Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

Szkolne NNW czy Karta EKUZ mogą nie zapewnić dziecku wystarczającej ochrony na nartach. Ich zakres ochrony oraz sumy gwarantowane świadczeń są zbyt niskie.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W efekcie warto kupić polisę narciarską dla najmłodszych, której najtańsza cena wynosi zaledwie 2,59 zł dziennie.

EKUZ refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w Europie. Natomiast szkolne NNW będzie pomocne tylko, gdy dziecko dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednak wypłacone świadczenie może okazać się bardzo niskie. Ponadto tego typu ubezpieczenie oraz karta EKUZ nie pokrywają pobytu w szpitalu za granicą, transportu ze stoku do szpitala czy powrotu do Polski helikopterem medycznym. W związku z tym warto kupić dodatkową polisę narciarską dla dziecka.

Dlaczego szkolne NNW i EKUZ to za mało?


Czy jest sens dublować ubezpieczenia, skoro dziecko posiada już ubezpieczenie szkolne od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie zdrowotne za granicą, czyli kartę Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Nie tylko jest to działanie zasadne, lecz wręcz niezbędne, jeśli nie chcemy obciążyć domowego budżetu niespodziewanymi i w dodatku dużymi wydatkami.

Karta EKUZ w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Każde państwo ich zakres określa samodzielnie. W efekcie w Polsce osoba opłacająca składki na państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie zapłaci za pobyt w szpitalu. Natomiast hospitalizacja w Austrii może nas kosztować nawet 489 euro dziennie, czyli ponad 2210 zł. Kwota jest uzależniona od oddziału, szpitala czy długości pobytu.

W Polsce akcja ratownicza w górach jest bezpłatna. Za pomoc ekipy GOPR lub TOPR i użycie helikoptera, który przetransportuje nas ze stoku do szpitala, nie zapłacimy nic. Ale już w innych krajach europejskich taka pomoc ratowników może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy euro.

Podobnie sytuacja wygląda ze szkolnym NNW. To ubezpieczenie ma swoje plusy, ale podczas wyjazdu na narty może okazać się niewystarczające, bowiem zapewnia tylko odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Natomiast za akcję ratowniczą, wizytę u specjalisty, hospitalizację bądź transport medyczny do szpitala lub do Polski – będziemy musieli zapłacić z własnych środków. NNW nie obejmuje takich świadczeń.

Ponadto warto wykupić dodatkową polisę narciarską dla dziecka z ubezpieczeniem NNW jeszcze z jednego powodu. W przypadku wypadku, w wyniku którego nastąpi trwały uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie otrzymamy z dwóch źródeł – szkolnego NNW oraz dodatkowego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – co powinno zawierać?


Najważniejszym elementem polisy narciarskiej są koszty leczenia, których suma gwarantowana w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa 5000 euro. W przypadku wyjazdu narciarskiego dziecka dobrze jest wybrać również polisę zawierającą ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, a także OC sportowe. W rozbudowanych pakietach ich kwota wynosi nawet 1 500 000 zł. Jeśli dziecko w wyniku nieumyślnego wypadku zniszczy komuś sprzęt narciarski lub spowoduje uraz osoby trzeciej – to ubezpieczyciel, a nie rodzice wypłaci należność poszkodowanemu.

Wybierając OC sportowe warto zwrócić uwagę, czy uprawiana przez nasze dziecko dyscyplina sportu jest objęta ochroną. Czy chroni tylko w przypadku jazdy na nartach, czy także podczas jazdy na sankach? Czy wyjazd w góry obejmuje też piesze wycieczki górskie, czy tylko zjazdy na nartach bądź snowboardzie? Wbrew pozorom takie szczegóły mają duże znaczenie i mogą spowodować trudności z uzyskaniem odszkodowania.

Dobrze, aby ubezpieczenie narciarskie dla dziecka obejmowało również ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Dzieci podczas zimowisk mogą być rozkojarzone i podekscytowane, a przy tym mało czujne, szczególnie gdy wyjeżdżają na obóz bez rodziców. Są łatwym obiektem dla złodziei, którzy niepostrzeżenie mogą pozbawić dziecko telefonu lub tabletu. Wybrane ubezpieczenia narciarskie uwzględniają taką okoliczność – zwykle dotyczy ona wyłącznie kradzieży, a nie zniszczenia, ale i w takiej sytuacji warto się zabezpieczyć.

Dziecko i sporty ekstremalne – jakie ubezpieczenie wybrać?


Oferty ubezpieczycieli obejmują ochroną także sytuacje, w których dziecko uprawia sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Wtedy wzrasta wysokość składki. Przykładowo za najtańszą polisę na jednodniowy wyjazd na narty do Austrii trzeba zapłacić 2,59 zł dziennie. Z kolei w przypadku ekstremalnych aktywności, cena ubezpieczenia wynosi 7,77 zł dziennie.

Ubezpieczenia dotyczące uprawiania sportów ekstremalnych bądź wysokiego ryzyka obejmują nawet ponad 200 rodzajów dyscyplin – od spadochroniarstwa, przez skialpinizm, po wspinaczkę górską i lodową.

Jak i gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?


Najtańsza polisa narciarska w przypadku wyjazdu 10-letniego dziecka na narty do Austrii, Włoch, Czech czy na Słowacjękosztuje 2,59 zł dziennie. Jednak jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający. Optymalne ubezpieczenie można kupić za 5,19 zł za dzień. Jego największą zaletą są bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa, które wynoszą aż 600 000 zł (około 139 000 euro).

Porównanie najtańszej i optymalnej polisy narciarskiej dla dziecka w Europie

Zakres ochrony Oferta najtańsza Oferta optymalna
Koszty leczenia 200 000 zł 600 000 zł
Koszty ratownictwa 200 000 zł 600 000 zł
OC 150 000 zł
NNW 20 000 zł 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu 1500 zł
Cena polisy 2,59 zł dziennie 5,19 zł dziennie
Źródło: rankomat.pl

Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka najwygodniej jest kupić online. Dzięki temu możemy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a także porównać ze sobą oferty kilkunastu ubezpieczycieli. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wyborze polisy narciarskiej i wypełnieniu kilku pól, na skrzynkę mailową otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i spakować dziecku przed wyjazdem na ferie czy obóz.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Szkolne NNW i EKUZ nie zapewnią dziecku wystarczającej ochrony na stoku.
  2. Szkolne NNW i dodatkowa polisa narciarska z NNW mogą zapewnić dziecku podwójną ochronę na stoku.
  3. Najtańsza polisa narciarska dla dziecka w Europie kosztuje 2,59 zł dziennie.
  4. Najważniejszym elementem polisy narciarskiej są koszty leczenia i ratownictwa.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy