Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Czarnogóra - praktyczne porady

Szukasz niekonwencjonalnego miejsca na wypoczynek? Odwiedź Czarnogórę – piękny górzysty kraj, położony nad gorącym Adriatykiem. Dowiedz się, co warto w nim zobaczyć, na co należy uważać oraz jak wybrać optymalną polisę.

Wizyta w Czarnogórze to świetna okazja zarówno do spokojnego wypoczynku na plaży, jak i zwiedzania, uprawiania sportu oraz chodzenia po górach. Spacerowanie ulicami malowniczych, śródziemnomorskich miejscowości, a także próbowanie specjałów miejscowej kuchni to idealny pomysł dla wszystkich, którzy chcieliby zanurzyć się w bałkańskiej atmosferze.
 
Co warto zobaczyć?

 • Urokliwe miasta – na terenie Czarnogóry znajduje się wiele niedużych, malowniczych miejscowości, w których mieszają się wpływy różnorodnych kultur. Łatwo natrafić w nich na piękne zabytki, pałace, cerkwie (m.in. Rustovo i Praskvica) i meczety (najwięcej znajdziemy ich w Cetinje, czyli dawnej stolicy Czarnogóry). Herceg Novi, Budva, Petrovac mogą poszczycić się piękną starówką. Warto odwiedzić Stary Bar – średniowieczne, kamienne miasto usytuowane na zboczu masywu Rumija.
 • Śródziemnomorska przyroda – jedną z największych atrakcji Czarnogóry jest barwna, egzotyczna przyroda. Góry Dynarskie, Jeziora Skadar i Piva, kanion rzeki Tary, a także Fiord Kotorski każdemu dostarczą niepowtarzalnych wrażeń. Wizyta w parku narodowym Lovćen (w którym znajduje mauzoleum ostatniego władcy Czarnogóry) z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.
 • Ustronne plaże – Czarnogóra jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników plażowania. Słoneczne plaże Sv. Stefana, Copacabana, Drobni Pijesak oraz Plavi Horizont urzekają krystalicznie czystą wodą, spokojną atmosferą i malowniczą, skalistą scenerią.

Na co należy uważać?

Czarnogóra to kraj bezpieczny i przyjazny turystom. Jego mieszkańcy są gościnni i serdeczni, a zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na niskim poziomie.
 
Istnieje kilka rzeczy, na które wszyscy turyści powinni uważać:

 • Kradzieże – w miejscach największego ruchu turystycznego dochodzi do kradzieży. Wzmożona aktywność kieszonkowców sprawia, że istnieje ryzyko utraty pieniędzy lub dokumentów. Sporadycznie zdarzają się próby włamania do samochodów.
 • Ruch drogowy – miejscowi kierowcy często jeżdżą nieostrożnie, a także nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
 • Grupy przestępcze – Na terytorium Czarnogóry działają grupy przestępcze, których porachunki odbywają się niekiedy na ulicach (szczególnie w Budva, Kotor i Podgoricy). Na granicy z Albanią zdarzają się konflikty na tle etnicznym.
 • Pogoda – wysokie temperatury sprawiają, że wielu turystów skarży się na problemy związane z odwodnieniem lub udarem słonecznym.

Ile wynoszą koszty leczenia?

Korzystanie z państwowej służby zdrowia jest w przypadku obcokrajowców płatne. Cena wizyty u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR. Jeżeli zajdzie konieczność hospitalizacji, wykonania dodatkowych badań diagnostycznych i zabiegów, koszty opieki medycznej mogą znacznie wzrosnąć. Jakość usług w placówkach publicznych nie stoi na najwyższym poziomie. Zwrotna opieka medyczna przysługuje polskim turystom jedynie w wyjątkowych sytuacjach (nagłe wypadki i zabiegi ratujące życie).

Jak wybrać optymalną polisę?

Jeżeli w czasie urlopu chcemy być spokojni o swoje bezpieczeństwo, warto zdecydować się na zakup odpowiedniej polisy. W przypadku najtańszego ubezpieczenia za jeden dzień ochrony zapłacimy jedynie 2, 53 PLN. Gwarantowana suma kosztów leczenia powinna wynosić minimum 20 tys. EUR. Polskie MSZ zaleca, aby oprócz tego skorzystać z ubezpieczenia NNW, AC i kosztów transportu medycznego do kraju.
 
Co powinno wchodzić w skład polisy?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego do kraju
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – Jeżeli w czasie pobytu za granicą ucierpimy w wyniku wypadku, po powrocie do kraju ubezpieczycieli opłaci koszty naszej rekonwalescencji lub przyzna nam odszkodowanie związanie z niezdolnością do pracy lub śmiercią.
 • Auto-Casco (AC) – W związku z ryzykiem wypadku drogowego, warto ubezpieczyć swój pojazd od zdarzeń losowych. Jeżeli nasze auto zostanie skradzione lub uszkodzone, a także jeżeli ktoś ukradnie z niego nasze mienie, będziemy mogli domagać się odszkodowania.
 • OC w życiu prywatnym – Jeżeli podczas pobytu za granicą spowodujemy jakiekolwiek szkody, potencjalne odszkodowanie zostanie opłacone z środków ubezpieczyciela.

Jeżeli planujemy aktywny wypoczynek (np. nurkowanie lub trekking), warto skorzystać z opcji ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka. Przyda się również rozszerzona usługa Assistance (gwarantująca pomoc w razie wielu problemów praktycznych, takich jak zepsuty samochód lub strata dokumentów), a także ubezpieczenie bagażu (które zabezpieczy nas na wypadek kradzieży).
 
Przykładowe oferty ubezpieczeń:

1-tyg. wyjazd dla 1 osoby (w PLN):

 • Signal Iduna w cenie 19, 75 (lecz. 85 953, NNW 15 000, rat. 25 786).
 • Allianz w cenie 44, 94 (lecz. 200 000, NNW 20 000, OC 50 000, rat. 50 000, bagaż 1 800, OC sport. 50 000).
 • Europa Ubez. w cenie 141, 00 (lecz. 1 289 288, NNW 42 976, OC 429 763, rat. 42 976, bagaż 4 298, OC sport. 429 763).

1-tyg. wyjazd dla 2 osób (w PLN):

 • Goather w cenie 35, 00 (lecz. 85 953, NNW 10 000, rat. 25 786).
 • Allianz w cenie 89, 88 (lecz. 200 000, NNW 20 000, OC 50 000, rat. 50 000, bagaż 1 800, OC sport. 50 000).
 • Europa Ubez. w cenie 283, 00 (lecz. 1 289 288, NNW 42 976, OC 429 763, rat. 42 976, bagaż 4 298, OC sport. 429 763).

2-tyg. wyjazd dla 4 osób (w PLN):

 • Nationale Nederlanden w cenie 129, 88 (lecz. 80 000, rat. 50 000).
 • ERV w cenie 291, 20 (lecz. 171 905, NNW 30 000, OC 214 881, rat. 21 488, bagaż 1 200).
 • Europa Ubez. w cenie 1 018, 00 (lecz. 1 289 288, NNW 42 976, OC 429 763, rat. 42 976, bagaż 4 298, OC sport. 429 763).

Optymalne ubezpieczenie najlepiej dopasować pod kątem podróży: kierunku, w który się wyjeżdża, planowanych aktywności oraz konkretnych potrzeb. To sprawi, że wakcje w Czarnogórze będę nie tylko niesamowitą, ale też w pełni bezpieczną przygodą!
Co warto wiedzieć?
1. Czarnogóra to idealny kierunek wakacyjny - do odpoczynku właśnie tam zachęcają czyste, zadbane plaże, urokliwe miasta i zabytki pochodzące z cząsów średniowiecza.

2. Podróżując na Bałkany, trzeba uważać na wszechobecny kieszonkowców, aktywnie działające grupy przestępcze, a także na niefrasobliwych kierowców.

3. Koszty leczenia i rartownictwa w Czarnogórze są nierefudnowane, wizyta u lekarza to kosz od 30 do 50 euro.

4. Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry można mieć już od 2,53 zł dziennie. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy