Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu - co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach planowanie wyjazdów jest obarczone pewnym ryzykiem. Pandemia Covid-19 najlepiej to pokazała. Warto więc w przypadku podróży z dalekim terminem zainwestować w ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Polisa podróżna zawierająca ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu pozwala zabezpieczyć pieniądze zainwestowane w podróż. W razie anulowania wyjazdu organizator ma prawo do potrącenia części kosztów. Ubezpieczenie pozwoli je odzyskać. Podpowiadamy, kiedy można z niego skorzystać, na co uważać i jak je wybrać. 

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek polisy online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży jest polisą, które zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie. Ochroną można objąć wycieczkę zakupioną w biurze podróży, noclegi i bilety na lot, autokar, pociąg, a nawet wydarzenie, koncert czy konferencję. 

W przypadku ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, warto również wiedzieć co oznacza samo pojęcie „imprezy turystycznej”. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zwykle określają imprezę turystyczną jako co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jeden program i objęte wspólną ceną. Musi ona trwać co najmniej 24 godziny albo przewidywać zmianę miejsca pobytu.

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć różne rodzaje ubezpieczeń od kosztów rezygnacji (podróży, wycieczki, wyjazdu). Zapewniają one ochronę w razie:

 • całkowitej rezygnacji z podróży - z biletów lotniczych, rezerwacji noclegów i innych opłaconych z góry usług turystycznych.
 • rezygnacji z imprezy turystycznej.
 • rezygnacji z imprezy turystycznej w czasie jej trwania.
 • anulowania biletów na przejazd lub przelot.
 • rezygnacji z noclegów.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nie obejmuje przypadków, w których organizator odwoła wycieczkę lub przewoźnik lot.

Co zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

W przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej, towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zapewniają wypłatę świadczenia w wysokości 100% lub 80% ceny odwołanej imprezy, noclegów czy biletów. Kwota ta nie może oczywiście przekroczyć sumy gwarancyjnej przewidzianej w OWU.

Dodatkowo, ubezpieczonym, którzy zdecydują się na wcześniejszy powrót z imprezy turystycznej ubezpieczenie może zapewniać pokrycie kosztów biletów powrotnych i zwrot środków za niewykorzystane dni pobytu w trakcie udziału w imprezie turystycznej. Po szczegóły warto jednak sięgnąć do OWU. Oferty poszczególnych towarzystw mogą się w tym zakresie różnić.

Kiedy kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz wycieczkę typu first minute. Wyjazdy rezerwowane z dużym wyprzedzeniem zwykle są tańsze, ale równocześnie bardziej ryzykowne.

Terminy na zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej określają ubezpieczyciele. Ponownie - warto sięgnąć do OWU. Zwykle terminy te wynoszą 3-7 dni, liczonych od zawarcia umowy z organizatorem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto się upewnić.

W niektórych OWU znajdziemy pewnego rodzaju ograniczenia. Zdarza się, że ubezpieczyciele ograniczają czas na zakup ubezpieczenia, jeśli kupimy wycieczkę w terminie krótszym niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej. Najbezpieczniej będzie więc po prostu zakupić ubezpieczenie tuż po zawarciu umowy z organizatorem podróży.

Kiedy zadziała ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej?

Z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej można skorzystać w szczególności, gdy wystąpią zdarzenia takie jak:

 • nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub osoby mu bliskiej,
 •  komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego lub osoby mu bliskiej,
 • wyznaczenie daty porodu dla osby ubezpieczonej lub osoby biskiej,
 • śmierć ubezpieczonego lub osoby mu bliskiej,
 • śmierć współuczestnika podróży,
 • poważne zdarzenia losowe, jak pożar, zalanie mieszkania, włamanie, napad,
 • kradzież dokumentów niezbędnych w podróży,
 • kradzież samochodu bądź jego zniszczenie, które wymaga obecność ubezpieczonego na miejscu (udział w czynnościach administracyjnych),
 • wezwanie do stawienia się przed sądem,
 • egzamin poprawkowy,
 • bezwarunkowe wezwanie do Polski lub kraju rezydencji wystawione przez władze,
 • kradzież z włamaniem lub pożar w zakładzie pracy, który wymaga obecności ubezpieczonego na miejscu,
 • rozpoczęcie pracy,
 • utrata pracy,
 • pobyt w sanatorium,
 • akt terrorystyczny w kraju podróży, poza wyłączonymi kierunkami.

W zależności od oferty poszczególnych towarzystw zakres zdarzeń, objętych ubezpieczeniem może być szerszy. W OWU niektórych towarzystw pojawiają się nawet zdarzenia takie jak wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego, przypadająca w trakcie wyjazdu.

Czy z podróży można zrezygnować przez Covid-19?

Ubezpieczyciele oferują także zwrot kosztów rezygnacji w razie zachorowania na Covid-19 lub zarażenia się koronawirusem. Zwykle jednak musi być to potwierdzone pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, a czasem i zaświadczeniem lekarskim. Lęk przed zachorowaniem lub zamknięciem granic nie może być podstawią do rezygnacji z wyjazdu - mówi Magdalena Kajzer z rankomat.pl.

Oto przykłady w wybranych towarzystwach: 

UNIQUA 

 • Obejmuje zachorowanie na Covid-19 pod warunkiem, że osoba ubezpieczona zachoruje przed wyjazdem. Świadczenie wypłacane jest na podstawie dokumentacji medycznej 

 • Samo zakażenie wirusem bez objawów zaburzenia stanu zdrowia (pacjenci bezobjawowi); jedynie pozytywny wynik testu na covid-19 - nie stanowi zdarzenia ubezpieczeniowego 

*W przypadku wariantu Koszty Rezygnacji 100% obowiązuje dodatkowa składka 

Europa Ubezpieczenia 

 • Nagłe zachorowanie ubezpieczonego, współuczestnika podróży na Covid-19, potwierdzone testem antygenowym lub PCR i nierokujące wyzdrowienia do daty rozpoczęcia podróży albo mające miejsce w czasie podróży 

 • Nagłe zachorowanie osoby bliskiej ubezpieczonemu lub osoby bliskiej współuczestnikowi podróży na Covid-19, potwierdzone testem antygenowym lub PCR wymagające natychmiastowej hospitalizacji i nierokujące wyzdrowienia do rozpoczęcia podróży albo mające miejsce w czasie podróży 

 • Objęcie ubezpieczonego, współuczestnika podróży, dzieci ubezpieczonego lub dzieci współuczestnika podróży obowiązkową kwarantanną związaną z Covid-19. Kwarantanna musi być potwierdzona dokumentem wydanym przez uprawniony do tego podmiot, który będzie zawierać daty jej trwania 

Kiedy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nie zadziała?

Zanim zdecydujesz się kupić polisę - zapoznaj się z OWU. Uchroni Cię to przed niemiłym rozczarowaniem. Większość towarzystw odmówi wypłaty świadczenia, gdy:

 • Ubezpieczony ukrył, że istnieją przeciwwskazania lekarskie do odbycia wyjazdu;
 • Ubezpieczony ukrył swoje zaburzenia umysłowe lub emocjonalne;
 • Doszło do pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego, w przypadku chorób istniejących jeszcze przed zawarciem umowy;
 • U ubezpieczonego przed zawarciem umowy zdiagnozowano chorobę śmiertelną;
 • Pracodawca ubezpieczonego zmienił lub odwołał jego urlop.

W zależności od konkretnej oferty, wyłączeń może być więcej. Warto więc zachować czujność i dokładnie czytać OWU.

Jakie są zalety ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wykupienie ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej daje ubezpieczonemu poczucie, że w razie konieczności rezygnacji z udziału w imprezie, może liczyć na zwrot kosztów. To podstawowa zaleta, ponieważ, gdy zrezygnujesz z wycieczki w biurze podróży bez wykupionej polisy, możesz stracić nawet 90% poniesionych kosztów.

Dodatkowo, obecnie towarzystwa ubezpieczeń oferują naprawdę szeroki zakres ubezpieczenia. Po zapoznaniu się z OWU na pewno znajdziesz ofertę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Cena zwykle zachęca do zakupu, szczególnie gdy porównamy koszty ubezpieczenia z kosztami samej imprezy turystycznej.

Jakie są wady ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wadą ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej może być konieczność wykupienia ubezpieczenia w odpowiednim momencie. Jak już wiesz - najlepiej zrobić to po prostu jak najszybciej.

Pułapką mogą być także wyłączenia odpowiedzialności, określone w OWU, więc zanim wykupisz polisę - przeczytaj je dokładnie.

Jak kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Wystarczy skorzystać z oferty konkretnego towarzystwa i obliczyć składkę za pomocą kalkulatora umieszczonego na stronie. Należy podać takie parametry, jak długość wyjazdu, jego cena, liczba podróżujących osób. Można też zaznaczyć, o jakie dodatkowe elementy chce się rozszerzyć zakres ochrony.

Następnie należy wybrać pakiet i opłacić składkę. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany mailem

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W EUROPA UBEZPIECZENIA

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W SIGNAL IDUNA

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W UNIQUA

Czy można ubezpieczyć się od przerwania podróży?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki w wielu przypadkach zapewnia zwrot kosztów nie tylko w przypadku rezygnacji z zaplanowanej podróży, lecz również w sytuacji, gdy z wyjazdu zrezygnujemy w trakcie jego trwania. 

Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku otrzymamy najczęściej 80%-100% zwrotu zapłaconej kwoty, natomiast w drugim - ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze za niewykorzystane dni. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna decyzja w tej kwestii należy do ubezpieczyciela. 

Przykład: Pani Agata wykupiła 2-tygodniowe wakacje na Krecie. Pod koniec pierwszego tygodnia, turystka uległa jednak poważnemu wypadkowi podczas uprawiania sportów wodnych, w związku z czym 7 dnia wyjazdu musi wrócić do Polski w celu dalszego leczenia. Przed podróżą Pani Agata przezornie wykupiła ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, dzięki czemu w tej sytuacji ubezpieczyciel zwróci jej niewykorzystane pieniądze. W związku z tym kobieta ostatecznie zapłaci tylko za pierwsze 7 dni wycieczki. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Oczywiście - czym szerszy zakres i wariant wybranego ubezpieczenia, tym ubezpieczenie będzie droższe. Wysokość składki zależy też m.in. od sumy ubezpieczenia i liczby ubezpieczonych. Ciężko wskazać konkretną kwotę - na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Obiektywnie jednak, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej nie jest drogie. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku procent poniesionych kosztów.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek polisy online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, nie ryzykując równocześnie utraty pieniędzy. Wykupienie polisy znacznie ogranicza ryzyko strat. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji zapewni Ci spokojny sen, nawet jeśli tuż przed wyjazdem okaże się, że musisz zostać w kraju.

Co warto wiedzieć?

1. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie.

2. Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (podróży, wyjazdu, wycieczki) warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz zakup wycieczki first minute

3. Można ubezpieczyć zarówno cały wyjazd, jak tylko same bilety czy noclegi.

4. Sytuacje, w których można skorzystać z ubezpieczenia rezygnacji kosztów z podróży są szczegółowo omówione w OWU każdego ubezpieczyciela. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaką część kosztów podróży zwróci ubezpieczyciel?

  Zwykle ubezpieczyciele zapewniają zwrot 100% kosztów poniesionych z rezygnacji lub określoną część (np. 80%).

 2. Czy choroba jednej z kilku podróżujących osób zapewni zwrot kosztów w przypadku rezygnacji wszystkich osób?

  Tak. Warto jednak zawsze upewnić się u źródła - na infolinii ubezpieczyciela lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranego towarzystwa.

 3. Czy istnieje ubezpieczenie od anulowania podróży bez podania przyczyny?

  To opcja "all risk". Niektórzy ubezpieczyciele dają taką możliwość.

 4. Czy zawsze można zrezygnować z podróży?

  Zarówno biura podróży jak i ubezpieczyciele wprowadzają pewne wyłączenia odpowiedzialności, w których wskazują sytuacje uniemożliwiające zwrot kosztów w związku z odwołaniem wycieczki. Aby to sprawdzić, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) wybranego ubezpieczyciela.

 5. Czy rezygnując z wyjazdu, poniosę jakieś koszty?

  To zależy od ubezpieczyciela. Większość TU w przypadku rezygnacji z wycieczki, zapewnia zwrot 100% kosztów wyjazdu. Jeśli jednak ubezpieczona osoba odwoła wycieczkę w trakcie jej trwania, otrzyma zwrot pieniędzy wyłącznie za niewykorzystane dni.

 6. Czy warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji?

  Tak. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli przed zaplanowaną wcześniej podróżą któryś z jej uczestników będzie musiał odwołać wyjazd.

 7. Czy mogę ubezpieczyć od rezygnacji wyjazd last minute?

  Tak, ale warto wcześniej dokładnie sprawdzić, ile czasu na zakup ubezpieczenia przewiduje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

 8. Czy mogę ubezpieczyć od rezygnacji bilet lotniczy?

  Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu jest możliwe i można wykupić je samodzielnie, niezależnie od przewoźnika. Nie jest i nie może ono jednak być elementem ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Polisę chroniącą bilet warto wykupić od razu po dokonaniu rezerwacji lotu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (6)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Karo

2020-06-22 15:04:00

Jak ma się całkowity zwrot kwoty za którą wykupiło się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w wypadku gdy biuro anuluje wycieczke?

Arra

2020-06-26 00:27:29

Proszę o odpowiedź,dlaczego niektóre biura odmawiają zwracania kwoty wpłaconej za polisę w przypadku odwołania lotu?Tymczasem ubezpieczyciele nieraz zwracają pieniądze bez problemu,nawet już po terminie lotu,bez żadnych potrąceń.

Stach

2020-07-06 23:24:59

podbijam temat: Jak ma się całkowity zwrot kwoty za polisę którą wykupiło się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w wypadku gdy biuro anuluje wycieczkę 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem?

Michal

2020-08-11 23:19:36

Dzien dobry. Nie doczytalem jednej rzeczy, mianowicie, wykupilem wycieczke z ubezpiecznien od rezygnacji i to organizator wycieczke odwolal. Zwrocil mi koszt wycieczki pomniejszonej o ubezpieczniem tlumaczac ze skonsumowalem ubezpieczenie.

mat

2021-01-18 12:47:21

liczy sie głabie proporconalnie

Aga

2022-10-11 12:17:49

Mam zrobiona rezerwacje , wpłacona zaliczka i ubezpieczenie od rezygnacji , chce zrezygnować przed wpłata całości , można tak zrobić ? Jakie są koszta takiej rezygnacji ?

4
1
4
4
2
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia