Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie KL - co powinieneś wiedzieć o kosztach leczenia za granicą?

Brak ubezpieczenia turystycznego za granicą może skutkować poważnymi obciążeniami finansowymi. Dzieje się tak dlatego, że wbrew temu, co sądzi wielu Polaków, EKUZ nie obejmuje swoim zakresem wystarczającej liczby usług medycznych poza Polską.

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Tymczasem już 3,70 zł dziennie, czyli koszt najtańszego ubezpieczenia turystycznego, może zapewnić wystarczające bezpieczeństwo, zarówno zdrowotne, jak i finansowe. Co obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Jak wyrobić EKUZ? Czy wyrobienie EKUZ jest bezpłatne? Czy warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, jeśli opłaca się składki NFZ? Na wszystkie te pytania, udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Co obejmuje  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo i powinna wyrobić bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przed wyjazdem w podróż zagraniczną. Bez znaczenia, czy wyjazd ma charakter wypoczynkowy, turystyczny, służbowy czy rodzinny. Karta EKUZ to podstawowa ochrona zdrowia za granicą.

EKUZ obejmuje:

 • podstawową opiekę medyczną w państwowych placówkach medycznych w krajach UE i EFTA (za usługi w prywatnych przychodniach czy u prywatnych specjalistów koszt musi ponieść ubezpieczony).
 • Ważne: EKUZ daje posiadaczowi takie same prawa, jak mieszkańcowi danego kraju, ale również nakłada na niego takie same obowiązki. W większości krajów europejskich pacjenci współfinansują wiele usług medycznych. Turyści z Polski, posiadający EKUZ, będą mieli więc taki sam obowiązek.

EKUZ nie obejmuje:

 • świadczeń medycznych nierefundowanych w danym kraju,
 • kosztów ratownictwa,
 • transportu medycznego do kraju posiadacza karty EKUZ,
 • usług medycznych świadczonych przez prywatne przychodnie i szpitale,
 • pomocy tłumacza,
 • pomocy w przypadku utraty bądź kradzieży dokumentów.

EKUZ funkcjonuje w:

 • krajach członkowskich Unii Europejskiej a także na terytoriach europejskich, np. Martynice, Majorce, Ibizie, Wyspach Kanaryjskich, Maderze. Wyłączone są natomiast Wyspy Normandzkie, Wyspy Owcze oraz Grenlandia,
 • krajach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie.

Czy EKUZ jest wystarczające? Nie. Czy zatem jest sens wyrabiać kartę? Tak. EKUZ to podstawowa gwarancja i ubezpieczenie za granicą i nie warto z niej rezygnować. Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto poświęcić kilka chwil na jej wyrobienie. Jednak zdecydowanie należy ją połączyć z polisą turystyczną, którą nabyć można w ramach dodatkowego ubezpieczenia.

Wyjazd zagraniczny a polisa turystyczna – dlaczego to konieczność?

Brak polisy turystycznej podczas wyjazdu za granicę to jak gra w rosyjską ruletkę. Jest bardzo duża szansa, że polisa się nie przyda i nic się nie stanie, ale gdy już dojdzie do wypadku, konsekwencje mogą być bardzo bolesne. Nawet mając świadomość wysokich kosztów leczenia w miejscu podróży, trudno jest przewidzieć, jaka pomoc może być potrzebna.

Sam transport medyczny do Polski to koszt, który trudno nawet ująć w widełkach cenowych. Końcowa kwota zależy bowiem od szeregu czynników, m.in. w jakim stanie zdrowia jest ubezpieczony, czy wymaga asysty pielęgniarki/lekarza, czy transport musi odbywać się etapami, czy może poruszać się publicznymi liniami samolotowymi, czy potrzebuje transportu prywatnego.

Warto wspomnieć, że sam koszt transportu medycznego ambulansem do kraju poszkodowanego zaczyna się od 10 000 zł z krajów takich, jak Niemcy czy Austria. Sprowadzenie do kraju z Wysp Kanaryjskich czy Majorki podwyższy ten koszt kilkukrotnie.

Leczenie ambulatoryjne w Niemczech to koszt ok. 160-200 zł. Tyle zapłacimy za wezwanie karetki i pierwszą pomoc. Jeśli okazałoby się, że nasz stan zdrowia wymaga hospitalizacji, np. dopadło nas zapalenie wyrostka, to za 5 dni zapłacimy ok. 12 000 zł.

Podczas pobytu w Egipcie nierzadko turystów dopadają nieprzyjemności trawienne i zatrucia pokarmowe. Za przyjazd karetki będziemy musieli zapłacić nawet 300 zł, a za jeden dzień spędzony w szpitalu - 6 000 zł.
Polisa zapewnia spokój ducha i stabilność finansową. W sytuacji, gdy dochodzi do nieszczęśliwego wypadku i poważnych problemów zdrowotnych, pieniądze nie są dodatkowym powodem do zmartwień.

Polisa turystyczna zapewnia szeroką ochronę i zabezpiecza jej posiadacza w przypadku:

 • kradzieży bagażu lub dokumentów,
 • zgubienia bagażu,
 • szkody cywilnej wyrządzonej osobie trzeciej,
 • braku możliwości porozumienia się z urzędnikami lub lekarzami za granicą (tłumacz),
 • zepsucia auta w trasie,
 • zapewnienie auta zastępczego w przypadku wypadku, kradzieży czy awarii,
 • uszkodzenia sprzętu sportowego,
 • uszczerbku na zdrowiu (NNW),
 • zapewnienia opieki medycznej, w tym specjalistycznej obejmującej także pobyt w szpitalu.

Porównanie cen polis turystycznych

  Polisa turystyczna – Europa
 
(AXA Assistance)
Polisa turystyczna – kraje spoza UE i EFTA
 
(Nationale Nederlanden)
Polisa turystyczna – kraje o wyjątkowo kosztownej opiece medycznej (tu przykład Japonii)
 
(Europa Ubezpieczenia)
Suma kosztów leczenia 600 000 zł 300 00 zł 1 287 618,08 zł
Ratownictwo 600 000 zł 50 000 zł 42 920,60 zł
Assistance W ramach kosztów leczenia, w zakresie także ubezpieczenie pomocy telefonicznej W ramach kosztów leczenia W ramach kosztów leczenia, w zakresie także ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Bagaż 1 500 zł 2 000 zł 4 292,06 zł
NNW 50 000 zł 150 000 zł 42 920,60 zł
OC 150 000 zł 150 000 zł 429 206,03 zł
Dzienna składka 7,27 zł 10 zł 12,63 zł

Źródło: rankomat.pl

Porównując oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, łatwo zauważyć, że nie zawsze większa dzienna składka zapewnia każdą usługę w podwyższonym standardzie i kwocie ubezpieczenia. Wybierając polisę, nie tylko deklarujemy, do jakiego kraju jedziemy, ale także jaki jest nasz stan zdrowia i jak będziemy spędzać czas za granicą. Na podstawie tych wszystkich wytycznych, ubezpieczyciel przygotowuje dostosowaną ofertę. Przykład z powyższej tabeli pokazuje, że w krajach o wyjątkowo drogiej opiece medycznej, ubezpieczyciel główny nacisk kładzie na zwiększenie środków na leczenie – suma jest 4-krotnie wyższa niż np. na leczenie w Egipcie. Natomiast pozostałe sumy gwarantowane są porównywalne lub nieco wyższe niż w krajach o nie tak drogiej opiece medycznej.
 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Wniosek z tego jest jeden: zawsze należy indywidualnie dobierać polisę do własnych potrzeb i porównywać oferty. Tylko taka analiza pozwoli wybrać ubezpieczenie skrojone do konkretnych wymagań.

 

Co warto wiedzieć?
 1. Suma gwarantowana kosztów leczenia jest najważniejszym elementem polisy turystycznej.
 2. Koszty leczenia w Europie powinny wynosić co najmniej 30 000 euro, poza Europą 60 000 euro, a w USA czy Japonii 120 000 euro.
 3. EKUZ refunduje jedynie podstawową opiekę medyczną w niektórych krajach.
 4. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczej.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
0
9
4
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy