Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Gdzie na narty? Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Top 10

W sezonie zimowym nie musimy wyjeżdżać za granicę, by poszusować na nartach w dobrych ośrodkach narciarskich – w Polsce jest ich wiele. Przed wyjazdem warto sprawdzić, które ośrodki narciarskie są najlepsze.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Za najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce uważane są: Wierchomla, Szczyrk Mountain Resort, Czarna Góra Resort, Zieleniec Ski Arena, Muszyna, Białka Tatrzańska i kilka innych. W tym artykule wskazujemy 10 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce i porównujemy ich oferty.  

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce

 

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce 

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie zimowym będziemy mogli bez przeszkód szusować na nartach w polskich ośrodkach narciarskich. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce, jak na razie, jest dobra. Nie ma lockdownu i wiele ośrodków narciarskich jest już gotowych na przyjazd turystów. 

Pamiętajmy, że we wszystkich publicznych miejscach zamkniętych, takich jak restauracje czy recepcje hoteli, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką. W kolejkach na wyciągi, czy też w kolejkach do barów szybkiej obsługi, konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu – ok. 1,5 m. 

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - top 10

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na narty w Polsce, koniecznie poznajcie tych 10 najlepszych ośrodków narciarskich – przygotowaliśmy dla Was pełne zestawienie. 

1.Wierchomla 

Ośrodek narciarski Wierchomla leży w Beskidzie Sądeckim, 12 km od miejscowości Piwniczna-Zdrój. Ten ośrodek warto odwiedzić, bo co roku są tu idealne warunki do jazdy na nartach.  

W Beskidzie Sądeckim panuje wyjątkowy mikroklimat, dzięki któremu śnieg utrzymuje się od listopada do kwietnia. Ośrodek narciarski Wierchomla to szerokie i dobrze oświetlone trasy o łącznej długości 3,5 km. Wśród nich są trasy zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy. Do dyspozycji turystów są 4 wyciągi, w tym 1 wyciąg krzesełkowy – czteroosobowa kanapa – która z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, a także 3 wyciągi orczykowe. 

W ośrodku narciarskim Wierchomla znajdziemy wiele atrakcji, m.in.: snowpark, wyposażony w skocznie i przeszkody, a także tor play cross dla dzieci. Do dyspozycji jest też szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu. Ośrodek narciarski Wierchomla ma szeroką ofertę gastronomiczną – punkty z jedzeniem i napojami rozmieszczone są wzdłuż tras. Oferta obejmuje też noclegi w hotelu: możemy wybierać pomiędzy wynajęciem pokoju, studia lub apartamentu. 

2. Zieleniec 

Zieleniec, to ośrodek narciarski, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Przede wszystkim ze względu na alpejski klimat, który cieszy oczy i płuca. 

Zieleniec oferuje narciarzom wiele tras o różnych stopniach trudności. Zadowoleni będą także Ci, którzy lubią szusować w nocy – dobrze oświetlone noce trasy w Zieleńcu to duży plus tego miejsca. W ofercie ośrodka narciarskiego Zieleniec są różne karnety: na pojedyncze przejazdy lub na konkretną liczbę dni albo tygodni – nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem karnetu do swoich potrzeb i czasu.  

Do Zieleńca najłatwiej dojedziemy z Wrocławia – do tego ośrodka narciarskiego dojeżdżają specjalne skibusy. Z początkiem grudnia sezon narciarski 2020/2021 w Zieleńcu jest już otwarty.  

3. Muszyna 

Ci, którzy zastanawiają się, gdzie najlepiej pojechać na narty w Polsce, powinni rozważyć również ośrodek Muszyna. Muszyna to miejscowość w Małopolsce, położona na malowniczym terenie – w Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad. Do dyspozycji są tutaj dwie duże stacje narciarskie oraz kilkanaście mniejszych wyciągów – idealnych dla poczatkujących narciarzy. 

Trasy narciarskie w Muszynie są szerokie i bezpieczne. Klimat górski jest tutaj łagodny, więc to dobre miejsce dla osób z chorobami układu oddechowego – Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa.  

4. Czarna Góra 

Wśród najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, należy wskazać także Czarną Górę. Ten nowoczesny ośrodek narciarski ulokowany jest w województwie dolnośląskim, na Ziemi Kłodzkiej. 

Czarna Góra słynie z tzw. Strefy Czystego powietrza – zarówno ośrodek narciarski, jak i hotele oraz restauracje ulokowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej.

Ośrodek narciarski Czarna Góra oferuje 6 sztucznie naśnieżanych tras, które ratrakowane są dwa razy dziennie. Na niektórych z tych tras mamy także możliwość jazdy nocnej – na trasach zamontowane jest nowoczesne oświetlenie. Na szczyt zawiezie nas wyciąg krzesełkowy – sześcioosobowa kanapa, na której możemy bezpiecznie przemieszczać się z dziećmi.  

Otwarcie sezonu narciarskiego 2020/2021 w Czarnej Górze nastąpiło 4 grudnia – można więc już śmiało przejeżdżać do ośrodka.  

5. Szczyrk 

Jeśli zastanawiacie się, który z ośrodków narciarskich w Polsce jest najlepszy w Beskidzie Śląskim – koniecznie sprawdźcie Szczyrk. 

Szczyrk to niewielka miejscowość, ale niezwykle malownicza. Funkcjonuje tutaj wiele ośrodków narciarskich z trasami do jazdy na nartach i snowboardzie – nartostrady o różnym stopniu trudności. Większość tras jest oświetlona i naśnieżana. Jeżeli ważne są dla was wyciągi – tu będziecie mieli do dyspozycji gondolę, która może przewieźć 10 osób naraz oraz ekspresowe rodzinne 6-osobowe kanapy.  

W Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku jest trasa z certyfikatem FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Strat sezonu w Szczyrku zaplanowano na 11 grudnia 2021 roku.  

6. Białka Tatrzańska 

Jeśli szukacie najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce i marzą Wam się Tatry, rozważcie wyjazd do Białki Tatrzańskiej. Szusowanie z widokiem na malownicze Tatry to niepodważalna zaleta tego miejsca.  

Do dyspozycji turystów są tu 3 kompleksy: Kotelnica, Bania i Kaniówka – wszystkie łączą się ze sobą na jednym z orczyków. To sprawia, że w Białce Tatrzańskiej możemy łatwo korzystać aż z kilkunastu tras narciarskich.  

Sezon narciarski 2020/21 w Białce Tatrzańskiej ruszył 10 grudnia.  

7. Krynica-Zdrój 

W ośrodku narciarskim w Krynicy Zdrój narciarze mają do dyspozycji dwie duże stacje narciarskie – Jaworzyna Krynicka oraz Słotwiny. W tej pierwszej na górę wjedziemy gondolą, z kolei w drugiej czekają na nas dwa rodzaje wyciągów – krzesełkowy i orczykowy.  

Choć ośrodek Krynica-Zdrój należy do najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, warto wiedzieć, że większość tutejszy tras oznaczonych jest jako trudne – to więc doskonałe miejsce dla zaawansowanych narciarzy.  

Ośrodek narciarski Krynica-Zdrój otwarty i gotowy na szusowanie jest już od 28 listopada b.r. 

8. Kasprowy Wierch 

Jeśli marzycie o szusowaniu w bardzo dobrym ośrodku narciarskim w Polsce, idealnym miejscem może się okazać Kasprowy Wierch – alpejski klimat, malownicze widoki oraz wszystko, czego potrzebuje narciarz do szczęścia. 

Kasprowych Wierch przeznaczony jest głównie dla doświadczonych narciarzy. Zaawansowani narciarze mogą tu zjeżdżać trasą Gąsienicową (spełnia wymagania FIS) lub Gorczykową. Dla osób średniozaawansowanych ośrodek przygotował trasy niebieskie. Jazda odbywa się tutaj na naturalnym śniegu. Na Kasprowym Wierchu funkcjonują 3 wyciągi, w tym wielka gondola z panoramicznym szybami.  

9. Szklarska Poręba 

Jeśli mieszkacie w zachodniej części Polski i zastanawiacie się, gdzie pojechać na narty w Polsce, rozważcie wyjazd do ośrodka Szrenica Ski Arena w Szklarskiej Porębie. 

W Szklarskiej Porębie znajdziecie 5 tras, z czego jedna jest bardzo trudna – z homologacją FIS, dwie są trudne, a dwie łatwe. Początkujący narciarze ucieszą się z obecności mniejszych wyciągów orczykowych – idealnych do nauki jazdy na nartach. Z tego powodu Szrenica Ski Arena to też doskonałe miejsce na wyjazd na narty w Polsce z dziećmi.  

 10. Karpacz Ski Arena 

Wymieniając najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce, warto wskazać też Karpacz Ski Arena. Ten ośrodek ulokowany jest w Karkonoszach, na Dolnym Śląsku. To największa stacja narciarska pod Śnieżką.  

9 kilometrów nartostrad – zarówno łatwych, jak i trudnych, a oprócz tego 5 wyciągów narciarskich i 2 krzesełkowe kolejki linowe. Liczne trasy na Kopie, o różnych stopniach trudności, przypadną do gustu zarówno zaawansowanym, jak i początkującym narciarzom. 

Kolej linowa na Kopę „Zbyszek” rusza 15 grudnia. Ośrodek Karpacz Ski Arena, na swojej stronie www, informuje, że otwarcie sezonu narciarskiego planowane jest jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 

Ubezpieczenie na narty w Polsce – czy jest konieczne? 

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce

 

Jak widać, dobrych ośrodków narciarskich w Polsce nie brakuje. Jednak wybór ośrodka, w którym będziemy szusować po bezpiecznych dobrze przygotowanych trasach, to nie wszystko – przed wyjazdem dobrze jest wykupić ubezpieczenie na narty w Polsce. 

Narty to sport należący to dyscyplin ryzykownych – wielu narciarzom przydarzają się kontuzje. Z danych SOS.eu wynika, że najczęściej narciarze doznają obrażeń kolan, kostek i stóp. Nieco rzadziej zdarzają się kontuzje ramion, barków oraz rąk. Sporadycznie dochodzi też do urazów pleców i głowy. 

Po wypadku na nartach dość często konieczne jest dalsze leczenie i rehabilitacja. Z tego powodu, warto mieć prywatne ubezpieczenie na narty – dzięki niemu unikniemy kolejek z placówkach NFZ, a za uszczerbek na zdrowiu, w ramach NNW, otrzymamy odszkodowanie.  

Jeżeli po wypadku, chcielibyśmy skorzystać z prywatnej opieki medycznej, takie usługi mogą wynieść nas od 1 000 zł wzwyż – zależnie od poziomu uszkodzenia ciała i koniecznych rehabilitacji. Pamiętajmy, że karta EKUZ, którą można otrzymać w NFZ, obowiązuje tylko poza granicami Polski. Jeśli doznamy kontuzji na nartach w Polsce, bez prywatnego ubezpieczenia, nie możemy liczyć na żadne specjalne względy w placówkach medycznych.  

Przykład: Pani Ela wyjechała na narty w Tatry. Niestety, zjeżdżając po stromym zboczu straciła panowanie nad nartami i upadła tak nieszczęśliwie, że złamała nogę i rękę. Pomoc medyczna udzielona Pani Eli na stoku przez GOPR była bezpłatna, jednak dalsze leczenie było jednym wielkim problemem. Najpierw czekała w długiej kolejce na pogotowiu, a później – po zdjęciu gipsu przez kilka tygodni oczekiwała na rehabilitację w ramach NFZ. Przez okres prawie 2 miesięcy Pani Ela nie mogła pracować, przez co popadła w długi. Gdyby Pani Ela wykupiła ubezpieczenie na narty, nie musiałaby się martwić ani o koszty leczenia, ani o środki na życie i leki w czasie rekonwalescencji.  

Ubezpieczenie na narty w Polsce, a COVID-19. Jaką wybrać ochronę? 

W obecnych czasach – w czasach pandemii – ubezpieczenie na narty powinno mieć ochronę COVID-19. W razie zachorowania, będziemy mogli liczyć na wsparcie finansowe towarzystwa ubezpieczeniowego.  

W ramach ubezpieczenia na narty z COVID-19 ubezpieczyciele zapewniają m.in. pokrycie kosztów za: 

 • wykonanie testu na COVID-19, 

 • leczenie i hospitalizację, 

 • wyżywienie i zakwaterowania w czasie izolacji, 

 • wyżywienie i zakwaterowania w czasie kwarantanny, 

 • przedłużony pobyt w razie choroby dziecka, 

 • powrót do kraju. 

W poszczególnych TU zasady ochrony ubezpieczenia na narty z COVID -19 mogą być nieco inne – sprawdzajmy je w dokumencie OWU.  

Wybierając ubezpieczenie na narty nie kierujmy się tylko ceną. Bardzo ważne jest uważne przeczytanie zasad ochrony, które zawsze znajdują się w dokumencie OWU. Zwróćmy szczególną uwagę na maksymalną sumę kosztów leczenia oraz rehabilitacji oferowanej w ramach ochrony. Ta kwota nie powinna być niższa niż 1 000 zł. 

Dobrze jest, gdy ubezpieczenie na narty ma w swoim zakresie też NNW- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo możemy rozszerzyć ubezpieczenie na narty o ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego – w razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, otrzymamy rekompensatę. Przydać się może również OC w życiu prywatnym – gdy spowodujemy wypadek na stoku, w którym ucierpi osoba trzecia – roszczenia pokryje ubezpieczyciel.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce? 

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenia na narty w Polsce w Uniqa dla: jednej osoby oraz dla 4 osobowej rodziny, na 2 tygodniowy wyjazd. Kalkulator na stronie ubezpieczeń podróżnych Uniqa pokazał trzy różne polisy dla obu tych wariantów. Szczegóły przedstawiają poniższe tabele.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce dla 1 osoby? 

 

 

Xsmall 

Small 

Large 

172,00 zł 

258,00 zł 

430,00 zł 

NNW 

10 000 zł 

20 000 zł 

50 000 zł 

OC 

100 000 zł 

100 000 zł 

100 000 zł 

Sporty amatorskie 

˅ 

˅ 

˅ 

OC sportowe i sprzęt sportowy 

˅ 

˅ 

˅ 

Leczenie i rehabilitacja w Polsce 

˅ 

˅ 

˅ 

Koszty ratownictwa 

15 000 zł 

15 000 zł 

15 000 zł 

Tabela 1. Źródło: https://www.uniqa.pl/kalkulator/ubezpieczenie-podrozne/offer Dane na dzień: 13.12.2021 r. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Polsce dla 4-osobej rodziny? 

 

 

Xsmall 

Small 

Large 

739,60 

1109,40 zł 

1849,00 zł 

NNW 

10 000 zł 

20 000 zł 

50 000 zł 

OC 

100 000 zł 

100 000 zł 

100 000 zł 

Sporty amatorskie 

˅ 

˅ 

˅ 

OC sportowe i sprzęt sportowy 

˅ 

˅ 

˅ 

Leczenie i rehabilitacja w Polsce 

˅ 

˅ 

˅ 

Koszty ratownictwa 

15 000 zł 

15 000 zł 

15 000 zł 

Tabela 2. Źródło: https://www.uniqa.pl/kalkulator/ubezpieczenie-podrozne/offer Dane na dzień: 13.12.2021 r. 

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty dla siebie i rodziny? 

Najlepsze ubezpieczenia na narty dobrze jest wybrać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń na narty. To niezwykle łatwe w obsłudze narzędzie internetowe, dzięki któremu w chwilę porównamy ze sobą nawet kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli.  

Kalkulator pokaże nie tylko ceny ubezpieczeń na narty, ale także zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej. W kalkulatorze możemy tez bezpośrednio zakupić wybrane ubezpieczenie na narty – umowa zostanie przesłana na nasz e-mail, wystarczy ją wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać. Składkę na ubezpieczenie na narty również możemy zapłacić przez Internet.  

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty w Polsce

 

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest karta EKUZ? 

Karta EKUZ to bezpłatnie wydawana w NFZ karta, która upoważnia do podstawowej opieki medycznej za granicą – warto ją mieć przy wyjeździe na narty poza granicę Polski. 

 1. Czy warto dokupić dodatki do ubezpieczenia na narty w Polsce? 

Podstawowe ubezpieczenie na narty w Polsce zapewni nam podstawową ochronę w razie wypadku w górach, jednak rozszerzenia, oferowane do polis w ramach dodatków, tj. OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu turystycznego, da nam dużo większe bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych sytuacji.  

 1. Co to są wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu na narty? 

Wyłączenia odpowiedzialności znajdziemy w każdej umowie na ubezpieczenie, w tym także przy polisie na narty. To lista sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody. Najczęściej wyłączenia odnoszą się do nieodpowiedzialnego zachowania osoby ubezpieczonej. 

 1. Co to jest OC sportowe? 

OC sportowe to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia nam ochronę w czasie uprawiania sportów. OC sportowe w ubezpieczeniu na narty gwarantuje nam pokrycie kosztów strat osoby trzeciej w wyniku spowodowanego przez nas wypadku – zarówno strat na zdrowiu, jak i mieniu.  

 1. Ile powinna wynieść suma ubezpieczenia OC sportowego w ubezpieczeniu na narty? 

Im wyższa suma ubezpieczenia OC sportowego, tym lepiej dla nas. Nie powinna być niższa niż 100 000 zł. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Ceny jednodniowych skipassów w Polsce zaczynają się od 75 zł.
 2. Wypożyczenie nart w Polsce kosztuje od 35 zł dziennie.
 3. Białka Tatrzańska i Szczyrk oferują bezpłatne skibusy.
 4. W Zieleńcu śnieg leży przez około 150 dni w roku.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Kamil

2020-04-21 16:14:37

Świetny wpis! ja od lat jeżdżę za granicę na narty, ale może następnym razem wybiorę się do Polski :) Póki co możemy podróżować jak narazie tylko na takie sposoby :https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/majowka-w-dobie-pandemii-jak-podrozowac-bez-wychodzenia-z-domu Miejmy nadzieję, że wreszcie będzie można spotkać się na szlakach

sitos

2021-02-15 09:18:18

Jak Wierchomla jest w Beskidzie Śląskim to ja mieszkam w górach szczecińskich....

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy