Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Dominikana - co zabrać na wakacje?

Urlop na Dominikanie to znakomita opcja dla każdego, kto chciałby samodzielnie zorganizować sobie egzotyczny, rajski urlop. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą na wakacje do tego pięknego kraju.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Pobyt na Dominikanie zadowoli zarówno miłośników błogiego leniuchowania i kąpieli wodnych, jak i przyrody – którzy będą mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy, bujną roślinność czy egzotyczne zwierzęta.

Dominikana jest godnym rozważenia kierunkiem, w przypadku zarówno wyjazdu organizowanego samodzielnie, jak i z biurem podróży. Szczyt sezonu i zarazem najlepsze warunki do wypoczynku występują tutaj między listopadem a marcem, choć dużą popularnością cieszą się również terminy lipcowe i sierpniowe. Przez cały rok średnie temperatury powietrza w dzień wahają się od 28 do 32 st. Celsjusza, przy czym w okresie od maja do listopada trwa pora deszczowa, którą cechują dość częste i intensywne, ale stosunkowo krótkie opady deszczu.
 

Dominikana na własną rękę – podstawowe informacje


Bez względu na planowaną porę urlopu na Dominikanie, najkorzystniej jest przeznaczyć na niego minimum 10, a najlepiej 14 dni. Krótszy pobyt, ze względu na około 10-godzinny lot czy zmianę strefy czasowej i klimatycznej, nie zapewni oczekiwanej jakości wypoczynku. Byłby on zresztą mało korzystny finansowo, bo za:

 • same bilety lotnicze trzeba zapłacić zwykle co najmniej 3 tys. zł za osobę w obie strony – trudno jest też znaleźć tańsze loty czarterowe.

Jeśli chodzi o koszty noclegów, dostępne są pokoje dwuosobowe w cenie 100-120 zł za dobę, ale na dobry, sprzyjający rajskiemu wypoczynkowi hotel lub bungalow trzeba przeznaczyć od około 250 zł w górę. Dlatego też, Dominikana na własną rękę to dobry wybór przede wszystkim dla tych, którzy:

 • akceptują tańsze pensjonaty, a przy tym są w stanie poradzić sobie bez opieki rezydenta,
 • osoby, które oczekują ekskluzywnych wakacji all inclusive powinny skupić się na ofercie biur podróży – będzie to bardziej wygodne i najprawdopodobniej tańsze.

Dominikana – atrakcje turystyczne i sposoby spędzania czasu


Dominikana urzeka rajskimi plażami z białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą i palmami kokosowymi, a także górskimi wzniesieniami z pięknymi widokami oraz nowoczesną infrastrukturą. Jej dwa najważniejsze regiony turystyczne to Punta Cana oraz chętniej odwiedzany, Puerto Plata. To właśnie ten ostatni w stu procentach wpisuje się w powyższy opis, a przy tym oferuje dodatkowo wspaniałe rafy koralowe oraz ogromny wybór luksusowych kurortów; wszystko to sprawia, że jest on prawdziwą wizytówką Dominikany oraz ulubionym miejscem na urlop dla wielu celebrytów.

Dużą atrakcję stanowi stolica kraju, Santo Domingo, w której można znaleźć między innymi ciekawą zabudowę starego miasta, czy też okazy architektury w stylu izabelińskim oraz późnogotyckim. Dominikana to także możliwość uprawiania sportów wodnych i egzotyczna roślinność, w tym wspaniałe plantacje bananów i kawy, jak również półwysep Samana czy rajska wysepka Saona Island. Na uwagę zasługują też oferty wycieczek tamtejszych hoteli, takie jak „poszukiwania” wielorybów oraz przelot nad wyspą.
 

Dominikana – bezpieczeństwo


Organizując urlop na Dominikanie nie sposób pominąć kwestii związanych z bezpieczeństwem. Choć kraj ten postrzegany jest jako bezpieczny, a sami mieszkańcy jako mili i uczynni, występują tutaj zagrożenia charakterystyczne dla wielu miejsc turystycznych z różnych stron świata. Lepiej jest unikać wsiadania do pojazdów z nieznajomymi, czy samodzielnego zapuszczania się w nocy w rejony nieturystyczne. Zdarzają się też oszustwa (np. przy wymianie pieniędzy) oraz zachęty do zakupu narkotyków ze strony osób podstawionych przez policję. Należy również uważać na nieostrożnych kierowców, którzy nierzadko jeżdżą po spożyciu alkoholu i nie przestrzegają przepisów drogowych.

Niebezpieczeństwo może przyjść także ze strony nieokiełznanej natury. Trzeba pamiętać, że Dominikana położona jest na Morzu Karaibskim i średnio co najmniej raz na dwa lata występują na niej tropikalne, niszczycielskie cyklony. W porze suchej, kiedy to turystów jest najwięcej, przyroda zachowuje się jednak dość przewidywalnie i nie generuje poważniejszych zagrożeń. Poza tym, zjawiska takie jak huragan nie pojawiają się nagle i zostawiają wystarczająco dużo czasu na bezpieczną ewakuację. Dla turystów odwiedzających Dominikanę większym zagrożeniem jest już picie wody z kranu – jest ona zanieczyszczona i wiąże się ze sporym ryzykiem bardzo poważnego zatrucia amebą.
 

Urlop na Dominikanie – rzeczy, które warto ze sobą zabrać


Skoro już wiadomo kiedy, na ile i po co jechać do Dominikany, a także na co uważać, warto teraz przyjrzeć się kwestii pomocnych oraz całkowicie niezbędnych elementów wyposażenia walizki. Wiele spośród z nich można kupić po przyjeździe, ale szkoda marnować na miejscu energię i czas na ich poszukiwania. Co zatem spakować poza paszportem i pieniędzmi?

Kremy do opalania

Na Dominikanę trzeba zabrać przede wszystkim duże ilości wodoodpornych kremów do opalania z wysokim filtrem. W odpowiednią ochronę powinny zaopatrzyć się nawet osoby o ciemnej karnacji, przy czym w ich wypadku wystarczy balsam z filtrem SPF 15 lub 20. Słońce często świeci tutaj naprawdę mocno, dlatego kremem trzeba smarować się minimum dwa, trzy razy dziennie.

Preparaty przeciw owadom

Skoro już mowa o zabezpieczaniu skóry, to przydać może się również środek przeciwko komarom i innym insektom. O ile w kurortach owadów jest niewiele, tak podczas wycieczek do tropikalnych lasów taka ochrona jest niezbędna. Warto podkreślić, że na Dominikanie dość powszechna jest denga, zdarzają się też przypadki zachorowań na wirus Zika czy malarię.

Odpowiednie ubrania i akcesoria

Do walizki należy spakować przede wszystkim lekkie, letnie ubrania, lecz należy też uwzględnić możliwość wystąpienia tropikalnego deszczu. Warto również zabrać jedną cienką bluzkę lub sweter i długie spodnie, które przydadzą się w razie wyjątkowo chłodnej nocy lub poranka, czy też podczas odwiedzania miejsc kultu religijnego. Poza tym radzi się, by wziąć ze sobą co najmniej jedne pełne buty oraz jeden bardziej elegancki strój – w niektórych hotelach i restauracjach obowiązuje zakaz wstępu dla osób w szortach lub po prostu niechlujnie ubranych. Niezbędne są oczywiście również: okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy dobrze chroniące przed słońcem.

Zestaw leków

To pozycja obowiązkowa na każdy zagraniczny urlop. Dominikana nie wiąże się z wyjątkowo specyficznymi zagrożeniami, dlatego sprawdzają się tu klasyczne elementy wyposażenia apteczki: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, czy też tabletki na ból gardła i problemy z żołądkiem. Trzeba również pamiętać o ewentualnych lekach przyjmowanych na stałe, a także plastrach, bandażu i środku do odkażania ran.

Zasilacz i adapter do gniazdek

Na Dominikanie wykorzystywane są gniazdka dwubolcowe typu amerykańskiego, a prąd dostarczany jest przy napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w odpowiedni zasilacz i adapter.

Produkty na wakacje z dzieckiem

Osoby wyjeżdżające na Dominikanę z dzieckiem muszą również zadbać o specjalne produkty dla malucha. Trzeba pamiętać, że jest to egzotyczna wyspa i pewnych rzeczy można na niej po prostu nie dostać – problem może stanowić choćby znalezienie mleka w proszku. Z drugiej strony, Dominikana z dzieckiem kilku- czy kilkunastomiesięcznym, ze względu na długi lot, może okazać się dość męczącą opcją.
 

Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę

Niezależnie czy mowa o Dominikanie na własną rękę, czy wakacjach organizowanych przez biuro podróży, należy zadbać o ubezpieczenie podróżne, które można kupić online na rankomat.pl. W tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wprawdzie w tym drugim przypadku touroperator zapewnia polisę, jednak i tak trzeba upewnić się czy spełnia ona wymagane kryteria. Przede wszystkim, musi ona oferować sumę ubezpieczenia dla kosztów leczenia na poziomie minimum 40, a najlepiej 50 tys. euro. Tylko taki limit finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela gwarantuje, że w razie poważnego wypadku czy zachorowania, nie będzie trzeba samodzielnie płacić za kosztowny transport medyczny do kraju czy inne specjalistyczne świadczenia zdrowotne.

Należy też dopilnować, by w przypadku kosztów ratownictwa i poszukiwania limit ten wynosił minimum 30 tys. euro. Pozostałe elementy polisy mają mniejsze znaczenie, choć warto również zwrócić uwagę na:

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego,
 • pakiet usług assistance.

Porównanie najtańszej i optymalnej oferty polisy turystycznej na Dominikanę

Towarzystwo ubezpieczeniowe ERV (najtańsza oferta) AXA Assistance (optymalna oferta)
Koszty leczenia i assistance 85 675 zł 600 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwo 600 000 zł
Ubezpieczenie OC 150 000 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy 800 zł 1500 zł
NNW 20 000 zł 50 000 zł
Cena polisy za 14 dni dla dwóch osób 112 zł 176,82 zł

Źródło: rankomat.pl

W prosty sposób więcej ofert ubezpieczeń turystycznych można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Zakres ochrony należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Po wybraniu jednej z nich, po kilku sekundach na skrzynkę mailową otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na Dominikanę.

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Przez cały rok średnie temperatury na Dominikanie wynoszą od 28 do 32 stopni Celsjusza.
 2. Najlepiej wypoczywać na Dominikanie pomiędzy listopadem a marcem.
 3. Najbardziej znane regiony wypoczynkowe na Dominikanie to Punta Cana i Puerto Plata.
 4. Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę można kupić już od 5,96 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy