro

-

800 PLN

Sprzęt elektroniczny

-

300 euro

-

400 PLN

OC

-

-

-

-

Suma ubezpieczenia

-

-

-

-

Szkody osobowe

-

-

-

-

Szkody w mieniu

-

-

-

-

NNW

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

3 000 euro

14 000 PLN

20 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

3 000 euro

14 000 PLN

20 000 PLN

Śmierć

10 000 PLN

1 800 euro

7 000 PLN

10 000 PLN

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

Opóźnienie lotu

O 6h – 200 PLN

-

O 6h – suma ubezpieczenia 600 PLN

-

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

 

Za dopłatą w wysokości 15% składki istnieje możliwość rozszerzenia ochrony na zdarzenia spowodowane pod wpływem alkoholu

TAK

-

TAK

 

By zagwarantować sobie bezpieczną podróż do Gruzji, najlepiej samodzielnie dopasować polisę pod kątem swoich potrzeb. Składkę można wyliczyć za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń na podróż, a wybrane ubezpieczenie od razu zakupić online. 

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Na odwiedzających Gruzję czekają malownicze miasta, historyczne zabytki i nowoczesne ośrodki, a także dzika, fasycnująca przyroda.
  2. W Gruzji trzeba uważać na niebezpieczne tereny speratystyczne, niefrasobiliwych kierowców, zaleca się też profesjonalne przygotowanie do wypraw w góry.
  3. Na terenie Gruzji koszty leczenia i ratownictwa pokrywa osoba poszkodowana. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 20-30 euro, a pobytu w szpitalu oraz wykonanie zabiegów - nawet 1000 euro za dobę.
  4. Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji, które pokryje koszty leczenia, ratownictwa i zapewni wsparcie w razie problemów za granicą można mieć już od 4,3 zł/dzień.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy aktualnie można podróżować do Gruzji?

    Tak, polscy turyści mogą obecnie podróżować do Gruzji bez dodatkowych ograniczeń. Zniesione zostały wszystkie obostrzenia związane z COVID-19, obowiązuje ruch bezwizowy, a gruzińską granicę (podróżując bezpośrednio z krajów należących do UE) można przekraczać także na podstawie dowodu osobistego.

  2. Czy podróż do Gruzji jest droga?

    Gruzja zaliczana jest do jednego z tańszych krajów, jeśli chodzi o podróże. Najdroższym elementem całego wyjazdu jest zazwyczaj bilet lotniczy, choć i tu można zaoszczędzić, np. podróżując poza sezonem. Sam pobyt w Gruzji nie jest drogi - noclegi, wyżywienie, a także korzystanie z atrakcji turystycznych są o wiele tańsze niż większości turystycznych destynacji. Jeśli chodzi o koszty życia, np. zakupy, paliwo, czy usługi, w dużych miastach ceny są zbliżone do cen polskich, w mniejszych natomiast z reguły za większość artykułów zapłacimy o wiele mniej.

  3. Kiedy najlepiej jechać do Gruzji?

    Do Gruzji najlepiej wybrać się późną wiosną lub wczesną jesienią, kiedy temperatura oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza, a typowo turystyczny sezon jeszcze się nie rozpoczął, lub właśnie dobiega końca. Tłumy są wtedy mniejsze, ceny niższe, a pogoda wciąż pozwala na wypoczynek w słońcu. W lipcu i sierpniu temperatury są znacznie wyższe (nawet 30-35 stopni Celsjusza w cieniu), co może utrudniać zwiedzanie. Letnie miesiące to także więcej turystów, przez co plaże i turystyczne atrakcje są bardziej oblegane niż poza sezonem.

  4. Czy ubezpieczenie turystyczne w Gruzji jest obowiązkowe?

    Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto wykupić taką polisę, aby uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów w razie wypadku lub choroby. Jedynie za brak ubezpieczenia OC dla zarejestrowanych poza Gruzją pojazdów, można zapłacić karę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia