Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Paszporty szczepionkowe - jak będzie wyglądał Cyfrowy Zielony Certyfikat?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Paszport covidowy - ratunek dla turystyki i ułatwienie wakacyjnych wyjazdów, czy nieprzemyślana decyzja władz europejskich? Cyfrowe Zielone Certyfikaty to gorący temat ostatnich miesięcy.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Cyfrowe Zielone Certyfikaty to temat, który od dłuższego czasu pojawia się na ustach nie tylko Europejczyków. Wciąż trwają dyskusje i ustalenia na temat pomysłu, który jednym wydaje się idealnym wyjściem z kryzysowej sytuacji europejskiej turystyki, innym zaś decyzją zbyt pochopną i ryzykowną. Jedno jest pewne - zgodnie z założeniem, paszporty szczepionkowe mają ułatwić - a czasem wręcz umożliwić - bezpieczne podróżowanie po Europie. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

Cyfrowy Zielony Certyfikat, czyli tak zwany paszport szczepionkowy, to elektroniczny dokument, który ma ułatwić podróżowanie po Europie w czasie pandemii. To forma zabezpieczenia i potwierdzenia, że dany turysta wyjeżdżający w zagraniczną podróż nie stwarza zagrożenia dla innych osób, jeśli chodzi o zarażenie COVID-19.

    Czym są paszporty szczepionkowe?

Certyfikat potwierdza, że podróżny uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa, został zaszczepiony lub posiada status ozdrowieńca. Dzięki specjalnemu zaświadczeniu o odbyciu badań lub szczepienia, potwierdzonych elektronicznym podpisem, osoba z takim paszportem będzie mogła bez większych przeszkód, bezpiecznie przekroczyć granice państw należących do Unii Europejskiej.

Czemu mają służyć paszporty szczepionkowe?

Zielone Elektroniczne Certyfikaty, zgodnie z wyjaśnieniami organów decyzyjnych UE, mają dwa główne cele:

  • Ożywienie turystyki międzynarodowej - to istotna kwestia, ponieważ branża turystyczna na całym świecie dotkliwie odczuła skutki pandemii. Turystyka, także europejska, w dużym stopniu straciła możliwość funkcjonowania z racji na bieżące obostrzenia i stan zagrożenia koronawirusem. Dzięki wprowadzeniu paszportów turyście będą chętniej podróżować, wzmacniając tym samym gospodarkę.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa - dzięki certyfikatom, przekraczanie granic będzie bardziej bezpieczne, zarówno dla turystów, jak i obywateli odwiedzanych krajów.

Gdzie i na jakich zasadach mają obowiązywać Cyfrowe Certyfikaty Szczepień?

Paszporty szczepionkowe mają obowiązywać na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ogólnie zasady działania i respektowania paszportów nie zostały jeszcze zatwierdzone, jednak wstępnie wiadomo, jak miałby przebiegać proces ich weryfikacji. 

Do otrzymania paszportu mają jednak uprawniać tylko szczepionki atestowane przez UE. O tym, czy szczepienia znajdujące się poza listą pozwolą na wpuszczenie do danego kraju będą najpewniej decydowały władze danego państwa. To wyjście naprzeciw tym państwom UE, które już wykorzystują szczepionki, które nie otrzymały autoryzacji Europejskiej Agencji Leków (EMA), czyli na przykład rosyjski Sputnik V na Słowacji i Węgrzech.

Komisja Europejska zgodnie z pomysłem chce utworzyć specjalny portal, który da możliwość weryfikacji wydanych certyfikatów, pomagając państwom członkowskim Unii na sprawne wprowadzenie ich w obieg. Dzięki temu władze krajów objętych programem certyfikatów będą w stanie na bieżąco kontrolować i weryfikować zaświadczenia o szczepieniach i badaniach na terenie całej UE.

Sam certyfikat będzie zawierał tylko niezbędne informacje o jego posiadaczu. Będą to między innymi:

  • Imię i nazwisko

  • Data urodzenia

  • Data wydania paszportu

  • Informacje na temat szczepionki

  • Wyniki testy na obecność koronawirusa lub potwierdzenie wyzdrowienia

  • Identyfikator zaświadczenia

Czy paszporty szczepionkowe ułatwią podróżowanie po terenie UE?

Ułatwienie podróżowanie po Europie to jeden z dwóch głównych celów wprowadzenia Cyfrowych Zielonych Certyfikatów. Głównym zadaniem paszportów jest bowiem ożywienie turystyki międzynarodowej w dobie pandemii, która tak mocno i negatywnie wpłynęła na całą branżę turystyczną.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, certyfikaty usprawnią podróżowanie, czyniąc je bardziej bezpiecznym. Będą uprawniały do wjazdu na teren krajów europejskich bez odbywania dodatkowej kwarantanny czy testów. Możliwe, że uproszczą wyjazdy już na etapie podróżowania, na przykład podczas boardingu na pokład samolotu.

Stanowisko Unii Europejskiej

Stanowisko Unii Europejskiej jeśli chodzi o Elektroniczne Zielone Certyfikaty Szczepionkowe jest przychylne wprowadzeniu takiej formy weryfikacji stopnia zagrożenia zakażeniem podczas podróżowania. Zgodnie z planowanymi decyzjami, posiadanie paszportu szczepionkowego nie będzie jednak warunkiem koniecznym do przekroczenia granic na terenie UE.

Jak napisała na swoim Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von Der Leyen:

Ważny krok naprzód: przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego.


Organy decyzyjne UE podkreślają również, że państwa członkowskie w pewnym zakresie będą mogły samodzielnie ustalać szczegółowe zasady respektowania i działania certyfikatów na własnym terenie. Zgodnie z tym ustaleniem, konkretne kraje będą mogły otworzyć granice dla turystów nie posiadających elektronicznego certyfikatu, pod warunkiem zachowania szczególnych zasad ostrożności. Przykładem dodatkowych obostrzeń w takiej sytuacji może być kwarantanna lub konieczność wykonania testu już na lotnisku.

Stanowisko WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation; WHO) nie do końca aprobuje decyzje Unii Europejskiej dotyczące wprowadzenia paszportów szczepień. Zdaniem WHO, takie działania  powinny zostać nieco odsunięte w czasie, przynajmniej do momentu, gdy badania nad szczepionkami będą bardziej zaawansowane. Skuteczność szczepionek jeśli chodzi o zapobieganie transmisji koronawirusa wciąż nie jest bowiem ostatecznie potwierdzona.

Tym niemniej WHO zaznacza, że badania nad szczepionkami wciąż trwają i zgodnie z planem już pod koniec kwietnia mogą zostać ukończone, a wtedy możliwe, że oficjalne stanowisko ulegnie zmianie, uznając szczepionki chińskich firm Sinopharm i Sinovac za bezpieczne jeśli chodzi o transmisję COVID-19.

Inną kwestią sporną jest dyskusja na temat obowiązkowej formy szczepień. WHO wspomina o obawie związanej z poczuciem dyskryminacji osób, które z różnych względów nie będą mogły udać się na szczepienie. Dlatego też organizacja nie w pełni popiera pomysł uznania paszportów szczepionkowych za warunek przekraczania granic państw europejskich.

Jak wspomniała rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Harris na jednej z ostatnich konferencji prasowych:

Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji [koronawirusa SARS-CoV-2].

Stanowisko Polski

Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej będzie objęta projektem Zielonych Elektronicznych Certyfikatów Szczepionkowych, jeśli rzeczywiście wejdzie on w życie. 

Dla Polaków wprowadzenie cyfrowych certyfikatów to szansa na zagraniczne wakacje, której od początku trwania pandemii były praktycznie niemożliwe. Polskie władze natomiast – podobnie jak inne kraje należące do unii – będą mogły w pewnym zakresie decydować o zasadach przyjmowania turystów z innych krajów. To, czy obywatele zagraniczni będą mogli dostać się do Polski bez elektronicznego certyfikatu zostanie jeszcze dokładnie określone.

Pod znakiem zapytania stoi póki co jedynie kwestia rodzaju szczepionek. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami KE, paszporty będą wydawane osobom zaszczepionym jedynie certyfikowanymi szczepionkami. Te bez europejskiego atestu - między innymi szczepionki chińskiej firmy, których zakup rozważa Polska - nie będą gwarantowały wydania certyfikatu.

Bezpieczeństwo podczas podróży w dobie pandemii

Niepewna sytuacja epidemiczna oraz utrudnienia w podróżowaniu nie muszą więc oznaczać końca zagranicznych wyjazdów. Przestrzeganie ustalonych przez światowe organizacje i władze poszczególnych państw restrykcji, rozsądne, odpowiedzialne zachowanie oraz odpowiednie zabezpieczenie na wypadek nieszczęścia pozwolą bezpiecznie spędzić urlop poza granicami kraju.

Wybierając się w podróż zagraniczną musimy jednak zadbać o znalezienie odpowiedniego sposobu, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby czy nagłego pogorszenia sytuacji. Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej polisy turystycznej, która zapewni wsparcie i pomoc w przypadku nagłych, nieprzewidzianych nieszczęść. Warto zaznaczyć, że taka polisa powinna zawierać w sobie podstawowe,  istotne w przypadku problemów zdrowotnych elementy, takie jak: 

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia

  • Koszty ratownictwa

  • Koszty transportu medycznego

  • Transport poszkodowanej osoby do kraju

  • Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z podróży

Aby wybrać odpowiednią polisę, warto dokonać porównania kilku ofert ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu rzetelnie sprawdzimy elementy, jakie zawierają w sobie zaproponowane polisy, poznamy gwarantowane sumy, zakres oraz ewentualne możliwe rozszerzenia, które zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa i pozwolą uniknąć wielu zmartwień podczas wymarzonego, zagranicznego wyjazdu.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Paszport Covidowy - Co warto wiedzieć?
  1. Paszport szczepionkowy (covidowy) będzie potwierdniem, że podróżny uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa, został zaszczepiony lub posiada status ozdrowieńca. 
  2. Unia Europejska chce tym samym ożywić turystykę i zwiększyć bezpiczeństwo.
  3. Paszportom przeciwna jest jednak Światowa Organizacja Zdrowia.
  4. Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej będzie objęta projektem Zielonych Elektronicznych Certyfikatów Szczepionkowych.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia