Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wyrobić EKUZ w Białymstoku?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Wizyta u rodziny w Niemczech czy poszukiwanie pracy w Holandii – to tylko przykładowe okoliczności, w których może przydać się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Poniżej wyjaśniamy, jak krok po kroku wyrobić EKUZ w Białymstoku.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Na wstępie warto wyjaśnić, że o kartę EKUZ mogą ubiegać się wszyscy ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kartę może zatem uzyskać nie tylko pracownik czy przedsiębiorca, ale również uczeń, student, a także każda inna osoba posiadająca obowiązkowe lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Zainteresowany jej wyrobieniem musi złożyć odpowiedni wniosek – w jednej z placówek NFZ lub drogą elektroniczną. Zanim jednak przystąpi do załatwiania wymaganych formalności powinien upewnić się, czy EKUZ będzie dla niego faktycznie przydatnym rozwiązaniem. 

Czym jest i gdzie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

EKUZ to nic innego jak dokument, który w czasie pobytu za granicą daje możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych na koszt polskiego NFZ. Posiadacz karty, chcąc skorzystać z usług państwowej służby zdrowia odwiedzanego kraju, jest traktowany tak samo jak jego obywatele.

Co istotne jednak, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wbrew temu co może sugerować jej nazwa, nie obowiązuje na terytorium całej Europy. Działa ona we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz na Islandii. Uprawnia do korzystania ze świadczeń również na terytoriach francuskich (Martynika), hiszpańskich (Ibiza, Wyspy Kanaryjskie), czy portugalskich (Azory, Madera).

Co oferuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to sposób na uniknięcie części kosztów leczenia, które mogą pojawić się w razie zachorowania czy wypadku za granicą. Pozwala ona zabezpieczyć zagraniczny urlop czy wyjazd służbowy, ale tylko w podstawowym zakresie. Uściślając, zapewnia bezpłatny dostęp wyłącznie do wybranych świadczeń zdrowotnych, a na dodatek tylko tych, które są oferowane przez państwowe placówki medyczne.

Jeśli chodzi natomiast o płatne usługi placówek państwowych, to ich cena jest sprawą indywidualną i zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. Planując zagraniczną podróż warto zatem sprawdzić, jakie regulacje są stosowane na miejscu – przykładowo, w niektórych krajach transport karetką pogotowia jest bezpłatny, ale w innych może kosztować nawet kilkaset euro.

Czego nie obejmuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, ani nie pozwala korzystać z darmowych świadczeń w prywatnych placówkach zdrowotnych. Co niezwykle ważne, nie refunduje również kosztów ratownictwa i poszukiwań, co może okazać się szczególnie dotkliwe na przykład w razie odniesienia kontuzji w górach. Może też nie zapewnić zwrotu kosztów leczenia, jeśli jest ono spowodowane wypadkiem podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Powyższe kwestie sprawiają, że chcąc zyskać optymalną ochronę w trakcie wyjazdu za granicę, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To ostatnie jest wolne od wszystkich wspomnianych mankamentów, a dodatkowo gwarantuje pomoc finansową w innych nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak utrata bagażu lub sprzętu elektronicznego, czy też wyrządzenie szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej. Dzięki niemu można też liczyć na odszkodowanie za doznanie uszczerbku na zdrowiu, a także zyskać całodobowy dostęp do wsparcia ubezpieczyciela w ramach usługi assistance.

EKUZ Białystok – jak i gdzie wyrobić?

Osoby, które mimo wszystko uważają, że EKUZ w dostateczny sposób zabezpieczy ich wyjazd za granicę, mogą wyrobić kartę w łatwy i dość szybki sposób. Dla mieszkańców Białegostoku i okolic, najszybszą drogą do uzyskania karty jest złożenie wizyty w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Jego pełne dane teleadresowe to:

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ Białystok
15-042 Białystok,
Ul. Pałacowa 3,
Telefon: (85) 745-95-00
Strona internetowa: nfz-bialystok.pl

Wniosek o wydanie EKUZ można wypełnić na miejscu w oddziale, albo pobrać wcześniej ze strony internetowej NFZ. W zależności od charakteru zagranicznego pobytu, należy wybrać wniosek o wyrobienie karty w związku z wyjazdem czasowym (np. turystycznym) lub formularz przeznaczony dla wyjazdów pracowniczych. Niezależnie o którym dokumencie mowa, po złożeniu go w okienku od razu można otrzymać kartę. Po okazaniu odpowiedniego upoważnienia, możliwe jest też odebranie EKUZ dla członka rodziny czy innej bliskiej osoby.

Należy podkreślić, że choć każdy może bezpłatnie wyrobić EKUZ, to jednak nie każdy może z niej korzystać przez taki sam okres. Czas ważności karty jest różny i zależy od tego, do jakiej grupy zalicza się wnioskodawca. W większości przypadków dokument jest ważny przez 12 miesięcy, ale na przykład bezrobotnym zarejestrowanym w PUP karta jest wydawana na 2 miesiące, natomiast osobom pobierającym emeryturę na 5 lat.

Wyrabianie EKUZ drogą elektroniczną

Stawiając się w białostockim lub innym wojewódzkim oddziale NFZ, kartę EKUZ można wyrobić w ciągu jednego dnia. Warto jednak pamiętać, że w takich placówkach nadal spotyka się spore kolejki – zwłaszcza w czasie wakacji oraz w okresach poprzedzających „długie weekendy”. Z tego względu, mniej problemowym rozwiązaniem okazuje się najczęściej skorzystanie z drogi elektronicznej.

O kartę EKUZ można ubiegać się przez internet na dwa sposoby. Z pierwszego może skorzystać każdy zainteresowany: należy pobrać ze strony NFZ odpowiedni formularz, wydrukować go i wypełnić, a następnie przesłać na adres e-mail, skrzynkę pocztową lub faks oddziału NFZ. Fundusz wystawi dokument w ciągu 3 dni roboczych od momentu wpłynięcia wniosku – w zależności od wybranej opcji, można go odebrać w oddziale lub otrzymać pocztą.

EKUZ można również wyrobić wykorzystując jedno z bezpłatnych narzędzi do potwierdzania tożsamości w sieci: certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany. W tym wypadku, wniosek składa się za pośrednictwem serwisu rządowego ePUAP. Wszelkie formalności zajmują jeszcze mniej czasu, niż w przypadku wcześniej wspomnianego rozwiązania: system automatycznie uzupełnia większość pól we wniosku, a następnie, po tym jak wnioskodawca zatwierdzi go profilem zaufanym, od razu przesyła dokument do oddziału NFZ.

Co jeszcze warto wiedzieć o EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to absolutne minimum, jeśli chodzi o ochronę zagranicznego wyjazdu. Niemniej jednak, jak już wcześniej wspomniano, nie zabezpiecza go w dostatecznym stopniu. Dlatego też, niezależnie od kierunku i celu podróży, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To ostatnie stanowi jedyny sposób na to, by zapewnić sobie wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, jakie mogą pojawić się w trakcie wyjazdu za granicę.

Co ważne jednak, zagwarantuje ono maksimum korzyści tylko pod warunkiem, że będzie dopasowane do faktycznych potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego. Warto zatem zakres ochrony dopasować indywidualnie w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wybraniu interesującej nas oferty, na adres e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Przeczytaj więcej informacji o Karcie EKUZ na https://rankomat.pl/turystyka/5-przypadkow-w-ktorych-ekuz-nie-wystarczy-dlaczego-warto-miec-ubezpieczenie-turystyczne

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ obowiązuje w 32 krajach UE i EFTA.
  2. EKUZ zapewnia bezpłatny dostęp do niektórych świadczeń medycznych za granicą jedynie w podstawowym zakresie.
  3. EKUZ nie refunduje kosztu transportu pacjenta do Polski.
  4. EKUZ powinien być jedynie uzupełnieniem ubezpieczenia turystycznego.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia