Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowacji?

Koszty wyjazdu narciarskiego na Słowację mogą być nawet dwukrotnie tańsze niż do krajów alpejskich. Jednak aby szusowanie było w pełni bezpieczne, warto wykupić ubezpieczenie na narty. Ich ceny zaczynają się od 3 zł dziennie.

Takie ośrodki jak Jasna-Chłopok, Tatrzańska Łomnica, czy Stary Smokoviec każdego roku przyciągają wielu polskich narciarzy. Znajdują się one tuż przy granicy z Polską, ale w razie nieszczęśliwego zdarzenia na słowackim stoku czy poza nim, nie można liczyć na bezpłatną akcję ratunkową czy pomoc medyczną. Można jedynie oczekiwać, że ewentualne koszty leczenia czy transport helikopterem do kraju będą niższe, niż w przypadku krajów alpejskich. To jednak niewielkie pocieszenie, bo kontuzja na słowackim stoku i tak może zakończyć się rachunkiem na kilkadziesiąt i więcej tysięcy złotych. Optymalne ubezpieczenie narciarskie to najlepszy, a w zasadzie jedyny sposób, by uchronić się przed tak dotkliwymi wydatkami.
 

    Kup tanie ubezpieczenie na narty


EKUZ a wyjazd narciarski na Słowację


Wyjeżdżając do jednego z krajów Unii Europejskiej lub EFTA, warto pamiętać o możliwości wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W niektórych przypadkach okazuje się ona przydatnym i wystarczającym zabezpieczeniem pobytu za granicą. Niestety, wyjazdy narciarskie, niezależnie o jakim kraju mowa, zdecydowanie do nich nie należą.

Wynika to z faktu, że EKUZ zapewnia jedynie możliwość bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych; co więcej, mowa tutaj wyłącznie o usługach świadczonych przez państwowe placówki zdrowotne. Oznacza to, że mimo posiadania takiej karty i tak trzeba samemu zapłacić za ewentualną akcję ratunkową na stoku, leczenie prywatne, czy transport medyczny do kraju.
 

Ubezpieczenie na narty na Słowację to konieczność


Wykupując ubezpieczenie narciarskie można zabezpieczyć się przed wszystkimi wyżej wspomnianymi rodzajami kosztów. Gdy tylko dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, ubezpieczyciel pokryje wydatki związane z otrzymaniem pomocy, jak również pomoże ją zorganizować. O jakich kwota tutaj mowa?

To, jakie koszty może wygenerować wypadek w słowackich górach zależy od różnych czynników. Najważniejszymi są oczywiście: rodzaj i skala obrażeń, ale spore znaczenie mają też okoliczności i miejsce zdarzenia. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to prosta akcja ratownicza w dolnej części stoku kosztuje zwykle nie więcej niż 500-600 zł, ale już za zaawansowaną, przeprowadzaną w wyższych partiach gór, trzeba zapłacić minimum 1000-1500 zł. W przypadku akcji realizowanej w terenie wysokogórskim lub po zejściu lawiny, koszty sięgają kilkudziesięciu, a niekiedy ponad 100 tysięcy złotych.

Jeśli dojdzie na przykład do złamania kręgu lędźwiowego i żeber, koszty leczenia w słowackim szpitalu pochłoną minimum 10-12 tys. zł. W razie poważnego urazu za każdy dzień pobytu na oddziale intensywnej terapii trzeba zapłacić około 3-4 tys. zł. Natomiast transport do Polski ambulansem może kosztować od 10 do ponad 20 tys. zł.

 


 

Jak wybrać optymalne ubezpieczenie narciarskie na Słowację?


Pełnego bezpieczeństwa na stoku nie gwarantują ani wysokie umiejętności narciarskie, ani nawet najbardziej ostrożna jazda – przecież zawsze można spotkać na swojej drodze innego, nieodpowiedzialnego narciarza, który doprowadzi do dotkliwego w skutkach zderzenia. Dlatego o wybór optymalnej polisy należy zadbać niezależnie od poziomu zaawansowania narciarskiego. Warto przy tym podkreślić, że zapewnia ona ubezpieczonemu ochronę również na wypadek, gdyby to on okazał się sprawcą kolizji; w takiej sytuacji, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania na rzecz osoby trzeciej.

Wybierając ubezpieczenie na narty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na listę wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, jak również stosowane przez niego sumy ubezpieczeń. W przypadku wspomnianej listy sprawa jest prosta – należy dążyć do tego, by była ona jak najkrótsza. Poziomy odpowiedzialności finansowej towarzystwa powinny natomiast wyglądać następująco:

  • 30 000 euro dla kosztów leczenia,
  • 6 000 euro dla akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
  • 25 000 euro dla odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli chodzi o ostatnią pozycję, zawsze trzeba sprawdzić, czy zapis w danej ofercie odnosi się do OC w życiu prywatnym, czy też ochrony w zakresie uprawiania sportów. Warto mieć na uwadze, że w części polis zdarzenia na stoku objęto niższymi kwotami, a w jeszcze innych w ogóle nie są one chronione.
 

Wybór polisy narciarskiej – na co jeszcze zwrócić uwagę?


Ubezpieczenie narciarskie na Słowację powinno też oferować usługę assistance, dzięki której można w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia całodobowej infolinii, tłumacza czy prawnika. Przydatna może okazać się również polisa NNW (pozwoli uzyskać odszkodowanie za odniesienie trwałego uszczerbku na zdrowiu), a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Na to ostatnie powinni zwrócić uwagę zwłaszcza ci narciarze i snowboardziści, którzy użytkują droższy, bardziej zawansowany sprzęt.

Dostępność opisanych elementów ochrony to standard w przypadku wielu dobrych polis narciarskich. Osoby cierpiące na choroby przewlekle, jak również te, które zamierzają uprawiać na Słowacji sporty zimowe wysokiego ryzyka (np. szusowanie poza oznaczonymi trasami) zwykle muszą wykupić odpowiednie rozszerzenie polisy. Warto też podkreślić, że zdecydowana większość ubezpieczycieli nie odpowiada za zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu.

 


 

Ceny polis dla narciarzy i zakres ich ochrony


Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najczęściej polisy o zasięgu terytorialnym: Polska, Europa, Świat. Chcąc ubezpieczyć wyjazd narciarski na Słowację, należy zatem wybrać pakiet zapewniający ochronę w Europie. W zależności od oferty, będzie on kosztował od kilku do maksymalnie około 20 złotych za jeden dzień ochrony. Ceny polis można porównać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Biorąc pod uwagę korzyści jakie oferuje ubezpieczenie narciarskie, kwoty te należy uznać za relatywnie niskie.

    Kup tanie ubezpieczenie na narty

Przykładowe ceny i zakres ochrony kilku polis dla narciarzy na Słowacji

  Nationale nederlanden AXA EUROPA
Koszty leczenia i assistance 150 000 zł 600 000 zł 1 291 284,00 zł
Poszukiwanie i ratownictwo 50 000 zł 600 000 zł 43 042, 80 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i na stoku 150 000 zł 150 000 zł 430 428,00 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy brak 1 500 zł 4 304, 28 zł
Polisa NNW brak 50 000 zł 43 042, 80 zł
Składka za tydzień ochrony 41,12 zł 50,89 zł 142,00 zł
Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej w górach w przeciwieństwie do polisy.
  2. EKUZ nie refunduje kosztów transportu medycznego do Polski w przeciwieństwie do polisy.
  3. Koszty leczenia we Włoszech mogą wynieść nawet 100 tys. zł.
  4. Polisę narciarską na Słowację można kupić od 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy