Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Czechy to kierunek coraz chętniej wybierany przez polskich narciarzy. Nasi południowi sąsiedzi kuszą przede wszystkim przystępnymi na tle reszty Europy cenami. Oszczędność może okazać się jednak pozorna, jeśli na stoku dojdzie do wypadku.

Narciarski urlop spędzony na czeskich stokach może kosztować nawet o połowę mniej niż wypoczynek w Austrii, Francji, czy we Włoszech. Tymczasem czeski ośrodki oferują naprawdę świetne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Niezależnie od wybranej destynacji trzeba jednak pamiętać, że wypadki zdarzają się wszędzie. Aby zabawa na stoku była w pełni bezpieczna, przed wyjazdem należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać to najlepsze.

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

Dlaczego warto jechać na narty do Czech?

Poza ceną, dużym atutem naszych południowych sąsiadów jest również łatwość dojazdu ze względu na bliską odległość od polskiej granicy. Dla narciarzy z naszego kraju oprócz wysokości kosztów rezerwacji, najważniejszym kryterium przy wyborze ośrodka jest szybkie dotarcie na miejsce – wynika z badania IPC przeprowadzonego na zlecenie Tatry Mountain Resorts.

Do popularnych wśród Polaków kurortów zaliczamy Bedřichov, Harrachov, Małą Upę, Mosty koło Jabłonkowa czy Szpindlerowy Młyn. Cena zakupu jednodniowego karnetu w dzień roboczy dla osoby dorosłej wynosi od 300 do 600 koron (od około 48 do 96 zł), a dziecka od około 200 do 400 koron (od około 32 do 64 zł). Tymczasem w ośrodkach w Austrii za jednodniową wejściówkę na stok trzeba zapłacić około 50 euro (około 210 zł).

Ubezpieczenie na narty Czechy. Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Przed wyjazdem na narty do Czech należy pamiętać, że nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w razie wypadku na stoku nie mając wykupionego dodatkowego ubezpieczenia, najczęściej będziemy musieli zapłacić za udzieloną pomoc medyczną z własnej kieszeni.

Karta refunduje jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach mających podpisaną umowę z odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia w danym kraju.

Przykład: Pani Anna wraz z przyjaciółmi wybrała się na weekendowy wypad w czeskie góry. Planując jedynie krótki odpoczynek, nie wykupiła ubezpieczenia, ale zabrała ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety, trzeciego dnia Pani Anna podczas zjazdu czarną trasą przewróciła się i doznała bardzo poważnego złamania nogi, które wymagało jak najszybszej i specjalistycznej interwencji medycznej. Aby nie tracić czasu, znajomi zawieźli ją do najbliższej placówki medycznej, gdzie kobiecie udzielono pomocy, która obejmowała między innymi skomplikowaną operację. Placówka okazała się jednak prywatna, dlatego EKUZ nie pokrył kosztów leczenia, którego suma wyniosła kilkanaście tysięcy złotych.

EKUZ w Czechach, podobnie jak w większości krajów UE bądź EFTA, ochrona nie obejmuje transportu medycznego specjalistycznym śmigłowcem do kraju czy kosztów ratownictwa w górach. W efekcie nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia trzeba liczyć się, że w razie wypadku za zwiezienie ze stoku przez służby medyczne będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych z własnej kieszeni.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Przykład: Pan Paweł, spędzający zimowe wakacje na czeskich stokach, wybrał się w góry, by uprawiać freeride. Niestety, na jednym z ośnieżonych szczytów poza wyznaczonymi do jazdy trasami doznał kontuzji, co uniemożliwiło mu jazdę. Co więcej, pogoda uległa w tym czasie pogorszeniu, a Pan Paweł stracił orientację i nie mogł skontaktować się z służbami ratunkowymi. Jego przyjaciele czekający na niego w schronisku zainicjowali akcję ratownictwa górskiego, w której został wykorzystany helikopter. Poszukiwania zakończyły się po kilku godzinach i turystę udało się sprowadzić na dół i udzielić mu pomocy. Pan Paweł nie posiadał jednak dodatkowego ubezpieczenia poza EKUZ, dlatego za całą akcję musiał zapłacić z własnej kieszeni. Kosztowało go to prawie 40 000 PLN.

Co więcej, EKUZ nie zapewnia również ubezpieczenia OC, NNW, czy ochrony bagażu. Na stoku nietrudno jednak o wypadek, a jego konsekwencje – dla osób nie posiadających polisy turystycznej na narty – mogą okazać się bardzo kosztowne.

Przykład: Pani Weronika postanowiła spędzić zimowy urlop w Szpindlerowym Młynie. Wraz z mężem wykupili kilkudniowy karnet na czeski stok, by aktywnie spędzić czas jeżdżąc na nartach i snowboardzie. W związku z tym, że kierunkiem ich podróży był sąsiadujący z Polską kraj, nie zdecydowali się na zakup ubezpieczenia turystycznego, zakładając, że wystarczającym zabezpieczeniem będzie EKUZ. Pod koniec wyjazdu kobieta podczas jednego ze zjazdów spowodowała poważny wypadek, w wyniku którego ucierpiała nie tylko ona, ale także inny narciarz i jego sprzęt sportowy. Choć Pani Weronika otrzymała nieodpłatną podstawową pomoc medyczną, z własnej kieszeni musiała pokryć bardzo wysokie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją i naprawą nart poszkodowanej osoby, ponieważ EKUZ nie zapewnia OC. Całość likwidacji szkody kosztowała turystkę aż 20 000 PLN.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Czech?

Osoby jeżdżące na nartach w Czechach przede wszystkim powinny zwrócić uwagę, czy ich polisa turystyczna zapewnia koszty leczenia z odpowiednią sumą gwarantowaną. Zwykle powinna ona wynosić przynajmniej 30-40 tys. euro. Należy również sprawdzić, czy nasz pakiet pokrywa również koszty akcji ratunkowej w minimalnej kwocie 5 tys. euro, ponieważ tyle najczęściej kosztuje pomoc służb medycznych w krajach UE bądź EFTA.

Odpowiednia polisa powinna także zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Z pierwszego z nich zostaną pokryte koszty opieki medycznej czy rehabilitacji w razie doznania przez nas uszczerbku na zdrowiu.

Z kolei OC będzie przydatne, gdy z naszej winy kontuzji na stoku nabawi się osoba trzecia. Wówczas odszkodowanie zamiast z naszej kieszeni, będzie jej wypłacone z polisy do wysokości sumy gwarantowanej (minimum to 50 tys. euro), ponieważ przyznawane pokrzywdzonym zadośćuczynienia są bardzo wysokie. Pakiet można również rozszerzyć o ochronę sprzętu sportowego czy bagażu.

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

Jakie rozszerzenia powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Czech [h2]

 • Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – to najważniejsze rozszerzenie, o jakim powinien pamiętać każdy turysta wyjeżdżający na stok. Przez wiele towarzystw narciarstwo i snowboarding, także w mniej tradycyjnej formie, uznawane są za bardziej niebezpieczne i stwarzające większe ryzyko wypadku, dlatego muszą być dodatkowo chronione. Dotyczy to również wielu dyscyplin zimowych, takich jak np. heliskiing, freeride, snowkiting, czy narciarstwo akrobatyczny. Dokładną listę wymagających rozszerzonej ochrony sportów znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z TU. Dzięki rozszerzeniu będziemy zabezpieczeni w razie nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportów, które dany ubezpieczyciel uznaje za ekstremalne.
 • Klauzula alkoholowa – to równie ważne rozszerzenie podczas narciarskiego urlopu na stoku. Bez niego ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania w związku z wypadkami i innymi nieszczęśliwymi zdarzeniami, do których dojdzie, gdy w chwili ich zajścia będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu. Tymczasem aktywny wypoczynek na stoku to świetna okazja, aby w wolnej chwili zrelaksować się z kubkiem grzanego wina lub piwa. Jeśli chcemy ubezpieczyć się przed ponoszeniem wysokich kosztów, musimy pamiętać o klauzuli alkoholowej.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - ochronę ubezpieczeniową warto rozszerzyć także o ubezpieczenie zabieranych ze sobą w podróż rzeczy, szczególnie jeśli wśród nich znajduje się cenny sprzęt sportowy, taki jak narty, deska snowboardowa, czy kask, czy gogle narciarskie.
 • Choroby przewlekłe – o dodatkową ochronę zatroszczyć powinny się także osoby chorujące przewlekle, ponieważ jeśli podczas zimowego wypoczynku dolegliwości się nasilą, ubezpieczyciel - przy polisach nie posiadających rozszerzenia - może odmówić wypłaty odszkodowania z tytuły KL.

Ubezpieczenie na narty do Czech - ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia wyjazdu na narty do Czech zaczyna się już od 4,31 zł za dzień. Najtańsza polisa ochroną obejmuje koszty leczenia do kwoty 200 tys. zł czy NNW do wysokości 20 tys. zł. Jednak w pakiecie nie posiada np. OC, które w przypadku narciarzy jest wręcz konieczne.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny na tygodniowy wyjazd na narty do Czech dla jednej dorosłej osoby:

Ubezpieczyciel

Axa

Proama

Signal Iduna

Europa Ubezpieczenia

Cena

4,31 PLN/dzień

12 PLN/dzień

17,36 PLN/dzień

20 PLN/dzień

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

100 000 PLN

60 000 euro

300 000 euro

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym  dla testów wymaganych przez placówkę medyczną

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 000 PLN

100 euro/dzień (max 7 dni) 100 000 PLN koszty transportu (tylko dla osoby, której obecność jest niezbędna)

100 euro koszty zakwaterowania i wyżywienia (max 7 dni) 60 000 euro koszty transportu

2 000 euro koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

-

TAK

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

100 000 PLN

1000 euro łączny limit dla wyżywienia, zakwaterowania i transportu

2 000 euro łączny limit dla  zakwaterowania, wyżywienia i transportu

Transport powrotny

-

100 000 PLN

1000 euro łączny limit dla wyżywienia, zakwaterowania i transportu

2 000 euro łączny limit dla  zakwaterowania, wyżywienia i transportu

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

1000 euro łączny limit dla wyżywienia, zakwaterowania i transportu

2 000 euro łączny limit dla  zakwaterowania, wyżywienia i transportu

Transport powrotny

-

-

1000 euro łączny limit dla wyżywienia, zakwaterowania i transportu

2 000 euro łączny limit dla  zakwaterowania, wyżywienia i transportu

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

100 000 PLN

60 000 euro

300 000 euro

Ratownictwo

200 000 PLN

100 000 PLN

10 000 euro

10 000 euro

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

TAK

Bez limitu

TAK

Stomatolog

900 PLN

200 euro

250 euro

300 euro

Choroby przewlekłe

-

TAK

TAK

TAK

Assistance

W ramach kosztów leczenia

Pakiet assistance standard

W ramach kosztów leczenia – Wariant Super

Wariant The Best

Bagaż

-

-

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia bagażu

-

-

2 000 PLN

1000 euro

OC

-

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

-

100 000 PLN

100 000 euro

100 000 euro

Szkody osobowe

-

100 000 PLN

100 000 euro

100 000 euro

Szkody w mieniu

-

100 000 PLN

100 000 euro

20 000 euro

NNW

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 euro

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

10 000 euro

Śmierć

10 000 PLN

20 000 PLN

30 000 PLN

7 000 euro

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

TAK

OC sportowe

-

100 000 PLN

50 000 euro

100 000 euro

Sporty objęte ubezpieczeniem

114

Narciarstwo i snowboard na oznakowanych trasach

7

27

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Za dopłatą w wysokości 15% składki

TAK

-

TAK

Źrodło: ubezpieczeniaonline.pl

Jak więc spośród wielu ofert towarzystw wybrać to odpowiednie? W tym celu wystarczy np. skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń na narty  Za jego pomocą można na ekranie komputera, tabletu czy smartfona w ciągu kilku minut porównać ze sobą propozycje kilkudziesięciu zakładów ubezpieczeniowych.

W zaciszu domowym warto również zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które w formie pliku są dołączone do każdej oferty. Gdy wybierzemy jedną z nich i kupimy polisę online, następnie należy wydrukować i podpisać wysłany na skrzynkę mailową dokument, który zapewni nam niezbędną ochronę na stoku.
 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na narty

 

Czechy a Covid-19 - o czym pamiętać? 

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń ani obostrzeń związanych z COVID-19 dla osób podróżujących z Polski do Czech, zarówno jeśli chodzi o przekraczanie granicy, jak i wypoczynek na czeskich stokach.

Na stronie gov.pl czytamy: 

Republika Czeska zniosła wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19 oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego dla osób podróżujących z krajów UE (w tym z Polski) do Czech - brak obowiązku wykonywania testów, przedkładania zaświadczeń, wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Warto jednak pamiętać, by zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego zachorowania i jego konsekwencji, które za granicą mogą okazać się bardziej problematyczne. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zapewni pomoc na wypadek leczenia, kwarantanny, izolacji, czy zachorowania podróżującego z nami dziecka.

Co warto wiedzieć?
 1. Stoki w Czechach gwarantują bardzo dobrą infrastrukturę, a cenowo są przystępniejsze niż w Alpach.
 2. W Czechach EKUZ nie pokrywa między innym kosztów ratownictwa, powrotu do kraju czy leczenia prywatnego.
 3. Ubezpieczenia na narty do Czech można mieć za niespełna 4 zł dziennie.
 4. Polisę można zakupić online. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można jeździć na narty do Czech?

  Tak. Nie ma żadnych obostrzeń.

 2. Czy na stoku w Czechach należy nosić maseczkę?

  Nie ma takiego obowiązku.

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Czechach?

  Nie. Warto mieć jednak polisę, ponieważ EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.

 4. Czy w Czechach na stoku trzeba jeździć w kasku?

  Nie, na czeskich stokach nie ma formalnego wymogu jazdy w kasku. Jest to jednak zalecane, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia