Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Co piąty polski narciarz jeżdżący na nartach za granicą wybiera Czechy. Nasi południowi sąsiedzi przyciągają przede wszystkim ceną.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis travelplanet.pl, klienci biur podróży płacą średnio 800 zł  na osobę za rezerwację ośrodka w tym kraju. To o połowę taniej niż w Austrii i Włoszech, gdzie średni koszt zakupu wycieczki narciarskiej wynosi 1600 zł. Jednak aby zabawa na stoku była w pełni bezpieczna, przed wyjazdem należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

Czechy a Covid-19 - o czym pamiętać?

Obecnie wjazd do Czech jest możliwy. Osoby przyjeżdżające własnym środkiem transportu drogowego (samochodem, motocyklem, rowerem) mogą przekraczać granicę bez żadnych ograniczeń. W przypadku osób niezaszczepionych podróżujących samolotem, autokarem, pociągiem wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z tego obowiązku.

Poza tym na terenie Czech lokale gastronomiczne, puby, czy dyskoteki są zamknięte w godzinach 22:00 – 5:00. Spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu jest dozwolone jedynie w ogródkach restauracyjnych. W przestrzeni publicznej wymagane jest noszenie maseczki typu co najmniej FFP2. W niektórych miejscach może być wymagane okazanie paszportu unijnego Covid.

Dlaczego warto jechać na narty do Czech?

Poza ceną, dużym atutem naszych południowych sąsiadów jest również łatwość dojazdu ze względu na bliską odległość od polskiej granicy. Dla narciarzy z naszego kraju oprócz wysokości kosztów rezerwacji, najważniejszym kryterium przy wyborze ośrodka jest szybkie dotarcie na miejsce – wynika z badania IPC przeprowadzonego na zlecenie Tatry Mountain Resorts.

Do popularnych wśród Polaków kurortów zaliczamy Bedřichov, Harrachov, Małą Upę, Mosty koło Jabłonkowa czy Szpindlerowy Młyn. Cena zakupu jednodniowego karnetu w dzień roboczy dla osoby dorosłej wynosi od 300 do 600 koron (od około 48 do 96 zł), a dziecka od około 200 do 400 koron (od około 32 do 64 zł). Tymczasem w ośrodkach w Austrii za jednodniową wejściówkę na stok trzeba zapłacić około 50 euro (około 210 zł).

Ubezpieczenie na narty Czechy. Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Przed wyjazdem na narty do Czech należy pamiętać, że nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w razie wypadku na stoku nie mając wykupionego dodatkowego ubezpieczenia, najczęściej będziemy musieli zapłacić za udzieloną pomoc medyczną z własnej kieszeni.

Karta refunduje jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach mających podpisaną umowę z odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia w danym kraju.

EKUZ w Czechach, podobnie jak w większości krajów UE bądź EFTA, ochroną nie obejmuje transportu medycznego specjalistycznym śmigłowcem do kraju czy kosztów ratownictwa w górach. W efekcie nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia trzeba liczyć się, że w razie wypadku za zwiezienie ze stoku przez służby medyczne będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych z własnej kieszeni. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Czech?

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

Osoby jeżdżące na nartach w Czechach przede wszystkim powinny zwrócić uwagę, czy ich polisa turystyczna zapewnia koszty leczenia z odpowiednią sumą gwarantowaną. Zwykle powinna ona wynosić przynajmniej 30-40 tys. euro. Należy również sprawdzić, czy nasz pakiet pokrywa również koszty akcji ratunkowej w minimalnej kwocie 5 tys. euro, ponieważ tyle najczęściej kosztuje pomoc służb medycznych w krajach UE bądź EFTA.

W dobie pandemii Covid-19 należy zadbać również o to, by ubezpieczenie pokrywało koszty zachorowania na koronawirusa. Obecnie taką opcję zapewniają wszyscy ubezpieczyciele. Niemniej, w niektórych pakietach można liczyć na rozbudowany zakres ochrony - pomoc w razie kwarantanny, izolacji, choroby dziecka czy konieczność wykonania testu - mówi Magdalena Kajzer z rankomat.pl.

Odpowiednia polisa powinna także zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Z pierwszego z nich zostaną pokryte koszty opieki medycznej czy rehabilitacji w razie doznania przez nas uszczerbku na zdrowiu.

Z kolei OC będzie przydatne, gdy z naszej winy kontuzji na stoku nabawi się osoba trzecia. Wówczas odszkodowanie zamiast z naszej kieszeni, będzie jej wypłacone z polisy do wysokości sumy gwarantowanej (minimum to 50 tys. euro), ponieważ przyznawane pokrzywdzonym zadośćuczynienia są bardzo wysokie. Pakiet można również rozszerzyć o ochronę sprzętu sportowego czy bagażu.

Ubezpieczenie na narty do Czech - ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia wyjazdu na narty do Czech zaczyna się już od 3,70 zł za dzień. Najtańsza polisa ochroną obejmuje koszty leczenia do kwoty 200 tys. zł czy NNW do wysokości 20 tys. zł. Jednak w pakiecie nie posiada np. OC, które w przypadku narciarzy jest wręcz konieczne.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny na tygodniowy wyjazd na narty do Czech dla jednej dorosłej osoby:

TOWRZYSTWO UBEZPIECZENIOWE

ZAKRES OCHRONY

CENA

Nationale-Nederlanden

koszty leczenia: 80 000 zł, ochrona COVID-19, 60 sportów, ratownictwo: 100 000 zł

51,48 zł

Axa

koszty leczenia: 600 000 zł, ochrona COVID-19, bagaż: 3 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, OC sportowe: 250 000 zł, 114 sportów, sprzęt sportowy, ratownictwo: 600 000 zł

107,80 zł

Proama

koszty leczenia:100 000 zł, ochrona COVID-19, NNW: 20 000 zł, OC: 100 000 zł, OC sportowe: 100 000 zł, 2 sporty, ratownictwo: 100 000 zł

154 zł

Generali

koszty leczenia: 500 000 zł, ochrona COVID-19, bagaż: 1 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, OC sportowe: 250 000 zł, 2 sporty, ratownictwo: 500 000 zł

243 zł

Źrodło: ubezpieczeniaonline.pl

Jak więc spośród wielu ofert towarzystw wybrać to odpowiednie? W tym celu wystarczy np. skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń na narty  Za jego pomocą można na ekranie komputera, tabletu czy smartfona w ciągu kilku minut porównać ze sobą propozycje kilkudziesięciu zakładów ubezpieczeniowych.

W zaciszu domowym warto również zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które w formie pliku są dołączone do każdej oferty. Gdy wybierzemy jedną z nich i kupimy polisę online, następnie należy wydrukować i podpisać wysłany na skrzynkę mailową dokument, który zapewni nam niezbędną ochronę na stoku.
 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Czy aktualnie można jeździć na narty do Czech?

Tak. Trzeba się liczyć z możliwymi utrudnieniami i obostrzeniami, np. okazaniem unijnego certyfikatu Covid.

2. Czy na stoku w Czechach należy nosić maseczkę?

Nie ma takiego obowiązku. Zasłanianie ust i nosa jest wymagane w wyciągach, kolejkach do kas i innych zamkniętych przestrzeniach publicznych.

3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Czechach?

Nie. Warto mieć jednak polisę, ponieważ EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.

Co warto wiedzieć?
  1. Stoki w Czechach gwarantują bardzo dobrą infrastrukturę, a cenowo są przystępniejsze niż w Alpach.
  2. W Czechach EKUZ nie pokrywa między innym kosztów ratownictwa, powrotu do kraju czy leczenia prywatnego.
  3. Ubezpieczenia na narty do Czech można mieć za niespełna 4 zł dziennie.
  4. Polisę można zakupić online. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy