Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie górskie - ile kosztuje i kiedy się przyda?

Tylko podczas 2 wakacyjnych miesięcy TOPR interweniował 233 razy, podejmując działania ratownicze, w tym 87 z użyciem śmigłowca. Niemal połowa były to przypadki bardzo poważne, 2 zakończyły się śmiercią poszkodowanych osób.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Góry - czy latem, czy zimą - zawsze stanowią wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wykupienie ubezpieczenia górskiego to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach. 


Zagrożenia czyhające w górach

Jak podaje TOPR, we wspomnianych letnich miesiącach przyczyną interwencji ratowników górskich najczęściej było potknięcie i poślizgnięcie się, upadek, zabłądzenie, upadek z wysokości, niewłaściwe wyposażenie oraz spadające kamienie

Natomiast zimą najczęściej dochodzi do wypadków na stokach: urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy to najpowszechniejsze kontuzje narciarzy. Upadki zdarzają się na popularnych stokach, gdy jeden narciarz wjedzie w drugiego, ale także na trasach tzw. dzikich, nieoznaczonych, które nie mają siatek i odpowiednich zabezpieczeń. Warto dodać, że wypadki na trasach nieoznakowanych są niejako w odpowiedzialności poszkodowanego – większość prywatnych ubezpieczeń turystycznych nie pokrywa kosztów, gdy do wypadku kontuzji dojdzie na tego typu szlaku. 


Wybierasz się w góry? Zobacz, jak się przygotować!

W zależności od celu wyjazdu w góry – czy są to narty, wycieczki piesze, rowery, wspinaczka wysokogórska, spływy kajakowe – przygotowanie będzie wyglądało nieco inaczej. Jednak w każdym przypadku, dobrym zabezpieczeniem będzie ubezpieczenie turystyczne w góry. 

Warto mieć świadomość, że każdy z wymienionych wyżej wyjazdów będzie wymagał nieco innego ubezpieczenia. Wyjeżdżając na narty czy snowboard, przyda się ubezpieczenie zawierające klauzulę o sportach ekstremalnych a także ubezpieczenie OC sportowe. Dobre ubezpieczenia sportowe zapewnią zwrot za uszkodzony sprzęt – zarówno właściciela polisy, jak i drugiej osoby poszkodowanej. Biorąc pod uwagę wartość profesjonalnego sprzętu narciarskiego, takie zabezpieczenie w postaci polisy może okazać się bardzo przydatne. 

TOPR i GOPR apelują do turystów, aby zawsze, bezwzględnie śledzili komunikaty informujące o sytuacji pogodowej. Gdy spodziewane warunki atmosferyczne mają być niekorzystne, wskazane jest, aby zrezygnować z wycieczek w wysokie góry. 


Wypadek w górach może słono kosztować

Akcje ratownicze przeprowadzone w polskich górach przez GOPR lub TOPR są bezpłatne, pokrywane z budżetu państwa. Poszkodowany nie jest obciążony bardzo wysokimi rachunkami za pomoc i sprowadzenie z gór, jednak niestety przyczynia się to również do lekkomyślnych zachowań niektórych turystów, którzy – bez odpowiedniego sprzętu, obuwia czy wbrew komunikatom ostrzegawczym – wybierają się na szlaki. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwiająca obywatelom UE nieodpłatną pomoc medyczną w podstawowym zakresie NIE OBEJMUJE ratownictwa górskiego. 

Jednak już nasi zachodni sąsiedzi, jak Czechy i Słowacja, a także wiele innych krajów, podjęło decyzję, aby kosztami ratownictwa górskiego obciążać poszkodowanego turystę/narciarza/snowboradzistę/piechura. Przepisy te godzą we wszystkich – także osoby, które z przyczyn losowych doznały kontuzji, jednak pomaga to ograniczyć przypadki niefrasobliwego podejścia do wypraw górskich czy spożywania alkoholu na stoku narciarskim. 

O jakich kosztach mowa? Sam transport helikopterem ratowniczym to koszt ok. 4 000 - 7 000 EUR, akcja ratunkowa 500 - 2 000 EUR. Przy czym są kraje tańsze i droższe – w Szwajcarii za akcję ratowniczą z użyciem śmigłowca płaci się od 12 000 EUR wzwyż – wszystko zależy od skomplikowania akcji i czasu jej trwania. 

Mądry po szkodzie? Historia ku przestrodze

Historia Pana Marcina pokazuje, że brawura na stoku nie popłaca, podobnie jak brak ubezpieczenia podróżnego. 

Jeżdżę na nartach odkąd skończyłem 5 lat, w Polsce, we Włoszech, w Austrii, na Słowacji i nigdy nie kupowałem ubezpieczenia na narty. Nigdy nie zdarłem nawet łokcia, więc po co? Podczas wyjazdu do szwajcarskiego Les Portes du Soleil trochę nas poniosło z kolegami i zaczęliśmy się ścigać na jednym ze stoków. Nie mam pojęcia, jak do tego doszło, ale nagle przede mną znalazł się narciarz zjeżdżający dość wolno, żeby go wyminąć zrobiłem dość dynamiczny manewr i skończyłem na drzewie. Poczułem przeszywający ból w nogach i straciłem przytomność. Okazało się, że złamałem obydwie nogi (paskudnie, operacje i rehabilitacja trwały 1,5 roku) oraz doznałem wstrząśnienia mózgu. Brak ubezpieczenia skutkował tym, że musiałem zapłacić 13 000 EUR za akację ratowniczą i przewiezienie śmigłowcem do szpitala i kolejne 8 000 EUR za pomoc medyczną w szpitalu oraz odwiezienie transportem medycznym do Polski. Z obydwiema nogami złamanymi żaden inny sposób nie wchodził w grę.

Poszkodowany Pan Marcin – na marginesie doskonały narciarz, ale wypadki zdarzają się każdemu – na wyjeździe stracił ok. 83 tysięcy złotych. To tylko koszty akcji ratowniczej i leczenia w Szwajcarii. Do tego długie leczenie i rehabilitacja oraz spowodowany tym brak aktywności zawodowej w Polsce stanowiły dodatkowe obciążenie finansowe. 

Tymczasem wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego już za ok. 150-200 zł za tydzień sprawiłoby, że wszystkie koszty akcji ratowniczej, leczenia i transportu do kraju pokryłby ubezpieczyciel. 


Ceny ubezpieczeń turystycznych w góry

Szeroka oferta ubezpieczycieli – dostępna między innymi w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – pozwala wybrać polisę dostosowaną do celu podróży, a w związku z tym także różnorodną finansową. Nie każda osoba wybierająca się w góry potrzebuje ubezpieczenia OC sportowego, nie każdy będzie uprawiał sporty ekstremalne. Dla niektórych ważniejsza będzie suma kosztów leczenia, dla innych, jak wysoki jest zwrot kosztów za ratownictwo. Najtańsze ubezpieczenie w góry (obejmujące m.in. Szwajcarię i inne europejskie kraje) kosztuje 3,70 zł, a najdroższe 46,36 zł. 

Dla porównanie najtańsze ubezpieczenie oraz rekomendowane kosztujące 15 zł/dzień.

 

AXA ASSISTANCE – 3,70 ZŁ

GENERALI - 15 ZŁ

Koszty leczenia

200 000 zł

500 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

20 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

850 zł


Podsumowując, jakikolwiek wyjazd zagraniczny – a wyjazd w góry w szczególności – wymaga zabezpieczenia w postaci polisy podróżnej. Te stosunkowo niewielkie pieniądze będą stanowiły ogromne wsparcie, jeśli do wypadku czy kolizji dojdzie i wymagana będzie fachowa pomoc. Ubezpieczenie turystyczne w góry to inwestycja w swój własny święty spokój i poczucie bezpieczeństwa – bezcenna jest świadomość, że zadbało się o siebie i swoją rodzinę należycie, a w razie sytuacji kryzysowej, uniknie się dużego obciążenia finansowego. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Wycieczki w góry mogą być bardzo ryzykowne - podczas wakacji TOPR interweniował 233 razy, podejmując działania ratownicze, w tym 87 z użyciem śmigłowca. 
  2. Turystom najczęściej przytrafiają potknięcie i poślizgnięcie się, upadki, zabłądzenie, upadki z wysokości, niewłaściwe wyposażenie oraz spadające kamienie.
  3.  Zimą najczęściej dochodzi do wypadków na stokach: urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy.
  4. Zagranicą koszty ratownictwa są w pełni opłacane przez poszkodowanych, dlatego warto mieć ubezpieczenie na wszelki wypadek. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
1
9
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy