Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy na wycieczkę?

Zakup ubezpieczenia turystycznego jest dziś bardzo prosty. Można zrobić to online, w zaledwie kilka minut. Mimo to, wiele osób decyduje się na zakup polisy w biurze podróży lub w liniach lotniczych –łącznie z wycieczką lub biletem.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Czy warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Czy na pewno polisa zakupiona w biurze podróży lub na stronie przewoźnika lotniczego, może zapewnić turyście odpowiednie bezpieczeństwo? Sprawdźmy.

Polisa turystyczna z biura podróży – co zapewnia?

Polisa z biura podróży w podstawowej wersji zawiera się w cenie wycieczki. Teoretycznie mogłoby to więc oznaczać, że turysta, który kupuje wycieczkę u touroperatora, nie musi dokupować dodatkowego ubezpieczenia. Niestety, polisy zawierające się w cenie wycieczki, nie zapewnią turyście odpowiedniego bezpieczeństwa.
Zakres polis oferowanych przez biura podróży w „standardzie” jest bardzo ograniczony. Najczęściej zawierają one wyłącznie ryzyka takie jak koszty leczenia, NNW i ubezpieczenie bagażu.

Dodatkowo, sumy gwarantowane tych ryzyk są bardzo niskie jak na współczesne standardy. To szczególnie niebezpieczne dla kosztów leczenia, które w przypadku standardowych polis oferowanych przez touroperatorów, zwykle oscylują na poziomie 10 000 - 15 000 euro. 

Oferty biur podróży w zakresie kosztów leczenia mogą być zdecydowanie zbyt niskie,  aby skutecznie pokryć koszty leczenia turysty za granicą. Np. tygodniowy pobyt w szpitalu w Hiszpanii potrafi kosztować ok. 2 500 euro. Koszt wizyty na pogotowaniu we Włoszech – to ok. 300 euro. Znacznie większym kosztem może być transport sanitarny chorego z powrotem do Polski – ok. 2 000 euro z krajów europejskich. W przypadku innych kontynentów ceny te wzrastają kilkukrotnie. Z tego względu zaleca się, aby koszty leczenia dla podróży do krajów europejskich, wynosiły co najmniej 30 000 euro, a dla krajów spoza Europy  – przynajmniej 40 000 euro.

Oczywiście polisy z lepszym zakresem ubezpieczenia i wyższymi kosztami leczenia, także można zakupić u touroperatorów. Niestety ten nie zawierają się w cenie wycieczki. Ich ceny są też najczęściej niewspółmiernie wysokie w stosunku do polisy o tym samym zakresie zakupionej samodzielnie.

A może... polisa z linii lotniczych?


Podobnie sytuacja wygląda w przypadku polis kupowanych za pośrednictwem linii lotniczych. Ich zakup, łącznie z biletem, także bez wątpienia jest wygodny. Zakres takiego ubezpieczenia jest nawet odrobinę szerszy niż w przypadku ubezpieczeń oferowanych przez touroperatorów – zwykle zawiera koszty leczenia, OC, ubezpieczenie bagażu, pokrycie wydatków prawnych oraz możliwość anulowania lotu ze względu na niespodziewane okoliczności. Co ciekawe, wyższe są także sumy ubezpieczenia. W przypadku kosztów leczenia wynoszą nawet 150 000 euro, w zależności od przewoźnika.

Nie oznacza to jednak, że zakup polisy za pośrednictwem linii lotniczych, to rozwiązanie idealne. Turyści zwykle mogą wybierać tu jedynie spośród dwóch-trzech możliwości „gotowych” ubezpieczeń – nie mogą samodzielnie modyfikować zakresu polisy.

Ubezpieczenia oferowane jako dodatek do biletu, zwykle nie zawierają np. kosztów ratownictwa. Tymczasem ten element może być kluczowy dla podróżników nastawionych na takie aktywności jak wspinaczka górska, czy nurkowanie. Dodatkowo w polisach oferowanych przez biura podróży często nie ma NNW, a zatem podróżnik nie może ubiegać się o odszkodowanie za straty na zdrowiu.

Ważny element polisy turystycznej w dzisiejszych czasach: ubezpieczenie od COVID-19

Osobną kwestią, niezwykle ważną w dobie pandemii, jest ochrona w razie zachorowania na COVID-19. Każdy turysta, który chce mieć pewność, że ubezpieczenie obejmie ewentualne koszty leczenia i hospitalizacji z powodu zachorowania na koronawirusa, powinien bezwzględnie zadbać, aby ten element znalazł się w ubezpieczeniu.

W przypadku polis kupowanych samodzielnie jest to aktualnie raczej standard – bez trudu można znaleźć ofertę zapewniającą ochronę w razie zachorowania na COVID-19. Inaczej sytuacja wygląda dla polis kupowanych u touroperatorów. Tutaj również można uzyskać ochronę w zakresie COVID-19, ale tylko w przypadku wyższych pakietów ubezpieczenia, a nie tych zawartych w cenie wycieczki. Oznacza to dodatkowe opłaty.

Znacznie więcej wysiłku należy włożyć w dokładne sprawdzenie, czy ochronę w razie zachorowania na COVID-19 zapewniają swoim klientom linie lotnicze. Niestety nie jest to standardem. Informacji należy poszukiwać na stronie konkretnego przewoźnika, a jeśli informacji takich brakuje – zadzwonić na infolinię.

Polisa z biura podróży lub linii lotniczych – dlaczego może nie wystarczyć?

Jak widać, choć zakup polisy za pośrednictwem linii lotniczych lub biura podróży może być kuszącym (bo wygodnym!) rozwiązaniem, zwykle jest to ryzykowne. Tego rodzaju polisy mogą nie wystarczyć, bo:
  • Zakres ubezpieczenia jest bardzo ograniczony. W przypadku polis sprzedawanych za pośrednictwem przewoźników lotniczych nie ma możliwości jego modyfikacji, a w przypadku touroperatorów – każda „lepsza” opcja jest odczuwalnie droższa.
  • Sumy kosztów leczenia zawarte w standardowych polisach oferowanych przez biura podróży są bardzo niskie. W efekcie może się zdarzyć, że turysta, mimo że zakupił ubezpieczenie, będzie musiał dopłacić do leczenia.
  • Turysta nie ma możliwości doposażenia ubezpieczenia o dodatki, których potrzebuje. Dodatki takie to m.in. klauzula alkoholowa, klauzula sportów ekstremalnych, czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że kupując ubezpieczenie w biurze podróży, często nie uzyskujemy o nim pełnych informacji. Przez to nie możemy podjąć w pełni świadomej decyzji. Sprzedający skupia się raczej na wymienieniu zalet wycieczki, a nie opowiadaniu o ubezpieczeniu. Dokładnie to samo ma miejsce, gdy kupujemy wycieczkę online. Czytamy raczej o hotelu i atrakcjach, niż o zakresie ubezpieczenia. W efekcie informacje, jakie podróżnik zyskuje na temat polisy, często są bardzo lakoniczne. Rodzi to ryzyko nieprzyjemniej niespodzianki w razie jakichkolwiek trudności na miejscu.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku zakupu polisy za pośrednictwem linii lotniczych. Te także nie rozpisują się przesadnie na swoich stronach internetowych o dokładnym zakresie ubezpieczenia, a aby odnaleźć OWU – trzeba się porządnie naszukać. To także ogranicza wiedzę podróżnika o tym, co właściwie kupuje. 

Niestety wiele osób, w dzisiejszych zabieganych czasach, jeśli nie otrzyma informacji podanych w przystępnej, przejrzystej formie, po prostu ich nie przyswoi. Tymczasem stawką są tu nierzadko tysiące złotych. Nie ma sensu ryzykować!

Ubezpieczenie turystyczne kupione samodzielnie – większa niezależność i większe bezpieczeństwo

Każdy turysta, który chce mieć pewność, że zrobił wszystko, aby w trakcie wyjazdu móc czuć się bezpiecznie – powinien zdecydować się na samodzielny zakup ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu:
  • Będzie mógł w prosty sposób dopasować zakres ubezpieczenia i sumy gwarantowane do swoich potrzeb. Wybierać można spośród kilkunastu różnych pakietów z rozmaitymi wariantami sum gwarantowanych kosztów leczenia.
  • Zyska możliwość dokupienia praktycznych dodatków, które znacząco zwiększą bezpieczeństwo w trakcie całego wyjazdu. Dodatki takie to m.in. klauzula chorób przewlekłych, odszkodowanie na wypadek opóźnienia samolotu, ubezpieczenie sprzętu sportowego lub bagażu, ochrona dla osób uprawiających sporty ekstremalne, czy coraz popularniejsza klauzula alkoholowa.
  • Bez trudu odnajdzie ofertę dopasowaną do swoich możliwości finansowych. Turysta, który kupuje ubezpieczenie samodzielnie, nie musi po prostu zgadzać się na jedną, konkretną propozycję touroperatora czy przewoźnika. Samodzielny zakup polisy to także oszczędność. Cena dobrego ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd na terytorium Europy rozpoczyna się już od ok. 4 zł/dzień.
Podsumowując, choć zakup ubezpieczenia łącznie z wycieczką lub biletem lotniczym, może wydawać się ciekawą opcją – warto dokładnie rozważyć zakup polisy odrębnie. Daje to znacznie większą elastyczność... i pozwala oszczędzić.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Ubezpieczenie z biura podróży w podstawowej cenie nie gwarantuje pełnej ochrony.
  2. Polisę z linii lotniczych można kupić za dodatkową składką.
  3. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie induwydiane.
  4. Dzięki temu można porównać różne ceny i dopasować zakres do swoich potrzeb. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy