Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami i tysiące Polaków ruszy na stoki nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, zwłaszcza w ośrodkach alpejskich. Warto wcześniej kondycyjnie przygotować się do wyjazdu, a także wykupić ubezpieczenie.

Wypadek na stoku może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu amatorowi nart bądź deski, dlatego nie wolno rezygnować z zakupu polisy turystycznej. Ceny ubezpieczeń na narty nie są zbyt wysokie, więc lepiej nie ryzykować pokrywania z własnej kieszeni kosztów leczenia siebie lub osoby trzeciej, która z naszej winy dozna urazu na stoku.


Dlaczego warto kupić polisę turystyczną?


Należy również pamiętać, że wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), refunduje jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w krajach Unii Europejskiej bądź Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Oznacza to, że w razie wypadku za zwiezienie przez służby medyczne ze stoku oraz przejazd karetką do szpitala będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. 
 
W krajach alpejskich w takim przypadku musimy liczyć się z minimalnym wydatkiem w kwocie 500-700 euro. Dodatkowo w razie konieczności użycia helikoptera ratunkowego, koszty mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Wyraźnie więc widać, że po prostu nie opłaca się oszczędzać na polisie turystycznej dla narciarzy i snowboardzistów.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Wyjazd na narty i snowboard w Polsce


Teoretycznie mogłoby się wydawać, że nie ma potrzeby wykupienia polisy w przypadku korzystania jedynie ze stoków w naszym kraju, ponieważ akcje ratownicze w Polsce są bezpłatne, natomiast same koszty leczenia pokrywa NFZ. Warto jednak sobie uświadomić, że niekiedy jazda na nartach lub snowboardzie kończy się zderzeniem z osobą trzecią. 
 
Wówczas bardzo pomocne będzie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) oraz polisa obejmująca sprzęt narciarski. Dzięki niej unikniemy płacenia z własnej kieszeni za szkody osobowe bądź materialne, których z naszej winy doznał poszkodowany.


Wyjazd na narty i snowboard za granicę


W tym przypadku ubezpieczenie jest w zasadzie koniecznością. Pokrywanie kosztów związanych z akcją ratowniczą i transportem do szpitala to jedno, ale niekiedy w kurorcie dostępni są wyłącznie lekarze prywatni. Ponadto nawet pobyt w szpitalu publicznym wiąże się z koniecznością zapłaty z własnej kieszeni. 
 
W najgorszym wypadku dochodzą jeszcze obciążenia finansowe związane z transportem medycznym do kraju. Należy wyraźnie podkreślić, że popularna karta EKUZ nie pokryje tego typu wydatków. Stosunkowo niewysoki koszt ubezpieczenia na snowboard i narty sprawia, że coraz mniej osób ryzykuje wyjazd do krajów alpejskich bez wykupionej polisy.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?


Pakiety ubezpieczeniowe różnią się ceną, która wynika z różnego zakresu ochrony. Kluczowe będzie dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), aby nie doszło do niemiłej niespodzianki. Tańsze oferty nie obejmują wszystkich możliwych przypadków i czasami po wypadku okazuje się, że mimo wykupionej polisy, to i tak trzeba pokryć szkody z własnej kieszeni. Najwygodniej można porównać propozycje towarzystw w porównywarce internetowej. 
 
1. Koszty leczenia
 
To w zasadzie podstawa polisy narciarskiej, jednak poszczególne propozycje mogą różnić się wysokością gwarantowanego zwrotu. Signal Iduna w swojej najtańszej ofercie za niecałe 70 zł na 10 dni ustala tę kwotę na 20 000 euro. Natomiast AXA ma jeszcze o kilka złotych tańsze ubezpieczenie i tutaj koszty leczenia są zwracane do 50 000 euro. Jak widać,  różnica jest naprawdę spora, co może mieć znaczenie przy poważnym uszczerbku na zdrowiu. 
 
2. Koszty akcji ratowniczych
 
W większości krajów, do których Polacy lubią jeździć na narty, akcje przeprowadzane przez służby ratownicze są płatne. Na szczęście nawet najtańsze ubezpieczenia pokrywają wydatki związane z tą pomocą. 
 
3. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)
 
Oprócz rekompensaty za poniesione koszty leczenia, odpowiednia polisa dla narciarzy i snowboardzistów powinna zawierać NNW. W przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, w ramach ubezpieczenia zostaną pokryte wydatki związane z opieką medyczną czy rehabilitacją. 
 
Najtańszy pakiet AXY gwarantuje otrzymanie odszkodowania do kwoty 20 000 zł, ale w przypadku droższej propozycji tej samej firmy o około 70 zł, będzie to już 50 000 zł. Z kolei w AVIVIE koszt ochrony w kwocie 60 000 zł wynosi mniej więcej 60 zł za dzień, zaś koszty leczenia w tej polisie pokrywane są do prawie 120 000 euro. 
 
4. OC w życiu prywatnym i sportowe
 
Koszt ubezpieczenia na narty bywa trochę wyższy, kiedy polisa gwarantuje pokrycie finansowych roszczeń osób trzecich, które z naszej winy doznały urazu na stoku. Jeżeli nasza polisa obejmuje ochroną OC, to koszty leczenia czy rehabilitacji poszkodowanego zostaną pokryte w jej ramach.  W niektórych towarzystwach wystarczy posiadać OC w życiu prywatnym, w innych OC sportowe. 
 
5. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego
 
Coraz więcej osób decyduje się na to rozszerzenie, które zapewnia zwrot określonej w polisie kwoty w razie zagubienia albo kradzieży nart czy bagażu. 
 
Oczywiście warto jeszcze zwrócić uwagę na usługę assistance, czyli całodobową pomoc medyczną i transportową. Koszt ubezpieczenia na snowboard i na narty jest bardzo różny. Najtańsze polisy kosztują około 3-4 zł za dzień, ale te najbardziej rozbudowane nawet 50-60 zł. 
 
Przy wyborze na pewno należy zwrócić uwagę na zakres polisy. Czasami lepiej wydać trochę więcej na ubezpieczenie, aby spokojnie korzystać z uroku zimowych sportów, bez martwienia się o to, ile trzeba będzie zapłacić w razie bycia ofiarą wypadku. 

 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
647573
7
0
3
6
4
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy