Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu - co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach planowanie wyjazdów jest obarczone pewnym ryzykiem. Pandemia Covid-19 najlepiej to pokazała. Warto więc w przypadku podróży z dalekim terminem zainwestować w ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Tego typu polisa pozwala zabezpieczyć pieniądze zainwestowane w podróż. W razie anulowania wyjazdu organizator ma prawo do potrącenia części kosztów. Ubezpieczenie pozwoli je odzyskać. Podpowiadamy, kiedy można z niego skorzystać, na co uważać i jak je wybrać. 

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Jest to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie. Ochroną można objąć wycieczkę zakupioną w biurze podróży, noclegi i bilety na lot, autokar, pociąg, a nawet wydarzenie, koncert czy konferencję. 

W przypadku ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, warto również wiedzieć co oznacza samo pojęcie „imprezy turystycznej”. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zwykle określają imprezę turystyczną jako co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jeden program i objęte wspólną ceną. Musi ona trwać co najmniej 24 godziny albo przewidywać zmianę miejsca pobytu.

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć różne rodzaje ubezpieczeń od kosztów rezygnacji. Zapewniają one ochronę w razie:

 • całkowitej rezygnacji z podróży - z biletów lotniczych, rezerwacji noclegów i innych opłaconych z góry usług turystycznych.
 • rezygnacji z imprezy turystycznej.
 • rezygnacji z imprezy turystycznej w czasie jej trwania.
 • anulowania biletów na przejazd lub przelot.
 • rezygnacji z noclegów.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nie obejmuje przypadków, w których organizator odwoła wycieczkę lub przewoźnik lot.

Co zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

W przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej, towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zapewniają wypłatę świadczenia w wysokości 100% lub 80% ceny odwołanej imprezy, noclegów czy biletów. Kwota ta nie może oczywiście przekroczyć sumy gwarancyjnej przewidzianej w OWU.

Dodatkowo, ubezpieczonym, którzy zdecydują się na wcześniejszy powrót z imprezy turystycznej ubezpieczenie może zapewniać pokrycie kosztów biletów powrotnych i zwrot środków za niewykorzystane dni pobytu w trakcie udziału w imprezie turystycznej. Po szczegóły warto jednak sięgnąć do OWU. Oferty poszczególnych towarzystw mogą się w tym zakresie różnić.

Kiedy kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz wycieczkę typu first minute. Wyjazdy rezerwowane z dużym wyprzedzeniem zwykle są tańsze, ale równocześnie bardziej ryzykowne.

Terminy na zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej określają ubezpieczyciele. Ponownie - warto sięgnąć do OWU. Zwykle terminy te wynoszą 3-7 dni, liczonych od zawarcia umowy z organizatorem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto się upewnić.

W niektórych OWU znajdziemy pewnego rodzaju ograniczenia. Zdarza się, że ubezpieczyciele ograniczają czas na zakup ubezpieczenia, jeśli kupimy wycieczkę w terminie krótszym niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej. Najbezpieczniej będzie więc po prostu zakupić ubezpieczenie tuż po zawarciu umowy z organizatorem podróży.

Kiedy zadziała ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej?

Z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej można skorzystać w szczególności, gdy wystąpią zdarzenia takie jak:

 • Nagła choroba ubezpieczonego lub osoby bliskiej, a także nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego niemożliwy jest powrót do zdrowia przed datą rozpoczęcia imprezy;
 • Zgon ubezpieczonego lub osoby bliskiej;
 • Komplikacje dotyczące ciąży;
 • Wyznaczenie przez przyszłego pracodawcę daty rozpoczęcia pracy na dzień rozpoczęcia lub trwania podróży;
 • Zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, wymagającego jego obecności na miejscu;
 • Utrata pracy przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży;
 • Kradzież dokumentów niezbędnych w podróży.

W zależności od oferty poszczególnych towarzystw zakres zdarzeń, objętych ubezpieczeniem może być szerszy. W OWU niektórych towarzystw pojawiają się nawet zdarzenia takie jak wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego, przypadająca w trakcie wyjazdu.

Ubezpieczyciele oferują także zwrot kosztów rezygnacji w razie zachorowania na Covid-19 lub zarażenia się koronawirusem. Zwykle jednak musi być to potwierdzone pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, a czasem i zaświadczeniem lekarskim. Lęk przed zachorowaniem lub zamknięciem granic nie może być podstawią do rezygnacji z wyjazdu - mówi Magdalena Kajzer z rankomat.pl.

Kiedy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nie zadziała?

Zanim zdecydujesz się kupić polisę - zapoznaj się z OWU. Uchroni Cię to przed niemiłym rozczarowaniem. Większość towarzystw odmówi wypłaty świadczenia, gdy:

 • Ubezpieczony ukrył, że istnieją przeciwwskazania lekarskie do odbycia wyjazdu;
 • Ubezpieczony ukrył swoje zaburzenia umysłowe lub emocjonalne;
 • Doszło do pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego, w przypadku chorób istniejących jeszcze przed zawarciem umowy;
 • U ubezpieczonego przed zawarciem umowy zdiagnozowano chorobę śmiertelną;
 • Pracodawca ubezpieczonego zmienił lub odwołał jego urlop.

W zależności od konkretnej oferty, wyłączeń może być więcej. Warto więc zachować czujność i dokładnie czytać OWU.

Jakie są zalety ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wykupienie ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej daje ubezpieczonemu poczucie, że w razie konieczności rezygnacji z udziału w imprezie, może liczyć na zwrot kosztów. To podstawowa zaleta, ponieważ, gdy zrezygnujesz z wycieczki w biurze podróży bez wykupionej polisy, możesz stracić nawet 90% poniesionych kosztów.

Dodatkowo, obecnie towarzystwa ubezpieczeń oferują naprawdę szeroki zakres ubezpieczenia. Po zapoznaniu się z OWU na pewno znajdziesz ofertę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Cena zwykle zachęca do zakupu, szczególnie gdy porównamy koszty ubezpieczenia z kosztami samej imprezy turystycznej.

Jakie są wady ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Wadą ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej może być konieczność wykupienia ubezpieczenia w odpowiednim momencie. Jak już wiesz - najlepiej zrobić to po prostu jak najszybciej.

Pułapką mogą być także wyłączenia odpowiedzialności, określone w OWU, więc zanim wykupisz polisę - przeczytaj je dokładnie.

Jak kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Wystarczy skorzystać z oferty konkretnego towarzystwa i obliczyć składkę za pomocą kalkulatora umieszczonego na stronie. Należy podać takie parametry, jak długość wyjazdu, jego cena, liczba podróżujących osób. Można też zaznaczyć, o jakie dodatkowe elementy chce się rozszerzyć zakres ochrony.

Następnie należy wybrać pakiet i opłacić składkę. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany mailem

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W EUROPA UBEZPIECZENIA

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W SIGNAL IDUNA

KUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI W UNIQUA

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Oczywiście - czym szerszy zakres i wariant wybranego ubezpieczenia, tym ubezpieczenie będzie droższe. Wysokość składki zależy też m.in. od sumy ubezpieczenia i liczby ubezpieczonych. Ciężko wskazać konkretną kwotę - na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Obiektywnie jednak, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej nie jest drogie. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku procent poniesionych kosztów.

Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, nie ryzykując równocześnie utraty pieniędzy. Wykupienie polisy znacznie ogranicza ryzyko strat. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji zapewni Ci spokojny sen, nawet jeśli tuż przed wyjazdem okaże się, że musisz zostać w kraju. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jaką część kosztów zwróci ubezpieczyciel?

Zwykle ubezpieczyciele zapewniają zwrot 100% kosztów poniesionych z rezygnacji lub określoną część (np. 80%).

2. Czy choroba jednej z kilku podróżujących osób zapewni zwrot kosztów w przypadku rezygnacji wszystkich osób?

Tak. Warto jednak zawsze upewnić się u źródła - na infolinii ubezpieczyciela lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranego towarzystwa.

3. Czy istnieje ubezpieczenie od anulowania podróży bez podania przyczyny?

To opcja "all risk". Niektórzy ubezpieczyciele dają taką możliwość.

Co warto wiedzieć?

1. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie.

2. Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz zakup wycieczki first minute

3. Można ubezpieczyć zarówno cały wyjazd, jak tylko same bilety czy noclegi.

4. Sytuacje, w których można skorzystać z ubezpieczenia rezygnacji kosztów z podróży są szczegółowo omówione w OWU każdego ubezpieczyciela. 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Karo

2020-06-22 15:04:00

Jak ma się całkowity zwrot kwoty za którą wykupiło się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w wypadku gdy biuro anuluje wycieczke?

Arra

2020-06-26 00:27:29

Proszę o odpowiedź,dlaczego niektóre biura odmawiają zwracania kwoty wpłaconej za polisę w przypadku odwołania lotu?Tymczasem ubezpieczyciele nieraz zwracają pieniądze bez problemu,nawet już po terminie lotu,bez żadnych potrąceń.

Stach

2020-07-06 23:24:59

podbijam temat: Jak ma się całkowity zwrot kwoty za polisę którą wykupiło się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w wypadku gdy biuro anuluje wycieczkę 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem?

Michal

2020-08-11 23:19:36

Dzien dobry. Nie doczytalem jednej rzeczy, mianowicie, wykupilem wycieczke z ubezpiecznien od rezygnacji i to organizator wycieczke odwolal. Zwrocil mi koszt wycieczki pomniejszonej o ubezpieczniem tlumaczac ze skonsumowalem ubezpieczenie.

mat

2021-01-18 12:47:21

liczy sie głabie proporconalnie

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy