Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie górskie - ile kosztuje i kiedy się przyda?

Wypadki w górach nie są rzadkością. Złe przygotowanie do wyprawy, brak rozwagi przy planowaniu wędrówek czy po prostu nieszczęśliwe wypadki sprawiają, że konieczne jest wsparcie ratowników. W razie takich sytuacji warto mieć ubezpieczenie górskie.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Góry - czy latem, czy zimą - zawsze stanowią wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wykupienie ubezpieczenia górskiego to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach. Podpowiadamy. jak to zrobić.

Na co uważać w górach?

Jak podaje TOPR najczęstszą przyczyną interwencji ratowników górskich w miesiącach letnich były:

 • potknięcia i poślizgnięcia,
 • upadki z wysokości,
 • zabłądzenia,
 • niewłaściwe wyposażenie,
 • spadające kamienie. 

Natomiast zimą najczęściej dochodzi do wypadków na stokach. Ratownicy interweniują więc w takich sytuacjach, jak urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy. Zdarzają się też wypadki na skutek zderzenia się narciarzy, ignorowania znaków czy niedostosowania prędkości jazdy  do warunków

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Przede wszystkim należy zadbać o swoją kondycję i wcześniej przygotować się fizycznie do wyprawy. Im lepsza forma, tym mniejsze ryzyko wypadku, zasłabnięcia czy zbłądzenia na skutek zmęczenia. Przed wyjściem w góry koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody – jeśli przewidywane są burze czy gwałtowne opady, lepiej zrezygnować z wycieczki.

Należy też odpowiednio się ubrać – stosownie do aktualnych warunków. Należy mieć wygodne buty przeznaczone do wędrówek górskich, przyda się też nakrycie głowy. W plecaku powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa i  apteczka.

Nie można zapomnieć tez o mapie, naładowanym  telefonie, przyda się też powerbank. Warto pobrać na telefon aplikację „Ratunek” oraz kompas. Przed wyjściem należy powiadomić bliskich lub obsługę schroniska, informując o planowanej trasie i przewidywanym powrocie. =

Ile może kosztować wypadek w górach?

Akcje ratownicze przeprowadzone w polskich górach przez GOPR lub TOPR są bezpłatne, pokrywane z budżetu państwa. Poszkodowany nie jest obciążony bardzo wysokimi rachunkami za pomoc i sprowadzenie z gór, jednak niestety przyczynia się to również do lekkomyślnych zachowań niektórych turystów, którzy – bez odpowiedniego sprzętu, obuwia czy wbrew komunikatom ostrzegawczym – wybierają się na szlaki. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwiająca obywatelom UE nieodpłatną pomoc medyczną w podstawowym zakresie NIE OBEJMUJE ratownictwa górskiego. Jednak już nasi zachodni sąsiedzi, jak Czechy i Słowacja, a także wiele innych krajów, podjęło decyzję, aby kosztami ratownictwa górskiego obciążać poszkodowanego. Przepisy te godzą we wszystkich – także osoby, które z przyczyn losowych doznały kontuzji, jednak pomaga to ograniczyć przypadki niefrasobliwego podejścia do wypraw górskich czy spożywania alkoholu na stoku narciarskim. 

O jakich kosztach mowa? Sam transport helikopterem ratowniczym to koszt ok. 4 000 - 7 000 euro, akcja ratunkowa 500 - 2 000 euro. Przy czym są kraje tańsze i droższe – w Szwajcarii za akcję ratowniczą z użyciem śmigłowca płaci się od 12 000 EUR wzwyż – wszystko zależy od skomplikowania akcji i czasu jej trwania. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?

Taka polisa przede wszystkim powinna pokrywać koszty leczenia i ratownictwa – te pierwsze w przypadku wycieczek górskich na terenie Europy nie powinny być mniejsze niż 30 000 euro, a te drugi powinny gwarantować wsparcie do kwoty co najmniej 5 000 euro.

Ubezpieczenie górskie powinno zawierać też takie elementy, jak:

 • NNW – w razie wypadku towarzystwo wypłaci odszkodowanie,
 • OC w życiu  prywatnym – jeśli to my spowodujemy wypadek, w który będzie ktoś poszkodowany za ewentualne straty odpowiedzialność poniesie ubezpieczyciel,
 • ochrona bagażu i sprzętu,
 • Assistance – wsparcie informacyjne i prawne ubezpieczyciela.

Niektóre towarzystwa mogą wymagać dodatkowego rozszerzenia ochrony dla aktywnych w przypadku wypraw górskich. W większości przypadków rekreacyjne wycieczki do określonej wysokości nie są traktowane jako sport wysokiego ryzyka. Tak klasyfikowane za to mogą być wspinaczki przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zwiedzanie jaskiń czy jazda na nartach. Warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przed zakupem polisy.

Magdalena Kajzer, ekspert ds.. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Ile kosztuje turystyczne ubezpieczenie górskie?

Szeroka oferta ubezpieczycieli – dostępna między innymi w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – pozwala wybrać polisę dostosowaną do celu podróży, a w związku z tym także różnorodną finansową. Nie każda osoba wybierająca się w góry potrzebuje ubezpieczenia OC sportowego, nie każdy będzie uprawiał sporty ekstremalne.

Dla niektórych ważniejsza będzie suma kosztów leczenia, dla innych, jak wysoki jest zwrot kosztów za ratownictwo. Najtańsze ubezpieczenie w góry (obejmujące m.in. Szwajcarię i inne europejskie kraje) kosztuje 3,70 zł, a najdroższe 46,36 zł. 

Dla porównanie najtańsze ubezpieczenie oraz rekomendowane kosztujące 15 zł/dzień.

 

AXA ASSISTANCE – 3,70 ZŁ

GENERALI - 15 ZŁ

Koszty leczenia

200 000 zł

500 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

20 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

850 zł

Źrodło: ubezpieczeniaonline.pl

Wyjazd w góry wymaga zabezpieczenia w postaci polisy podróżnej. Te stosunkowo niewielkie pieniądze będą stanowiły ogromne wsparcie, jeśli do wypadku czy kontuzji dojdzie i wymagana będzie fachowa pomoc. Ubezpieczenie turystyczne w góry to inwestycja w swój własny święty spokój i poczucie bezpieczeństwa – bezcenna jest świadomość, że zadbało się o siebie i swoją rodzinę należycie, a w razie sytuacji kryzysowej, uniknie się dużego obciążenia finansowego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto pokrywa koszty akcji ratowniczych?

W Polsce akcje tego typu są bezpłatne. W Czechach, na Słowacji, w Austrii czy Szwajcarii i wielu innych krajach europejskich za pomoc ratowniczą musi zapłacić sam poszkodowany. Nie jest to refundowane w ramach EKUZ.

 1. Czy wycieczki w góry są traktowane jako sport wysokiego ryzyka?

To zależy od ubezpieczyciela. Szczegóły należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Może się okazać, że wyprawy do pewnej wysokości nie wymagają dodatkowego rozszerzenia, ale już zwiedzania jaskiń czy wspinaczka skalna - tak.

 1. Czy ochroną można objąć np. rower czy sprzęt do wspinaczki?

Tak. Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto jednak dopasować sumę gwarantowaną takiej ochrony do wartości swojego ekwipunku.

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Wycieczki w góry mogą być bardzo ryzykowne - podczas wakacji TOPR interweniował 233 razy, podejmując działania ratownicze, w tym 87 z użyciem śmigłowca. 
 2. Turystom najczęściej przytrafiają potknięcie i poślizgnięcie się, upadki, zabłądzenie, upadki z wysokości, niewłaściwe wyposażenie oraz spadające kamienie.
 3.  Zimą najczęściej dochodzi do wypadków na stokach: urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy.
 4. Zagranicą koszty ratownictwa są w pełni opłacane przez poszkodowanych, dlatego warto mieć ubezpieczenie na wszelki wypadek. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy