Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Dominikana - co zabrać na wakacje?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Urlop na Dominikanie to znakomita opcja dla każdego, kto chciałby samodzielnie zorganizować sobie egzotyczny, rajski urlop. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na wakacje do tego pięknego kraju.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dominikana jest kierunkiem, który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród miłośników błogiego odpoczynku na rajskiej plaży, amatorów nurkowania i sportów wakacyjnych, ale też zwolenników zwiedzania. Szczyt sezonu i zarazem najlepsze warunki do wypoczynku występują tutaj między listopadem a marcem, choć dużą popularnością cieszą się również terminy lipcowe i sierpniowe.

Przez cały rok średnie temperatury powietrza w dzień wahają się od 28 do 32 st. Celsjusza, co umożliwia spędzenie egzotycznych wakacji nawet wtedy, gdy u nas panuje zima. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zaplanować urlop na Dominikanie oraz czego nie może zabraknąć na liście rzeczy do zrobienia zarówno przed wyjazdem jak i w trakcie podróży.

Dominikana na własną rękę – podstawowe informacje

Bez względu na planowaną porę urlopu na Dominikanie, najkorzystniej jest przeznaczyć na pobyt minimum 10-14 dni. Krótszy pobyt, ze względu na około 10-godzinny lot czy zmianę strefy czasowej i klimatycznej, może okazać się niewystarczający, by odpocząć i zwiedzić kraj. Ile kosztuje pobyt na Dominikanie zorganizowany na własną rękę?

Przykładowe ceny noclegów:

1. Punta Cana:

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

LOKALIZACJA

WYŻYWIENIE

CENA ZA NOC

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy typu classic, 1 duże łóżko podwójne

10,4 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

113 PLN

Obiekt zarządzany przez osobę prywatną

Apartament na wyłączność z dwoma łóżkami

8,8 km od centrum

-

212 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Prywatny bungalow typu standard

10,7 km od centrum

Wszystkie posiłki wliczone w cenę

795 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Apartament na wyłączność z dwoma podwójnymi łóżkami i tropikalnym widokiem

30,2 km od centrum

All Inclusive

1 690 PLN

2. Santo Domingo:

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

LOKALIZACJA

WYŻYWIENIE

CENA ZA NOC

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy, 1 duże łóżko podwójne

0,9 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

126 PLN

Hoteal 4-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy z jednym dużym łóżkiem podwójnym

1,3 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

297 PLN

Hoteal 4-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy typu deluxe, z jednym łóżkiem podwójnym

1,2 km od centrum

-

724 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój typu deluxe z 2 łóżkami podwójnymi

4,4 km od centrum

-

1 614 PLN

3. Puerto Plata:

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

LOKALIZACJA

WYŻYWIENIE

CENA ZA NOC

Obiekt zarządzany przez osobę prywatną

Dom na wyłączność z jedną sypialnia i jednym łóżkiem podwójnym

450 m od centrum

-

158 PLN

Obiekt zarządzany przez osobę prywatną

Apartament z jedną sypialnią i jednym łóżkiem podwójnym

0,7 km od centrum

-

314 PLN

Kompleks hotelowy

Pokój typu superior z łóżkiem typu king-size

1,6 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

418 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy typu deluxe

3,1 km od centrum

All Inclusive

828 PLN

4. Santiago de los Caballeros:

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

LOKALIZACJA

WYŻYWIENIE

CENA ZA NOC

Obiekt zarządzany przez osobę prywatną

Pokój 2-osobowy typu economy z jednym dużym łóżkiem podwójnym

2,8 km od centrum

-

114 PLN

Hotel

Pokój typu deluxe z jednym łóżkiem podwójnym

1,4 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

261 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój typu superior

8,6 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

651 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój typu superior z łóżkiem typu king-size

1,7 km od centrum

Śniadanie wliczone w cenę

883 PLN

Przykładowe ceny lotów z Polski na Dominikanę

Przykładowe ceny biletów lotniczych dla jednej osoby podróżującej klasą ekonomiczną, biorąc pod uwagę podróż w dwie strony:

 • Lot z Punta Cana:
  • Z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 2 726 PLN
  • Z Warszawy - od 3 099 PLN
  • Z Krakowa - od 3 289 PLN
  • Z Wrocławia - od 3 430 PLN
  • Z Katowic - od 3 708 PLN
  • Z Gdańska - od 3 711 PLN
  • Z Poznania - od 5 809 PLN
 • Lot z Santo Domingo:
  • Z Gdańska - 3 386 PLN
  • Z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 3 571 PLN
  • Z Poznania - od 4 020 PLN
  • Z Wrocławia - od 4 974 PLN
 • Lot z Puerto Plata:
  • Z Wrocławia - od 4 527 PLN
  • Z Warszawy - od 4 912 PLN
  • Z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 5 558 PLN
  • Z Gdańska - od 5 721 PLN
  • Z Katowic - od 7 698 PLN
  • Z Kraków - od 22 997 PLN
 • Santiago de los Caballeros:
  • Z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 5 691 PLN

Jakie dokumenty zabrać na Dominikanę? 

PASZPORT

TAK

PASZPORT TYMCZASOWY

TAK

DOWÓD OSOBISTY

NIE

Aby wyjechać na Dominikanę, polscy turyści będą potrzebowali przede wszystkim paszportu, lub paszportu tymczasowego. Dokument musi być ważny minimum 6 miesięcy, licząc od daty przyjazdu.

Jeśli chodzi o termin ważności paszportu, do końca bieżącego roku obostrzenia w tym zakresie zostały ograniczone. Jak czytamy na oficjalnej stronie gov.pl: „Wyjątkowo do dnia 31 grudnia 2022 r. obywatele wszystkich narodowości udający się na terytorium Dominikany mogą wjechać, jeżeli posiadają paszport ważny w momencie wjazdu. Pobyt na Dominikanie nie może przekroczyć ważności paszportu”.

Podróżujący z Polski turyści nie muszą posiadać wizy na wyjazd. Przy wjeździe na terytorium Dominikany, konieczne będzie jednak przedstawienie biletu powrotnego oraz poświadczenie o posiadaniu odpowiedniej ilości pieniędzy na czas planowanego pobytu.

Istnieje także obowiązek meldunkowy (np. w hotelu lub pensjonacie), a także obowiązek wypełnienia elektronicznego formularza wjazdu.wyjazdu (dostępny na stronie https://eticket.migracion.gob.do). Dzieci, które nie przekroczyły 13 roku życia, mogą podróżować pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

Ważne! Osoby, które nie posiadają wizy, mogą przebywać na Dominikanie maksymalnie 30 dni. W przypadku dłuższych podróży (do 120 dni), konieczne będzie wyrobienie wizy w cenie: 2 500 DOP (30-90 dni) lub 4 000 DOP (90-120 dni).

Urlop na Dominikanie – co zabrać na wakacje?

Paszport i inne niezbędne dokumenty to jednak nie wszystko. Dominikana to mimo wszystko odległy, a w pewnym sensie także egzotyczny kraj, który klimatem i kulturą różni się od naszego, dlatego też warto odpowiednio przygotować się do podróży, zabierając ze sobą kilka potrzebnych rzeczy.

Oto te najbardziej podstawowe, których nie powinno zabraknąć w wakacyjnej walizce:

 • Kremy do opalania z odpowiednio wysokim filtrem - na Dominikanę trzeba zabrać przede wszystkim duże ilości wodoodpornych kremów do opalania z wysokim filtrem. W odpowiednią ochronę powinny zaopatrzyć się nawet osoby o ciemnej karnacji, przy czym w ich wypadku wystarczy balsam z filtrem SPF 15 lub 20. Słońce często świeci tutaj naprawdę mocno, dlatego kremem trzeba smarować się minimum dwa, trzy razy dziennie.
 • Preparaty przeciw owadom - skoro już mowa o zabezpieczaniu skóry, to przydać może się również środek przeciwko komarom i innym insektom. O ile w kurortach owadów jest niewiele, tak podczas wycieczek do tropikalnych lasów taka ochrona jest niezbędna. Warto podkreślić, że na Dominikanie dość powszechna jest denga, zdarzają się też przypadki zachorowań na wirus Zika czy malarię.
 • Odpowiednie ubrania i akcesoria - o walizki należy spakować przede wszystkim lekkie, letnie ubrania, lecz należy też uwzględnić możliwość wystąpienia tropikalnego deszczu. Warto również zabrać jedną cienką bluzkę lub sweter i długie spodnie, które przydadzą się w razie wyjątkowo chłodnej nocy lub poranka, czy też podczas odwiedzania miejsc kultu religijnego. Poza tym warto wziąć ze sobą co najmniej jedne pełne buty oraz jeden bardziej elegancki strój – w niektórych hotelach i restauracjach obowiązuje zakaz wstępu dla osób w szortach czy zbyt swobodnym stroju. Niezbędne będą również akcesoria, takie jak okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy dobrze chroniące przed słońcem.
 • Apteczka - to pozycja obowiązkowa na każdy zagraniczny urlop. Dominikana nie wiąże się z wyjątkowo specyficznymi zagrożeniami, dlatego sprawdzają się tu klasyczne elementy wyposażenia apteczki: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, czy też tabletki na ból gardła i problemy z żołądkiem. Trzeba również pamiętać o ewentualnych lekach przyjmowanych na stałe, a także plastrach, bandażu i środku do odkażania ran.
 • Środki do dezynfekcji - chociaż sytuacja związana z pandemią COVID-19 nieco się uspokoiła, podczas podróży warto mieć ze sobą środki do dezynfekcji, jak np. żele czy chusteczki antybakteryjne, a także spray odkażający.
 • Zalecane szczepienia - chociaż władze Dominikany nie wymagają od przyjezdnych posiadania szczepień, niektóre z nich są zalecane, w związku z podwyższonym ryzykiem zachorowania na choroby tropikalne. Najważniejsze z nich to: szczepienie przeciwko żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C oraz durowi brzusznemu.
 • Zasilacz i adapter do gniazdek - na Dominikanie wykorzystywane są gniazdka dwubolcowe typu amerykańskiego, a prąd dostarczany jest przy napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w odpowiedni zasilacz i adapter.
 • Polisa turystyczna na wyjazd - to podstawa podczas każdego wyjazdu, zwłaszcza do kraju, w którym nie obowiązuje EKUZ. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu na podróż zagraniczną, unikniemy ponoszenia wysokich kosztów w razie wypadku lub choroby w trakcie urlopu.

Pamiętaj! Osoby wyjeżdżające na Dominikanę z dzieckiem muszą również zadbać o specjalne produkty dla malucha. Trzeba pamiętać, że jest to egzotyczna wyspa i pewnych rzeczy można na niej po prostu nie dostać – problem może stanowić choćby znalezienie mleka w proszku. Z drugiej strony, Dominikana z dzieckiem kilku- czy kilkunastomiesięcznym, ze względu na długi lot, może okazać się dość męczącą opcją.

Dominikana – atrakcje turystyczne i sposoby spędzania czasu

Dominikana urzeka rajskimi plażami z białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą i palmami kokosowymi, a także górskimi wzniesieniami z pięknymi widokami oraz nowoczesną infrastrukturą. Jej dwa najważniejsze regiony turystyczne to Punta Cana oraz chętniej odwiedzany, Puerto Plata.

To właśnie ten ostatni w stu procentach wpisuje się w powyższy opis, a przy tym oferuje dodatkowo wspaniałe rafy koralowe oraz ogromny wybór luksusowych kurortów; wszystko to sprawia, że jest on prawdziwą wizytówką Dominikany oraz ulubionym miejscem na urlop dla wielu celebrytów.

Dużą atrakcję stanowi stolica kraju, Santo Domingo, w której można znaleźć między innymi ciekawą zabudowę starego miasta, czy też okazy architektury w stylu izabelińskim oraz późnogotyckim. Dominikana to także możliwość uprawiania sportów wodnych i egzotyczna roślinność, w tym wspaniałe plantacje bananów i kawy, jak również półwysep Samana czy rajska wysepka Saona Island. Na uwagę zasługują też oferty wycieczek tamtejszych hoteli, takie jak „poszukiwania” wielorybów oraz przelot nad wyspą.

Co dokładnie powinno znaleźć się na każdej turystycznej mapie urlopu spędzanego na Dominikanie?

 • Wyspa Saona -  jest drugą, po Haiti, największą wchodzącą w skład Republiki Dominikany. Doskonal pasuje do niej określenie „rajska wyspa”, gdyż turkusowa woda, biały piasek i zielone palmy robią wyjątkowe wrażenie. Dotrzeć na wyspę można na dwa sposoby: motorówką, co jest szybsze (trwa około 30–45 minut) i tańsze, ale z uwagi na prędkość i fale może wywołać u niektórych odruchy wymiotne, lub katamaranem, co jest dłuższe (trwa około dwóch godzin) i dwa razy droższe, ale bardziej komfortowe i atrakcją jest tutaj już sam rejs, któremu towarzyszą muzyka, taniec i rum, jak i również można na spokojnie podziwiać piękne widoki. Niezależnie od tego, czy wybierzemy motorówkę, czy katamaran, po drodze na wyspę czeka nas jeden przystanek – Piscina Natural, naturalny basen sięgający do pasa, w którym można zażyć kąpieli. Natknąć możemy się w nim na kolorowe rozgwiazdy, jednak zabronione jest ich wyjmowanie celem robienia zdjęć, gdyż po wyciągnięciu z wody są w stanie przeżyć jedynie kilka sekund. Na samej Saonie prócz kąpieli i wypoczywania pod palmami, czekają na nas także znajdujące się nieopodal plaży bary z lokalnymi przysmakami.
 • Las Terrenas - Las Terrenas było kiedyś niewielką wioską rybacką, a obecnie to najprężniej rozwijające się miasteczko turystyczne na Półwyspie Samana w Dominikanie. Z dala od tętniącego życiem centrum, w zachodniej części Las Terrenas znajduje się plaża Playa Bonita, w języku hiszpańskim „piękna”. Jest ona długa i różnorodna: mamy tu płycizny, kąpieliska, a także strefy kilkumetrowych fal, gdzie podziwiać można surferów. Łączna długość plaż w Las Terrenas przekracza 28 km. Nie wszystkie są odwiedzane często, dzięki czemu przy odrobinie wytrwałości można znaleźć miejsce do odpoczynku w całkowitych ciszy i spokoju.
 • Wodospad El Limón – wodospad  stanowi jedną z największych atrakcji Dominikany. Leży pomiędzy miastami Las Terrenas i Samana, a jego wysokość wynosi 52 metry. Obszar ten jest pomnikiem przyrody – Monumento Natural Salto El Simon.
 • Puerto Plata - jest największym miastem w północno-zachodniej Dominikanie. Jest ono znane z wiktoriańskiej architektury, rozległych piaszczystych plaż, mnóstwa zieleni i wznoszącego się nad całością łańcucha górskiego. Wrażenie robią zabytkowe budynki – drewniane pomalowane na pastelowe kolory. W mieście znajdują się również liczne placówki kulturowe, w tym najbardziej znana wśród turystów - Muzeum Bursztynu.
 • Santo Domingo - jest stolicą Dominikany. Istotną częścią kultury miasta są sztuki sceniczne; posiada ono orkiestrę symfoniczną, orkiestrę kameralną, zespół operowy, zespół baletowy, zespół folklorystyczny i teatr narodowy. Spośród licznych muzeów warto zwrócić uwagę na Muzeum Człowieka Dominikańskiego, w którym znajdują się artefakty prekolumbijskiej cywilizacji Taino. Zoo Parque Zoologico Nacional stanowi dom dla około stu rodzimych i egzotycznych gatunków zwierząt i roślin. Innym miejscem, które spodoba się miłośnikom natury jest Park Narodowy Los Tres Ojos, w którego skład wchodzą trzy podziemne wyjątkowej urody jeziora w jaskiniach.
 • La Romana - to zlokalizowane w południowej części kraju miasto, jedno z większych na Dominikanie, idealne dla tych turystów, którzy szukają odpoczynku i atrakcji. Znajduje się tam wiele plaż, hoteli, restauracji i klubów (w tym klub Coco Bongo), ale także popularny cel turystyczny - Altos de Chavón, To replika XVI wiecznej osady, która została odtworzona dopiero w latach 70. ubiegłego wieku i do dziś pozwala poczuć toskański klimat w sercu Dominikany. W Ła Romana znajdziemy także fabrykę cygar, a także pobliski raj dla miłośników nurkowania - wyspę Catalina. W niedalekiej odległości znajduje się również niewielki, ale urokliwy kurort Bayahibe.
 • Półwysep Samaná - to miejsce słynie z wielu turystycznych perełek, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika rajskiego odpoczynku. Znajdziemy tu między innymi zachwycające plaże w Las Terrenas (w tym przede wszystkim Playa Punta Popy czy Playa Casa Blanca), otoczone zielonymi palmami i lazurową wodą, wioskę rybacką LAs Galeras, a także miasteczko Samaná, które jest główną częścią półwyspu.
 • Jarabacoa - to wymarzone miejsce dla tych, którzy chcą doświadczyć tropikalnego piękna Karaibów. Turyści - szczególnie ci szukający dziewiczej natury - mogą podziwiać tu zapierające dech w piersiach widoki, które na długo zapadają w pamięć. Do głównych atrakcji tej części kraju należy z pewnością wodospad Salto Jimenoa, wraz z trzema wiszącymi wokół niego mostami, idealnymi na rajski spacer. Tam zobaczyć można też plantacje fasoli i rzekę Jimenoa, idealną na kąpiele. W Jarabacoa podziwiać można też idealny na wspinaczkę, najwyższy szczyt Karaibów - Pico Duarte, na którym mieści się pomnik Juana Pablo Duarte. Zachwyca także wodospad Biguate Salto, wokół którego organizowane są konne przejażdżki. W związku z występowaniem kanionów i rwących potoków, Jarabacoa to również idealna destynacja dla miłośników raftingu.
 • Los Pozos de Romeo – czyli w tłumaczeniu na język polski Kałuże Romea, to tak naprawdę system 3 naturalnych, głębokich basenów, czy też raczej studni, ułożonych według wielkości, o krystalicznie czystej wodzie, zlokalizowanych w drodze do Pedernales.. Można w nich zobaczyć żyjące pod powierzchnią niewielkie kolorowe rybki, popływać, lub - ze względu na głębokość - nurkować. To naturalna oaza wśród zachwycającej przyrody, która pozwala na chwile odpoczynku i kontemplacji.
 • Wodospady Damajagua - to w zasadzie kanion, w którym znajduje się wiele wodospadów, przez wielu turystów nazywany naturalnym wodnym parkiem rozrywki. To wyjątkowa atrakcja dla tych, którzy poza zwykłym zwiedzaniem i podziwianiem cudów przyrody, szukają odrobiny adrenaliny. Wycieczki po Damajagua odbywać można z przewodnikiem, a także… kaskiem i kamizelką. Część trasy trzeba bowiem pokonać ześlizgując się do wody wraz z jej nurtem, niczym z naturalnych, czasami sięgających nawet kilku metrów zjeżdżalni! To niezapomniane przeżycie i okazja do świetnej zabawy w rajskim otoczeniu.

Dominikana – czy na wyspie jest bezpiecznie?

Organizując urlop na Dominikanie nie sposób pominąć kwestii związanych z bezpieczeństwem. Choć kraj ten postrzegany jest jako bezpieczny, a sami mieszkańcy są z reguły mili i uczynni, występują tutaj zagrożenia charakterystyczne dla wielu miejsc turystycznych z różnych stron świata.

Lepiej unikać wsiadania do pojazdów z nieznajomymi, czy samodzielnego zapuszczania się w nocy w rejony nieturystyczne. MSZ zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności poza hotelami „All Inclusive”, przede wszystko w związku z dużym zagrożeniem ze strony najbiedniejszych mieszkańców kraju..

Szczególnie po pandemii koronawirus, zwiększeniu uległo także zagrożenie przestępczością pospolitą, w tym przede wszystkim kradzieżami i napadami, dlatego wybierając się na plażę czy na wycieczkę, lepiej nie zabierać ze Sabą cennej biżuterii, drogiego sprzętu elektronicznego, czy większych ilości gotówki. Zdarzają się też oszustwa (np. przy wymianie pieniędzy) oraz zachęty do zakupu narkotyków ze strony osób podstawionych przez policję. Należy również uważać na nieostrożnych kierowców, którzy nierzadko jeżdżą po spożyciu alkoholu i nie przestrzegają przepisów drogowych.


Niebezpieczeństwo może przyjść także ze strony tropikalnej natury. Trzeba pamiętać, że Dominikana położona jest na Morzu Karaibskim i średnio co najmniej raz na dwa lata występują na niej tropikalne, niszczycielskie cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i huragany. W porze suchej, kiedy to turystów jest najwięcej, przyroda zachowuje się jednak dość przewidywalnie i nie generuje poważniejszych zagrożeń. Poza tym, zjawiska takie jak huragan nie pojawiają się nagle i zostawiają wystarczająco dużo czasu na bezpieczną ewakuację.

Dla turystów odwiedzających Dominikanę większym zagrożeniem jest już picie wody z kranu – jest ona zanieczyszczona i wiąże się ze sporym ryzykiem bardzo poważnego zatrucia.

Ważne! Na Dominikanie nie ma polskiej placówki konsularnej, w związku z czym uzyskanie pomocy w razie problemów może być nieco utrudnione. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, w takiej sytuacji polscy obywatele mogą skorzystać z placówki innego kraju członkowskiego UE. MSZ zalec wszystkim turystom rejestrację w systemie Odyseusz.

Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę – jak je wybrać?

Niezależnie czy mowa o Dominikanie na własną rękę, czy wakacjach organizowanych przez biuro podróży, należy zadbać o ubezpieczenie podróżne, które można kupić online na rankomat.pl. W tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wprawdzie w tym drugim przypadku touroperator zapewnia polisę, jednak i tak trzeba upewnić się czy spełnia ona wymagane kryteria.

Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę musi przede wszytskim zapewniać pokrycie kosztów leczenia na poziomie minimum 50 000 euro. Tylko taki limit finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela gwarantuje, że w razie poważnego wypadku czy zachorowania, nie będzie trzeba samodzielnie płacić za kosztowny transport medyczny do kraju czy inne specjalistyczne świadczenia zdrowotne Należy też dopilnować, by w przypadku kosztów ratownictwa i poszukiwania limit ten wynosił minimum 30 000-40 000 euro.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Jakie jeszcze elementy ochrony powinna zawierać dobra polisa na wyjazd?

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – to ochrona na wypadek konsekwencji nieszczęśliwych zdarzeń, do których dojdzie z naszej winy i wyniku których ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. Dzięki OC, to ubezpieczyciel pokryje koszty związane z likwidacją takich szkód.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - w przypadku NNW, przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie i życie osoby ubezpieczonej, a zakres ochrony obejmuje wypadki, do których dojdzie podczas podróży. Zapewni wypłatę odszkodowania między innymi w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, rehabilitacji, a także śmierci ubezpieczonego.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego – będzie przydatne podczas każdej, zwłaszcza tak dalekiej podróży. Warto pamiętać o takiej ochronie szczególnie wtedy, gdy w podróż zabieramy ze sobą wartościowe rzeczy, w tym sprzęt elektroniczny lub sportowy. To zabezpieczenie na wypadek jego uszkodzenia, zagubienia, a często również opóźnienia podczas lotu.
 • Pakiet usług assistance – assistance zapewni pomoc w nagłych wypadkach, w tym między innymi wsparcie tłumacza, prawnika, a nawet organizację transportu, czy opiekę nad dzieckiem, gdy jego opiekunowie będą poszkodowani.
 • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – to rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, które przyda się każdemu, kto w trakcie pobytu na Dominikanie planuje uprawiać sporty, uznane przez TU za ryzykowne, w tym między innymi nurkowanie, wspinaczkę, czy wiele sportów wodnych.
 • Klauzula alkoholowa – dzięki temu rozszerzeniu możliwe będzie otrzymanie odszkodowania za wypadek także wtedy, gdy w chwili nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczony będzie pozostawał pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd? 

Oto przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na Dominikanę:

Ubezpieczyciel

Axa

Nationale Nederlanden

Allianz

Proama

Cena

5,74 PLN/dzień

7,57 PLN/dzień

9,85 PLN/dzień

11 PLN/dzień

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

150 000 PLN

80 000 PLN

300 000 PLN

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko gdy test jest niezbędny w przebiegu leczenia

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym oraz dla testów wymaganych przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 000 PLN

400 PLN/dzień tylko jeśli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max 7 dni)

400 zł/dzień

koszty zakwaterowania (max 7 dni) W ramach Świadczenia „Wizyta Członka Rodziny”

100 euro/dzień koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni); 300 000 PLN koszty transportu tylko dla osoby, której obecność jest niezbędna, np. dla rodzica

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

-

TAK

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

3 000 PLN (do max 10 dni)

5 400 PLN

300 000 PLN

Transport powrotny

-

500 PLN

Bez limitu

300 000 PLN

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

TAK

-

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

5 400 PLN

-

Transport powrotny

-

-

-

-

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

150 000 PLN

80 000 PLN

300 000 PLN

Ratownictwo

200 000 PLN

100 000 PLN

50 000 PLN

300 000 PLN

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie ambulatoryjne

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

Bez limitu

TAK

Transport zwłok

TAK

Bez limitu

Bez limitu

TAK

Stomatolog

900 PLN

1 000 PLN

1 000 PLN

200 euro

Choroby przewlekłe

-

-

-

TAK

Assistance

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

Pakiet assistance standard

Ubezpieczenie bagażu

-

-

-

-

Suma ubezpieczenia

-

-

-

-

Sprzęt elektroniczny

-

-

-

-

OC

TAK

-

-

TAK

Suma ubezpieczenia

-

-

-

50 000 PLN

Szkody osobowe

-

-

-

50 000 PLN

Szkody w mieniu

-

-

-

50 000 PLN

NNW

TAK

-

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

-

14 000 PLN

30 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

-

14 000 PLN

30 000 PLN

Śmierć

10 000 PLN

-

7 000 PLN

30 000 PLN

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

-

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Za dopłatą w wysokości 15% składki

TAK

-

TAKa

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Przez cały rok średnie temperatury na Dominikanie wynoszą od 28 do 32 stopni Celsjusza.
 2. Najlepiej wypoczywać na Dominikanie pomiędzy listopadem a marcem.
 3. Najbardziej znane regiony wypoczynkowe na Dominikanie to Punta Cana i Puerto Plata.
 4. Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę można kupić już od 5,96 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy obecnie można lecieć na Dominikanę?

  Polscy turyści mogą obecnie podróżować na Dominikanę bez przeszkód. Nie ma obowiązku posiadania certyfikatu covidowego ani wykonywania testów (z wyjątkiem losowych szybkich testów na lotnisku).

 2. Czy na Dominikanie ubezpieczenie jest obowiązkowe?

  Posiadanie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, ale warto wykupić polisę turystyczną przed podróżą, aby podczas wyjazdu czuć się bezpiecznie i uniknąć wysokich kosztów w razie choroby lub wypadku.

 3. Jak dokumenty są potrzebne, by wjechać na Dominikanę?

  Aby wyjechać na Dominikanę, polscy turyści potrzebują paszportu lub paszportu tymczasowego (w przypadku każdego dokumentu, jego minimalna ważność to 6 miesięcy). Konieczny będzie także bilet powrotny i potwierdzenie posiadania funduszy na pobyt.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia