Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie górskie - ile kosztuje i kiedy się przyda?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Wypadki w górach nie są rzadkością. Złe przygotowanie do wyprawy, brak rozwagi przy planowaniu wędrówek czy po prostu nieszczęśliwe wypadki sprawiają, że konieczne jest wsparcie ratowników. W razie takich sytuacji warto mieć ubezpieczenie górskie.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Góry - czy latem, czy zimą - zawsze stanowią wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wykupienie ubezpieczenia górskiego to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach. Podpowiadamy. jak to zrobić.

Na co uważać w górach?

Polskie góry bywają wymagające. Jak podaje TOPR, który prowadzi akcję ratunkową, najczęstszą przyczyną interwencji ratowników latem były:

  • potknięcia i poślizgnięcia,
  • upadki z wysokości,
  • zabłądzenia,
  • niewłaściwe wyposażenie,
  • nagłe zachorowania (biegunki, zawały, alergie itp.),
  • nieprzygotowanie kondycyjne lub sprzętowe,
  • spadające kamienie. 

Zimą zwykle dochodzi do wypadków na stokach, wśród osób jeżdżących na nartach zjazdowych, w tym poza oznakowanymi trasami zjazdowymi (narciarstwo ekstremalne). Ratownicy interweniują w takich sytuacjach, jak urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy (koszt leczenia tych urazów może być wysoki!).

Zdarzają się też wypadki na skutek zderzenia się narciarzy, ignorowania znaków, czy niedostosowania prędkości jazdy. Wiele z nich wymaga szybkiej pomocy medycznej. Niektóre – w skrajnych sytuacjach – prowadzą do całkowitej utraty zdrowia. Wyjazd w góry przy braku rozwagi może skończyć się tragicznie!

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Przede wszystkim należy zadbać o swoją kondycję i przygotować się fizycznie do wyprawy. Im lepsza forma, tym mniejsze ryzyko wypadku. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody – jeśli przewidywane są burze, czy gwałtowne opady, lepiej zrezygnować z wycieczki.

Kluczowe jest zaplanowanie trasy wycieczki. Przed opuszczeniem miejsca noclegowego, trzeba się upewnić, że trasa będzie odpowiednia do możliwości fizycznych.

Szczególną uwagę warto poświęcić ubraniu się stosownie do warunków. Niezbędne są wygodne buty, przyda się też nakrycie głowy i kurtka przeciwdeszczowa. Wcześniej trzeba też skompletować niezbędny sprzęt – mapę, latarkę, czy nóż. Jeśli zamierzamy wspinać się przy użyciu sprzętu zabezpieczającego, przydatne będą także specjalistyczne akcesoria.

Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę lub trekking, warto z wyprzedzeniem zarezerwować noclegi lub przygotować się na noc pod namiotem. Wcześniej trzeba sprawdzić, czy biwakowanie jest dozwolone.

Nie można zapomnieć tez o mapie, naładowanym telefonie – przyda się też powerbank. Warto pobrać na telefon aplikację „Ratunek” oraz kompas. Przed wyjściem trzeba powiadomić bliskich lub obsługę schroniska o planowanej trasie i godzinie powrotu.

Ile może kosztować wypadek w górach?

W polskich górach akcje ratownicze GOPR lub TOPR są bezpłatne. Prowadzi to czasem do lekkomyślnych zachowań turystów, którzy – bez odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego, czy wbrew komunikatom – wybierają się na szlaki. Dlatego wiele europejskich krajów, w tym m.in. Czechy, Słowacja, czy Włochy – zdecydowało się na obciążenie kosztami akcji ratowniczych turystów. Przepisy takie godzą we wszystkich – także osoby, które z przyczyn losowych doznały kontuzji. Pomaga to jednak ograniczyć przypadki niefrasobliwego podejścia do wypraw.

O jakich kosztach mowa? Wysokich – akcja ratownicza nie może być tania. Średnio transport helikopterem ratowniczym to koszt ok. 4 000 - 7 000 euro, akcja ratunkowa 500 - 2 000 euro.

Jak to wygląda w danym kraju? W Szwajcarii za akcję ratowniczą z użyciem śmigłowca płaci się od 12 000 EUR. W Czechach za godzinę prowadzenia podobnej akcji zapłacimy ok. 1 200 EUR, podobnie na Słowacji. We Włoszech koszty takiego przedsięwzięcia mogą wynieść nawet 20 000 EUR. To, ile ostatecznie może kosztować ratownictwo górskie, zwykle z koniecznością transportu medycznego, zależy m.in. od stopnia skomplikowania wypadku.

W każdym z tych państw koszty akcji ratowniczej turysta pokrywa z własnej kieszeni – jeśli polisa turystyczna nie została wcześniej wykupiona, towarzystwo ubezpieczeniowe ich nie pokryje.

EKUZ w góry – dlaczego nie wystarczy?

Wielu turystów błędnie sądzi, że ubezpieczenie w góry jest zbędne, ponieważ zamierzają tylko spacerować – dyscypliny takie jak kolarstwo górskie, wspinaczka przy użyciu sprzętu zabezpieczajacego, czy inne ekstremalne aktywności, są im obce. Inni natomiast sądzą, że ubezpieczenie nie jest konieczne, bo mają EKUZ. Oba podejście są błędne. Każdy wyjazd w góry, nawet najspokojniejszy, przy odrobinie pecha, może skończyć się nieszczęśliwie. A karta EKUZ doznaje wielu ograniczeń.

Jakich? Przede wszystkim – EKUZ pokrywa koszty opieki medycznej (koszty leczenia) tylko na terenie UE, tylko w placówkach publicznych. W ramach kosztów leczenia możemy liczyć na refundację tylko tych świadczeń, które lekarze uznają za niezbędne. Jeśli doznamy wypadku na terenie np. Słowacji i okaże się, że za dane badanie obywatel Słowacji musi zapłacić – my również będziemy musieli.

Co równie istotne – karta EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa. Zagranicą koszty ratownictwa, jak już wspominaliśmy, są bardzo wysokie. Jest to więc istota wada.

Rozwiązanie? Ubezpieczenie podróżne na wyjazd w góry. Ubezpieczenie turystyczne sprawi, że nie będziemy musieli z własnej kieszeni płacić za leczenie w klinikach prywatnych czy ratownictwo górskie, w tym nawet z użyciem śmigłowca.

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, ubezpieczenie w góry powinno zawierać też takie elementy, jak:

  • Koszty leczenia. Ubezpieczenie kosztów leczenia to najważniejszy element polisy. W ramach kosztów leczenia turysta może liczyć na pokrycie kosztów hospitalizacji, badań itp. Ten element uwzględnia też koszty transportu medycznego do kraju. Suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 tysięcy euro.
  • Koszty ratownictwa. Koszt akcji ratunkowej może doprowadzić do bankructwa niejednego turystę, dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczenie zawierało również koszty ratownictwa. To element, który jest istotny nie tylko w przypadku osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka, ale również – dla wszystkich innych turystów. Suma gwarantowana w ramach ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 5 000 euro.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, poprzez wypłatę odszkodowania, chroni przed przykrymi konsekwencjami wypadków na obszarach górskich. Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd (jak i krajowy!) powinno je zawierać.
  • OC w życiu  prywatnym – jeśli to my spowodujemy wypadek, w którym będzie ktoś poszkodowany, za ewentualne straty odpowiedzialność poniesie ubezpieczyciel. To szczególnie ważne nie tylko, jeśli zajmujemy się uprawianiem sportów takich jak kolarstwo górskie, bierzemy udział w biegach narciarskich, uprawiamy biegi górskie, czy startujemy w biegach przełajowych – do wyrządzenia szkody innej osobie może dojść również podczas standardowych zjazdów na nartach, czy nawet spacerów.
  • Pakiet Assistance – wsparcie informacyjne i prawne ubezpieczyciela. Szczegółowy zakres ubezpieczenia zależy od pakietu. Jeśli potrzebujesz pomocy, wystarczy, że skontaktujesz się z centrum alarmowym.

Zakres ochrony ubezpieczenia można – a czasami nawet trzeba – dodatkowo rozszerzyć. Rozszerzenie ochrony jest wymagane, jeśli planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne – należy dokupić do polisy właściwą klauzulę. Wówczas koszty leczenia i inne elementy ochrony obejmą też skutki wypadków, do których doszło podczas uprawiania ekstremalnych aktywności. Każdy ubezpieczyciel określa, jakie dyscypliny zalicza do kategorii sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka. Należy do nich z reguły wiele górskich aktywności. Szczegóły odnajdziemy w OWU.

Sportowcom przyda się też rozszerzenie o OC sportowe. Zadziała ono w sytuacji wyrządzenia krzywdy lub spowodowania szkody u innego sportowca.

Wyjazd w góry często wymaga zabrania ze sobą nietypowego bagażu. Ubezpieczenie górskie warto więc rozszerzyć również o elementy takie jak ochrona bagażu i sprzętu sportowego (zakup ubezpieczenia na sprzęt sportowy jest wskazany, jeśli zabieramy własny!). Otrzymasz odszkodowanie na wypadek ich kradzieży, zniszczenia, czy zgubienia.

Niektóre towarzystwa mogą wymagać rozszerzenia ubezpieczenia dla aktywnych w przypadku wypraw górskich. W większości przypadków rekreacyjne wycieczki do określonej wysokości nie są traktowane jako sport wysokiego ryzyka. Tak klasyfikowane za to mogą być wspinaczki przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zwiedzanie jaskiń czy jazda na nartach. Warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przed zakupem polisy.

Magdalena Kajzer, ekspert ds.. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Ile kosztuje turystyczne ubezpieczenie górskie?

Szeroka oferta ubezpieczenia – dostępna między innymi w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – pozwala wybrać polisę dostosowaną do celu podróży, a w związku z tym także różnorodną finansowo. Nie każdej osobie przyda się ubezpieczenie sprzętu sportowego, nie każdy będzie uprawiał sporty ekstremalne. Ubezpieczenie powinno pasować do nas!

Ile kosztuje ubezpieczenie? To zależy od zakresu. Dla porównania niemal najtańsze ubezpieczenie oraz z rozszerzeniem o sporty ekstremalne.

Wyjazd

TU

Zakres 

Sporty ekstremalne/
wysokiego ryzyka

Cena / 1 dzień ochrony



 

14-dniowy we włoskie Alpy

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia: 150 000 zł
Ratownictwo: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 150 000 zł
OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71 Zachorowanie COVID-19: ✓
Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
 

NIE

8,47  zł
1 dzień / 1 osoba

AXA

Koszty leczenia: 600 000 zł
Ratownictwo: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
Bagaż: 1 500 zł
OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 181 Sprzęt sportowy: 1 500 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu: ✓
Zachorowanie COVID-19: ✓ 

TAK

17,78 zł
1 dzień / 1 osoba

Ubezpieczenie turystyczne w góry to inwestycja w swój własny święty spokój i poczucie bezpieczeństwa. Planując wyjazd w góry, nie zapominajmy o zakupie ubezpieczenia!

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Wycieczki w góry mogą być bardzo ryzykowne - podczas wakacji TOPR interweniował 233 razy, podejmując działania ratownicze, w tym 87 z użyciem śmigłowca. 
  2. Turystom najczęściej przytrafiają potknięcie i poślizgnięcie się, upadki, zabłądzenie, upadki z wysokości, niewłaściwe wyposażenie oraz spadające kamienie.
  3.  Zimą najczęściej dochodzi do wypadków na stokach: urazy nóg, kręgosłupa oraz głowy.
  4. Za granicą koszty ratownictwa są w pełni opłacane przez poszkodowanych, dlatego warto mieć ubezpieczenie na wszelki wypadek. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Kto pokrywa koszty akcji ratowniczych?

    W Polsce akcje są bezpłatne. W Czechach, na Słowacji, w Austrii czy Szwajcarii i wielu innych krajach europejskich za pomoc ratowniczą musi zapłacić poszkodowany.

  2. Czy wycieczki w góry są traktowane jako sport wysokiego ryzyka?

    To zależy od ubezpieczyciela. Szczegóły należy sprawdzić w OWU. Może się okazać, że wyprawy do pewnej wysokości nie wymagają dodatkowego rozszerzenia, ale już zwiedzanie jaskiń, czy wspinaczka skalna – tak.

  3. Czy ochroną można objąć np. rower czy sprzęt do wspinaczki?

    Tak. Warto dopasować sumę gwarantowaną ochrony do wartości ekwipunku.

  4. Jakie ubezpieczenie turystyczne w góry wybrać?

    Warto wybrać ubezpieczenie, które zawiera co najmniej elementy takie jak: koszty leczenia (w tym transport medyczny), koszty ratownictwa, NNW i pakiet Assistance.

  5. Czego nie obejmuje ubezpieczenie turystyczne w górach?

    Tego typu polisy mogą nie obejmować uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Aby uzyskać ochronę w tym zakresie, ubezpieczenie trzeba zaopatrzyć w odpowiednią klauzulę.

  6. Ile kosztuje akcja ratunkowa w górach na Słowacji?

    Akcja ratunkowa na Słowacji, w tym transport medyczny, to koszt nawet ponad 1000 EUR za godzinę pracy służb. Dobre ubezpieczenie je pokryje.

  7. Jakie ubezpieczenie w Tatry Polskie wybrać?

    Ubezpieczenie w polskie góry powinno zawierać co najmniej NNW i OC.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia