Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i EFTA można w razie problemów ze zdrowiem skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej. Gwarantuje to EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Analizujemy, co zapewnia karta EKUZ, a czego nie refunduje, gdzie można z niej skorzystać i na jakich zasadach. Podpowiadamy też, jak ją wyrobić i dlaczego mimo wszystko warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 

Karta EKUZ - co to takiego?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zaświadcza, że jesteśmy mamy prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie kraju zamieszkania. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, nie pokrywa wszystkich wydatków, na które turysta jest narażony w razie wypadku czy zachorowania za granicą. W praktyce zabezpiecza zagraniczny pobyt tylko w podstawowym zakresie.

Dzięki niej będziemy możemy korzystać z państwowej służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, jak jego obywatele. Niesie to ze sobą oczywiste korzyści, ale nie daje zarazem gwarancji, że bezpłatne będą dla choćby: wizyta u lekarza pierwszego kontaktu czy transport karetką pogotowia. To, czy i ile możemy zapłacić za uzyskaną pomoc medyczną jest sprawą indywidualną i zależy od regulacji danego państwa.

W jakich krajach działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ, wbrew temu co może sugerować jej nazwa, nie obejmuje swoim działaniem wszystkich krajów europejskich. Wniosek o jej wydanie możemy złożyć wyjeżdżając do dowolnego państwa członkowskiego UE lub stowarzyszonego w EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii bądź Szwajcarii. Można z niej skorzystać także w Wielkiej Brytanii.

Wspólnotowe regulacje w zakresie korzystania z opieki medycznej obowiązują także na terytoriach francuskich, hiszpańskich i portugalskich, czyli na przykład na Martynice, Majorce, Ibizie, Maderze czy Wyspach Kanaryjskich. Nie obowiązują natomiast na należących do Wielkiej Brytanii Wyspach Normandzkich, czy na zależnych od Danii: Wyspach Owczych oraz Grenlandii.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – dla kogo może zostać wydana?

Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania za granicą ze świadczeń zdrowotnych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego też, by móc o nią wnioskować trzeba posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Mogą ją otrzymać nie tylko pracownicy, ale również uczniowie, studenci oraz pozostali obywatele naszego kraju, którzy są objęci obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem w ramach NFZ.

Co ważne, każda karta jest przypisana do jednej, konkretnej osoby. Wyjeżdżając zatem za granicę z dziećmi, każdemu z nich trzeba wyrobić osobny, imienny dokument. Formalności i procedury związane z ubieganiem się o kartę są bardzo proste i zajmują stosunkowo niewiele czasu.

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Termin ważności karty EKUZ zależy, od tego, dla kogo jest wydawana. Na najdłuższy czas ważności mogą liczyć emeryci. Najkrócej karta jest ważna dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Karta EKUZ ważna jest:

  • 5 lat – dla emerytów
  • 12 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą i rolniczą, rencistów, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członków rodzin
  • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy

Co refunduje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta refunduje najbardziej podstawowe świadczenia medyczne, które muszą być wykonane, by nie wracać do kraju zamieszkania. W praktyce o tym, jakie leczenie jest uznawane za niezbędne decyduje lekarz udzielający pomocy. Niemniej większość usług medycznych, z których można korzystać w ramach EKUZ to te obowiązuje w takim samym zakresie, w jakim obowiązuje obywateli danego kraju.

Oznacza to, że refundowane będą te świadczenia, za które nie trzeba płacić na terenie państwa, w którym się przebywa, ale już będzie trzeba dopłacić za niektóre usługi (np. wizytę u specjalisty, transport sanitarny czy akcje ratownicze).

Czego karta EKUZ nie pokrywa?

We wszystkich krajach honorujących EKUZ określone są świadczenia, których karta w żadnym przypadku nie refunduje. Należą do nich:

  • planowane zabiegi i operacje,
  • leczenie prywatne,
  • dodatkowe zabiegi ponadstandardowe (np. założenie lepszej plomby)
  • transportu medyczny do kraju
  • ubezpieczenia OC,
  • odszkodowanie z powodu opóźnionego lotu lub zgubionego bagażu,
  • akcje ratownicze,
  • transportu zwłok.

Karta EKUZ a Covid-19 - na co można liczyć?

W ramach karty zostanie udzielona pomoc w przypadku zarażenia się SARS-CoV-2. Refundowane będzie leczenie ambulatoryjne, jak i hospitalizacja, a także zakup niektórych leków. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa pobytu na kwarantannie czy opłat związanych z wykonywaniem testów przed wyjazdem za granicę.

Jak wyrobić kartę EKUZ w oddziale NFZ?

Najszybszym sposobem na wyrobienie EKUZ jest wizyta w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. W tym wypadku, wniosek o EKUZ możemy wypełnić na miejscu lub wcześniej pobrać ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Bez względu na wybraną opcję, składamy go w okienku i od razu otrzymujemy kartę.

Przy okazji możemy też odebrać dokument w czyimś imieniu, ale pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim upoważnieniem (jest dostępne na stronie NFZ).

Poniżej przedstawiamy kilkanaście placówek, w których możliwe jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego:

 

Oddział NFZ

Adres

Telefon

EKUZ Białystok

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Pałacowa 3
15-042 Białystok

+48(85) 745 95 21

EKUZ Bydgoszcz

Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ

Łomżyńska 33

Bydgoszcz 85-863

+48 52 325-29-00

EKUZ Gdańsk

Punkt Obsługi Ubezpieczonych

ul. Podwale Staromiejskie 69
80-844 Gdańsk

+48 58 321 85 71

EKUZ Gdynia

Punkt obsługi ubezpieczonych w Gdyni

ul. Śląska 53
81-304 Gdynia

48 58 321 85 65

EKUZ Katowice

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Kossutha 13
40-844 Katowice

 +48 32 735 16 00

EKUZ Kielce

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Jana Pawła II 9
25-025 Kielce

 +48 41 364 62 15

EKUZ Koszalin

Delegatura w Koszalinie

ul. Konstytucji 3 Maja 7
75-820 Koszalin

+48 94 346 52 27

EKUZ Kraków

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Batorego 24
31- 053 Kraków

+48(12) 298 83 39

EKUZ Lublin

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Marii Koryznowej 2d

20-137 Lublin

+48 81 53 105 98

EKUZ Łódź

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Kopcińskiego 58
90-032 Łódź

+48(42) 275 40 05

EKUZ Olsztyn

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Żołnierska 16
10-561 Olsztyn

 +48(89) 678 76 27

EKUZ Opole

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Głogowska 37
45-315 Opole

+48 77 40 20 176

EKUZ Poznań

Obsługa bezpośrednia w zakresie wydawania kart EKUZ w Poznaniu

wyłącznie ul. Grunwaldzka 158 (parter)

61-823 Poznań

+ 48 61 850 63 84

EKUZ Rzeszów

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Zamkowa 8
35-032 Rzeszów

+48 17 86 04 162

EKUZ Szczecin

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Arkońska 45
71-470 Szczecin

+48 91 881 99 72

EKUZ Toruń

Delegatura w Toruniu

ul. Szosa Chełmińska 28
87-100 Toruń

+48 56 65 82 609

EKUZ Warszawa

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa

+48 22 582-84-40

EKUZ Wrocław

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Joannitów 6
50-525 Wrocław

+48 71 797-91-00

EKUZ Zielona Góra

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ

ul. Podgórna 9b
65-057 Zielona Góra

+48(68) 32 87 791, 801 002 110 - dla telefonów stacjonarnych, 684 110 110 - dla telefonów komórkowych i z zagranicy

Źródło: https://ekuz.com.pl

Powyższy sposób wiąże się z najkrótszym czasem oczekiwania na otrzymanie karty, ale warto pamiętać, że kolejki w NFZ nadal potrafią być bardzo długie, zwłaszcza w sezonie letnim.

W przypadku ubiegania się o EKUZ na przykład tuż przed weekendem majowym lub w okresie wakacyjnym, załatwienie sprawy może zająć nawet kilka godzin. Dlatego w praktyce, lepszym i mniej problemowym rozwiązaniem okazuje się zwykle wybór drogi internetowej.

Jak wyrobić kartę EKUZ drogą elektroniczną?

Wnioskowanie o EKUZ drogą elektroniczną może przebiegać na dwa różne sposoby. Pierwszy jest dostępny dla wszystkich: wystarczy pobrać ze strony NFZ wniosek o kartę, wydrukować go i uzupełnić, a następnie zeskanować i wysłać do dowolnego oddziału NFZ – możemy wybrać drogę pocztową lub faks, ale najprościej będzie przesłać go e-mailem.

Wyrobiona karta zostanie dostarczona pocztą lub, jeśli zaznaczymy taką opcję, pozostawiona do odbioru w siedzibie NFZ. Dokument jest wystawiany w terminie trzech dni roboczych, licząc od momentu przyjęcia wniosku przez fundusz.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można też zamówić wykorzystując certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany, czyli darmowe narzędzie do potwierdzania tożsamości w internecie (by założyć profil zaufany wystarczy posiadać konto bankowe). Jeśli dysponujemy takim narzędziem, to wniosek możemy złożyć za pośrednictwem platformy rządowej ePUAP.

W tym wypadku, po zalogowaniu się do serwisu, po prostu wybieramy odpowiednią zakładkę – formalności jest jeszcze mniej niż w przypadku wcześniejszej opcji, bo system automatycznie uzupełnia większość pól. Aby złożyć w ten sposób wypełniony wniosek, musimy go jeszcze tylko „podpisać” profilem zaufanym.


Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne - co warto wiedzieć?

Choć przed wyjazdem do państwa członkowskiego UE czy EFTA warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, to jednak należy pamiętać, że nie jest ona w stanie zastąpić ubezpieczenia turystycznego. Sytuacji, w których będzie ona niewystarczająca jest całkiem sporo, i co więcej, wiele spośród nich wiąże się ze sporymi kosztami.

Mimo posiadania EKUZ, z własnej kieszeni trzeba zapłacić między innymi za:

  • leczenie w prywatnych placówkach,
  • świadczenia medyczne nierefundowane w danym kraju,
  • koszty ratownictwa i poszukiwań,
  • medyczny transport powrotny do kraju.

Karta EKUZ jest honorowana tylko w 32 krajach Europy. Jednak mimo to warto ją posiadać, gdyż stanowi dobre zabezpieczenie bazowe w razie wypadku czy nagłej choroby. Zważywszy na fakt, że w wielu kurortach turystycznych brak jest publicznych ośrodków zdrowia, a jeśli są, to za usługi medyczne trzeba najczęściej dopłacać, pewniejszym zabezpieczeniem jest polisa turystyczna. Ubezpieczenie turystyczne przewyższa kartę EKUZ także pod względem zakresu usług - mówi Magdalena Kajzer z rankomat.pl

By móc zabezpieczyć się przed tego typu kosztami, należy wykupić na czas zagranicznego pobytu dodatkową polisę turystyczną. Ta ostatnia, może zapewnić dodatkowo wsparcie ubezpieczyciela w razie:

  • kradzieży,
  • wyrządzenia szkody osobie trzeciej,
  • problemów z prawem,
  • utraty dokumentów osobistych,
  • pojawienia się innych kłopotów w czasie wyjazdu.

 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 

W praktyce polisa turystyczna stanowi nie tyle najlepszy, co jedyny sposób na to, by zapewnić sobie za granicą kompleksową ochronę. Najtańszy pakiet można kupić już od 3,70 zł dziennie. 

W prosty sposób można porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. W kilka minut wystarczy podać swoje dane, aby po chwili otrzymać na adres e-mail polisę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na czas podróży.

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ refunduje jedynie podstawową opiekę medyczną w krajach UE i EFTA.
  2. Karta EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej, poszukiwawczej czy transportu medycznego do Polski.
  3. W odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, EKUZ nie posiada ubezpieczenia OC czy NNW.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można kupić już od niespełna 4 zł dziennie.

EKUZ - FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kartę EKUZ można wyrobić bez wychodzenia z domu?

    Tak. Wniosek można złożyć online. To dużo szybszy i wygodniejszy sposób na wyrobienie karty niż osobista wizyta w oddziale NFZ.

  2. Czy karta EKUZ zadziała poza Europą?

    Nie. Karta jest honorowana tylko w krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Nie będzie wsparciem nawet na terenach należących administracyjnie do Europy, jak np. Serbia, Czarnogóra, Ukraina, Białoruś czy Macedonia.

  3. Czy przy zakupie polisę trzeba mieć jeszcze kartę EKUZ?

    Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak kartę posiadać.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 4.04

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (13)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Bolek Konewka

2018-03-28 06:21:49

Po co w urzędzie przedkładać legitymację " w przypadku emerytów: legitymacja emeryta (lub ostatni odcinek emerytury);", skoro petent podaje we wniosku swoje dane. Nie macie w systemie, że jest EMERYTEM! Nie chce się jakiemuś leniowi kliknąć tego w komputerze!? Co za tupet urzędniczy! Czy urzędnik jest w urzędzie tylko po to, aby przesiedzieć osiem godzin? Ruszcie głową od czasu do czasu, a wszystkim będzie lżej...

Joanna

2018-04-16 17:28:41

Mam pytanie mam 26 lat nie pracujenie uczę się obecnie i nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna bo mam zamiar jechać zagranicę do legalnej pracy. Jak mogę ubiegać się o taką kartę na wyjazd?? I czy wogole mogę??

Pl uk

2018-05-12 21:09:37

Jesli wyjezdzasz z Polska do Anglo do Pracy to nie Musisz robić w Polsce takiej karty. Tu na miejscu w Uk przy rozpoczęciu legalnej pracy masz pare tygodni na zrobienie ( Number insurance ) czyli nadanie numeru ubezpieczenia i pracodawca od rozpoczęcia twojej pracy będzie odprowadzał automatycznie składki ) A tobie przyjdzie listownie karta z nadanym numerem ubezpieczenia zdrowotnego.

Patryk

2019-01-14 19:29:27

Mam pytanie mam kartę europejską i mnialem wypadek w Niemczech przyszło mi że szpital mnialem za darmo ale muszę zapłacić za transport karetką do szpitala. Jechaliśmy może z 15 minut. Mam zapłacić za dwie karetki a jechałem tylko jedna a oni wysłali dwie karetki. Moje pytanie czy karta europejska nie pokrywa kosztów transportu z miejsca zdarzenia do szpitala?

Marcin

2019-07-31 12:17:49

witam. mam pytanie. co jeśli wyrobię kartę EKUZ na 12 miesięcy (ubezpieczenie dzięki umowie), a w trakcie tych 12 miesięcy odejdę z pracy? co się wtedy dzieje? karta przestaje obowiązywać w momencie wygaśnięcia ubezpieczenia w Polsce?

Regina

2019-08-08 11:46:04

Dzień dobry :) bardzo fajny artykuł, w końcu mi się trochę temat rozjaśnił :) Jednak chciałabym się upewnić: jestem osobą bezrobotną w tej chwili, niezarejestrowaną w UP, czyli generalnie nie mam ubezpieczenia NFZ (wiem, nie jest to zbyt mądre, ale chwilowo tak musi być). Wybieram się na wakacje do Chorwacji i na Majorkę. Czy wystarczy mi wykupić ubezpieczenie turystyczne i jestem w pełni chroniona na terenie tych państw? Oraz drugie pytanie: sporo podróżuję po Polsce, w trakcie tych lokalnych podróży uprawiam trekking i wspinam się. Czy mogę się zabezpieczyć jakoś w takiej sytuacji bez ubezpieczenia NFZ? Będę wdzięczna za pomoc i wyjaśnienie. Pytałam w kilku biurach podróży, ale pracownicy nie byli pewni i udzielali mi sprzecznych informacji... Pozdrawiam

Redakcja ubezpieczeniaonline.pl

2019-08-08 11:56:37

Hej Regina, tak wystarczy że kupisz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji i z niego w razie wypadku czy leczenia zostaną pokryte koszty udzielonej pomocy medycznej do wysokości sumy ubezpieczenia. Natomiast w Polsce przy uprawianiu sportu możesz kupić ubezpieczenie dla osób aktywnych zawierające NNW. Niestety nie pokryje ono np. kosztów leczenia w szpitalu.

Aga

2019-12-30 19:58:01

Witam ... czy wyrobienie karty EKUZ jest płatne czy dostajemy ją bezpłatnie ?

Joanna kasuła

2020-01-19 23:11:59

Witam proszę o kontakt w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego

Justyna

2020-03-06 12:06:50

Witam Podjęłam pracę w Niemczech. Nie posiadam Niebieskiej Katy Zdrowotnej. Wyjechałam nagle i znalazłam pracę. Jak ja teraz wyrobić w Polsce i jakie zaświadczenie jest potrzebne.

Izabela

2020-06-06 12:41:11

Witam. Od czego zależy okres ważności karty zdrowotnej? Jeśli mój tata pracuje w Norwegii Z umowa na trzy lata i wyrobił kartę to ona jest ważna tyle ile umowa czy tylko na 12 miesięcy?

hswiech209@gmail.com

2020-08-01 15:39:57

nowy oddział w Krakowie czy prowdzi ubezp ukuz

Michał

2021-11-08 06:17:06

Mam kartę wyrobioną w Niemczech i jak ją zarejestrować w Polsce?

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia