Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii - które wybrać?

Szwajcarskie oferują świetne warunki do jazdy na nartach, lecz są również bardzo niebezpieczne. W efekcie narciarze wybierający się do Szwajcarii powinni posiadać polisę narciarską. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W Szwajcarii każdego roku można liczyć na zimę marzeń, czyli duże ilości śniegu, rewelacyjnie przygotowane trasy i malownicze widoki. W tym kraju znajduje się ponad 200 ośrodków narciarskich – w tym 29 położonych na wysokości powyżej 2800 metrów n.p.m. o łącznej długości 7300 kilometrów tras zjazdowych.

Duże wysokości i liczne lodowce sprawiają, że sezon rozpoczyna się już na początku listopada i trwa najczęściej aż do końca kwietnia. Niestety, Szwajcaria to również wysokie ceny – za pobyt w popularnym kurorcie trzeba tu zapłacić co najmniej kilkanaście procent więcej niż w Austrii czy we Włoszech. By koszty wyjazdu nie wzrosły jeszcze bardziej, należy wykupić ubezpieczenie narciarskie, spełniające niżej przedstawione kryteria.
 

Ubezpieczenie kosztów leczenia


W przypadku wyjazdów narciarskich, ubezpieczenie kosztów leczenia zawsze stanowi najistotniejszy element polisy turystycznej. Taka ochrona sprawia, że gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, czy to na stoku czy poza nim, firma ubezpieczeniowa zapłaci za udzieloną pomoc i późniejsze leczenie. Uściślając, pokryje ona koszty transportu medycznego, hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu lekarstw, czy innych wymaganych świadczeń medycznych.

Ponieważ ubezpieczyciele odpowiadają za koszty leczenia tylko do określonej kwoty, konieczny jest wybór polisy, w której próg ten będzie odpowiednio wysoki. Jeśli chodzi o wyjazd do Szwajcarii, dobrą ochronę zapewni suma ubezpieczenia na poziomie minimum 150 000 zł. W tym kraju, poważniejsze złamanie nogi na stoku, późniejsza operacja i kilkutygodniowy pobyt w szpitalu, kończą się często rachunkiem na ponad 100 000 zł.
 

Koszty akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego


Drugim najważniejszym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej. W Szwajcarii, niezależnie czy pomoc udzielana jest w związku z zejściem lawiny, czy też wypadkiem na stoku, trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli dojdzie już do nieszczęśliwego zdarzenia, cała operacja będzie kosztować najprawdopodobniej kilkanaście tysięcy złotych. W tym wypadku, suma ubezpieczenia powinna zatem wynosić co najmniej 25 000 zł.
 

Ochrona na wypadek wyrządzenia szkody innemu narciarzowi


Zestaw najistotniejszych elementów ubezpieczenia narciarskiego uzupełnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Dzięki takiej ochronie, ubezpieczony może uniknąć konsekwencji finansowych w sytuacji, gdy na przykład w czasie jazdy na nartach wyrządzi szkodę na mieniu lub zdrowiu osobie trzeciej.  W Szwajcarii, podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej, poszkodowani są świadomi swoich dużych możliwości w zakresie ubiegania się o wysokie odszkodowania, suma ubezpieczenia powinna wynosić nie mniej niż 200 000 złotych. Co ważne, choć ubezpieczenie OC jest standardem w polisach turystycznych, to jednak zwykle dotyczy „życia prywatnego”, a nie uprawiania aktywności sportowej. Zawsze należy więc sprawdzić, do jakiej kwoty, i czy w ogóle, dany ubezpieczyciel odpowiada za zdarzenia na stoku.   
 

Pozostałe elementy ubezpieczenia narciarskiego


Standardowym elementem polisy turystycznej jest również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki niemu można uzyskać odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Dla osób wyjeżdżających z własnym wyposażeniem narciarskim, zwłaszcza o większej wartości, bardzo istotnym aspektem oferty będzie ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki takiej ochronie, gdy dojdzie do jego utraty, czy to wskutek kradzieży czy zgubienia, będzie można liczyć na odszkodowanie – zwykle do 5 000 zł.

Miłośnicy bardziej ryzykownych aktywności zimowych, takich jak choćby jazda poza wyznaczonymi trasami, powinni mieć świadomość, że tradycyjne polisy narciarskie zwykle nie obejmują tego typu form rozrywki. Dlatego też, jeśli chcą zyskać pełną ochronę, muszą wykupić dodatkowy pakiet dla sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

 

Ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii – ochrona finansowa i assistance już od kilku złotych dziennie


Koszt ubezpieczenia na narty do Szwajcarii wynosi, w zależności od zakresu ochrony i sum ubezpieczenia, od kilku do kilkunastu złotych dziennie. W tej cenie, poza wspomnianymi korzyściami, ubezpieczyciel oferuje również usługę assistance, czyli całodobowy dostęp do wsparcia swoich konsultantów. Działa ona tak, że po zgłoszeniu wypadku lub innego problemu, udzielają oni poszkodowanemu niezbędnych wskazówek i zajmą się organizacją pomocy.

Poza assistance medycznym, będącym standardem w polisach turystycznych, można też liczyć na wsparcie w razie utraty dokumentów, kłopotów z prawem, awarii środka transportu, czy zmiany planów i przedwczesnego powrotu do kraju. Warto zatem zastanowić się, które z tych elementów mogą przydać się podczas wyjazdu do Szwajcarii, i na tej podstawie wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.

Jednak nie zawsze wyższa cena polisy narciarskiej oznacza szerszy zakres ochrony. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl można wybrać pakiet z sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i ratownictwa do 600 000 zł za 7,27 zł dziennie dla osoby dorosłej. Tymczasem ubezpieczenie za 10 zł dziennie pomoc medyczną refunduje jedynie do 80 000 zł, a akcję ratowniczą do 50 000 zł. Co więcej, w pakiecie w ogóle nie posiada ubezpieczenia OC, NNW, bagażu i sprzętu sportowego.

Zakres ochrony przykładowych polis narciarskich do Szwajcarii

Zakres ochrony AXA Assistance Nationale Nederlanden
Koszty leczenia 600 000 zł 80 000 zł
Koszty ratownictwa 600 000 zł 50 000 zł
OC w życiu prywatnym 150 000 zł
OC sportowe 150 000 zł
NNW 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu 1500 zł
Ubezpieczenie sprzętu sportowego 1500 zł
Cena polisy 7,27 zł dziennie 10 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia w Szwajcarii powinno wynosić co najmniej 150 000 zł.
  2. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa w Szwajcarii powinno wynosić co najmniej 25 000 zł.
  3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w Szwajcarii powinno wynosić co najmniej 200 000 zł.
  4. Wyższa cena polisy nie zawsze oznacza szerszy zakres ochrony na stoku.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
7
3
3
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy