Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Najpopularniejsze wyłączenia w ubezpieczeniu turystycznym

Wyłączenia odpowiedzialności są jednym z najbardziej spornych elementów polis. W tej części dokumentu, jakim jest OWU, towarzystwa wymieniają sytuacje, w których ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania. Nie jest to więc aspekt lubiany przez klientów.

Niemniej jednak, jest to element polisy, którego ominąć się nie da, niezależnie od upodobań każdej ze stron. Towarzystwa stosują ograniczenia odpowiedzialności, aby uniknąć nadmiernego wyłudzania przez klientów odszkodowań. Świadomość klienta na temat tego, kiedy ochrona go nie obowiązuje daje spore szanse na to, aby takich sytuacji unikać lub nie składać niepotrzebnych roszczeń finansowych.

Czy wszyscy ubezpieczyciele stosują te same wyłączenia?


Każde z towarzystw może ustalić własne zasady świadczenia usług, o ile oczywiście nie kolidują one z przepisami obowiązującego prawa. Obecne warunki powstawały prawdopodobnie przez wiele lat i były ustalane na podstawie faktycznych przypadków z podróży ubezpieczających się.

Generalizując można stwierdzić, że większość towarzystw, proponując ubezpieczenie turystyczne zapewnia zarówno ochronę w podobnych sytuacjach, jak i również wyłączenia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy w konkretnym produkcie występują inne ograniczenia dostosowane do danego ubezpieczenia i stanowiska ubezpieczyciela.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Wyłączenia wspólne dla wszystkich ryzyk


Wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia można znaleźć z reguły w dwóch miejscach: w szczegółach wspólnych dla całej polisy oraz w opisach poszczególnych ryzyk. Warto zwrócić uwagę zarówno na jedne, jak i drugie, ponieważ wszystkie z nich Cię dotyczą (o ile wybrałeś dany rodzaj ubezpieczenia). Wśród wspólnych wyłączeń dla wszystkich ryzyk najczęściej znajdziesz następujące ograniczenia:
  • Pozostawanie pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości w rozumieniu przepisów o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, lub w stanie po użyciu środków odurzających lub substancji psychotropowych albo środków zastępczych, w rozumieniu przepisów o działaniu przeciw narkomanii, lub w stanie po użyciu lekarstw lub innych środków wyłączających świadomość.
  • Działania wojenne, rozruchy, zamieszki, stan wojenny, akty terroryzmu lub sabotażu, udział ubezpieczonego w nielegalnych strajkach.
W niektórych towarzystwach istnieje możliwość zrezygnowania z tego wyłączenia po opłaceniu odpowiedniej składki (np. Generali, Warta).
  •  Eksplozja atomowa lub napromieniowanie radioaktywne.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza lub poddanie się zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarską lub uprawnionych do tego osób.
  • Usiłowanie lub dokonanie przestępstwa.
  • Próba samobójstwa, umyślne samookaleczenie lub uszkodzenie ciała na prośbę ubezpieczonego.
  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień.
  • Umyślne działanie Twoje lub osoby,  z którą pozostajesz we wspólnych gospodarstwie domowym, rażącym niedbalstwem.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Pamiętaj, że towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, jeżeli podane wyżej okoliczności były przyczyną zdarzenia objętego ochroną. W pozostałych przypadkach, gdy nieszczęśliwe zdarzenie wystąpi, jednak powyższe sytuacje nie będą miały na nie wpływu, ubezpieczyciel prawdopodobnie nie odmówi Ci wypłaty.

Redakcja ubezpieczeniaonline.pl

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy