Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak działa ubezpieczenia turystyczne z klauzulą alkoholową?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Klauzula alkoholowa to ciekawe rozszerzenie standardowej polisy turystycznej. W swojej ofercie ma ją coraz większa liczba towarzystw. Przydaje się zarówno podróżnikom, którzy planują wypoczynek o imprezowym charakterze.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Warto skorzystać z takiej opcji, gdy planujemy podczas wakacji delektować się napojami wyskokowymi. Sprawdzamy, jak działa klauzula alkoholowa i ile kosztuje. Podpowiemy też, kiedy zapewni turyście ochronę, a kiedy nie zadziała. 

Czy zdarzenia pod wpływem alkoholu zawsze są wyłączeniem ochrony?  

Zdarzenia, do których dochodzi, gdy ubezpieczony znajduje się pod wpływem alkoholu stanowią wyłączenie ochrony. Taka informacja znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia u zdecydowanej większości towarzystw ubezpieczeniowych. Można potraktować ją jako regułę.  

Ubezpieczyciel nie odpowie, gdy szkoda powstała wskutek pozostawania przez ubezpieczonego w stanie po spożyciu alkoholu, jeśli stan ten wpłynął na wystąpienie zdarzenia. W praktyce oznacza to, że turysta nie będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów leczenia i nie otrzyma odszkodowania z NNW.

Klauzula alkoholowa, będąca dodatkowym elementem ubezpieczenia turystycznego pozwala uchronić się przed tego typu sytuacjami. Turyści, którzy wykupią polisę z klauzulą  mogą liczyć na uregulowanie przez ubezpieczyciela kosztów opieki medycznej, gdy w ich krwi wykryto alkohol. Otrzymają także wypłatę odszkodowania z NNW. 

Magdalena Kajzer, specjaista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową – w standardzie czy za dodatkową opłatą? 

Klauzula alkoholowa stanowi rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego. To dodatkowy element, który nie zawiera się w podstawowej wersji polisy podróżnej. Aktualnie większość towatrzystw oferuje ją w podstawie. Oznacza to, że skorzystanie z takiej dodatkowej oferty nie wiąże się z dodadtkową opłatą.

 Warto więc korzystać z porównywarek, aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie i szybko zorientować się, jak wygląda ta kwestia w przypadku propozycji, która nas zainteresowała.  

Dla kogo ubezpieczenie z klauzulą alkoholową? 

Na rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę alkoholową może zdecydować się każdy podróżnik wybierający się za granicę, który chce czuć się bezpiecznie – także po spożyciu alkoholu. W sposób szczególny przyda się jednak osobom: 

 • wypoczywającym na wczasach all inclusive, które nie wykluczają spożywania drinków nad basenem, 

 • osobom, które np. do popołudniowego czy wieczornego posiłku spożywają alkohol, 

 • turystom wybierającym się za granicę w typowo imprezowych celach, 

 • gościom zaproszonym na zagraniczny wyjazd typu wesele, czy urodziny, gdzie spożywany będzie alkohol, 

 • narciarzom, którzy nie wykluczają spożycia np. szklaneczki grzańca w przerwie od szusowania. 

Klauzula alkoholowa – kiedy zadziała? 

Klauzula alkoholowa zapewni turyście ochronę w wielu losowych sytuacjach. Wybierając ofertę dla siebie, warto jednak sprawdzić w OWU, czy ubezpieczyciel określił jakiś limit dopuszczalnego alkoholu we krwi, do którego poniesie odpowiedzialność.  

Klauzula alkoholowa zapewni pokrycie kosztów leczenia i wypłatę ewentualnego odszkodowania m.in., gdy: 

 • Turysta złamie rękę w trakcie zabawy w basenie po spożyciu kilku drinków na wczasach all inclusive. 

 • Podróżnik dozna udaru słonecznego po spożyciu alkoholu.  

 • Narciarz padnie ofiarą wypadku na stoku narciarskim – po wypiciu kilku szklaneczek grzańca.  

 • Turysta zwichnie kostkę na skutek upadku na plaży po spożyciu alkoholu.  

 • Podróżnik dozna zatrucia pokarmowego po kolacji, do której wypił np. kilka kieliszków wina. 

Klauzula alkoholowa – kiedy nie zadziała? 

Istnieją też przypadki, w których klauzula alkoholowa nie zapewni turyście oczekiwanej ochrony. Nie zadziała przede wszystkim w przypadkach tzw. wyłączeń generalnych – gdy turysta złamie prawo, wykaże się rażącym niedbalstwem lub nie dostosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.  

Klauzula alkoholowa nie zadziała też, gdy podróżnik okaże się sprawcą wypadku, w którym szkodę poniesie osoba trzecia. Wynika to z faktu, że klauzula alkoholowa obejmuje wyłącznie ryzyka takie jak NNW i koszty leczenia (bez OC w życiu prywatnym).  

Poniżej kilka przykładów sytuacji, w których klauzula alkoholowa nie zapewni turyście ochrony: 

 • Doznanie uszczerbku na zdrowiu na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. 

 • Wybicie szyby przez osobę ubezpieczoną, np. w hotelu, po wypiciu kilku drinków. 

 • Doznanie uszczerbku na zdrowiu przez ubezpieczonego będącego pod wpływem alkoholu – na skutek skoku do wody z klifu w niedozwolonym miejscu.  

 • Złamanie ręki osobie trzeciej w trakcie gry w siatkówkę – po spożyciu przez turystę kilku drinków. 

 • Doznanie uszczerbku na zdrowiu pod wpływem alkoholu – na skutek kąpieli w trakcie obowiązywania tzw. czerwonej flagi.  

Podróżnik nie może liczyć na ochronę z klauzuli alkoholowej, także gdy zdecydował się na węższą ofertę, limitującą odpowiedzialność towarzystwa do określonej ilości alkoholu we krwi. Po przekroczeniu tego limitu klauzula alkoholowa również nie zadziała.  

Jak zakupić ubezpieczenie z klauzulą alkoholową?  

Dokupienie klauzuli alkoholowej do ubezpieczenia na podróż po Europie lub świecie jest bardzo proste. Korzystając z naszej porównywarki, wystarczy:  

1. Wejść na stronę naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

2. Wypełnić standardowe pola wymagane przez nasz kalkulator do przygotowania oferty. To proste – należy wskazać jedynie miejsce, termin i cel wyjazdu oraz podać czas ubezpieczenia i liczbę podróżujących. Należy również zaznaczyć, czy wszystkie osoby, które ma objąć ubezpieczenie, przebywają aktualnie w Polsce, a także podać ich daty urodzenia. Jeśli wśród podróżników znajduje się osoba chorująca przewlekle, trzeba zaznaczyć właściwy chceckbox.  

3. Po podaniu wszystkich powyższych informacji system wyświetli nam oferty. To moment, w którym należy zapoznać się z zakresem proponowanych polis i ich cenami. Po wyborze najlepszej dla nas propozycji system dopyta, czy chcemy rozszerzyć ochronę o klauzulę alkoholową, jeśli dany ubezpieczyciel zapewnia taką możliwość. W szczegółach oferty można również sprawdzić, czy klauzula alkoholowa nie zawiera się już w podstawowej składce.  

4. Kolejno wystarczy podać podstawowe dane: numer telefonu i e-maila. To również moment, aby uzupełnić szczegółowe dane niezbędne do przygotowania ubezpieczenia.  

5. To wszystko! Już po upływie kilku minut gotowa polisa przyjdzie na wskazany przez nas adres e-mail, gotowa do zabrania w podróż.  

Zakup ubezpieczenia wraz z klauzulą alkoholową jest szybki i nie różni się od zakupu podstawowego ubezpieczenia podróżnego przy pomocy naszej porównywarki. Nie sprawi problemu żadnemu podróżnikowi!  

Ile kosztuje ubezpieczenie z klauzulą alkoholową? 

Ubezpieczenie turystyczne, także to wyposażone w klauzulę alkoholową, to zwykle jedynie niewielki ułamek całkowitego kosztu wyjazdu. Ceny rozpoczynają się już od około 3-4 zł za jeden dzień ochrony. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie – tym bardziej, jeśli z góry wiemy, że w trakcie wycieczki zamierzamy spożywać alkohol. 

Możliwość dokupienia ubezpieczenia od zdarzeń pod wpływem alkoholu do standardowego ubezpieczenia turystycznego oferują m.in. Axa Assistance, oferty z klauzulą mają także np. Nationale Nederlanden, czy Ergo Ubezpieczenia Podróży.  

Poniżej przykładowe ceny ubezpieczeń turystycznych wraz z klauzulą alkoholową. Propozycje dotyczą jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe, a podczas wycieczki zamierza wyłącznie zwiedzać i wypoczywać.  Ceny zostały wyliczone w naszym kalkuatorze ubezpieczeń turystycznych.

Wycieczka 

TU 

Zakres ryzyk 

Klauzula alkoholowa (zdarzenia pod wpływem alkoholu) 

Cena

7-dniowa do Grecji 

Axa Assistance 

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 20 000 zł) 
Sporty objęte polisą: 114  
Ochrona w razie zachorowania na COVID-19: tak, zakres 3/7 
Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK  

31,71 zł  

14-dniowa all inclusive na Dominikanę 

Generali  

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) 
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł) 
NWW (SU: 30 000 zł) 
OC (SU: 50 000 zł) 
Ochrona w razie zachorowania na COVID-19: tak, zakres 5/7 
Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK 

109,00 zł  

5-dniowa do Turcji 

Ergo Ubezpieczenia Podróży 

Koszty leczenia (SU: 431 842ł) 
Koszty ratownictwa (SU: 21 592 zł) 
NWW (SU: 40 000 zł) 
OC (SU: 431 842 zł) 
Bagaż: 2 000 zł 
Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK  

50,00 zł  

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Klauzula alkoholowa to dodatek do polisy turyustycznej.
 2. Zapewni ochronę w razie, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu.
 3. Obejmuje tylko koszty leczenia oraz NNW.
 4. Zazwyczaj jest oferowana w standardowym pakiecie ochrony.
 5. Ubezpieczenie z kaluzlą alkoholową można mieć od około 4 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest klauzula alkoholowa?

  Klauzula alkoholowa to rozszerzenie (dodatek) do standardowego ubezpieczenia podróżnego. Dzięki niej ubezpieczony ma zapewnioną ochronę na wypadek sytuacji, do których dochodzi po spożyciu alkoholu. Klauzula alkoholowa dotyczy dwóch kluczowych elementów polisy podróżnej: kosztów leczenia i NNW.

 2. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje klauzulę alkoholową?

  Nie każdy ubezpieczyciel oferuje obecnie klauzulę alkoholową, jednak staje się to coraz popularniejsze rozszerzenie. Podróżnicy, zdając sobie sprawę z tego, w jak wielu sytuacjach może by przydatna, chętnie wybierają ten dodatek. Przy pomocy porównywarki Rankomat można szybko kilkanaście ofert ubezpieczenia podróżnego w różnych cenach, a część z nich zapewnia ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu.

 3. Czy klauzula zadziała w przypadku uprawiania sportów?

  To zależy. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie interpretują uprawnianie sportów w kontekście ochrony gwarantowanej klauzulą alkoholową. Większość towarzystw wyłącza jednak spod ochrony sytuacje mające znamiona przestępstwa – a takie może mieć np. jazda na nartach po alkoholu.

 4. Czy klauzula alkoholowa ma jakieś ograniczenia?

  Tak. Klauzula alkoholowa nie zadziała m.in. gdy turysta złamie prawo, wykaże się rażącym niedbalstwem lub nie dostosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że klauzula alkoholowa nie zapewnia ochrony w ramach OC w życiu prywatnym. Ubezpieczyciel nie odpowie, jeśli podróżnik wyrządzi szkodę osobie trzeciej.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia